Safari Botswana & Zimbabwe

Vnitrozemský stát Botswana v jižní Africe, dříve známý jako země Bečuánsko, který byl přejmenován dle největšího kmene Tswana, je domovem více jak 150.000 slonů – což je největší koncentrace slonů na jednom místě na světě. Zimbabwe, sousedící na jihu s JAR, s Botswanou na západě, Mozambikem na východě a Zambií na severu, nabízí neuvěřitelné zážitky z návštěvy rezervací Hwange či Zambezi, bohaté poznatky divoké zvěře a bech deroucí přírodní divy, jako jsou například Viktoriiny vodopády.

Klimatické podmínky

Botswana

Botswana leží v tropickém suchém pásu. Přes 80% země je pokryto pouští Kalahari. Od května do srpna téměř neprší a průměrná teplota se pohybuje od 15º C do 25º C podle regionu. V období od listopadu do března je sezóna dešťů a teploty jsou vysoké. Nejlepší doba pro návštěvu rezervací je léto (květen až srpen), protože divoká zvířata se stahují ke zbytkům vody. K návštěvě se nedoporučuje období listopad – březen. Hodně prší a teploty mohou sahat i přes 40º C.

Zimbabwe

Díky nadmořské výšce nemá Zimbabwe klimatické podmínky obvyklé pro tento region. Nikdy zde není obzvlášť horko a denní teploty se pohybují jen okolo 25°C. Teploty jsou nejvyšší v průběhu léta od listopadu do dubna nejnižší v zimním období od května do října. Po zbytek roku je v zemi vyvážený poměr slunečního svitu, teplot a vlhkosti. Nevhodnější pro cestování je vyhnout se jak zimnímu tak letnímu odbobí v Zimbabwe. Zbytek roku poskytuje ideální klimatické podmínky pro cestování.

Gastronomie

Národní kuchyně v Botswaně neexistuje, vše záleží na tom, kde žijete a k jaké etnické skupině patříte. V Kalahari a Okavangu, kde je málo zemědělství, tak převažuje sběr a rybolov, doplňovaný lovem. V mírnějších částech Kalahari, kde je dostatek srážek, je hlavní obilninou čirok, ten se vaří s vodou nebo kyselým mlékem a vytvoří se tak kaše bogobe. Zimbabwská kuchyně je velmi rozmanitá, neboť obsahuje prvky ze všech kontinentů. Využívá především místní plodiny, s cílem získat oblíbené pokrmy s místními příchutěmi - to je např. případ těstovin a vegetariánských jídel, které spojují italskou kuchyni s místní: lasagne s krémovým špenátem, houby, dýně a chřest nebo rollatini se zeleninou, opékané ořechy, mango a šafránová omáčka.

Zajímavá místa Botswana

Národní park Chobe

Národní park Chobe na severu státu Botswana je oblast s největší koncentrací slonů na světě. Volně jich zde neustále migruje kolem sto tisíc a Botswana si je této rarity velice dobře vědoma. NP Chobe leží na povodí stejnojmenné řeky - jednoho z přítoků Zambezi a oplývá velkým množstvím zvěře, která se zdržuje převážně na jejím břehu a početných ostrůvcích. Krajina je velice proměnlivá, bohatá na různé biotopy. Travnaté pláně, menší jezírka a řeky, které se mění v mopanové a lužní lesy s bažinami a močály. Skvělá příležitost k pozorování zvířat je i lodní safari, při kterém spatříte nejen vodní živočichy, ale i velké savce chodící se k řece napít.

Národní park Khutse

Bývá často zařazen mezi vyhledávaná místa turisty, kteří se rozhodli poznat africkou destinaci jakou je Botswana. Rezervace vyniká spoustou velmi vzácných zvířat, mezi které patří hyena čabraková (hnědá), karakal a pes hyenový. Z šelem zde najdeme také tmavohřívé lvy, gepardy a hyeny skvrnité. Z antilop bežně uvidíme antilopu losí, pakoně, přímorožce a další. Svůj domov zde našli taképrasata savanová, hrabáč kapský, pštrosi, dropi, dravci a jiné druhy ptáků a plazů.

Rezervace Central Kalahari

Je zámá díky velice suchému podnebí se značným množstvím zvířat. Z býložravců se zde vyskytují různé druhy antilop, pakoně, žirafy, přímorožce a další. Z šelem můžeme pozorovat gepardy, levharty, lvy, šakaly, ale také vzácné psy hyenové, karakaly a hyenu čabrakovou (hnědou). Skvělé možnosti pro pozorování plazů.

Zajímavá místa Zimbabwe

Viktoriiny vodopády

Viktoriiny vodopády, naprostý skvost Zimbabwe - 1688 metrů široká a 108 hluboká trhlina, kterou se v období dešťů valí 550 miliónů litrů vody za minutu. Tato perla Zimbabwe vznikla asi před 150 miliony let působením vulkanických, tektonických a erozivních sil. Eroze působí stále a vodopády se tedy stále mění. Protože vodopády leží přímo na hranici mezi Zambií a Zimbabwe, můžete se rozhodnout, ze které země je navštívíte. Právě ze Zimbabwe se návštěvníkům naskytne široký pohled na celé vodopády.

Bulawayo

Bulawayo je podobně jako Harare jednou z hlavních turistických zastávek. Město je sídlem Národního muzea s cennými geologickými, botanickými, zoologickými, kulturními a historickými sbírkami.

Hlavní město Harare

Známé taky jako Salisbury, je dnes rozmanitým městem plným parků, zahrad, bulvárů a moderní architektury. V hlavním městě žije přibližně 1,6 mil. obyvatel. Za nákupy můžete navštívit několik nákupních galerii nebo tržiště (Mbare Markets), která jsou pro cestovatele plná překvapení. V období duben až říjen nabízí Harare jako zajímavoé místo k návštěvě trh s tabákem.

© 2020 CESTOVNÍ KANCELÁŘ ČEDOK A.S.