Popis destinace

Lenošení na bělostných plážích se sklenkou daiquiri a doutníkem v ruce a la Hemingway. Temperament krásných mulatek vlnících se v rytmu rumby a salsy. Projížďka uličkami staré koloniální Havany nostalgickým automobilem z 50. let minulého století nebo výlet do chladivého stínu horských věčně zelených lesů pohoří Sierra Maestra. To vše jsou neodmyslitelné atributy pobytu v tomto subtropickém ráji, který je právem označován za jeden z nejkrásnějších ostrovů v Karibském moři. V posledních letech je ostrov stále více vyhledáván rekreanty z celého světa především díky překrásným plážím s bělostným pískem, na kterých vyrostla moderní prázdninová střediska s luxusními hotely a dokonalými službami, které kontrastují s poklidným rytmem každodenního života.

Klimatické podmínky

Podnebí je subtropické až tropické, s průměrnou roční teplotou 25,5 °C a dvěma odlišnými ročními obdobími: období sucha trvá od prosince do dubna, období deštů od května do října. Východ Kuby je teplejší než západ. Díky Golfskému proudu a pasátům („alizé“), vanoucím v létě od severovýchodu a v zimě od jihovýchodu, je kubánské podnebí ze všech karibských ostrovů nejméně horké, přičemž východní část ostrova je teplejší než západní. Nejchladnějším měsícem je únor, v průměru 22 °C, nejteplejšími měsíci červenec a srpen, kdy teplota vystoupá v průměru k 27,5 °C. Případný hurikán hrozí v období od června do listopadu.

Gastronomie

Kreolsko-kubánská kuchyně je směsicí kuchyně indiánské, portugalské a španělské. Indiáni dodali fazole, kukuřici, juku, bramborám podobná malanga, rajčata a papriky, Španělé rýži, vepřové a kuřata, Portugalci nasolování ryb, další ingredience pak afričtí otroci. Výsledkem jsou výborná jednoduchá jídla, připravovaná z čerstvých surovin. Vedle vepřového, hovězího, jehněčího, kůzlečího a králičího masa a kuřat jsou na jídelníčku ryby a dary moře jako langusty, krevety a chobotnice, jako specialita stehýnka z velkých žab. Polévky převažují krémové a zeleninové vývary s nudlemi, často se do nich vkládá čerstvé rajče, takže výsledkem je příjemně nakyslá chuť. Z koření se používá česnek, kmín, pepř, oregano, paprika a bobkový list. k jídlu se nejprve podává pohár vody a pečivo s máslem a jako předkrm plody moře nebo salát ze sezónního ovoce (papája, pomeranče, mandarinky, mango, melouny, guava ap.). Poté hlavní jídlo a zeleninový salát (ensalada), nakonec moučník (cake con mérenge, dort se šlehačkou), zmrzlina (helado) a přeslazená silná černá káva (café refresco), často s mlékem (con leche). Café americano je slabší káva ve velkém hrnku.

Zajímavá místa

Cayo Coco

Okouzlující korálový ostrov na severním pobřeží je součástí souostroví Sabana-Camagüey, známého jako Jardines del Rey (Královské zahrady). Tato část Kuby je vyhledávána turisty z celého světa kvůli překrásným plážím s bělostným pískem, nádhernému moři, tropické vegetaci a možnostem rybaření, potápění a safari. Hrází je spojen se zalesněným ostrůvkem Cayo Guillermo.

Cayo Largo

Nejvýchodnější ostrov karibského souostroví Canarreos, jižně od poloostrova Zapata, o rozloze 40 km2, je považován za jeden z nejkrásnějších ostrovů Kuby. Nádherná dlouhá a široká pláž s bílým pískem, pokrývající jeho podstatnou část, je omývána křišťálovým Karibským mořem a spolu s přilehlými ostrůvky je ideální lokalitou pro potápění a šnorchlování. Atrakcí jsou mořské želvy a písčina Playa Sirena, vzdálená pouhých 10 minut plavby. Několik luxusních hotelů poskytuje dokonalé služby a uspokojí i nejnáročnější klientelu.

Cayo Santa Maria

Ostrůvek u severního pobřeží Kuby, vzdálený přibližně 100 kilometrů od historického města Santa Clara, je porostlý bujnou tropickou vegetací. Jeho nádherné pláže s bílým pískem kontrastují s tyrkysově modrou vodou Atlantického oceánu a výsledkem je dokonalá kombinace slunce, moře a zeleně. Cayo Santa Maria je ideálním místem pro surfování, plavbu na katamaránech, šnorchlování podél korálových útesů a objevování přírodních krás této nádherné části Kuby.

Guardalavaca

Turistické středisko leží v severovýchodní části ostrova Kuby poblíž města Holguín. Nedaleko odtud, na místě označeném starobylým křížem, se poprvé vylodil Kryštof Kolumbus v „Novém světě“. Středisko proslavila překrásná pláž stejného jména s blankytně modrou vodou Atlantického oceánu. Dva kilometry odtud je další pláž Estero Ciego. Sousední ostrůvky Cayo Naranjo a Cayo Juta a možnost výletů na ostrov delfínů přispívají k prožití krásné dovolené.

Havana

Původní městečko Villa San Christóbal de la Habana, založené Diegem Velazquezem, je nyní pulzujícím hlavním městem ostrova. Turisty přitahuje zejména Staré město, zapsané na listinu kulturního dědictví lidstva, s mnoha barokními i klasicistními stavbami a bohužel také chátrajícími, kdysi přepychovými šlechtickými paláci, vystavěnými ve zlatých časech, kdy byla Kuba největším exportérem třtinového cukru na světě.

Varadero

Malá vesnička z roku 1887, jejíž obyvatelé se původně živili získáváním soli z mořské vody, se proměnila v největší kubánské turistické letovisko. Na poloostrově nazývaném Hicacos o délce 19 kilometrů bylo postaveno více než 30 moderních hotelů, nabízejících nejlepší služby. Nejdelší a nejširší pláž ostrova Kuby o délce 12 kilometrů, s bělostným pískem a blankytně modrým mořem, je jednou z nejkrásnějších v karibské oblasti.

© 2020 CESTOVNÍ KANCELÁŘ ČEDOK A.S.