Klimatické podmínky

Chorvatské klima je různorodé, od kontinentálního v severovýchodní části země přes horské ve vyšších polohách až po přímořské jadranské, typicky středomořské, s mírnými deštivými zimami a horkými suchými léty. Nejteplejším měsícem na pobřeží je červenec; nejvyšší teploty dosahují na Istrii 34 °C, v jižní Dalmácii až 38 °C. Noční teploty přitom neklesají pod 20 °C. Pobřeží se vyznačuje velkým množstvím slunečních dní.Počasí je významně ovlivňováno vanoucími větry, které jako všude u moře mají svá jména. Bura (též bóra) je silný, chladný a suchý vítr, vanoucí od severovýchodu z hor na moře, zpravidla v charakteristických, nevypočitatelných poryvech. V létě se vyskytuje nejčastěji na severním Jadranu, u pohoří Velebit. Jugo je teplý a vlhký jihovýchodní vítr, provázený mraky a bouřkami a velkým vlnobitím, který vane zpravidla po několik dní. Maestral (mistral) je severozápadní, typický letní jadranský vítr, který přináší čistý a chladnější vzduch od moře. Je spojen s pěkným počasím a stálý po celý den.

Gastronomie

Pestrá jadranská kuchyně se utvářela během historie země a vyznačuje se velkými regionálními rozdíly. Preferovaným masem je jehněčí, skopové nebo telecí, upečené na rožni, případně na žhavém uhlí pod poklopem, zejména v severní části pobřeží. Ve vnitrozemí jsou běžné guláše, na Istrii zase libové vepřové připravované ve smetaně. V celém Chorvatsku jsou oblíbené vepřové i telecí smažené řízky. Na pobřeží se podávají plody moře. Ústřice (kamenice či oštrige), se jedí za syrova, pokapané citrónem. Sépie a chobotnice se smaží nakrájené na kousky, nebo jsou součástí rizota. Nejdražší specialitou jsou humři (hlap) a langusty (jastog). Součástí každého jídla je zeleninová směs jako příloha, jiné přílohy jsou jen symbolické. Kromě toho dostanete zeleninu ještě jako salát v syrovém stavu, ochucený olivovým olejem a octem. Jako moučník jsou běžné palačinky, záviny, pečivo smažené v oleji (fritule, kroštule) a moučníky běžné i u nás, dorty, zmrzlina, ovocné poháry a saláty. Káva se podává jako velmi silné espreso, v malých šálcích. K místní specialitě pobřeží patří pálenka z hroznů loza (lozovača), případně bylinný likér travarica. Oblíbený je likér maraskino.

Zajímavá místa

Dubrovnik

Jedno z nejjižnějších chorvatských míst v Dalmácii, se subtropickým podnebím, padesátitisícové město s velice dobře zachovalým středověkým městským centrem uzavřeným hradbami o celkové délce 2 km se šestnácti obrannými věžemi, které byly budovány od 13. do 16. století. Pro svoji krásu byl nazýván „Perlou Jadranu“ a jedinečná památková hodnota přispěla k jeho zařazení na seznam světového kulturního dědictví UNESCO již v roce 1979. Ve městě je kromě řady muzeí pozoruhodný Knežev dvor, někdejší sídlo hlavy státu Dubrovník, kostel sv. Vlaho, radnice a kláštery. Až do 12. století spadal Dubrovník pod byzantskou svrchovanost, v době křižáckých výprav jej získali Benátčané. Ve 14. století si město vydobylo nezávislost a dokázalo si ji dobrou obchodní a diplomatickou politikou udržet i v době turecké expanze do Evropy. Katastrofou pro město bylo zemětřesení roku 1667, z jehož následků se již nikdy nevzpamatovalo k někdejší slávě. Jeho státní nezávislost ukončily napoleonské války.

Split

Největší město Dalmácie se 190.000 obyvateli je zároveň jejím turistickým a kulturním centrem. Jeho starou část tvoří Diokleciánův palác, vystavěný na počátku 4. století císařem, který z této oblasti pocházel. Okrsek paláce, ohraničený hradbami se 4 symetricky položenými branami, tvoří celou starou městskou čtvrť s dosud plně zachovalými částmi původních římských staveb, například ve sklepích pozdějších domů. Jde o římskou památku, jedinečnou v celé Dalmácii. Centrum paláce dnes tvoří katedrála sv. Duje s osmihranným půdorysem, která vznikla z původního mauzolea císaře Diokleciána, s věží a katedrální pokladnicí, která kromě jiných cenných předmětů uchovává nejstarší chorvatský rukopis. Před severní zdí paláce stojí proslulá socha biskupa Gregora z Ninu. Při návštěvě nesmíte vynechat trh sv. Dominika v prostoru mezi palácem a nábřežím.

Šibenik

Historické město leží u zálivu, který je současně ústím řeky Krky a představuje nejlépe chráněný přírodní přístav na Jadranu. Za návštěvu stojí úzké uličky starého města pod pevností sv. Anny, kterou nelze vynechat již jen pro nádherný panoramatický rozhled. Nejpozoruhodnější památkou města je katedrála sv. Jakuba. Za návštěvu stojí také velký městský trh.

Zadar

Pozoruhodné město Zadar bylo významnou námořní základnou již pro ilyrský kmen Liburnů a později pro Římany. Také ve středověku si dlouho udrželo postavení bohaté a mocné samostatné obce, až do doby, kdy je v roce 1409 král Ladislav společně s celou Dalmácií prodal Benátčanům. Významu celého města odpovídají i dochované stavby, nejstarší již z římského období. Nejzajímavější je nepochybně kostel sv. Donáta, postavený v 9. století. Zadar je také městem muzeí – národního, archeologického, námořního, muzea a klenotnice v klášterním kostele sv. Františka a stálé výstavy „Zlato a stříbro Zadaru“.

Plitvická jezera

Plitvická jezera jsou nejznámější chorvatský národní park, součást přírodního světového dědictví UNESCO, známý hlavně z filmů o Vinnetouovi. Patří k nejkrásnějším přírodním oblastem Evropy. Jádro parku tvoří řetěz 16 průzračných, smaragdově zelených jezer vytvořených řekou Korana v krasovém území, propojených řadou vodopádů a kaskád, kanálů a menších toků, přes které jsou vedeny turistické stezky a můstky. Vápenec, rozpuštěný ve vodě, se znovu usazuje jako travertin a vytváří tak nesmírnou rozmanitost i proměnlivost celé vodní soustavy. Park má 2 hlavní vstupy, do dolní a horní části, mezi kterými jezdí turistický vláček.

Hvar

Hvar je někdy nazýván levandulovým ostrovem. Patří k nejkrásnějším a nejoblíbenějším ostrovům Jadranu, s nejvyšším podílem hodin slunečního svitu v celém Středomoří. Byl osídlen již v mladší době kamenné, ve 4. století př. n. l. se tu usadili Řekové. Historické dějiny zde zanechaly množství památek. Město Hvar je nejhezčím městem ostrova, spolu s městy Dubrovník a Korčula patří ke 3 architektonickým klenotům dalmatského pobřeží.

© 2020 CESTOVNÍ KANCELÁŘ ČEDOK A.S.