Popis destinace

Exotický malý svět v Atlantiku mezi Evropou a Jižní Afrikou, ráj nádherných dlouhých pláží s překrásným bílým pískem, bizarních vulkanických útvarů, zelených údolí a horských terénů lákající na trekkingové túry, pouště a křoviny = fascinující souostroví plné kontrastů s úžasnými 350 slunečnými dny v roce. Vítr, slunce a nekonečné písečné pláže charakterizují východní, pouštní ostrovy Sal, Boa Vista a Maio, se zřetelným africkým vlivem; subtropická vegetace, vysoké hory, klidná údolí, malé zátoky s lávovým pískem a skalnaté útesy definují vzhled západních vulkanických ostrovů Santiago, Fogo, Brava, Sao Nicoalu, Sao Vincente a Santo Antao.

Klimatické podmínky

Podnebí Kapverdských ostrovů je suché tropické s příjemnými teplotami v průběhu celého roku. Od srpna do října zde panuje období dešťů s velmi nepravidelnými srážkami. Průměrně spadne na území Kapverdských ostrovů cca 100 - 300 mm srážek. Na pobřeží prší velmi slabě, nejintenzivněji prší na horách. Období sucha trvá od listopadu do července. Teploty se v závislosti na ročním období pohybují průměrně mezi 20 - 25 °C, rozdíl mezi jednotlivými ročními obdobími však není příliš velký. Teplota vody dosahuje průměrně 23 °C během celého roku. Kapverdské ostrovy leží v oblasti tropických cyklonů, často se zde tedy můžete setkat s „Hurikány Kapverdského typu“.

Gastronomie

Kuchyně na Kapverech je vydatná a chutná. Ochutnejte recepty z kvalitních místních surovin. Národní jídlo z ostrovů je Cachupa, což je specifický druh guláše. Často se Cachupa vaří s rybami – jako takzvaná Cachupa Rica. Všude na ostrovech Vám nabídnou klasický grogue, to je místní pálenka vyrobená z cukrové třtiny. Suvenýry, převážně dovezené z kontinentální Afriky, prodávají pouliční prodavači ve všech turistických oblastech a na plážích.

Zajímavá místa

Ostrov Sal

Z výšky, když přistáváte nad ostrovem Sal, máte dojem, že přilétáte na nehostinné místo - do pouště. Jakmile však přistanete, první co vás zaujme, budou Espargošské pyramidy - dva homolovité kopce vulkanického původu, které vás přesvědčí, že jste skutečně v Africe. Ostrov Sal je krásný - je krásný pro oči toho, kdo má rád originalitu a poušť. Projdete-li se v městečku Santa Maria, budete ohromeni azurově modrou vodou a zářivě bílými písečnými plážemi bez konce. Uděláte-li si jen malinkou procházku za městečko východním směrem, objevíte místo, kde bílé písky náhle vystřídají černé, zakulacené lávové kameny a milióny lastur - tzv. „hřbitov mušlí“. Zahnete-li na sever podél pobřeží, černé lávové kameny náhle zmizí a vystřídají je desky růžového pískovce, jakoby vytesané do pobřeží. Pojedete-li ještě trochu severněji, dorazíte do oblasti Serra Negra - pohoří vulkanického původu, kde jsou mezi rozeklanými skalami skryty desítky „privátních plážiček“, ze všech stran pěkně chráněných. Kromě hřbitova mušlí je na Salu i hřbitov želví - obrovské krunýře karety obrovské tu výmluvně leží i s kostrou uhynulé želvy, Sal je atlantická želví líheň a i hřbitov.

Ostrov Sao Vincente

Život na velmi suchém ostrově se odehrává převážně v hlavním a městě Mindelo, ve kterém žije na 80 tisíc místních obyvatel. Vyhaslé sopky, hory Madieral a Fateixa spolu s nejvyšší horou ostrova Monte Verde (750 m) vytváří kolorit celého ostrova. Z těchto míst se můžete kochat nádhernými výhledy na celý ostrov. Máte-li štěstí v dáli uvidíte ostrov Santo Antao a neobydlené ostrovy Santa Lucia, Branca a Raso. Zátoku uzavírá hora Monte Cara, která z určitého úhlu připomíná lidský obličej. Historie ostrova Sao Vincente je úzce spojena s městským přístavem Porto Grande, které bylo po dlouhá léta největším přístavem Atlantického oceánu. Kromě přístavu, můžete v Mindelu obdivovat Mercado de Peixe (rybí trh), Torre de Belém (replika lisabonské Belémské věže), budovy postavené v anglickém a portugalském koloniálním stylu, jako například Palác lidu, Radnici a nejstarší budovu Fortin do Rei. Mindelo patří mezi nejkosmopolitnější města Kapverdských ostrovů. Každoročně se zde pořádá vyhlášený karneval, který je právem považován za druhý největší karneval na světě. Na ostrově Sao Vincente naleznete mnoho nádherných bílých písčitých pláží, které omývá azurově modrý Atlantický oceán.

© 2020 CESTOVNÍ KANCELÁŘ ČEDOK A.S.