Klimatické podmínky

Podnebí je oceánské subtropické, ovlivňované teplým Golfským proudem a pasátovými větry, které přinášejí zejména na severní stranu Tenerife oblačnost a srážky. Zimní teploty obvykle neklesají pod 20°C, letní dosahují v průměru 25°C, výjimečně 30°C. Teploty a výše srážek se mění s nadmořskou výškou; zatímco na plochých ostrovech jako Fuerteventura a Lanzarote jsou teploty celoročně téměř shodné, na Tenerife a Gran Canarii jsou v zimě teploty nižší a srážky vyšší, na Tenerife v nejvyšších polohách i sněhové. Naopak na ostrově Fuerteventura jsou přeháňky sporadické (obvykle v květnu nebo v září); některé roky nezaprší vůbec. V červenci a srpnu někdy po několik dní vane horký vítr („la calima“) ze Sahary, přinášející zejména na Fuerteventuru a Lanzarote mikroskopické částice písku. Průměrná teplota mořské vody během roku je 18 °C – 24 °C.

Užijte si dovolenou na jednom ze sedmi ostrovů.

Gastronomie

Ostrované preferují středomořskou kuchyni, jejímž základem je zelenina, ryby, mořské plody, olivový olej, česnek, hřebíček a sklenka červeného vína denně. Z ryb jsou nejoblíbenější makrela, cejnu podobná bocinegro, mečoun, mořská štika, muréna, papouščí ryba, okoun, parma, pražma, sleď, treska, tuňák a žralok. Běžná masa jsou králičí, jehněčí, kůzlečí a kuře; z příloh brambory ve slupce vařené v mořské vodě nebo papas negras (brambory navenek černé ale uvnitř žluté). Svátečním jídlem je naložená vepřová pečeně. Oblíbené polévky jsou rybí, zeleninová a „potaje de berros“, řeřichová polévka s brambory, fazolemi, kousky kukuřičného klasu a vepřovým masem. Do polévek se přidává gofio, osolená a různě silně opražená kukuřičná, žitná nebo pšeničná mouka (či jejich směs), podávaná i jako příloha. Typickým ochucovadlem jsou pikantní omáčky „mojo rojo“ z chilli a papriky, „mojo verde“ navíc z petržele a koriandru, „mojo de ajo“ česneková a „mojo de azafran“ z česneku, oregána a šafránu. Během dne se nabízejí tapas, např. smažená ryba, sušené rybičky, mušle, olivy, kozí sýr, kuličky z mletého masa apod. Běžnými moučníky jsou bienmesabe - žloutkový krém se sirupem a drcenými mandlemi, leche asada - mléčný vaječný pudink se skořicí a citrónem, turrón de gofio - hmota z mandlí, medu, kukuřice a fíků a frangollo z kukuřice, mléka, citronu, vajec, skořice, mandlí a rozinek.

Zvyklosit a obyčeje

Ostrované jsou temperamentní, společenští, přátelští a také hrdí. Často a rádi slaví; při přípitku vínem často uslyšíte „nunca se dice ultimo“ („nikdy se neříká poslední“). Nikdo nikam nespěchá a odpolední siesta, obvykle mezi 14. a 16. hodinou, je téměř posvátná; úřady a některé obchody jsou zavřeny. Odlišný je způsob stlaní postelí: na jednom prostěradle ležíte, druhým se přikryjete.

Fuerteventura

Druhý největší ostrov je často označován za evropský Karibik. Nádherné nekonečné bílé pláže patří mezi nejhezčí z celých Kanárských ostrovů.

Popis ostrova

Druhý největší a geologicky nejstarší ostrov, 210km dlouhý a maximálně 30km široký, s nejvyšší horou La Zarza na hornatém poloostrově Jandía. Celý je biosférickou rezervací UNESCO. Magnetem je 144km nekonečných písečných pláží, duny o celkové rozloze 20km², celoroční slunce a vlny ideální pro windsurfing. Nájezdy pirátů, půdní eroze, nedostatek vody a úpadek zemědělství vedly k emigraci obyvatel, současní obyvatelé se živí rybolovem a turistickým ruchem. V krajině zaujmou opuštěná terasovitá políčka a větrné mlýny, nízké čtyřhranné „molinas“ a vyšší válcovité „molinos“. Voda se získává odsolováním nebo se dováží z Gran Canaria. Na ostrově je od roku 2005 také astronomická observatoř v Tefia. Najdeme zde golfové hřiště, školu potápění, zábavní vodní park Baku a vulkanologickou naučnou stezku Tremesana.

Zajímavosti ostrova

Oproti ostatním ostrovům je Fuerteventura o něco chudší na historické památky. Za návštěvu určitě stojí městečko Betancuria, které bylo až do roku 1834 hlavním městem ostrova s jeho kostelem Iglesia de Santa Maria ze 17. století a františkánským klášterem Monasterio de San Buenaventura z 15. století. Ostatně většina památek je zde duchovních, jako například kostel Nuestra Senora de Candelaria v městečku La Oliva, nebo Nuestra Senora de la Regla v Pájara. Věčně pofukující vítr se snaží místní obyvatelé od pradávna využívat ve svůj prospěch a tak v oblasti Antigua a Villaverde je krajina doslova poseta větrnými mlýny. Ostrovu Fuerteventura se také často říká ostrov koz. Skutečně je to téměř jediné zvíře, které na ostrově potkáte, ale zato v neuvěřitelném množství! Místní kozí sýr patří mezi nejlepší na světě a určitě si nenechejte ujít jeho ochutnávku, a kdo se odváží, tomu doporučujeme ochutnat vyhlášené speciality z kozího masa. Kromě sýra se na ostrově vyrábí i sůl a to v unikátních solných pánvích jižně od Caleta de Fuste v Museo de la Sal.

Pláže a koupání

Na ostrově je 144km písečných pláží, většina s pozvolným vstupem do moře, což je ideální pro děti. Přes 50 pláží má světlý žlutý písek, dalších 20 tmavý písek (mj. u Pozo Negro, Gran Tarajal, Tarajalejo a západní pobřeží u Ajuy). Asi na třetině lze zapůjčit surfy, potápěčskou výstroj, kola apod. V severní části ostrova najdeme pláže Corralejo - 9km, žlutý písek a duny a Cotillo (3km, světlý písek, vlny pro profesionální surfaře). Na východním pobřeží leží pláže Caleta de Fuste a Pozo Negro, na jihozápadním pobřeží je pláž Tarajalejo s 1,5km, černým lávovým pískem. Na východním pobřeží jsou úseky pláží pro nudisty a naturisty. Na poloostrově Jandía jsou pláže Matorral, Butihondo, Esquinzo, Sotavento - téměř 15km dlouhá pláž se šířkou až 500m a nádherným zlatožlutým písekem. Severní strana poloostrova Jandía je pro koupání a potápění životu nebezpečná, jsou zde silné spodní proudy a velké vlny, pláže Cofette a Barlovento jsou vhodné jen pro vycházky, koupání je zde zakázáno.

Aktivity

Fuerteventura je ideálním místem k relaxaci na pláži a nabízí výborné zázemí pro téměř všechny vodní sporty a radovánky. Ať už se rozhodnete pro výlet na palubě některé z výletních lodí, průzkum vodního dna, nebo aktivní sportování, budete spokojeni. Jak bylo popsáno, obrovské popularity se zde těší vodní sporty – surfing, windsurfing a kiteboarding, ale nezapomíná se na sportovní rybáře, golfisty a cyklisty. Pokud chcete brát dovolenou s nadhledem, pak desítky kilometrů bílých písečných pláží a místní gastronomie Vás jistě uspokojí.

Gran Canaria

Nejživější Kanárský ostrov svým návštěvníkům nabízí dech Afriky i kolorit Středomoří. Zelená údolí, palmové háje, hory, skály, pouště i proslulé duny dosahující výšky až 30m, patří k jeho hlavním atrakcím.

Popis ostrova

Gran Canaria je svou rozlohou 1560km² třetím největším ostrovem Kanárských ostrovů, současně třetím nejstarším a třetím nejvyšším ostrovem a už toto jej činí výjimečným. Je mu přezdíváno také „Miniaturní kontinent“, a to díky rozdílným mikroklimatům, které jsou ovlivněny nestálostí jeho reliéfu. V jeden den můžete prožít všechna roční období – jiné počasí Vás zastihne na jihu, odlišné na severu, západě či východě ostrova. Tento ostrov je vhodný pro relaxaci na slunných plážích s aktivními sporty, horskou turistikou či k obdivování takřka nedotčeného divokého západního pobřeží, i přiblížení se historii z hlediska archeologických nalezišť, na které je tento ostrov nejbohatší. Gran Canaria vám nabízí jak rozlehlé pláže, tak i přírodu, hory, lesy a hluboká údolí plné divoké vegetace.

Miniaturní kontinent, skýtající od všeho trochu.

Zajímavosti ostrova

Kromě jižního cípu ostrova Maspalomas, kde se rozléhají písečné duny nazývané „malá Sahara“, stojí za návštěvu i malebný přistav Puerto de Mogán neboli „Kanárské Benátky“. Přes údolí Fataga nazývaného „Evropský Gran Kaňon“, neboť jej připomíná svým klenutím, dorazíte až do vnitrozemí ostrova, které je pokladem Gran Canaria. Po velice dobře upravených cestách se dostanete až na nejvyšší vrchol ostrova Pico de Las Nieves (1949 m n. m.). Dalším klenotem je i Roque Nublo neboli mračné skalisko, které je unikátním monolitem a pro domorodé obyvatele bylo i posvátným symbolem. Ve středu ostrova můžete obdivovat jak nádherné vyhlídky, tak i malebné horské vesničky situované v takřka nedotčené kanárské divočině, jenž Vás okouzlí typickou kanárskou tradičností a pohostinností místních obyvatel. Pro poznání pravé kanárské tradičnosti stoji za návštěvu město Teror. Mimo nádhernou baziliku z 18. století, zde můžete obdivovat typické kanárské balkony, vyřezávané z místních borovic, jež jsou nejdůležitějším znakem typické kanárské architektury. Na severu i ve středu ostrova se setkáte s tzv. Artesanickými krámky, které nabízejí výběr místních vín, rumu, tradičních pochutin i ručně vyráběné předměty typické pro tuto oblast. Hlavní město Las Palmas, situované na severu ostrova, vás překvapí jak všestrannou kulturní nabídkou s možností nákupu ve velkých obchodních centrech, tak historickými památkami, kterým vévodí vyhlášený umělecký monument – katedrála sv. Anny. Také západ ostrova dokáže uchvátit silou své přírody a pohledem na nejstarší skaliska, která formovala tento ostrov takřka před 14,5 miliony lety.

Pláže a koupání

Ostrov má celkem 128 pláží o celkové délce 60km, z nich dvě třetiny se nacházejí na jižním pobřeží ostrova. Nejznámější jsou živé pláže oceněné modrou vlajkou EU: Playa del Inglés s 50 diskotékami a Playa de Maspalomas, která se táhne v délce 8km a má 4km² písečných dun a nachází se zde 55m vysoký maják z roku 1890. Ve střední části je jediná oficiální nudistická pláž na ostrově. Najdeme zde i malé „rodinné“ pláže San Agustín, Amadores, pláž u Puerto de Mogán a u Puerto Rico, vybavené lehátky a slunečníky. Romantici ocení pláže na severu ostrova, například pláž Agaete. V Las Palmas se nachází rušná pláž Las Canteras

Aktivity

Pokud nechcete svou dovolenou strávit pouze sladkým nicneděláním, ostrov Gran Canaria Vám nabízí nepřeberné množství různorodých sportovních aktivit. Jsou zde skvělé podmínky pro tenis, golf, horskou turistiku, vodní sporty i rybolov. Můžete jezdit na motokárách, buginách, létat padákem, nebo poznat krásy ostrova na kole.

Lanzarote

Ostrov Lanzarote leží na sever od ostrova Fuerteventura a je s ním propojen frekventovanými lodními cestami. Architektura ostrova je silně ovlivněna stylem známého španělského architekta Cézara Manriguea.

Popis ostrova

Sopečný ostrov, to je přívlastek, který přesně charakterizuje tento středně velký Kanárský ostrov, čtvrtý největší ze souostroví. Snoubí se zde jedinečná sopečná krajina s charakteristickou architekturou, která jako by nebyla poznamenaná masovým turismem, i když i zde naleznete mnoho kvalitních apartmánů a hotelů. Černá vulkanická půda až překvapivě dobře svědčí vinné révě a právě na Lanzarote naleznete mnoho vinic s těmi nejlepšími odrůdami vín.

Zajímavosti ostrova

Z Kanárských ostrovů bylo Lanzarote nejspíše obydleno jako první, což naznačuje i samotná zeměpisná poloha ostrova. Tvář ostrova od základu změnily mohutné sopečné erupce, které se odehrály v letech 1730 a 1824. Láva zalila přes čtvrtinu ostrova a vzniklo tak unikátní pohoří na jihozápadě ostrova Montañas del Fuego a národní park Timanfaya. Tento park je doslova otevřenou učebnicí vulkanologie. Pod ostrovem stále dýmá činný vulkán, jehož přítomnost je předváděna turistům v podobě horkého písku těsně pod povrchem a využíváním sopečného tepla k přípravě pokrmů, v restauraci El Diablo. Není tedy velkým překvapením, že se celý ostrov stal v roce 1993 světovou biosférickou rezervací UNESCO. Z Lanzarote si César Manrique udělal jednu velkou galerii svých uměleckých děl, která dokonale zapadají do krajiny a dotvářejí ji. Za zmínku stojí kaktusová zahrada, jeho dům a areál jeskyně Jameos del Agua. Ta je spolu s jeskyní Cueva de los Verdes součástí sopečného tunelu vulkánu La Corona, který měří 7km a je jedním z nejdelších sopečných tunelů na světě. Část, která vede pod mořem, měří 1,5km a nazývá se Tunel Atlantida. Zajímavé jsou také překrásné přírodní útvary Los Hervideros, El Golfo, vyhlídka na sousední souostroví a ostrov Graciosa – Mirador del Río.

Pláže a koupání

Na ostrově je 87 pláží o celkové délce 190km z toho 28 má žlutý písek a 33 černý písek, zbývající mají povrch smíšený nebo kamenitý. Pod Puerto de Carmen spadají Playa Blanca, Playa de los Pocillos s jemným pískem, další zajímavé jsou Playa Flamingo, Playa Dorada (světlý písek), Playas de Papagayo, na které je jemný písek a s proti pirátskou věží Castillo de las Coloradas a navazující nudistická Playa de Puerto Muelas. U Costa Teguise se nachází Playa de las Cucharas, oceněná modrou vlajkou EU.

Aktivity

Co na Lanzarote dělat, až Vás přestane ohromovat sopečný ráz ostrova? Můžete vyrazit na výlet jeepem nebo lodí, vydat se do jednoho z tematických parků nebo do zoo. Milovníci umění jistě také ocení návštěvu výstavy nebo koncertu v lávových jeskyních. Jistě si na své přijdou i sportovní rybáři, surfaři a potápěči, můžete vyrazit na trekking, výlet na kole, motokáry nebo dobrodružnou výpravu pod mořskou hladinu výletní ponorkou.

Tenerife

Největší a současně nejzelenější ze sedmi ostrovů Kanárského souostroví. Tenerife lze doporučit především těm, kteří vedle koupání v moři preferují i překrásnou kontrastní přírodu.

Popis ostrova

Tenerife je, co se rozlohy týče, největším z Kanárských ostrovů a v návštěvnosti velmi zdatně soupeří s ostrovem Gran Canaria. Říká se mu také „ostrov věčného jara“, a to díky stálému počasí, které je turisty tolik ceněno stejně jako ohromný národní park ve vnitrozemí ostrova. Tomu vévodí hora Pico del Teide, která je dokonce nejvyšší horou celého Španělska.

Zajímavosti ostrova

Hlavní dominantou ostrova je bez pochyby Pico del Teide (3718 m n. m.). Tato spící sopka je vidět z celého ostrova a těsně pod vrchol dokonce jezdí lanovka. Zkušení turisté vulkán zdolávají po svých od hladiny moře. Okolí hory, které je chráněným národním parkem, poskytuje skutečně úchvatnou podívanou, od téměř měsíční krajiny (zde se natáčelo i několik scén z filmu Hvězdné války) až po hojnou vegetaci. Za návštěvu určitě stojí malebná městečka na severu ostrova jako Orotava nebo Masca. Ve městě La Laguna najdete kromě nejstarší univerzity ostrova také katedrálu ze 17. století, která je na seznamu UNESCO. Významným místem, především pro věřící obyvatele, je městečko Candelaria, hlavní poutní místo celého souostroví. Podle legendy se zde už ve 14. století (tedy v pohanských dobách před příchodem Španělů) zjevila Panna Marie a jako Virgen de la Candelaria se stala patronkou Kanárských ostrovů. Ovšem na Tenerife rozhodně nelze opomenout věhlasné karnevaly, které jsou dokonce druhé největší na světě hned po slavném Rio de Janeiru.

Pláže a koupání

Na ostrově je celkem 140 pláží, které zabírají 68km z celkem 269km pobřeží. Ty nejznámější jsou Playa las Vistas (800m dlouhá, světle šedý písek), Playa de la Arena (100m dlouhá, černý jemný písek), Playa Jardín (700m dlouhá, černý jemný písek), Playa de las Teresitas (1500m dlouhá, bílý jemný písek navezený ze Sahary), Playa de Faňabé (700m dlouhá, tmavý písek), Playa del Duque (500m dlouhá, světlý písek) a Playa de Medano (několik menších pláží v celkové délce 2km, světle šedý až tmavý písek).

Aktivity

Koho nebaví opalování a koupání v moři, může na ostrově Tenerife zkusit celou řadu dalších aktivit. Dá se tu rybařit, potápět, surfovat, jezdit na kole, létat na padáku i trekovat. Můžete zkusit i místní golfová hřiště, kterých má Tenerife ze všech Kanárských ostrovů nejvíc, a jelikož se tu teploty po celý rok pohybují mezi 25 – 29°C, budete mít přímo ideální podmínky.

© 2020 CESTOVNÍ KANCELÁŘ ČEDOK A.S.