Klimatické podmínky

Na Maledivách je téměř celý rok poměrně vysoká vzdušná vlhkost, nejsušším obdobím je leden a únor. Panuje tu slunečné tropické podnebí. Během roku se tu projevují hned dva monzuny - severozápadní od května do října, a jihovýchodní od listopadu do dubna. Srážky obvykle přicházejí v červnu a červenci a představují příjemný večerní déšť. Vzhledem k těmto skutečnostem je ideální dobou pro návštěvu období od listopadu do jara. Turistická sezóna tu však probíhá prakticky celých dvanáct měsíců.

Gastronomie

Přestože na Maledivách rostou jen kokosové palmy, banánovníky, ananas a mango, díky importu nabízejí hotelové resorty jídla mezinárodní, středomořské, italské, francouzské, čínské i arabské kuchyně. Potraviny se dovážejí zejména z Indie a Srí Lanky. Také proto jsou místní jídla blízká indické kuchyni, většinou ostrá a hodně kořeněná kari (riha) a chilli, často dochucená kokosovým mlékem. Přílohou bývá rýže nebo chlebové placky (roshi) z nekynutého těsta. Zeleniny je málo, ale hojně se používá cibule a česnek, dalšími běžnými součástmi jídla jsou chilli papriky, kokos, citrónová šťáva a rýže. V nabídce pro turisty je maso i kuřata, na jídelníčku místních obyvatel převažuji ryby (mas), většinou smažené na oleji, zejména barakuda a tuňák (kandu mas), a mořské plody (sépie, chobotnice, krevety, langusty, mušle). Vzhledem k omezenému množství zdrojů je místní kuchyně vynalézavá, ale tradičním jídlem je rybí polévka a rýže s chilli a cibulí. Formálně se jídla rozlišují na „velká“, zahrnující ryby, brambory, rýži a chléb (roshi), a přesnídávky (hedhikaa), většinou nekonečný počet variací na téma smažených ryb a rybiček, nebo sladkosti nabízené v čajovnách (kokosové mléko s pudinkem, sladký vaječný krém). Po jídle domorodci žvýkají betelové listy s arekovými ořechy. Z ovoce jsou v nabídce kokos, ananas, mango, banány a exotický chlebovník.

Zajímavá místa

Male

Hlavní město Malediv, zabírající stejnojmenný ostrov, jedno z nejmenších hlavních měst světa, je sídlem vlády a finančním i obchodním centrem souostroví. Jenom zde jsou dlážděné ulice a výškové budovy, restaurace, bary, kavárny a obchody s místním i importovaným zbožím, zejména na hlavní třídě Majeedhee Magu. Pláž zde najdeme jen uměle vytvořenou, kde se odehrávají také různé zábavné akce. Jednou z největších atrakcí je rybí trh, kde se prodávají i další místní produkty. Najdeme zde i další trhy s ovocem a palivovým dřívím a krytou tržnici s všemožným zbožím. Prvořadou památkou je mešita Hukuru Minskiy (1656, sultán Ibrahim Iskandhar), s rytinami do korálového vápence. Od roku 1984 její funkci převzalo Islámské centrum s monumentální mešitou Grand Friday (celým jménem Masjid-al-Sultan Mohammed Thakurufaanu-al-Auzam) pro pět tisíc věřících, s minaretem a zlacenou kupolí. Kromě modlitebny je zde knihovna, konferenční sál a posluchárny. Další zajímavosti jsou palác Mulee Aage (1906, sultán Mohamed Shamsuddeen III.) v koloniálním stylu, dnes sídlo prezidentského úřadu, palác Theemuge (sídlo Nejvyššího soudu a prezidentský palác v letech 1998-2008), Národní muzeum s unikátními historickými exponáty. Na Male lze platit americkými dolary stejně jako ve všech resortech.

Atol Addu (Seenu)

Administrativní jednotka 480 km jižně od Male, sestává z atolu Addu a ostrova Fuahmulaku 30 km severně od Addu: na rozdíl od ostatních ostrovů Malediv leží na jižní polokouli a ostrovy jsou relativně velké. Obydlené ostrovy Hithadhoo (druhý největší z celých Malediv), Maradhoo, Maradhoo-feydhoo a Feydhoo jsou spojeny mosty a silnicí vedenou po umělém náspu, dlouhou téměř 18 km. Ostrovy atolu uzavírají lagunu, která je bezpečným přírodním kotvištěm. S volným mořem ji spojují čtyři kanály (kandu): na severu Kuda Kandu a Maa Kandu, na jihu Gan Kandu a na jihovýchodě široký Villingili Kandu. Před vlnami a mořskými bouřemi jsou ostrovy chráněny korálovým útesem. Unikátními biotopy jsou brakická jezera a mokřady, pohledovou dominantou kokosové palmy. V okolních vodách jsou hojní delfíni a velryby. Zajímavá historie Addu sahá do 4. stol. př. n.l. Dnes je atol ideální lokalitou pro potápěče, díky bohatství korálů, které nepoznamenal tragický rok 1998, kdy jiné lokality poničil jev El Niňo. Celoroční horké klima zmírňuje mořská bríza. Obyvatelé Addu hovoří dialektem značně odlišným od formální maledivštiny

Atol Ari

Druhý největší atol Malediv se dělí na severní a jižní. Ari atol zahrnuje sto ostrůvků. Je ideální lokalitou pro šnorchlování a potápění: kromě množství ryb lze zahlédnout i lodní vraky.

Atol North Male

Na sevením atolu Male leží mezinárodního letiště Male. Atol nabízí množství sportovních aktivit včetně vodního lyžování a windsurfingu. Je zde výborné potápěčské centrum.

Atol South Male

Jižní atol Male je tvořený překrásnými ostrovy, se nachází 12 km od mezinárodního letiště Male. Od Severního Atolu Male je oddělen čtyři kilometry širokým kanálem. Je ideální pro plavby na katamaránu a kurzy windsurfingu a potápění.

Atol Lhaviyani

Díky tyrkysové laguně s průzračnou vodou a bohatou mořskou faunou a flórou je vyhledáván především potápěči. Na ostrovech najdeme dlouhé pláže s bělostným pískem.

© 2019 CESTOVNÍ KANCELÁŘ ČEDOK A.S.