Popis destinace

Karibský ostrov květů a francouzského šarmu je největším ostrovem Malých Antil. Ostrov patří k jednomu ze čtyř francouzkých zámořských departmánů a vliv Francie je tu patrnější než na Guadeloupu, širší silnice, vyšší domy, větší městečka. V porovnání obou ostrovů je Martinik zcela zřetelně prezentován jako bohatší a honosnější příbuzný. Martinik je právem nazýván výstavní síní Francie, která Vás zdvořile, nicméně s otevřenou náručí, zve k návštěvě. Ostrov nabízí svým návštěvníkům nádherné bílé pláže, tropický deštný prales či plantáže ananasu, banánů a cukrové třtiny. Sopečný původ ostrova zdůrazňuje mohutná sopka Mont Pellé, která se tyčí na severu ostrova.

Klimatické podmínky

Klima je horké a vlhké. Průměrné teploty se pohybují okolo 27°C. Podle klimatu se období dělí na sezónu dešťů, která probíhá od července do listopadu a období sucha a období hurikánů, které trvá od července (případně už června) do listopadu. Na ostrově se rozhodně nedočkáte žádných teplotních výkyvů. Počasí je zde poměrně stabilní, po celý rok teplota neklesá pod 20°C. Průměrná teplota na Martiniku je 27,3°C. Například v hlavním městě Fort-de-France se v lednu teploty pohybují okolo 28°C, v noci klesají na 21°C a v červenci teploty dosahují hodnot 30°C ve dne a 23°C v noci.

Zajímavá místa

Tartan

Původně rybářská vesnička se stala malým lázeňským centrem, s řadou hotelů a restaurací, vlastní pobřežní kolonádou, večer osvětlenou a s krásným vodotryskem oproti kostelu s červenou zvonici. Ve vesničce najdete i bankomat, benzínovou stanici či např. rybí trh.

Sainte-Luce

Oblast St. Luce je pro svou polohu otevřenou k jihu a na Diamantovou skálu jedním z turisticky nejvyhledávanějších míst ostrova. Samotné městečko St. Luce je velmi příjemné, najdete tu malé hospůdky při pobřeží s výhlídkou na sousední ostrov Svatou Lucii a na řady barevných rybářských bárek, obchůdky i bistra a prodejny suvenýrů. Dosud není tak dotčené turistickým ruchem jako městečka v oblasti Trois Ilets. Pláže jsou tu malé, písčité, přírodní. Jen pár kilometrů na JZ Vás dělí od snových pláží Martiniku - přírodní rezervace Les Salines.

Le Diamant

Oblast zvaná Diamant se nachází na jihu ostrova. Jméno nese po veliké skále Le Diamant, která se tyčí v moři proti městečku stejného jména. Diamant je vhodným místem pro náročnější potápěče, jsou tu ideální terény. Ubytování se nabízí jak ve velkých hotelových komplexech s dobrým zázemím služeb, tak v malých rodinných hotelech a hotelech s bungalovy. Pláže jsou dlouhé, bílé a písčité. Na neoznačených místech je však nutnost být opatrný, existuje tu možnost silných spodních proudů.

Les Trois - Ilets

Oblast nazývaná Trois Ilets - Tři ostrůvky - vděčí za své jméno skutečně třem ostrovům: Charles, Sixtain a Thébloux, které se nachází v zátoce Baie de Fort de France. Šarmantní městečko v „červeném srdci“, tak nazývají místní Trois Ilets podle ostře červených střech domů, fasád ale i chodníků. Je to lázeňské centrum s bílými plážemi jako Anse Mitan, Anse á L’Ane, nabízející bohaté sportovní vyžití - vodní sporty, výlety na lodích, golf, vyjížďky na koni, tenis. Oblast Trois Ilets je určená náročnějším milovníkům živých míst se spoustou krámů a obchůdků, restaurací, bister a nočního života.

Le Francois

Tato rozsáhlá obec při pobřeží Atlantiku se řadí na druhé místo na Martiniku svojí rozlohou. Patří k ní ostrůvky roztroušené v zálivu - Oscar, Thierry, Fregatě. Korunou pobřežních lagun jsou proslulé fonds blancs - nazývané také Baignoire de Josephine (Josefínina koupel). Na východě je pobřeží členité s množstvím výběžků a vyhlídek. Vnitrozemí je tvořené planinami a kopci. Le Francois má velmi bohatou historii a neměli bychom opomenout rybolov a samozřejmě vodní sporty, které dělají z St. Francois turistické středisko par excelence.

Point du Bout

Oblast je určená náročnějším milovníkům živých míst se spoustou krámů a obchůdků, restaurací, bister a nočního života. V oblasti Pointe de Bout byla většina původních dřevěných kreolských domů úplně zrekonstruovaná, takže si sice zachovává svéráz kreolského městečka, ale obchody v domcích jsou klimatizované a interiéry odpovídají nárokům zahraničních turistů. Z Pointe du Bout se můžete i několikrát denně přeplavit trajektem do hlavního města, k dispozici návštěvníkům je místní kasino v hotelu Kalenda a nejznámější diskotéka La Baraka. Z přístavu v Pointe du Bout se můžete vydat na celodenní výlety katamaránem, nebo si pronajmout malý motorový člun.

© 2020 CESTOVNÍ KANCELÁŘ ČEDOK A.S.