Klimatické podmínky

Irské podnebí je silně oceánské. Celoročně jsou teploty stálé a jsou ovlivňovány Golfským proudem a studeným větrem z Atlantiku. Počasí je velmi proměnlivé - pokud je jasno, za chvilku se může přihnat přeháňka, ale obvykle jsou deště krátkodobé, málo silné, ale častější. Průměrné teploty se pohybují od 5 °C v zimním období až po 15 °C v létě. Ideální doba na návštěvu Irska je po celý rok, avšak chcete-li se vyhnout častým dešťům, doporučujeme květen, červen nebo září, říjen. Hlavní turistickou sezónou jsou však letní měsíce.

Gastronomie

Irská kuchyně nepatří mezi nejvyhlášenější. Základem jsou kvalitní a čerstvé suroviny, které jsou darem místní přírody. Důležitým prvkem irské kuchyně je maso - jehněčí, hovězí nebo vepřové, ryby a mořské plody. Nejčastější úpravou je jejich vaření nebo pečení. Přílohou jsou nejčastěji brambory a zelenina. Mezi oblíbená jídla patří ústřice, výborní lososi a pstruzi. Národní specialitou je Irish stew, dušené jehněčí se zeleninou. Dalšími častými porkmy jsou Shephard´s Pie, masový koláč tvořený vrstvou mletého masa pokrytého bramborovo-sýrovou vrstvou, dále Black pudding – jelito vyráběné z vepřové krve, obilí a koření. Klobása se nakonec nakrájí na kolečka a osmaží. Krvavá jelita patří k základním součástem irské stravy. White pudding se dělá obdobně, ale neobsahuje krev, nýbrž vepřové maso, lůj a oves. Dezerty často tvoří sladký zákusek nebo sýry.

Zajímavá místa

Dublin

Hlavní město Irské republiky je zároveň největším městem a žije zde téměř čtvrtina obyvatel země. Je vyhlášené nejen gregoriánskou architekturou, ale taktéž díky jedinečné atmosféře, kterou nejvíce pocítíme ve čtvrti Temple Bar. Během prohlídky města nesmíte vynechat zastávku u místní vyhlášené univerzity Trinity College, která zahrnuje knihovnu z roku 1732 s jednou z nejstarší knihou "The Book of Kells". Nejrušnějším bulvárem s množstvím obchodů a hotelů se stala O´Connel Street na severu města. V jejím středu stojí dominanta Dublinu, stodvacetimetrový jehlan The Spire z nerezové oceli, který zde byl vztyčen v roce 2003. Mezi další turistické atrakce můžeme zahrnout Dublinský hrad, katedrálu Sv. Patrika, slavnou palírnu Old Jameson Distillery, Custom House, rodný dům a rezidenci spisovatele Oscara Wilda a Guiness Storehouse, jež obsahuje muzeum o výrobě světoznámého irského piva. Zajímavostí města je Phoenix Park, který vznikl v roce 1662 a je jedním z největších městských parků na světě. Příjemnou procházku po pobřeží a po skaliskách naleznete na okraji města v Howth.

Newgrange

Poblíž města Drogheda v hrabství Meath se nachází komplex megalitických památek, jež pochází z doby 4000 let před n.l. z období neolitu. Do dnešní doby není zcela jasné, k jakému účelu monument původně sloužil, pravděpodobně se jednalo o náboženskou stavbu. Celý komplex je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Clonmacnoise

Na břehu řeky Shannon se nachází nejdůležitější irský klášterní areál, který založil Sv. Cairan v roce 548. Jedná se o nejvýznamější starokřesťanskou památku v Irsku. Klášter byl často napadán Vikingy, byl dobyt Normany a Angličany. Do dnešních dnů se dochovalo několik zřícenin ranných kostelíků a v zachovalém stavu řada keltských křížů, kulatých věží a hrobů.

Glendalough

Jeden z nejvýznamnějších křesťanských klášterů se nachází jižně od Dublinu ve Wicklowských horách. Název je zkomoleninou irského Gleann dá Loch, což v překladu znamená údolí dvou jezer. Klášterní komplex byl založen v 6. století Sv. Kevinem, současné zbytky se nachází roztroušené v délce dvou kilometrů, jímž domunije 33 metrů vysoká věž. Během zastávky v Gledalough můžete využít některou ze značených turistických cest, které vás zavedou do nádherné přírody Wiclowskcýh hor.

The Burren

Velmi zvláštní a jedinečná krasová oblast se nachází v severozápadní části hrabství Clare. V irštině je nazývána Boireann, v překladu skalnatá země. Oblast o ploše více jak 360 km2 je pokryta vápencovou dlažbou a nachází se zde přes 2500 historických nalezišť. Nejvýznamnější památkou je však asi 4000 let starý dolmen Poulnabrone, pod kterým je pohřbeno asi 30 osob a kde byla nalezena značná část cenností a věcí denní potřeby. V oblasti je taktéž celá řada kamenných pevností.

Cliffs of Moher

Největší a zároveň nejnavštěvovanější přírodní památkou jsou Moherské útesy. Útesy z měkké břidlice a pískovce jsou vysoké přes 203 metrů a dosahují délky až 8 kilometrů. Na útesech se nachází O´Brianova věž, která slouží jako turistická rozhledna. Taktéž je možné se vydat na plavbu podél útesů z nedalekého Liscannoru. Za jasného počasí je možné zahlédnout Aranské ostrovy a vrcholky národního parku Connemara.

Ring of Kerry

Na poloostrově Iveragh v hrabství Kerry se nachází turistický okruh Ring of Kerry. Jeho délka je úctyhodných 180 km a nachází se zde možná to nejkrásnější z Irska. Začíná ve městečku Killarney, mezi nejnavštěvovanější místa okruhu patří Bog Village s nádhernými domky s doškovou střechou, Rossbeigh s téměř 8 kilometrovou písečnou pláží, The Barracks, Molls Gap s nezapomenutelným výhledem na Macgillicuddys Reeks s nejvyšší horou Irska, tajemná kamenná pevnost Staigue Fort, překrásný výhled na jezera Killarney z Ladies view a vodopád Torc Waterfall. Nejrušnějším místem na poloostrově je Cahersiveen, kde se každý rok koná Keltský hudební festival. Projížďka po Ring of Kerry je na celý den, doporučujeme mít zajištěné ubytování ve výchozím městečku Killarney.

Dingle

Stejnojmenný poloostrov je alternativou na výlet místo Ring of Kerry. Po celé oblasti jsou četné archeologické nálezy a památky. Městečko Dingle je hlavním městem poloostrova, nedaleko od něj se nachází pevnost Dunbeg Fort, která se rozprostírá na vysokých útesech. Další zajímavosti poloostrova jsou pevnost The Golden Fort, kostelík Gallarus Oratory z 8. století, jeskyně Ferrites Cove, nádherné pláže ve Ventry a mnohem více.

© 2020 CESTOVNÍ KANCELÁŘ ČEDOK A.S.