Klimatické podmínky

Klima je středomořské, zimy deštivé a mírné, léta suchá a horká. Průměrné roční srážky činí kolem 600mm, spadnou však většinou mimo období od května do října. Nikdy nesněží ani nemrzne. V květnu jsou průměrné teploty vzduchu 22°C, v červnu 26°C, v červenci a srpnu 29°C, v září 24°C a v říjnu opět 22°C. V létě se teploty mohou vyšplhat až na 40°C. Pocit horka však významně snižuje větřík od moře, zejména v květnu a v září zvyšuje vlhkost vzduchu jižní vítr „sirocco“. Moře je prohřáté od května až do října, v květnu bývá teplé 18°C, v červnu 21°C, v červenci až srpnu 24-26°C, v září 25°C, v říjnu 23°C a v listopadu 19°C. Průměrná doba slunečního svitu v letních měsících je 12 hodin denně.

Gastronomie

Vlivem dávného mísení kultur je maltská kuchyně pestrá a chutná, významně ovlivněná kuchyní maurskou a italskou. Z ryb vedou dle sezóny okouni, parmice, mečouni a tuňák, oblíbené jsou též lampuky (koryfena, zlak), olihně (calamari), chobotnice a dokonce delfíni. Směs dušených nebo smažených rybek dostanete v každé restauraci. Tradiční maltská jídla, zejména husté zeleninové a rybí polévky se vaří spíše doma. Specialitou je nakládaná zelenina - chuťově vynikající saláty jsou výsledkem smíchání zeleniny čerstvé a naložené. Po celém ostrově se sbírají bylinky, koření a také hlemýždi. Národním jídlem je „stuffat tal-fenek“ (dušený králík), ze zeleniny vedou cukiny, artyčoky, květák, hlávkové zelí, rajčata a dýně, které se často podávají nadívané. Vyhlášený je „hobz biz-zeit“, chléb tradičně pečený v peci vytápěné dřevem, jí se ještě teplý, namáčí se do olivového oleje a pomaže se rajčatovým protlakem. Skvělé sýry se vyrábějí z mléka ovcí (gbejna) nebo koz (gbej-niet), často se konzervují spolu s bylinkami a pepřem nebo nakládají do olivového oleje. Oblíbený moučník je sladké pečivo, koláčky, dorty, kremrole a „helwa tat-tork“ (chalva, směs mandlí a cukru), imqaret (datle osmažené v těstíčku), biskuttini tal-lewz (mandlové makarony).

Zajímavá místa

Valetta

Hlavní město souostroví nařídil vystavět na poloostrově Sceberras velmistr řádu maltézských rytířů Jean Parisot de la Vallette roku 1565 po skončení tureckého obléhání. Strategicky položená barokní pevnost chránila dva přírodní přístavy, Marsamxett a Grand Harbour. Impozantní hradby si nejlépe prohlédnete při okružní plavbě. Město je součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Nejvýznamnějšími památkami jsou Národní muzeum, Muzeum umění, katedrála sv. Jana Křtitele, Velmistrovský palác, Neptunovo nádvoří, Alfredovo nádvoří s hodinami ukazujícími čas, den, měsíc a fázi měsíce, řádová zbrojnice Armoury, divadlo Manoel a další. Zahrady Lower Barracca nabízejí panoramatický pohled na město, moře, záliv i pevnost Fort St. Elmo.

St. Julian´s

Kdysi zde stála jen stejnojmenná strážní věž, vybudovaná johanity, dnes je to nejvyhledávanější letovisko na Maltě, plné nočních podniků a obchodních center. Významnou historickou památkou je palác Spinola (Spinola Palace, 1658), vystavěný italským rytířem Giovannim Spinolou. Dominantou městečka je nejvyšší budova maltského souostroví, 87m vysoká komerční budova Portomaso Tower.

Mdina

Citadela postavená Araby v 9.stol. byla do roku 1565 hlavním městem Malty. Představuje jeden z nejkrásnějších příkladů středověkého opevněného města. Tiché uličky se zasloužily o přezdívku „Mlčící město“. Z pouhých dvou bran v hradbách je známější „Mdinská“, za vodním příkopem od Howardských zahrad, druhá směrem k Rabatu se nazývá Řecká. Mezi památky města se řadí četné kostely, zejména sicilsko-normanská katedrála, nová katedrála, Mdina Dungeons (kdysi vězení) a Muzeum přírodních dějin v paláci velmistra Vilheny. Po městě se lze svézt kočárem.

Gozo

Starověká Ogyda, je ostrov o rozloze 67km², 6km severozápadně od ostrova Malta. Hlavním městem je Victoria, dále se zde nachází přístav Mgarr Ix-Xini se zříceninami pevnosti Fort Chambray. Na terasách vymezených zídkami založenými již Araby se pěstují brambory, rajčata, mandarinky, fíky a melouny. Díky vyššímu obsahu jílu v hlubších vrstvách půdy a tudíž pomalejší absorpci srážek je ostrov zelený skoro celý rok. Stopy zde zanechali Féničané, Římané, Arabové, Normané, Turci, maltézští rytíři i Britové. Jsou zde stovky kostelů a kapliček, největšími památkami jsou Římské muzeum a Římská vila, katakomby St. Agatha a St. Paul´s, katedrála v pevnosti Gran Castello, Ggantia/Ghantija, jeskyně Calypso a Ghammar. Nachází se zde i proslulá „Blue Hole“, Modrá jeskyně s členitým podmořský labyrintem s mnoha druhy korálů a sasanek.

Tři města

Středověká aglomerace (Three Cities) na východním břehu zálivu Grand Harbour známá jako Trojměstí vznikla splynutím osad vystavěných nad zálivy French Creek, Dockyard Creek a Kalkara Creek. Vittoriosa (Birgu), Senglea (Isla) a Cospicua (Bormla) byly dokonce částečně obehnány hradbami a název Cottonera získaly dle jména velmistra, jenž jejich stavbu navrhl. Vittoriosa, dříve Birgu, byla rybářskou vesnicí se zámečkem Castell´a Mare, kde našli johanité své první útočiště na Maltě po svém útěku z Rhodu. Zámek opevnili a přejmenovali na Fort St. Angelo, Birgu pak po slavném vítězství nad Turky roku 1565 přejmenovali na Vittoriosa. Do založení Valletty tu sídlili velmistři řádu. Slávu města dokládá Maritime Museum, palác inkvizice (Inquisitor´s Palace, dnes etnografické muzeum) a kostel sv. Vavřince. Senglea, původně Isla, leží na poloostrově chráněném hradbami, kde se tísní přes 3500 obyvatel.

Zvyklosti a obyčeje

Malťané jsou přívětiví, přátelští, otevření a vyzařuje z nich radost ze života. Milují svoji rodinu i zemi. Jsou pracovití a na rozdíl od jiných středozemních národností také disciplinovaní - sliby a dohodnuté schůzky se dodržují. V dobrém slova smyslu je to považováno za „dědictví Britů“, k čemuž patří mj. i správní a sociální systém, školství, jízda vlevo a uniformy dopravní policie, červené telefonní budky i poštovní schránky a angličtina jako oficiální jazyk. Obvyklým koníčkem žen je pletení a vyšívání, což pro rodinu může být i ekonomickým přínosem. Malťané jsou citliví na kritiku vlastní země. Jako ve všech jižních zemích, platí zde jiné vnímání času než ve střední Evropě, netrpělivostí si zde nikoho nezískáte. Většina obyvatel je hluboce věřících a konzervativních. Očekává se decentní oblečení, zejména ve venkovských oblastech. Vstup do kostela v šortkách, minisukních a košilkách s ramínky je nepřijatelný.

© 2020 CESTOVNÍ KANCELÁŘ ČEDOK A.S.