Klimatické podmínky
Klima Itálie je značně různorodé díky severojižnímu protáhlému tvaru území a významným výškovým rozdílům. Na severu je podnebí středoevropské kontinentální, s velkými teplotními rozdíly mezi dnem a nocí a mezi ročními sezónami. Zima je dlouhá a chladná, léto krátké, slunečné. V Alpách a okolí velkých jezer jsou celoročně vyšší srážky, v zimě sněhové. V centrální části Itálie je podnebí středomořské, léta horká a zimy deštivé. I tady teploty klesají se stoupající nadmořskou výškou a vzdáleností od moře. Klima na jihu je výrazně středomořské, převažují slunečné dny a příjemné teploty (denní průměry v květnu 23 °C, červnu 28 °C, červenci a srpnu 30 °C, v září 26 °C). Nejvyšší letní teploty bývají naměřeny v Kalábrii, na Sicílii a Sardinii. Noční teploty v létě neklesají pod 20 °C. Nízké srážky přicházejí až s koncem podzimu.
Gastronamie
Představa, že italská kuchyně jsou „špagety a pizza“, je zavádějící. Pravdou však je, že rodištěm pizzy je Neapol, „boloňských špaget“ Bologna a že Italové jídlo milují. Protože je Itálie rozlehlá, má každý z dvaceti regionů své speciality: například Benátsko hrášek s rýží, Umbrie pečené sele, Kampánie sýr mozarella, Emilia-Romagna salám mortadella a parmskou šunku, Toskánsko bifteky a Chianti, Ligurská riviéra hříbky a lasagne s bazalkovou omáčkou pesto, Řím široké nudle fettucine a noky gnocchi. Obecně na severu převládá rýže, kukuřice a maso, na jihu ryby, těstoviny a zeleninová jídla. Používá se výhradně olivový olej, nejlépe „panenský“, tedy lisovaný za studena, s cennými vitamíny i aroma. Maso se před grilováním či pečením obvykle marinuje v oleji s různými čerstvými bylinkami, kterými se jídla rovněž dochucují. Typická je bazalka. Rýže na rizoto se často vaří ve víně. Všude dostanete „bruschete“, topinku potřenou olivovým olejem s česnekem a plátkem rajčete. Koupit lze na tři sta druhů těstovin, ale v reálu je druhů víc, protože každá italská hospodyňka připravuje těstoviny podle vlastního, často tradovaného receptu. Domácí těstoviny jsou vždy originál a nabízejí je všechny rodinné restaurace. Těstoviny se podávají jako první samostatný chod, nikoli jako „příloha“ hlavního jídla. Ochucují se omáčkami z rajčat, hub, česneku či bylinek. Zalití kolínek kečupem Italové považují za barbarství.
Zajímavá místa
Bologna
Centrum území, které po Etruscích ovládali Římané, Langobardové a Frankové. Zajímavé jsou Dóm Metropolitana z 12. století, Piazza Néttuno s fontánou, Piazza Maggiore s románsko-gotickým kostelem San Giacomo Maggiore, šikmé věže Torre Pendanti, Torre Garisenda a Torre degli Asinelli, bazilika sv. Petronia a nejstarší univerzita na světě z roku 1119.
Capri
Kampánie. Malebný ostrov v Neapolském zálivu rozdělený na dva komplexy (Capri a Anacapri), přezdívaný „Ostrov Slunce“, kterýžto motiv najdete na všech suvenýrech. Nejsou tu půjčovny aut, je však možné jej poznat při okružní jízdě místním autobusem. Chcete-li absolutní svobodu, pronajměte si taxík na celý den. Úžasná je cesta sedačkovou lanovkou z městečka Anacapri na horu Monte Solari, z níž je překrásný rozhled.
Casamicciola Terme
Lázeňské letovisko s termálními prameny na ostrově Ischia, prokazatelně osídlené už v době bronzové. Později ho vyhledávali světaznalí Římané. V termálním parku Castiglione (kam mají místní hoteloví hosté přístup zdarma) je návštěvníkům k dispozici 10 bazénů: jeden má vodu mořskou, druhý sladkou a osm bazénů vodu termální o teplotách 30 – 40 °C, léčivou. Samozřejmostí jsou vířivky, pára, sauna a fakultativně balneoterapie. Přístav Ischia Porto je vzdálen pouhé 3 km. Castiglione jsou rovněž termální lázně.
Cinque Terre
Oblast formálně rozdělená na Riviera di Levante a Riviera di Ponente. V každém případě etnograficky i krajinářsky úchvatná oblast Ligurské riviéry mezi Levantem a La Spezia, pět vesniček s domky natěsnanými na sebe, každá s vlastním poutním kostelem vysoko ve stráni, propojených železnicí a pěšími stezkami. Pěstuje se vinná réva (proslulé víno Cinque Terre DOC). Lze sem doplout i po moři z Rapallo, Chiavari, Levantu nebo La Spezia. Vesničky se jmenují Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola a Riomaggiore, dostupná silničkou z La Spezia.
Florencie
Správní centrum hornaté oblasti, přiléhající k Ligurskému a Tyrhénskému moři, s významnou historií. Žili zde Dante Alighieri, Boccaccio, Raffael, Donatello, Michelangelo i Leonardo da Vinci. Centrem je Piazza della Signoria s gotickou radnicí (před ní kopie Michelangelova Davida a Donatellova Lva) s palácem Palazzio Vecchio s 94 m vysokou věží a skvělými freskami v interiéru. Světoznámé jsou obrazárny Galleria degli Uffizzi (50 sálů a chodeb), Palazzo Pitti (mj. s obrazy Rubense, Raffaela a Tiziana) a Palazzo Galeria del Academia (originál Michelangelova Davida, Boticelliho Madona). Skutečně cenné je též Baptisterium z přelomu 11. a 12. století, Dóm Santa Maria del Fiore s kopulí o výšce 100 metrů, Medicejská kaple, kostel San Lorenzo a Kampanila. Nedaleko pobřeží leží ostrovy Isole Toscane, se známým ostrovem Elba.
Liparské ostrovy
Souostroví při severním pobřeží Sicílie je vulkanického původu a s výjimkou ostrovů Stromboli a Vulcano s činnými sopkami je relativně málo navštěvované, přestože má pěkné pláže. Pouze větší ostrovy jsou obydlené. K nejznámějším patří Lipari, Salina, Panarea, Filicudi, Aliondi a Alicudi. S pevninou jsou spojeny rychloloděmi (vznášedla „aliscafe“), lodní spojení je i ze sicilského Cefalú, Messiny a Milazzo. Ostrov Vulcano s přístavy Porto di Levante na východě a Porto di Ponente na západě ostrova je dostupný trajekty, výstup na sopečný kužel Gran Cratere de la Fossa trvá 2,5 hodiny, odměnou je úchvatný rozhled po celém souostroví. Odvážlivci mohou sestoupit na dno 80 metrů hlubokého kráteru. Další sopkou je Vulcanello, poskytující panoramatický pohled z rudého útesu. Na úpatí vyvěrají z mořského dna termální sirné prameny (35 – 45 °C), s léčivými účinky.
Pisa
Zlatý věk prožila ve 12. století. Nejznámější stavbou města je Torre Pendente („Šikmá věž“), která se díky měkkému podloží nakláněla od začátku stavby roku 1173, přesto byla roku 1350 dokončena. Nyní se odklání o neuvěřitelných 5 metrů a probíhají práce na její záchranu. Cenný je Dóm, Baptisterium (toskánský románský sloh, průměr kopule 18 metrů, osmiboká křtitelnice) a Palazzo dei Cavalieri, kdysi sídlo rytířského řádu Cavalieri di Santo Stefano, dnes součást university. Composanto je budova v podobě křížové chodby, se 600 náhrobky a freskami s biblickými náměty. Z Palazzo Gambacorti je radnice.
Ravenna
Přístav na průplavu spojeném s Jaderským mořem. Založena Etrusky prožila svůj zlatý věk v 1. stol. př.n.l. za římského císaře Augusta, který nedaleko zřídil námořní základnu. V roce 402 n.l. se stala hlavním městem Západořímské říše. Zachovaly se cenné raně křesťanské mozaiky v několika kostelích (San Vitale, Sant´Apollinare Nuovo) a baptistériích (např. Baptisterio degli Ariani), mausoleum císaře Theodoricha (zastánce ariánského křesťanství) a hrobka Dante Allighieriho. Nedaleko je letovisko Lido Adriana, s písčitými plážemi, aquaparkem a zábavním parkem Mirabilandia.
Verona
Město „Romea a Julie“ na řece Adige se stavbami s růžového vápence, římským opevněním a „arénou“, jež je po římském Kolosseu nejlépe dochovaným amfiteátrem (s parametry 152 x 128 x 30 m, 22 000 diváků). Dalšími poklady jsou Piazza Erbe s tržištěm, Dóm (12. stol.), románská bazilika San Zeno Maggiore (12. stol.), dvoupatrový kostel San Fermo, Torre dei Alberti (84 m vysoká věž, vyhlídka na Alpy), Romeův dům, Juliin dům a Juliina hrobka v kostele San Francesco, „Římský“ most a amfiteátr, od něj lanovka ke klášteru (archeologické muzeum). Jižně od Verony leží hrad Castelvecchio
Zvyklosti a obyčeje
Italové jsou hluční, velmi temperamentní, je jim vrozená dramatická gestikulace. Jsou posedlí používáním mobilů - zjevné vyjádření touhy být neustále s někým v kontaktu a velmi pohostinní. Život si užívají, rádi jedí, víno pijí po džbáncích a dožívají se vysokého věku (v průměru 79 let). Jsou hodně vázaní na rodinu. V ní vládne žena a děti se osamostatňují až po svatbě, většinou ve zralém věku. Italským bohem hned po Bohu je fotbal. Ve srovnání se severem je jih Itálie „italštější“ a siesta delší. V Itálii jsou vysoké pokuty za porušení zákazu kouření.