Popis destinace

Už Kryštof Kolumbus nevycházel z nadšení nad přírodními krásami ostrova, jehož oficiální, i když málo používaný název je Hispaniola. Do svého lodního deníku si zapsal, že to je nejkrásnější kus země na světě, který kdy lidské oko spatřilo. Země je proslulá nádhernými plážemi, které jsou lemovány tropickou vegetací a palmami. Zatímco na pobřeží najdeme rozlehlé hotelové areály nabízející všechny druhy vodních sportů, pro vcelku liduprázdné vnitrozemí jsou typické zelené pahorky, náhorní plošiny, vysoká horstva i pláně pokryté hlubokými lesy a palmovými háji. I proto je Hispaniola označována přídomkem „zelený ostrov.“

Klimatické podmínky

Klima je tropické přímořské s vyrovnanými průměrnými denními teplotami po celý rok; nejteplejší měsíce jsou srpen a září. Během dne teplota kolísá zpravidla mezi 20 °C a 30 °C, v noci je okolo 18 °C. Teplota vody v zimě 26 °C – 27 °C, v létě 28 °C – 31 °C. Od května do prosince mohou být denní teploty až 35 °C, od prosince do května bývá okolo 25 °C. V horách teploty klesají se stoupající nadmořskou výškou. Průměrné roční srážky jsou 1500 mm, v rozsahu od 400 do 4 000 mm, v závislosti na vzdálenosti od pobřeží a nadmořské výšce. Krátké, ale vydatné srážky přinášejí pasáty vanoucí od Atlantiku: na severním pobřeží se vyskytují od října do května, na jižním od května do října. V době dešťů je zpravidla dopoledne slunečno a odpoledne a večer pak přicházejí silné srážky. Oblasti na jihu a zejména jihozápadě jsou sušší. Od června do listopadu se mohou vyskytnout hurikány.

Gastronomie

Místní vzhledově barevná, kořeněná a sytá kuchyně vznikla ze španělské, africké a indiánské tradice. Podobně jako jinde ve Střední a Jižní Americe v ní mají významné místo fazole, rýže a smažené banány, ryby a mořské plody, maso a zelenina. Maso je zejména drůbeží, vepřové, skopové nebo kůzlečí; hovězí je drahé. V horách se nabízí králík a perlička, na pobřeží ryby a mořské plody. Národním jídlem je „La Bandera Dominicana“ (Dominikánská vlajka), dušené hovězí maso s rýží a červenými fazolemi, nazvané dle shody barev se státní vlajkou, na které má každá žena vlastní recept. Typickým oblíbeným jídlem je „mangú“, lehké pyré ze zelených banánů s cibulí na olivovém oleji, podávané se sýrem a šunkou zpravidla k snídani nebo večeři. Obdobou španělské paelly je locrio, s využitím zdejších surovin. Jako moučník jsou časté smažené banány polité karamelem a sypané strouhaným kokosem, „arroz con leche“, karamelový krém „dulce de leche“, dochucený kokosem, vanilkou, kakaem a ovocem, mangový koláč, „dulce de coco“ nebo „flan“ podobný pudinku.

Zajímavá místa

Bávaro - Punta Cana

Bávaro na mysu Punta Cana je nejpopulárnější pláží na ostrově, která se táhne v celkové délce téměř čtyřiceti km po jeho východním pobřeží. Najdeme zde nejkrásnější palmové háje v celém Karibiku, bílý písek a křišťálově čirou vodu. Moderní hotely nabízejí širokou škálu vodních sportů a zábavních programů. Nejbližší větší město Higüey s proslulou moderní bazilikou, které je zároveň hlavním městem provincie La Altagracia, je vzdáleno asi 50 km. Transfer z letiště v Punta Cana trvá asi půl hodiny.

Boca Chica

Městečko, ležící 45 minut jízdy východním směrem od hlavního města Santo Domingo, se pyšní bělostnými písčitými plážemi, chráněnými před příbojem korálovým útesem a lemovanými palmami. Je považováno za jedno z nejlepších míst pro koupání v Karibiku. Voda mezi břehem a útesy je místy velmi mělká. Rozptýlení nabízejí místní obchůdky, restaurace a bary.

Santo Domingo

Hlavní město je čtyřmi mosty přes řeku Ozama rozděleno na bohatou západní a chudou východní část. Turisticky zajímavé jsou přístav, námořní základna a historické koloniální jádro, Zona Colonial - součást světového dědictví UNESCO - jejíž osu tvoří pěší a nákupní zóna El Conde s hlavním náměstím Parc Colón se sochou Kryštofa Kolumba s Indiány u nohou. Santo Domingo představuje nejstarší město v Novém světě, s metropolitní katedrálou, soudem i univerzitou. Guvernérský palác Alcazar de Colón byl sídlem španělské koruny v Novém Světě. Dalšími zajímavostmi jsou loděnice Las Atarazanas s muzeem lodních vraků, Museo del Hombre Dominicano, botanická zahrada Jardín Botanico Nacional, vilová čtvrť Gazcue a Kolumbův maják z roku 1992, postavený k 500. výročí objevení ostrova a celé Ameriky, sedmipatrová budova ve tvaru kříže, která hostí několik muzeí a jsou zde uloženy Kolumbovy ostatky.

© 2020 CESTOVNÍ KANCELÁŘ ČEDOK A.S.