Popis destinace

Exotický ostrov v Karibském moři patří k nejnavštěvovanějším místům Karibiku. V současně době je považován za symbol hudby reggae a tropickým turistickým rájem. Díky poloze nedaleko rovníku zde panují nepřetržité vysoké teploty, tudíž je zde příjemné počasí téměř po celý rok. Na Jamajce naleznete nádherné dlouhé pláže s jemným bílým pískem, bujnou a pestrobarevnou vegetaci, pro milovníky golfu je ostrov karibskou golfovou velmocí, která nemá ve svém okolí konkurenci. Ostrov je ideální jak pro milovníky odpočinku na prosluněné pláži, tak aktivnějším turistům – je rájem potápěčů, surfařů a rybářů. Na karibské poměry poměrně dlouhá a bohatá historie Jamajky láká návštěvníky, kteří chtějí poznat atmosféru koloniálního věku minulých století, dodnes je zde řada zachovalých historických památek a budov. Pocházejí odsud také některé vynikající rumy a exotické směsi, káva Blue Mountain původem z Jamajky je považována za nejlepší na světě.

Gastronomie

Jamajská kuchyně vychází z karibských tradic. Je kořeněná a využívá místní zdroje. Hlavním chodem je často rýže, kuře a plněné pirohy, které doplňují kořeněné omáčky a množství ovoce. Specifikou jamajské kuchyně je příprava pokrmů z uzeného kuřecího a vepřového masa s využitím speciálního koření „jerk“. Jde o tradiční způsob místní přípravy pokrmů, který má svůj původ v dobách, kdy místní černošské obyvatelstvo hledalo způsob, jak konzervovat maso, aby bylo v horkém klimatu uchráněno před zkázou. K oblíbeným nápojům patří jamajský rum, zejména smíchaný s colou, a výborná jamajská káva Blue Mountains, která patří k nejkvalitnějším odrůdám na světě. Oblíbené je rovněž pivo.

Zajímavá místa

Montego Bay

Město a přístav, které je metropolí jamajské turistiky, leží na severozápadním pobřeží Jamajky. U města leží mezinárodní letiště vybudované na místě vojenského letiště USA ze II. světové války. Město má historické centrum s řadou kostelů a dalších historických budov, mezi nimiž dominuje zejména Rose Hall – koloniální dům, v němž údajně straší pověstná Annie Palmer, která zavraždila své tři manžely. Hotelová zóna je vybudována na severním předměstí s řadou obchodů, restaurací, barů a stánků s proslulými jamajskými specialitami. V této zóně leží zároveň bělostné pláže, které patří k nejkrásnějším v této části Jamajky. Okolí Montego Bay je pověstné svými čtyřmi kvalitními golfovými hřišti a výbornými příležitostmi k pěší turistice v krasové pahorkatině Cockpit Country. Příležitosti k potápění v nedalekém mořském národním parku.

Negril

Známé a stále populárnější přímořské středisko situované v severozápadním cípu Jamajky asi 70 km od Montego Bay. Středisko je tvořeno řetězem hotelů, penzionů, barů a restaurací lemujících 12 km dlouhou písčitou pláž, táhnoucí se ze severu na jih. Negril nemá vyhraněné centrum, středisko je rozptýleno podél celé pláže, větší koncentrace zábavních a stravovacích zařízení se nachází v jižní části střediska. Na jeho jižním okraji najdeme banky, nákupní středisko a tržiště. Uprostřed střediska je velká diskotéka „The Jungle“, nejznámější bar ostrova - Rick’s Café a nákupní středisko „Times Square“ s nepřeberným sortimentem suvenýrů. Na čtyřech místech střediska jsou přímo na pláži vybudována místa s každodenní živou produkcí hudby ve stylu reggae. Za pásmem pláží a hotelové zástavby se rozkládá mangrový národní park s výskytem krokodýlů a rezervace založená na ochranu místního druhu jamajských palem. Pět kilometrů za městem stojí prastarý romantický Negrilský maják chránící vody nejzápadnějšího výběžku Jamajky a proslulý svými kouzelnými západy slunce. Z dalších atraktivit střediska nelze nezmínit dobře vybavené Scuba centrum nabízející služby pro potápěče a golfové hřiště. Oblíbenou zábavou je i jízda na koni, zejména k romantické zřícenině Whitehall, nebo jízda čluny na ostrůvek Booby Cay za pozorováním vzácných druhů vodního ptactva.

© 2020 CESTOVNÍ KANCELÁŘ ČEDOK A.S.