Klimatické podmínky

Na Maledivách je téměř celý rok poměrně vysoká vzdušná vlhkost, nejsušším obdobím je leden a únor. Panuje zde slunečné tropické podnebí. Během roku se tu projevují dva monzuny - severozápadní od května do října a jihovýchodní od listopadu do dubna. Srážky představující příjemný osvěžující večerní déšť obvykle přicházejí v červnu a červenci. Vzhledem k těmto skutečnostem je ideální dobou pro návštěvu Malediv období od listopadu do jara. Turistická sezóna tu však probíhá prakticky celých dvanáct měsíců v roce.

Gastronomie

Na Maledivách rostou převážně jen kokosové palmy, banánovníky, ananas a mango. Díky dovozu surovin mohou hotelové resorty nabízet jídla mezinárodní, středomořské, italské, francouzské, čínské i arabské kuchyně. Potraviny se dovážejí zejména z Indie a Srí Lanky. Také proto jsou místní jídla blízká indické kuchyni - většinou ostrá a hodně kořeněná kari (riha) a chilli, často dochucená kokosovým mlékem. Přílohou bývá rýže nebo chlebové placky (roshi) z nekynutého těsta. Zeleniny je málo, ale hojně se používá cibule a česnek, dalšími běžnými součástmi jídla jsou chilli papriky, kokos, citrónová šťáva a rýže. V nabídce pro turisty je maso včetně kuřat. Na jídelníčku místních obyvatel převažuji ryby (mas) smažené na oleji, zejména barakuda a tuňák (kandu mas). Dále místní obyvatelé připravují mořské plody (sépie, chobotnice, krevety, langusty, mušle) na nespočet způsobů. Tradičním jídlem je rybí polévka a rýže s chilli a cibulí. Formálně se jídla rozlišují na „velká“, která zahrnují ryby, brambory, rýži a chléb (roshi), a "přesnídávky" (hedhikaa), které zahrnují nekonečný počet variací na téma smažených ryb a nebo sladkosti nabízené v čajovnách (kokosové mléko s pudinkem, sladký vaječný krém). Po jídle domorodci žvýkají betelové listy s arekovými ořechy. Z ovoce jsou v nabídce kokos, ananas, mango, banány a exotický chlebovník.

Zajímavá místa

Male

Hlavní město Malediv zabírající stejnojmenný ostrov. Male je jedno z nejmenších hlavních měst světa. Je sídlem vlády, finančním i obchodním centrem souostroví. Jenom zde najdete dlážděné ulice, výškové budovy, restaurace, bary, kavárny a obchody s místním i importovaným zbožím. Pláž zde najdeme jen uměle vytvořenou, kde se odehrávají i různé společenské akce. Jednou z největších atrakcí je rybí trh, kde se prodávají i další místní produkty. Najdeme zde trhy s ovocem, palivovým dřívím a krytou tržnici s zbožím všeho druhu. Prvořadou památkou je mešita Hukuru Minskiy (1656, sultán Ibrahim Iskandhar) s rytinami do korálového vápence. Od roku 1984 funkci mešity převzalo Islámské centrum s monumentální mešitou Grand Friday (celým jménem Masjid-al-Sultan Mohammed Thakurufaanu-al-Auzam) pro pět tisíc věřících, s minaretem a zlacenou kupolí. Kromě modlitebny je zde knihovna, konferenční sál a posluchárny. Další zajímavostí je palác Mulee Aage (1906, sultán Mohamed Shamsuddeen III.) postaven v koloniálním stylu, jenž je dnes sídlem prezidentského úřadu. Palác Theemuge sloužil jako sídlo Nejvyššího soudu a prezidentský palác v letech 1998-2008. Ve městě stojí za návštěvu Národní muzeum s unikátními historickými exponáty. Na Male lze platit americkými dolary stejně jako ve všech resortech.

Atol Addu (Seenu)

Administrativní jednotka 480 km jižně od Male sestává z atolu Addu a ostrova Fuahmulaku umístěného 30 km severně od Addu. Na rozdíl od ostatních ostrovů Malediv leží tyto ostrovy na jižní polokouli. Ostrovy ležící v atolu Addu se řadí mezi větší ostrovy v rámci Malediv. Obydlené ostrovy Hithadhoo (druhý největší z celých Malediv), Maradhoo, Maradhoo-feydhoo a Feydhoo jsou spojeny mosty a silnicí dlouhou téměř 18 km. SIlnice byla vybudována na umělém náspu. Ostrovy atolu uzavírají lagunu, která je bezpečným přírodním kotvištěm. S volným mořem ji spojují čtyři kanály (kandu): na severu Kuda Kandu a Maa Kandu, na jihu Gan Kandu a na jihovýchodě široký Villingili Kandu. Před vlnami a mořskými bouřemi jsou ostrovy chráněny korálovým útesem. Unikátními biotopy jsou brakická jezera a mokřady. V okolních vodách jsou k vidění delfíni a velryby. Zajímavá historie Addu sahá až do 4. stol. př. n. l. Dnes je atol ideální lokalitou pro potápěče díky bohatství korálů. Celoroční horké klima zmírňuje mořská bríza. Obyvatelé Addu hovoří dialektem značně odlišným od formální maledivštiny

Atol Ari

Druhý největší atol Malediv se dělí na severní a jižní. Ari atol zahrnuje sto ostrůvků. Je ideální lokalitou pro šnorchlování a potápění: kromě množství ryb lze zahlédnout i lodní vraky.

Atol North Male

Na severním atolu Male leží mezinárodního letiště Male. Atol nabízí množství sportovních aktivit včetně vodního lyžování a windsurfingu. Je zde výborné potápěčské centrum.

Atol South Male

Jižní atol Male je tvořený překrásnými ostrovy. Atol je vzdálen 12 km od mezinárodního letiště Male. Od Severního Atolu Male je oddělen 4 km širokým kanálem. Je ideální pro plavby na katamaránu, kurzy windsurfingu a potápění.

Atol Lhaviyani

Atol je vyhledávám potápěči díky průzračné tyrkysové laguně s bohatou mořskou faunou a flórou. Na ostrovech najdeme dlouhé pláže s bělostným pískem.

© 2020 CESTOVNÍ KANCELÁŘ ČEDOK A.S.