Klimatické podmínky

Podnebí v Malajsii je typicky tropické – horké a vlhké v průběhu celého roku. Jedná se o horké rovníkové klima. Na území Malajsie se teploty po většinu roku pohybují v rozmezí 24–34 °C. Vysoké teploty se udržují po celý rok, ale na horách je mnohem chladněji než v nížinách. Vydatné srážky jsou rovnoměrně rozloženy během celého roku. Málokdy však prší celý den.

Gastronomie

Najít úplně původní malajský pokrm není jednoduché. Můžete si vybírat jídla čínské kuchyně, nyonya (kombinace čínské a malajské kuchyně), indické, indonéské a někdy i jídla evropských kuchyní. Oblíbeným jídlem v Malajsii je satays (masový kebab v kořeněné arašídové omáčce), ten dostanete úplně všude. Z dalších jídel pak např. smažený sójový tvaroh v arašídové omáčce, kyselý tamarind na kari, pikantní garnáti na kari a kořeněné maso v kokosové marinádě.

Zajímavá místa

Kuala Lumpur

Malajsijské hlavní město nabízí mnoho k vidění. Mešity, muzea a především Petronas Twin Towers, do roku 2003 nejvyšší budovy světa. Je možné vyjet na vyhlídku na telekomunikační věž Menara KL. Okolí města nabízí výlet k jeskyním Batu.

Penang

Tropický ostrov, malajská „perla orientu“. Město Georgetown na ostrově Penang je nejstarší britským sídlem v Malajsii. Penang nabízí přírodu i památky a je důležitým tranzitním místem pro cesty do Thajska a na Sumatru. Zdejší pláže ale nejsou prý zas nijak skvělé. Na ostrově je první motýlí farma na světě, ptačí park a lanovka na Penang Hill. Z památek stojí za zmínku mešita Jalan Acheen v maurském stylu, buddhistický chrám Wat Chaymangkalaram, nebo anglikánský kostel St.George. Nedaleko Georgetowne leží chrám s trochu specifickými interiéry, známý pod jménem „Hadí chrám“. S pevninou je ostrov spojen mostem.

Langkawi

Langkawi je skupina asi stovky ostrovů poblíž thajské hranice. Největší je hlavní ostrov Pulau Langkawi, který je obklopen stovkou ostrovů a ostrůvků. Na ostrově je několik menších starých chrámů, krokodýlí farma, vodopády, mořské akvárium. Oblíbené jsou výlety na okolní ostrůvky Island Hopping. Na Langkawi se pořádají tzv. „Canopy treky“ v džungli, které můžete absolvovat už jen v Kostarice. Langkawi jsou zajímavé a mají krásné pláže, nemají ale prý atmosféru východních ostrovů. Ostrov má status „Duty free“, takže je vhodný pro nákupy.

© 2020 CESTOVNÍ KANCELÁŘ ČEDOK A.S.