Popis destinace

Skládá se ze 6 federativních států, Queensland, Nový Jižní Wales, Tasmánie, Viktoria, Jižní Austrálie a Západní Austrálie. Austrálie je kontinent, kde žije 20 milionů lidí všech národností. Austrálii omývají vody Indického oceánu a Tichého oceánu. V Austrálii naleznete pouště, které tvoři většinu země, buš, tropické lesy, v létě se létě se dá zde dokonce lyžovat, Austrálie je kontinent kde naleznete téměř vše. Určitě byste neměli opominout - Opera House v Sydney, tajuplný život Aboriginců, skalní útvary Olgas a mystický Ayers Rock, Cairns a Velký bariérový útes s tyrkysovým mořem či rozmanitou kuchyni zahrnující ryby, plody moře, steaky a světoznámá vína.

Klimatické podmínky

Jelikož se kontinent rozkládá v několika klimatických pásech, podnebí je mírné až tropické. Sever Austrálie je tropický, jižní část má charakter mírného podnebí. Počasí je v Austrálii silně ovlivněné oceánem, což zahrnuje i jev El Niño, který způsobuje pravidelná střídání období sucha a období dešťů. Zvlášť patrné jsou tyto rozdíly na severu Austrálie, kde hrozí vznik tropických bouří a cyklónů.

Gastronomie

Většina lidí dnes vaří většinou mezinárodní pokrmy, zejména těstoviny a momentálně i populární thajské kari. Vaří lehká jídla, vhodná pro zdejší klima. Ačkoliv původních obyvatel Aboriginců zůstalo v Austálii pouze 7% z celkové populace, jejich tradiční recepty, jako je masový koláč, se stále drží v povědomí. Zdejší kuchyně je také hodně ovlivněna australským barbie – rožněním. Na australském jídelním lístku nalezneme různé speciality. Kdo by odolal ochutnat například krokodýlí filety s rozmarýnovou omáčkou, klokaní steak s houbovou omáčkou, klokaní polévku, kuře s Quandong ovocem či broskvemi či slavný dort Pavlova.

Zajímavá místa

Modré hory

Očarující horský masiv plný skal a proláklin zařazený do seznamu UNESCO. Dominantou je skalní útvar Tři sestry.

Uluru

originální a největší monolit na světě. Kolem něj vede několik stezek, podél kterých najdete posvátná místa a domorodé kresby. Kolem monolitu se rozprostírá stejnojmenný národní park.

Národní park Kakadu

Park je největším národním parkem kontinentu, rovněž zapsán v seznamu dědictví UNESCO. Svou rozlohou se rovná například velikosti Izraele. Park je bohatý na ohrožené druhy živočichů i rostlin, nachází se zde uranový důl a celá oblast má důležitou archeologickou roli.

Alice Springs

Městečko v Severním teritoriu založené původně jako stanice pro pozemní telegrafní linku. Město leží uprostřed pouště a je téměř ve středu kontinentu.

Sydney

Metropole s operou a přístavem, s bělostnými plážemi a skalnatými útesy patří bezesporu mezi nejhezčí města na světě. Sydney je největší australské město ležící na východním pobřeží Austrálie a také nejstarší město v Austrálii, založeno v roce 1788.

Tasmánie

Tasmánie uchvátí každého opravdového cestovatele svoji panenskou přírodou, dramatickým pobřežím, hustými pralesy a majestátními horami s ledovcovými jezery. K tomu přídavek unikátní fauny jako je například tasmánský čert, ptakopysk podivný nebo několik druhů klokanů. Příroda Tasmánie je chráněna zápisem UNESCO.

Velký bariérový útes

Útes je největší korálový útes na světě a patří ke klasickým symbolům Austrálie. Táhne se podél východního pobřeží celých 2000 km. Je to jediná stavba živých tvorů, viditelná z Měsíce.

© 2020 CESTOVNÍ KANCELÁŘ ČEDOK A.S.