Klimatické podmínky

V Indonésii se střídají dvě období - sucha a dešťů. Období dešťů připadá na říjen až duben, období sucha, které je také nejvhodnější dobou k návštěvě země, trvá od května do září. Na Kalimantanu je rozdíl mezi oběma obdobími menší, na Nusa Tenggaře větší. Nejdeštivějšími měsíci, kdy v průtržích může pršet i několik dnů, jsou leden a únor, na Molukách nejvíce srážek spadne od května do července. Vlhkost vzduchu může dosahovat až 85 % a průměrné teploty se pohybují mezi 28°C až 33°C

Gastronomie

Indonéská kuchyně je, ostatně jako většina orientálních kuchyní, velmi pestrá, obecně se ale dá rozdělit na dvě základní oblasti - javanskou kuchyni, která je charakteristická spíše jemně pikantními a nasládlými pokrmy, západosumatránská kuchyně je pak typická velmi pálivými pokrmy. Mezi charakteristické indonéské pokrmy patří různé druhy kuřecích bujónů, rybích saté, ale také zeleninové polévky a rozmanité dušené pikantní zeleninové směsi. Mezi nejčastěji používané druhy koření pak kurkuma, chilli, makadamské ořechy, sladké sójové omáčky a tzv. sambal (velmi ostrá směs sekaných rajčat a pasty z malých mletých chilli papriček). Chilli papričky se ostatně servírují téměř ke každému jídlu a pro Evropana možná může být ostrost některých jídel Indonésie někdy až příliš ostrá zkušenost. Přesto je kulinářský zážitek z indonéských specialit neoddiskutovatelný. Mezi nejznámější indonéské recepty patří zcela jistě nasi goreng (rýže smažená s kousky různých druhů mas a zeleniny) a mie goreng (rýže je v podstatě nahrazena smaženými nudlemi) či smažená ryba ikan goreng, které vzhledem k různým kombinacím koření a ingrediencí chutnají pokaždé jinak.

Zajímavá místa

Jáva

Jáva je nejrozvinutější ostrov Indonésie. Na ostrově najdete mnoho zajímavých památek — chrámy Borobudur a Prambatan, můžete prozkoumat sopku Bromo s měsíční krajinou, vystoupat na největší sirné jezero Kawah Ijennebo navštívit hlavní město Indonésie, Jakartu. Jáva je plná kontrastu moderního a tradičního. Najdete tu mnoho zajímavých míst a pláží, které stojí za to navštívit.

Sumatra

Příroda na Sumatře je jednou z nejbohatších a nejzajímavějších na světě. V sumaterských deštných pralesích najdete živočichy, které nikde jinde neuvidíte —orangutany, tygry a slony. Příroda na Sumatře je na seznamu přírodních bohatství UNESCO. Je zde mnoho sopek a mimo jiné i největší kráterové jezero na Zemi.

Borneo

Borneo je ostrov pro lidi, kteří chtějí utéct z velkých a rušných měst a navštívit jeden z nejkrásnějších míst Indonésie. Pláže, deštný prales, hory a mnoho dalších zajímavých míst na Vás čeká právě zde, na Borneo.

Nabídka destinací

Bali

Nejkrásnější místo na zemi. Balijská příroda je nádherná - hory, rýžová políčka, mořské pobřeží, celkem pěkné potápění a příjemné klima. Z indonéského ostrova, této pomyslné kapky v Indickém oceánu, budete nadšeni i vy.

Popis destinace

Bali neboli „Ostrov bohů“ tvoří součást indonéského souostroví s jeho pět tisíc kilometrů dlouhým řetězcem více než 70 000 ostrovů. Leží východně od ostrova Jávy v souostroví Malé Sundy těsně pod rovníkem. V Indonésii jde bezesporu o nejpopulárnější a turisticky nejnavštěvovanější destinaci. Rozloha ostrova není nikterak velká, nedosahuje ani 150 km z jednoho konce na druhý. I díky sopečného původu je obdařen nesmírně úrodnou půdou, která tvočí základ terasovitých políček. Vnitrozemí ostrova je hornaté a tvoří ho dva sopečnými krátery – Gunung Agung a Nátur se stejnojmenným jezerem. Na Bali najdete 400 km nádherných pláží, které jsou místy přerušované divoce rozeklanými pobřežními skalami a pobřeží je místy vystaveno obrovskému příboji Indického oceánu. Jedním z nejvýznamnějších mořských chrámů na Bali je Tana Lot. Svatyně na skále je kolem dokola obklopena vodou a je střežena před špatnými silami jedovatými mořskými hady. Také obdivovatelé netopýřích jeskyní si přijdou na své v Goa Lawah, asi 9 km od Klungkungu. Nádherné korálové útesy a tropické ryby proslavily jinak malý ostrůvek Menjangan na západním pobřeží Bali. Bali dnes zůstalo jedinou hinduistickou společností v jihovýchodní Asii a bohatý náboženský život zasahuje do všech oblastí současného života.
Lombok

Ostrov, kde si každá najde to své! Malý ostrůvek, kde objevíte romantická zákoutí, skalnaté břehy i písečné pláže, i korálové útesy s barevnými rybkami. Civilizaci střídají člověkem nedotčená místa. Takový je Lombok.

Popis destinace

Je jedním z větších ostrovů Malých Sund. Lombockým průlivem je oddělen od ostrova Bali na západě a průlivem Alas od Sumbawy na východě. Rozloha ostrova je 4.725 km². Žijí na něm zhruba 3 miliony obyvatel. Lombok patří mezi velmi hustě osídlené oblasti Indonésie, stejně jako například sousední Bali nebo Jáva. Lombok je spolu se sousedním ostrovem Sumbawa součástí provincie Západní Nusa Tenggara. Hlavní město provincie, Mataram, leží na západě ostrova Lombok. Výraznou dominantou ostrova je aktivní stratovulkán Rinjani v centrální severní části ostrova, jehož vrchol dosahuje nadmořské výšky 3726 m. Mount Rinjani je tak druhou nejvyšší sopkou Indonésie. Oblast je stále vulkanicky aktivní, erupce se objevují i v roce 2010. Západně od Lomboku vede tzv. Wallaceova linie, která rozděluje oblasti rozšíření asijských a australských druhů. Lombok je podobně jako sousední Bali oblíbeným turistickým cílem, turismus zde však ještě nedosáhl takové intenzity. Významným turistickým centrem je Senggigi ležící severně od Mataramu. Oblíbené jsou také ostrovy Gili. Jde o řetěz ostrůvků severozápadně od Lomboku. Jsou zde zakázána motorová vozidla, turisté se zde dopravují například na bicyklech či v drožkách tažených koňmi. Mnoho návštěvníků sem přichází hlavně kvůli potápění.
© 2021 CESTOVNÍ KANCELÁŘ ČEDOK A.S.