Klimatické podmínky

Jihoafrická republika leží na jižní polokouli; proto je zde v našich zimních měsících léto a v letních měsících zima. Na severovýchodě země a při pobřeží Indického oceánu je klima subtropické, na jihu a části centrální plošiny mírné, s významnými rozdíly ve srážkách i teplotách dle konkrétní zeměpisné šířky a nadmořské výšky. Na jihu jsou léta slunečná a horká (až 33 °C), ale zimy větrné, chladné, s teplotami 10 – 15 °C) a deštivé, jen vzácně se sněhem. V oblasti centrální plošiny dosahují letní teploty rovněž až 33 °C a vlivem nadmořské výšky 1300 – 1800 m n.m. jsou léta deštivá, s častými bouřkami. V Kapském Městě jsou průměrné letní teploty přes den maximálně 26 °C, v Pretorii o tři stupně výš. Zimní teploty se pohybují okolo 15 – 20 °C a v noci mohou klesat až na 3 – 5 °C; zima bývá slunečná a bez srážek. Obecně platí, že západní oblasti jsou chladnější a východní teplejší; na východním pobřeží je teplo i v zimních měsících. Vyšší srážky na východě jsou důsledkem teplého Agulhaského proudu v Indickém oceánu, naopak nízké až nepatrné srážky na severovýchodě způsobuje chladný Benguelský proud v Atlantiku.

Gastronomie

Jihoafrická kuchyně je nesmírně pestrá díky rozmanitosti obyvatel a jejich původu, kdy se mísí kuchyně tří kontinentů – Evropy, Asie a Afriky. Na prvním místě stojí hovězí, vepřové, skopové a jehněčí maso, nejlépe jako steaky nebo kořeněné klobásky („boerewors“) na grilu, protože grilování („braai“) je národním sportem a nejoblíbenějším způsobem trávení volného času. V nabídce je i zvěřina, například steaky z antilopy eland, impaly, kudu, pštrosa nebo krokodýla; ještě exotičtější jsou housenky. Kromě grilování se maso i dusí, peče a marinuje a na slunci sušené kousky masa (biltong) se nabízejí jako snack nebo místo našich křupek a oříšků. Oblíbenou přílohou místních je kukuřičná kaše („pap“) s různými omáčkami, také rýže a sladké pečené brambory, fazole s bramborami, pyré z rajčat a cibule. Ve vnitrozemí převládá maso (jehněčí, skopové, hovězí), na pobřeží mořské plody a ohromující nabídka ryb. Ze sladkostí jsou oblíbené mj. švestkový puding, křupavé sušenky mosbolletjies a crunchies, které se často máčí v kávě, koeksisters, souskluitjies (knedlíky polité skořicovým sirupem) nebo soetkoeke (sladké koláčky). Na závěr jídla se mohou podávat i na vzduchu sušené klobásy (droevor), kuřecí koláč (hoenerpastei), nakládané rybičky (ingelegde vis), masová paštika nebo kuličky (frikkadel).

Zajímavá místa

Pretoria

Byla založena v roce 1855 Martinem Pretoriem. Nachází se asi 50 km severně od Johannesburgu, městem se stala v roce 1931 a hlavním městem JAR v roce 1961. Podle více než 50 tisíc kusů fialově kvetoucího stromu Jacaranda mimosifolia se jí přezdívá „město žakarand“. Pretoria je důležitým průmyslovým centrem, s druhou největší univerzitou v zemi. Zajímavosti jsou náměstí Church Square s budovou parlamentu (Ou Raadsaal, 19. stol.), Justičním palácem a sochou búrského politika Paula Krugera, Union Buildings (sídlo vlády i prezidenta), Voortrekker Monument (památník bitvy u Blood River v roce 1838, kde 470 Búrů pod vedením Andrease Pretoria porazilo asi 15 tisíc Zuluů a založilo búrskou republiku Natalia) a největší zoologická zahrada Jihoafrické republiky. Ve čtvrti Soweto se nachází dům Nelsona Mandely.

Kapské město

Hlavní město provincie Western Cape je jedním ze tří hlavních měst Jihoafrické republiky, kde sídlí parlament a další vládní instituce. Bylo první evropskou osadou na území dnešní JAR a díky překrásné poloze pod Stolovou horou a u Mysu Dobré naděje je považováno za jedno z nejkrásnějších na světě. Objev nalezišť zlata a diamantů ve Witwatersrandu u Johannesburgu vyvolal na konci 19. století zlatou horečku a vyhrotily se spory mezi britskou koloniální správou, novými přistěhovalci („uitlanders“) a Búry, potomky nizozemských přistěhovalců. Výsledkem tzv. Búrských válek bylo v roce 1910 vyhlášení britské Jihoafrické unie, a Kapské Město se stalo jejím hlavním městem. Zajímavosti jsou architektura stylu „Cape Dutch“ kombinující francouzské, nizozemské a německé architektonické prvky, vládní budovy v Central Business District, nákupní zóna ve viktoriánském komplexu Victoria and Alfred Waterfront (V&A) s akváriem Two Oceans, starý přístav, barokní pevnost Castle of Good Hope, radnice, katedrála sv. Jiří, Národní galerie, Národní muzeum a botanická zahrada Kirstenbosch. Turisticky atraktivní jsou silnička Chapman's Peak Drive mezi městy Noordhoek a Hout Bay, pláže u Atlantiku i Indického oceánu, ostrov Robben, kde byl vězněn Nelson Mandela a karneval „Kaapse Klose“ konaný 2. ledna. Městu dominuje Stolová hora, na niž je nejlepší pohled ze Signal Hill a Sunset Beach. Na vrchol s devíti vyhlídkovými plošinami vede kabinková lanovka, je zde také restaurace a prodejna se suvenýry. Na pískovcový vrchol se lze dostat mnoha turistickými i horolezeckými cestami. Atrakcí je Mys Dobré naděje.

Garden route

Oblíbená dvěstěkilometrová trasa podél jihovýchodního pobřeží spojuje Západní mys a Východní mys. Od vnitrozemí ji oddělují hory s původními lesy Outeniqua a Tsitsikamma, vyhledávané pro ekologickou turistiku. Jméno jí dala překrásná a ekologicky pestrá krajina s mnoha jezery a lagunami, kterou prochází. Leží na ní města Mossel Bay, Knysna, Oudtshoorn, Plettenberg Bay a Nature's Valley; administrativním centrem je George. Kromě několika set druhů ptáků lze z pobřeží pozorovat tuleně, delfíny a velryby, které zde od července do prosince rodí mláďata. Zajímavosti na trase jsou mj. písečné pláže, Střelkový mys, záliv Mossel Bay, Knysna, národní park Tsitsikamma, obloukový most přes řeku Bloukrans, deštný prales a visutý most nad ústím řeky Storms.

Krugerův národní park

Nejstarší africký národní park, ležící na hranicích s Mosambikem a Zimbabwe, pojmenovaný po Paulu Krugerovi, někdejším prezidentovi Transvaalu. Každoročně se provádí letecké sčítání zvěře, dle kterého zde žije asi 120 tisíc impal, 30 tisíc zeber, 14 tisíc pakoní, 10 tisíc kudu, 4 tisíce vodušek, 3 tisíce hrochů a stejný počet prasat bradavičnatých, 2 tisíce antilop vraných a tisíc antilop losích. Turisty však lákají i buvoli, nosorožci, hyeny, šakali a zejména velké kočky, kdy tu lze běžně spatřit lvy, levharty i gepardy, jejichž pozorování usnadňují i početné vyhlídky a odpočívadla. Největším lákadlem a zároveň i problémem parku jsou příliš početná stáda slonů, kteří místní přírodu devastují. Vstup je zpoplatněn a je kontrolován počítačem, protože v sezóně park denně navštíví až tři tisíce návštěvníků. Součástí tzv. Velkého Krugerova národního parku je privátní rezervace Karongwe Game Reserve zřízená v roce 2001, jejíž vlastník se rozhodl své zemědělské pozemky a pastviny navrátit původní přírodě. Dnes zde žije kolem 40 druhů zvěře včetně „velké pětky“.

© 2020 CESTOVNÍ KANCELÁŘ ČEDOK A.S.