Popis destinace

Exotické místo, ležící ve východní Africe na rovníku u Indického oceánu a patřící k nejkrásnějším reigionům naší planety. Nekonečné savany plné exotické zvěře a sněhem pokryté Kilimandžáro, bílé písčité pláže a tyrkysové moře, kouzelná tropická vegetace - toto vše a ještě více je Keňa. Většinu země tvoří plošiny s výškami nad 1000 M. Od břehu se do vnitrozemí v šířce 150 km táhne pobřežní nížina. Keňa dostala název podle nejvyššího vrcholu Mount Kenya (5199 m n.m.), druhé nejvyšší hory v Africe, což v překladu znamená „vrch lesku“. Podle víry kmene Kikujů sídlí v hoře mocný bůh Ngai.. Bývalá britská kolonie získala nezávislost roku 1963 a je jednou z nejvyspělejších zemí Afriky.

Klimatické podmínky

Pobřeží Keni leží v oblasti tropického klimatu. Hlavní turistická sezóna je od prosince do března, „druhou sezónu“ představuje červenec až listopad. Nejteplejším a nejsušším obdobím jsou měsíce leden a únor, částečně i březen. V období měsíců duben až květen a říjen až listopad, dochází k nejčastějším dešťovým srážkám. Během tohoto období je však Keňa krásnou zelenou a kvetoucí zemí, jako v žádném jiném období. Přes poměrně vysokou vlhkost vzduchu není klima vzhledem ke stále příjemně vanoucímu větru od moře považováno za horké a dá se většinou velice příjemně snášet. Ve vyšších polohách (1000 až 1600 m n.m. ) panuje po celý rok převážně příjemné a suché podnebí, večery i rána mohou být někdy i velmi chladná. Na pobřeží a v poušti přesahují denní teploty až 32°C. Vzhledem ke geografické a výškové rozmanitosti země jsou v konkrétních územích podmínky odlišné, což se odráží též v počasí.

Gastronomie

Vedle typické africké kuchyně naleznete v řadě keňských restauracích i pestrou a kvalitní kuchyni evropskou, indickou, čínskou, italskou i francouzskou. Z nápojů je velmi oblíbené a chutné vlastní keňské pivo - White Cap, Pilsner a Tusker, dále pak vína z ovoce a kokosových palem, whiska i likéry Mount Kenya. Za ochutnání stojí místní pivo pombe, kvašené z banánů, prosa, cukru a bylinek. Národním nápojem je čaj (chai) z čajových lístků, mléka, vody a cukru. Kořeněný čaj se nazývá chai masala. Typickým jídlem je Ugali – kukuřičná kaše s cibulí a rajčaty, Nyama choma - tradičním způsobem opékané maso a Kuku choma - pečené kuře se zeleninou a rýží nebo chlebovou plackou chapati. Hlavní složkou je maso (skopové, hovězí) , exotická zvěřina (velbloudi, antilopy, opice, zebry, krokodýli, pštrosi), která by ovšem neměla pocházet ze zákonem chráněných druhů a u pobřeží ryby a plody moře. Jako příloha se nejčastěji podává kukuřice, rýže, brambory a případně banány.

Zajímavá místa

Národní rezervace Masai Mara

Nejzajímavější turistickou atrakcí je Safari. Je zde několik národních parků a rezervací. Nejnavštěvovanější a nejznámější Národní rezervací je Masai Mara, která v Tanzánii přechází v Národní park Serengeti. Masai Mara se nachází severně od hlavního města Nairobi a je známá především obrovskou migrací pakoňů a zeber, tzv. Velké stěhování , v období od července do října.

Mombasa

Dále stojí za to navštívit druhé největší město Mombasu. Se svým starobylým vzhledem a největším námořním přístavem ve východní Africe patří mezi skvosty . Svou krásou učarovala i slavnému mořeplavci Vasco de Gamovi. Dominantou Mombasy je pevnost Fort Jesus, kterou postavili Portugalci. V pevnosti navštivte Ománský dům, z jehož střechy je nádherný pohled na město. Prohlédnout si zde můžete i Palác Mazruiů, uličku Lukostřelců a museum s archeologickými exponáty.

Mt.Kenya

Druhá nejvyšší hora Mt.Kenya - ledovec na rovníku. Oblast kolem hory je národním parkem, který figuruje i na seznamu UNESCO. Impozantní jsou výhledy do okolí i na horu samotnou a můžete zde zažít nezapomenutelné východy a západy slunce.

Potápění a Krokodýlí farma

Rájem pro potápěče a milovníky šnorchlování jsou korálové útesy kolem pobřeží. Byly zde založeny podmořské národní parky, které najdete ve Watamu nebo Malindi. Tyto oblasti jsou taktéž vyhledávaným místem pro rybáře z celého světa. Nedaleko Malindi se nachází Crocodile Farm & Snake park, který nabízí úžasnou podívanou a nezapomenutelný zážitek při krmení této dravé zvěře.

© 2020 CESTOVNÍ KANCELÁŘ ČEDOK A.S.