Klimatické podmínky

Pro Filipíny je charakteristické přímořské tropické podnebí. Počasí je po celý rok horké a vlhké s průměrnými teplotami kolem 26°C v nížinách a 17°C v oblastech nad 1500 m n.m. Nejteplejším měsícem v roce bývá zpravidla květen s teplotami okolo 38°C, nejchladnějším zase prosinec a leden. V tomto období se teploty pohybují kolem 24°C. Letní monzun přichází v období od května do října a přináší silné deště téměř na celém území státu. Od prosince do února jsou Filipíny ovlivňovány zimním monzunem, který způsobuje trochu chladnější ale za to sušší vzduch. Nejčastěji v době od června do listopadu se mohou objevit tajfuny. Vhodnou dobou pro cestu na Filipíny tedy obvykle bývá období prosinec-únor. Dělení na období dešťů a období sucha však není přesné a liší se podle jednotlivých ostrovů a oblastí.

Gastronomie

Filipínská kuchyně je asi nejméně ostrá v celém regionu jihovýchodní Asie. Je jakýmsi mixem malajských, španělských a čínských vlivů. Většina mas – oblíbené je kuřecí, vepřové i hovězí – je připravena na sladko v barbecue omáčce. Na ulicích se prodávají malé špízy, na kterých jsou napíchnuté kousky masa nebo mořských plodů. Kromě masa se samozřejmě všude nabízejí mořské plody a ryby, které Filipínci umí připravit opravdu výborně. Oblíbené jsou také hamburgery a s různými fast foody se tady roztrhl pytel jako kdekoli jinde na světě. Nejběžnější přílohou je rýže, která se často kupuje v malých balíčcích z rákosu. Rýže je mazlavá, aby se dala jíst i rukama. Národním nápojem je pivo. Určitě byste na Filipínách neměli vynechat ani ochutnávku místního rumu.

Zajímavá místa

Palawan

Palawan se může pochlubit 7 divem světa, nejdelší podzemní řekou na světě, která protéká u Sabangu, dále pak okolím El Nida, které vyráží dech skrytími lagunami, skalnatými útvary a krásnými plážemi. Nesmíme ale zapomenout i na další destinace Palawanu, jako je Port barton, San Vincente, Taytay, nebo Honda bay. Na Palawanu stále žijí v lesích a horách domorodné kmeny, nejznámější kmen žijící na Palawanu je Tao’t Batu, který žije v jižním Palawanu u Singnapan Basin blízko hory Mantalingajan. Za kmenem Tao’t Batu a na horu Mantalingrajan se pořádají treky. Pozor na malárii, která se v těchto lesích jižního Palawanu může vyskytovat. Celkově jižní část Palawanu (od Puerta Princesy dolů) je neturistická. U Palawanu je také nejlepší potápěčská destinace Filipín, která je zapsaná v UNESCU, Tubbataha reef.

Boracay

Tento malý ostrov s krásnou dlouhou pláží a bílým pískem byl dlouhou dobou nejlépe hodnoceným ostrovem Filipín. Boracay totiž nabízí vše, co si jen může plážový turista přát. Nádhernou pláž, nezapomenutelné koupání, různé vodní sporty a radovánky, večerní zábavu, masáže na pláži i velký výběr restaurací.

Banaue

Banaue a jeho rýžové terasy (nazývané jako osmý div světa) leží v Kordillerských horách na ostrově Luzon, severně od Manily. Někteří turisté se po příjezdu do Banaue spokojí jen s denním trekem na vyhlídku, někteří turisté ale navštíví v Kordillerách více míst, jako je například Batad či podniknou výlet na další úžasnou vyhlídku rýžových teras, opomenout nelze ani Sagadu, kde jsou v okolí krásné jeskyně a vodopády. Za zmínku stojí ještě i romantické Baguio s možností různých výletů do hor pešky nebo na koni.

© 2020 CESTOVNÍ KANCELÁŘ ČEDOK A.S.