Klimatické podmínky

Klima Itálie je značně různorodé díky severojižnímu protáhlému tvaru území a významným výškovým rozdílům. Na severu je podnebí středoevropské kontinentální, s velkými teplotními rozdíly mezi dnem a nocí a mezi ročními sezónami. Zima je dlouhá a chladná, léto krátké, slunečné. V Alpách a okolí velkých jezer jsou celoročně vyšší srážky, v zimě sněhové. V centrální části Itálie je podnebí středomořské, léta horká a zimy deštivé. I tady teploty klesají se stoupající nadmořskou výškou a vzdáleností od moře. Klima na jihu je výrazně středomořské, převažují slunečné dny a příjemné teploty (denní průměry v květnu 23 °C, červnu 28 °C, červenci a srpnu 30 °C, v září 26 °C). Nejvyšší letní teploty bývají naměřeny v Kalábrii, na Sicílii a Sardinii. Noční teploty v létě neklesají pod 20 °C. Nízké srážky přicházejí až s koncem podzimu.

Gastronamie

Představa, že italská kuchyně jsou „špagety a pizza“, je zavádějící. Pravdou však je, že rodištěm pizzy je Neapol, „boloňských špaget“ Bologna a že Italové jídlo milují. Protože je Itálie rozlehlá, má každý z dvaceti regionů své speciality: například Benátsko hrášek s rýží, Umbrie pečené sele, Kampánie sýr mozarella, Emilia-Romagna salám mortadella a parmskou šunku, Toskánsko bifteky a Chianti, Ligurská riviéra hříbky a lasagne s bazalkovou omáčkou pesto, Řím široké nudle fettucine a noky gnocchi. Obecně na severu převládá rýže, kukuřice a maso, na jihu ryby, těstoviny a zeleninová jídla. Používá se výhradně olivový olej, nejlépe „panenský“, tedy lisovaný za studena, s cennými vitamíny i aroma. Maso se před grilováním či pečením obvykle marinuje v oleji s různými čerstvými bylinkami, kterými se jídla rovněž dochucují. Typická je bazalka. Rýže na rizoto se často vaří ve víně. Všude dostanete „bruschete“, topinku potřenou olivovým olejem s česnekem a plátkem rajčete. Koupit lze na tři sta druhů těstovin, ale v reálu je druhů víc, protože každá italská hospodyňka připravuje těstoviny podle vlastního, často tradovaného receptu. Domácí těstoviny jsou vždy originál a nabízejí je všechny rodinné restaurace. Těstoviny se podávají jako první samostatný chod, nikoli jako „příloha“ hlavního jídla. Ochucují se omáčkami z rajčat, hub, česneku či bylinek. Zalití kolínek kečupem Italové považují za barbarství.

Zajímavá místa

Bologna

Centrum území, které po Etruscích ovládali Římané, Langobardové a Frankové. Zajímavé jsou Dóm Metropolitana z 12. století, Piazza Néttuno s fontánou, Piazza Maggiore s románsko-gotickým kostelem San Giacomo Maggiore, šikmé věže Torre Pendanti, Torre Garisenda a Torre degli Asinelli, bazilika sv. Petronia a nejstarší univerzita na světě z roku 1119.

Capri

Kampánie. Malebný ostrov v Neapolském zálivu rozdělený na dva komplexy (Capri a Anacapri), přezdívaný „Ostrov Slunce“, kterýžto motiv najdete na všech suvenýrech. Nejsou tu půjčovny aut, je však možné jej poznat při okružní jízdě místním autobusem. Chcete-li absolutní svobodu, pronajměte si taxík na celý den. Úžasná je cesta sedačkovou lanovkou z městečka Anacapri na horu Monte Solari, z níž je překrásný rozhled.

Casamicciola Terme

Lázeňské letovisko s termálními prameny na ostrově Ischia, prokazatelně osídlené už v době bronzové. Později ho vyhledávali světaznalí Římané. V termálním parku Castiglione (kam mají místní hoteloví hosté přístup zdarma) je návštěvníkům k dispozici 10 bazénů: jeden má vodu mořskou, druhý sladkou a osm bazénů vodu termální o teplotách 30 – 40 °C, léčivou. Samozřejmostí jsou vířivky, pára, sauna a fakultativně balneoterapie. Přístav Ischia Porto je vzdálen pouhé 3 km. Castiglione jsou rovněž termální lázně.

Cinque Terre

Oblast formálně rozdělená na Riviera di Levante a Riviera di Ponente. V každém případě etnograficky i krajinářsky úchvatná oblast Ligurské riviéry mezi Levantem a La Spezia, pět vesniček s domky natěsnanými na sebe, každá s vlastním poutním kostelem vysoko ve stráni, propojených železnicí a pěšími stezkami. Pěstuje se vinná réva (proslulé víno Cinque Terre DOC). Lze sem doplout i po moři z Rapallo, Chiavari, Levantu nebo La Spezia. Vesničky se jmenují Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola a Riomaggiore, dostupná silničkou z La Spezia.

Florencie

Správní centrum hornaté oblasti, přiléhající k Ligurskému a Tyrhénskému moři, s významnou historií. Žili zde Dante Alighieri, Boccaccio, Raffael, Donatello, Michelangelo i Leonardo da Vinci. Centrem je Piazza della Signoria s gotickou radnicí (před ní kopie Michelangelova Davida a Donatellova Lva) s palácem Palazzio Vecchio s 94 m vysokou věží a skvělými freskami v interiéru. Světoznámé jsou obrazárny Galleria degli Uffizzi (50 sálů a chodeb), Palazzo Pitti (mj. s obrazy Rubense, Raffaela a Tiziana) a Palazzo Galeria del Academia (originál Michelangelova Davida, Boticelliho Madona). Skutečně cenné je též Baptisterium z přelomu 11. a 12. století, Dóm Santa Maria del Fiore s kopulí o výšce 100 metrů, Medicejská kaple, kostel San Lorenzo a Kampanila. Nedaleko pobřeží leží ostrovy Isole Toscane, se známým ostrovem Elba.

Liparské ostrovy

Souostroví při severním pobřeží Sicílie je vulkanického původu a s výjimkou ostrovů Stromboli a Vulcano s činnými sopkami je relativně málo navštěvované, přestože má pěkné pláže. Pouze větší ostrovy jsou obydlené. K nejznámějším patří Lipari, Salina, Panarea, Filicudi, Aliondi a Alicudi. S pevninou jsou spojeny rychloloděmi (vznášedla „aliscafe“), lodní spojení je i ze sicilského Cefalú, Messiny a Milazzo. Ostrov Vulcano s přístavy Porto di Levante na východě a Porto di Ponente na západě ostrova je dostupný trajekty, výstup na sopečný kužel Gran Cratere de la Fossa trvá 2,5 hodiny, odměnou je úchvatný rozhled po celém souostroví. Odvážlivci mohou sestoupit na dno 80 metrů hlubokého kráteru. Další sopkou je Vulcanello, poskytující panoramatický pohled z rudého útesu. Na úpatí vyvěrají z mořského dna termální sirné prameny (35 – 45 °C), s léčivými účinky.

Pisa

Zlatý věk prožila ve 12. století. Nejznámější stavbou města je Torre Pendente („Šikmá věž“), která se díky měkkému podloží nakláněla od začátku stavby roku 1173, přesto byla roku 1350 dokončena. Nyní se odklání o neuvěřitelných 5 metrů a probíhají práce na její záchranu. Cenný je Dóm, Baptisterium (toskánský románský sloh, průměr kopule 18 metrů, osmiboká křtitelnice) a Palazzo dei Cavalieri, kdysi sídlo rytířského řádu Cavalieri di Santo Stefano, dnes součást university. Composanto je budova v podobě křížové chodby, se 600 náhrobky a freskami s biblickými náměty. Z Palazzo Gambacorti je radnice.

Ravenna

Přístav na průplavu spojeném s Jaderským mořem. Založena Etrusky prožila svůj zlatý věk v 1. stol. př.n.l. za římského císaře Augusta, který nedaleko zřídil námořní základnu. V roce 402 n.l. se stala hlavním městem Západořímské říše. Zachovaly se cenné raně křesťanské mozaiky v několika kostelích (San Vitale, Sant´Apollinare Nuovo) a baptistériích (např. Baptisterio degli Ariani), mausoleum císaře Theodoricha (zastánce ariánského křesťanství) a hrobka Dante Allighieriho. Nedaleko je letovisko Lido Adriana, s písčitými plážemi, aquaparkem a zábavním parkem Mirabilandia.

Verona

Město „Romea a Julie“ na řece Adige se stavbami s růžového vápence, římským opevněním a „arénou“, jež je po římském Kolosseu nejlépe dochovaným amfiteátrem (s parametry 152 x 128 x 30 m, 22 000 diváků). Dalšími poklady jsou Piazza Erbe s tržištěm, Dóm (12. stol.), románská bazilika San Zeno Maggiore (12. stol.), dvoupatrový kostel San Fermo, Torre dei Alberti (84 m vysoká věž, vyhlídka na Alpy), Romeův dům, Juliin dům a Juliina hrobka v kostele San Francesco, „Římský“ most a amfiteátr, od něj lanovka ke klášteru (archeologické muzeum). Jižně od Verony leží hrad Castelvecchio

Zvyklosti a obyčeje

Italové jsou hluční, velmi temperamentní, je jim vrozená dramatická gestikulace. Jsou posedlí používáním mobilů - zjevné vyjádření touhy být neustále s někým v kontaktu a velmi pohostinní. Život si užívají, rádi jedí, víno pijí po džbáncích a dožívají se vysokého věku (v průměru 79 let). Jsou hodně vázaní na rodinu. V ní vládne žena a děti se osamostatňují až po svatbě, většinou ve zralém věku. Italským bohem hned po Bohu je fotbal. Ve srovnání se severem je jih Itálie „italštější“ a siesta delší. V Itálii jsou vysoké pokuty za porušení zákazu kouření.
Benátky

Město, ve kterém, je voda alfou i omegou! Bezpochyby jedno z nejromantičtějších míst na světě, ve kterém můžete za zvuků malebné hudby na gondole brázdit četné kanály, procházet se mezi památkami dýchajícími historií každou svou částí či se jen tek nechat očarovat jedinečnou atmosférou tohoto města milenců.

Popis destinace

Asi 70 km od Terstu, v laguně mezi pevninou a mořem je na 118 ostrůvcích propojených téměř 400 mosty přes 150 kanálů, po nichž plují čluny místní dopravy „vaporetti“ i gondoly pro turisty. Návštěvníky spolehlivě naviguje praktický systém srozumitelných ukazatelů. Mezi nejcennější památky patří Chrám sv. Marka na stejnojmenném náměstí s mozaikovou výzdobou pěti portálů, v interiéru klenotnice a ostatky sv. Marka, patrona města. Symbolem Benátek jsou Dóžecí palác a mramorový most přes Canal Grande (Ponte di Rialto). Návštěvníky rovněž přitahují obrazárna (Gallerie del Accademia), námořní muzeum (Museo Storico Navale), Věž s hodinami (Torre del Orologio), rybí trh v novogotické tržnici (Pescheria) a Punta Sabione, molo, odkud vyplouvá místní lodní doprava po Benátské laguně. Ostrov Murano je proslulý ruční výrobou benátského skla. Písčité pláže nabízí nedaleký poloostrov Lido di Venezia a jen o málo vzdálenější letovisko Lido di Jesolo.
Ischia

Termální ráj, který nabízí léčivé prameny i malebné zátoky! Středomořská Ischia je stále více oblíbenějším cílem turisté z celého světa – žádný div, když příjemné lenošení na pláži můžete spojit s léčebnými procedurami, které Vašemu tělo jenom prospějí.

Popis destinace

Největší ostrov v Neapolském zálivu láká stále více návštěvníků díky své zcela unikátní kombinaci přírodních a rekreačních vlastností, které nemají v žádném místě na světě obdoby. Cílem pobytů je totiž kombinace koupání ve vodách termálních pramenů s koupáním v moři a pobytem na slaném mořském vzduchu. K dispozici jsou rovněž vysoce účinné lázeňské procedury, díky nimž omládne skutečně každý. Není divu, že těchto léčivých vlastností využívali již římští císařové. Ostrov disponuje nejvyšší koncentrací horkých pramenů v Evropě, kterých po celém ostrově vyvěrá více než stovka. Jsou využívány jak v hotelích, vybudovaných přímo u jejich vývěru, tak v šesti atraktivních termálních parcích, mezi nimiž vynikají proslulé Poseidonovy, Afroditiny, Apolonovy zahrady nebo zahrady Castiglione či Negombo. Bohatství pramenů doplňují písčité i kamenité pláže s možností přímého koupání v moři nebo kombinace obou atraktivit, tj. koupání v moři v místech, kde termální prameny vyvěrají přímo do mořského dna. Hornatému ostrovu porostlému svěží zelenou vegetací vévodí vyhaslý vulkán Epomeo (788 metrů). Doprava po ostrově je velmi jednoduchá díky husté síti místních busů, které objíždějí ostrov v obou směrech v pravidelných intervalech. Vysoce atraktivním doplňkem pobytů na tomto ostrově jsou hodnotné výlety ať již na nedaleký ostrov Capri, k antickým vykopávkám v Pompejích, ke kráteru vulkánu Vesuv nebo do svérázného středověkého Amalfi.

Pobytová místa

Ischia

Už název napovídá, že jde o hlavní osadu ostrova s funkcí „hlavního města“. Leží na severovýchodním pobřeží ostrova a je tvořena dvěma čtvrtěmi – Ischia Porto s přístavem a starými antickými lázněmi a starou historickou částí Ischia Ponte, jíž vévodí charakteristická silueta Aragonského hradu. Transfer z letiště trvá asi 2,5 hodiny.

Casamicciola

Terme Druhý významný přístav ostrova leží na jeho severním pobřeží. Leží v osadě s četnými vývěry termálních pramenů. Transfer z letiště trvá asi 3 hodiny.

Sant´Angelo

Romantické městečko s unikátní atmosférou se nachází na jižní straně ostrova a je vyhlášeno nejen svými plážemi a termálními prameny, ale i množstvím luxusních obchodů a restaurací. Transfer z letiště trvá asi 3,5 hodiny.

Forio

Poměrně velké středisko ležící na západním pobřeží ostrova. Má starou historickou část s přístavem a rozsáhlou lázeňskou zónu, která se táhne podél největší a nejznámější pláže ostrova „Citara“, na níž leží i proslulý termální park Poseido novy zahrady. Transfer z letiště trvá asi 3 hodiny.

Lacco Ameno

Malé městečko a rybářský přístav jemuž vévodí typická silueta skály ve tvaru houby v historickém přístavu. V minulém století byly tyto malé lázně oblíbeným cílem italské smetánky, která si zde stavěla své honosné vily. Transfer z letiště trvá asi 3 hodiny.

Lago di Garda

Cyklovýlety, nejlepší vítr i skvělé koupání! Garda je synonymem pro aktivní dovolenou – kola, surfy či jachty jsou jen zlomkem toho, co lze podnikat. Vynikající služby, bezpočet i nesportovních aktivit a nádherná příroda jsou zárukou ideální dovolené.

Popis destinace

Největší a asi nejznámější severoitalské jezero, ležící mezi Lombardskem a Be - nátskem, lákalo svou tajemnou krásou v objetí hor mnohé romantické duše. Severní část připomíná svým úzkým zářezem do hor fjordy, na jihu se rozšiřuje a vytváří půvabnou Brescianskou riviéru. Východní břeh dělí od údolí Adige 80 kilometrů dlouhý vápencový hřeben Monte Baldo, západní břeh je ohraničen strmými skalami. Jezerní klima je velmi mírné a bohatá vegetace již připomíná blízké středozemí, na jeho pobřeží jsou opevněná středověká města, v horách v okolí jezera jsou vesničky.

Zajímavá místa

Brenzone

Malá osada na východním břehu jezera Garda se nachází ještě v horské části jezera pod horským masívem Monte Baldo (2 200 metrů) asi v polovině délky jezera v místech, kde výběžky Alp přecházejí v nížinu.

Malcesine

Jedno z nejkrásnějších městeček na jezeře Lago di Garda, přezdívané také „perlou Lago di Garda“, je obehnáno středověkými hradbami a upoutá nás siluetou hradu Castello Scaligero ze stejného období. V samotném centru najdeme v úzkých romantických ulič- kách spoustu obchůdků, kavárniček, restaurací a příjemných hotýlků, nedaleko pak panoramatickou lanovku na horu Monte Baldo (1 750 m. n. m., přeprava včetně jízdních kol) s překrásným výhledem na celé jezero, cyklostezkou a jakousi pomyslnou branou do „botanické zahrady Evropy“. Malcesine ovšem poskytuje i ideální podmínky pro vyznavače windsurfingu a ostatních vodních sportů.

Limone sul Garda

Tato původně malá rybářská vesnička, která patrně svůj název získala od latinského výrazu „limen“ (okraj, hranice), je obklopená horami a jezerem a v minulosti bylo jejím hlavním zdrojem příjmů kromě rybolovu ještě pěstování oliv a citrónů. Nicméně dnes je zde plně rozvinutý cestovní ruch a patří k nejdůležitějším a nejvyhledávaněj- ším střediskům v oblasti Lago di Garda, snad i pro snadnou dostupnost slavných italských měst či nepřeberné nabídky vodních sportů na Gardském jezeře.

Garda

Městečko Garda je jedním ze zdejších typických městeček na jezeře, nacházející se na východním pobřeží Lago di Garda. Nabízí široké možnosti sportovního vyžití, stejně jako možnosti posezení v jedné z místních kavá- ren či restaurací.

Sirmione

Toto romantické městečko, oblíbené od dávných dob pro svou atmosféru a nádhernou siluetu hradeb zejména umělci a básníky, se nachází na poloostrově v jižní části jezera Lago di Garda, které zde dosahuje své největší šířky. Sirmione je ale známé také díky svým lázním, fascinující historii, nádherné přírodě a unikátní gastronomii.

Toscolano Maderno

Znakem středověkého významu této romantické vesničky je kostel Sant Andrea, který leží nad celým zálivem a nabízí nádherné pohledy na horu Pizzoccolo a Castello di Gaino, které se zobrazují v místních vodách jako v zrcadle.

San Zeno di Montagna

Toto půvabné městečko se nachází přímo na úpatí hory Monte Baldo, na kterou se pohodlně dostanete lanovkou, a poskytuje překrásné výhledy na jezero Garda. Za návštěvu zcela jistě stojí Palazzo Ca´ Montagna, stavba ze 13. století s nádhernou freskovou výzdobou, a několik kostelů.

Torbole sul Garda

Toto městečko, které má necelých 3000 obyvatel, se nachází v severní části jezera Garda a je vyhledávaným místem zejména vyzvavači windsurfingu a jiných vodních sportů. Nicméně Torbole je známé i jako turistické centrum s několika historickými památkami a v roce 1786 tady pobýval i J. W. Goethe.

Gargnano

Místní typické městečko na západní straně jezera Garda s 3 000 obyvateli poskytuje svým návštěvníkům nezapomenutelné výhledy na jezero Garda. Bylo známo již v 10. století a dodnes zde stojí několik kostelů, které stojí za návštěvu.

Neapol

Vidět Neapol a zemřít! To, co v Neapoli, nezažijete nikde jinde v Itálii. Tohle prostě musíte vidět: chaos, nepořádek, vůně moře a v dálce hrozící Vesuv. Neapol není krásná, je fascinující.

Popis destinace

Správní centrum Kampánie a po Římě a Milánu třetí největší italské město s historickým jádrem Spaccanapoli je plné kostelů ze 14. a 15. století: k nejcennějším patří San Lorenzo Maggiore, San Gregorio Armeno s benediktinským klášterem, Santa Chiara (hrobky Anjouovců a Bourbonů a klášter klarisek, v němž pobýval mj. Giordano Bruno). Zajímavé je archeologické muzeum s artefakty z Herkulanea a Pompejí, kostel San Giovanni a Carbonara, Porta Capuana je nejhezčí italská brána z 15. stol., Castel Capuano - hrad vybudovaný Normany, dnes budova soudu, Dóm s ostatky sv. Januária, patrona Neapole a kostel Monte della Misericordia. V Palazzo Reale je národní knihovna, Piazza Municipio se pyšní parky a fontánami a stojí zde pevnost Castel Nuovo. Unikátní je muzeum sv. Martina, jež je původně kartuziánský klášter ze 14. stol. na kopci s rozhledem a katakomby sv. Januária. Quartieri Spagnoli („Španělská čtvrť“) s pravoúhlou sítí uliček je nejhustěji obydlenou částí metropole. Přístavu Santa Lucia dominuje normanská pevnost Castel dell´Ovo. Promenáda Via Partenope vede do přístavu Mergellina.
Řím

Věčné město, které nikdy nespí! Město, které se pojí jen se samými turistickými superlativy prostě musí vidět každý. Historie, památky, kultura i jedinečný duch města na vás dýchá na každém kroku. Jak se jednou dostanete do jeho moci, bude to láska na celý život …

Popis destinace

Město dle pověsti založené 753 př.n.l. Romulem a Remem, kdysi metropole Římské říše a později centrum moci papežů, hlavní město Itálie od roku 1870. Všechny památky vyjmenovat nelze, ale nepochybnými symboly Říma jsou: Kapitol - jádro starého Říma s Michelangelovým schodištěm, dnes centrum městských úřadů, Piazza del Campidoglio s jezdeckou sochou Marka Aurelia a palácem Palazzo degli Conservatori , Traianovým sloupem připomínajícím boje s Dáky z území dnešního Rumunska a trojdílným triumfálním obloukem Septima Severa. Dále čtyřpatrové Kolosseum se čtyřmi bránami a 80 vchody pro 50 000 diváků, chrám sv. Klimenta s ostatky slovanského věrozvěsta sv. Cyrila a cennými mozaikami a freskami, chrám sv. Bartoloměje na Tiberském ostrově, dostupném po nejstarším římském mostě Ponte Fabricio. Pantheon (chrám Všech bohů) na Piazza della Rotonda je největší zaklenutou stavbou světa, kostel San Paolo Fuori de la Mura (4. stol.n.l.) schraňuje ostatky sv. Pavla. Brána Porta di San Sebastiano se zachovala z dob císaře Aureliana, kdy hradby obepínaly celé města. Unikátní jsou římské katakomby. V areálu města se nachází samostatný stát Vatikán, sídlo římskokatolického papeže.
Sardinie

Místo, kde objevíte pláže Karibiku ukryté ve Středmoří! Nedotknutý ostrov, panenské scenérie a divoká příroda – nejčastější atributy spojované s tímto italským ostrovem. Vše se snoubí s kulinářskými orgiemi a příjemným lenošením. Sardínie uspokojí i ty nejnáročnější.

Popis destinace

„Evropský Karibik“ - ostrov s nejkrásnějšími plážemi ve středomoří leží západně od pobřeží Itálie na dohled břehům francouzského ostrova Korsiky. Má rozmanitý povrch od horstev protkaných četnými kaňony a dosahujících výše našich Krkonoš až po náhorní plošiny a nížiny. Z prehistorického osídlení se zachovaly četné kultovní stavby, shlédnout lze též antické vykopávky i řadu středověkých památek. Současný život ostrova láká svými typickými civilizací dosud nedotčenými horskými i rybářskými vesničkami. Skutečným skvostem ostrova jsou ovšem duhové zálivy s plážemi pokrytými běloskvoucím pískem. Není jiného místa ve středomoří, kde byste našli tak překrásné koupání s vodou přecházející všemi odstíny od azurově modré až po temně zelenou.

Pobytová místa

Chia

Oblast Chia v sobě soustřeďuje romantickou krásu jižního pobřeží Sardinie. Pro všechny, kdo touží po odpočinku, relaxu, klidu, krásné přírodě, průzračném moři, které omývá písečné duny a pláže s jemným bílým pískem. Historie zde dýchá z fénického sídla Bithia, kde se nachází punsko-románská svatyně a pohřebiště z 4. století před Kristem. Nádherné výhledy poskytuje okolí věže Torre di Chia a pár kilometrů vzdálený mys Capo Spartivento s majákem. Nejbližší městečko Domus de Maria je vzdálené cca 6 km směrem do vnitrozemí. Vzdálenost od letiště v Cagliari 60 km.

Santa Margherita di Pula

Známé letovisko ležící v těsné blízkosti starověkého města Nora je ideálním místem pro rodinnou dovolenou. Velmi pěkné lidové domky zde svým půvabem zastiňují poně- kud uniformní městské vilky. Pula se vyzna- čuje překrásným mořem a pobřežím, a proto má i odpovídající turistickou infrastrukturu. Pláž se táhne až k blízké rekreační oblasti Santa Margherita (7 km). Hotely a komplexy apartmánů jsou postaveny podél pláže pod přírodní střechou z korun četných pinií, v blízkosti panoramatické cesty. Poblíž Puly vyčnívá z moře poloostrůvek Capo di Pula, vyhledávaný především mineralogy pro hojný výskyt zeolitu, křemene a kalcitu, jež jsou sevřeny ve ztuhlé lávě. Velký věhlas si během několika let získalo místní 18-ti jamkové golfové hřiště Is Molas, kde jsou pořádány i mezinárodní turnaje. Vzdálenost od letiště v Cagliari 44 km.

Villasimius

Oblast Villasimius patří k nejvyhledávanějším oblastem Sardinie. Leží na východ od hlavního města Cagliari. Je vyhlášena především nádhernými bílými písečnými plážemi (pláž Riso, Cala Caterina, Cala Pira) a pohádkově, do tyrkysových barev zbarveným mořem. V přístavním městečku Villasimius jsou obchody, restaurace a zázemí služeb. V okolí jsou naleziště nuragů; v Parco dell Giara a chráněné mořské oblasti Capo Carbonara je řada chrá- něných rostlin a živočichů, včetně mořských želv. Vzdálenost od letiště v Cagliari 60 km.

Costa Rei

Pobřeží Costa Rei se rozkládá na jihovýchodním cípu Sardinie, 70 km východně od Cagliari. Pro tuto oblast jsou charakteristické dlouhé pláže s bělostným pískem a nezapomenutelným průzračným mořem tyrkysové barvy, které se střídají s malými romantickými zálivy. Vzdálenost od letiště v Cagliari 75 km.

Isola Rossa

Starobylá rybářská osada se během let změ- nila v malebné turistické středisko s malým přístavem na severozápadě Sardinie. Oblast je pojmenována podle blízkého stejnojmenného ostrůvku z načervenalého granitu. Isola Rossa je výhodným výchozím místem pro výlety za historickými a archeologickými památkami. Je zde několik restaurací (vyhlá- šenou místní lahůdkou jsou čerstvé langusty), barů, pizzerie, diskotéka, obchůdky a aquapark. Oblast má skvělé podmínky pro potápění. Vzdálenost od letiště v Olbii 75 km.

Cannigione

Kdysi malá rybářská vesnička je dnes velmi navštěvovanou turistickou lokalitou. Leží na severovýchodním pobřeží Sardinie v zálivu Arzachena, který se táhne od Costa Smeraldy k městečku Palau. Díky své poloze a členitosti terénu je dobře chráněno proti nepříznivým povětrnostním podmínkám. Městečko je celoročně obydlené, naleznete zde množ- ství kaváren, restaurací, barů. Vzdálenost od letiště v Olbii 30 km.

Baja Sardinia

Nejvyhlášenější a nejexkluzivnější pobřeží Sardinie je Costa Smeralda, tzv. Smaragdové pobřeží. Tato část mezi přístavními městečky Porto Cervo a Porto Rotondo se vyznačuje romantickými písečnými plážemi střídanými skalnatým pobřežím. Ve středisku Porto Cervo se v létě sjíždí evropská „smetánka“, najdete zde přístav jachet, bary i butiky vyhlášených značek. Letovisko Baja Sardinia leží 5 km od jachetního přístavu Porto Cervo. Je to živější městečko, které nabízí návštěvníkům široké zázemí s bary, restauracemi, supermarkety, diskotékami, proslulými butiky. Na okraji letoviska je aquapark. Vzdálenost od letiště v Olbii 35 km.

San Teodoro

Oblíbené živější letovisko jižně od Olbie s řadou restaurací a barů. V okolí krásné pláže s jemným pískem a křišťálově čistou vodou, nejznámější je La Cinta. Možnost výletů na ostrovy Tavolara a Molara. Vzdálenost od letiště v Olbii 30 km.

Agrustos - Siniscola

Plážová letoviska jižně od Olbie, v okolí písečné pláže. Většinou se zde nacházejí prázdninové komplexy s vyžitím v rámci hotelových areálů. Vzdálenost od letiště v Olbii 35 km, resp. 53 km.

Orosei

Městečko se nachází na východním pobřeží Sardinie u stejnojmenného zálivu Golfo di Orosei. Prehistorické osídlení této oblasti dokládá nedaleká nuragská vesnice Sa Linnarta. Orosei má krásné historické centrum s hradbami, kostelíky a paláci. najdete zde restaurace, bary, obchody. Pokud pojedete na lodní výlet zvaný Minicrocera, uvidíte pobřeží, které tvoří vysoké vápencové útesy s řadou romantických pláží, často přístupných pouze z moře nebo po turistických stezkách a některou z jeskyní. Vzdálenost od letiště v Olbii 80 km

Sicílie

Tam, kde najdete nejitaštější Itálii! Původní kolébka evropské civilizace se vyvinula v jednu z nejoblíbenějších turistických destinací. Jedinečná atmosféra, bezpočet historických památek, nádherné pláže či zašlá městečka. Taková je Sicílie – plná protikladů, které však uchvátí každého návštěvníka.

Popis destinace

Největší ostrov ve Středozemním moři, který je od kontinentální Itálie oddělen Messinskou úžinou. I když plavba přes úžinu trvá necelou půlhodinku, je rozdíl mezi Sicílií a zbytkem Itálie zřejmý. Místní obyvatelé s nadsázkou tvrdí, že Sicílie je vlastně malý kontinent. Jedná se o nesmírně rozmanitý ostrov, který má skutečně co nabídnout. „To své“ si zde najde každý cestovatel! Přírodní bohatství je reprezentováno např. vysokými horami, řekami či neodmyslitelnými vulkány, včetně největší činné evropské sopky Etny. K příjemnému osvěžení a plavání v moři lákají dlouhé kilometry pláží, jež jsou omývané Tyrhénským, Jónským a Středozemním mořem. Skutečným pokladem je však, dle názoru mnohých, velké množství památek, ať již antických či středově- kých. Většina z nás má o Sicílii zažitou představu jako o uzavřeném společenství lidí, kde je nejvyšším nepsaným zákonem tzv. omerta, tj. zásada absolutního mlčení. Je to důsledek pohnuté historie ostrova spojené s chudobou místního obyvatelstva, která společně s izolovaností ostrova přispěla ke vzniku paralelní vládnoucí struktury, jež se vymezovala vůči státní moci. Atmosféra, kterou známe z mnoha filmů a seriálů, se však postupně stává minulostí a můžeme ji „nasávat“ již jen v odlehlých vesničkách řídce osídleného vnitrozemí. Nikdo by si neměl nechat ujít výlet ke zdejší dominantě, kterou je majestátně se tyčící Etna či romantické městečko Taormina. Ti zvídavější se jistě vydají také do vzdálenějších Syrakus.
Val Gardena

Mondénní perla italských Dolomit! Patří bezpochyby k evropské špičce a uspokojí nároky i těch nejnáročnějších lyžařů. Masív Sella Ronda se svými téměř 550 kilometry propojených sjezdovek je tím pravým klenotem. A pokud se k tomu přidá italská pečlivost a pohostinnost, není co řešit.

Popis destinace

Val Gardena je součástí okruhu Sella Ronda a patří bezpochyby mezi nejlepší části Dolomit. Každoroční závody světového poháru dávají více než stoprocentní jistotu kvality tohoto skiareálu. 181 km kvalitně upravených sjezdových tratí zahrnuje závodní sjezdovky Saslong, Cir, Tre, Seceda a Mont Seura. Sjezdovky jsou orientovány na různé světové strany, takže máte možnost výběru mezi lyžováním na svazích zalitých sluncem nebo stíněných s tvrdým povrchem. Přepravní kapacita vleků a lanovek přesahující sto tisíc osob za hodinu je zárukou minimálního čekání ve frontách k vleku i v hlavní sezóně. Mezi ně se zařadila i první podzemní dráha v Dolomitech v St. Christině. Napojením na okruh Sella Ronda získáte přístup k dalším téměř 250 km kvalitních sjezdových tratí v rámci skipasu Dolomiti Superski. Na své si přijdou i milovníci lyžování ve volných terénech a skialpinisté. Oblast Alpe di Siusi s cenově dostupnějšími středisky Siusi, Castelrotto a Fié je vhodná i pro rodinnou dovolenou a lyžaře začátečníky
© 2021 CESTOVNÍ KANCELÁŘ ČEDOK A.S.