Popis destinace

Nádherný tropický ostrov vulkanického původu je součástí souostroví Maskarén v západní části Indického oceánu, na jih od Seychelských ostrovů a na východ od Madagaskaru. Tvář ostrova tvoří především krásné písčité pláže po obvodu a hornatá krajina ve vnitrozemí. Plošina je protkána řekami, jezery a vodopády, které stékají dolů k moři. Mark Twain v roce 1896 na psal, že Bůh stvořil Mauritius podle ráje. Dnes je takové tvrzení možná přehnané, ale i tak se stále jedná o fantastický tropický cíl, kde můžete lenošit na jedněch z nejlepších pláží Indického oceánu. Břehy ostrova jsou lemovány korálovými útesy ve vzdálenosti několika stovek metrů od pobřeží, takže moře hrající všemi modrými a zelenými barvami v relativně mělkých lagunách je klidné a pláže jsou chráněny před vlnami. Celé pobřeží je velmi rozmanité a také celkový charakter jednotlivých částí ostrova se liší.

Klimatické podmínky

Tropické podnebí Mauricia se vyznačuje regionálními rozdíly, takže počasí na jihu či severu ostrova se může ve stejný den lišit. Obecně platí, že jsou zde dvě hlavní sezóny, horké a vlhké léto od listopadu do května a suchá chladnější zima od května do listopadu. Průměrné roční teploty na pobřeží se pohybují od 22 °C v zimě po 34°C v létě, ve vnitrozemí jsou nižší, od 19 °C v srpnu do přibližně 26 °C v únoru. Západní a severní oblasti ostrova jsou teplejší a relativně sušší než východ a jih. Na Mauriciu ročně naprší 1900 mm, na Rodrigues 1200 mm. Dešťové srážky nebo bouřka mohou přijít kdykoliv, dle statistik nejméně prší od září do listopadu. Od listopadu do března se mohou vyskytnout tropické cyklóny doprovázené poryvy větru až vichřicí a vydatnými srážkami.

Gastronomie

Díky mnoha vlivům z celého světa je mauricijská kuchyně velmi rozmanitá. Je kombinací kuchyně francouzské, indické, čínské, thajské, kreolské i evropské. Základem je rýže, ryby a mořské plody. Oblíbené jsou zejména mečouni, tuňáci, barakudy, chobotnice, sépie, langusty, krevety a ústřice. Pochoutkou je drůbež (kuře, křepelky, bažanti), divočák nebo srnčí, v domorodém jídelníčku však převládá rýže, nejčastěji v úpravě „karí“. Každé „karí“ je díky ingrediencím originál, asi jako v Čechách nenajdete totožný bramborový salát. Placky „čapátí“ se jedí jako u nás chléb. Omáčky jsou kořeněné a ostré, například česneková a tomatová. Místní rajčata „pommes d´amour“ dávají jídlu barvu, zázvor exotickou příchuť. Dále se používá chilli, šafrán, skořice, kardamon, hřebíček a bylinky. K místním specialitám patři obrovské krevety nebo uzený mečoun.

Zajímavá místa

Východní pobřeží

Díky blízkosti hor u pobřeží je tato jeho část jednou z nejmalebnějších. Po celý rok zde fouká vítr od moře, dosti silný zejména v zimě (červen až srpen), který v létě naopak přináší osvěžení. Celá oblast si zachovala poměrně přírodní charakter, s výjimkou hotelových středisek, postavených v posledních desetiletích. Najdeme zde největší lagunu ostrova, táhnoucí se od Vieux Grand Port více než 20 km na sever. Nejznámější pláže a střediska jsou při laguně Belle Mare, doslova kilometry bílého písku u stejnojmenného letoviska, a ostrůvek Ile aux Cerfs (3 km2) s bohatou nabídkou vodních sportů, snadno dostupný motorovým člunem z osady Trou d’Eau Douce, odkud je případně možné při odlivu přejít na další ostrůvek Ile de l’Est.

Jižní pobřeží

Jižní část ostrova má méně pláží i turistických středisek a v některých úsecích pobřeží chybí ochranná korálová bariéra, takže mořský příboj naráží rovnou na skalnaté útesy. Překrásná příroda je zde nejméně dotčena turistickým ruchem. K nejoblíbenějším rekreačním místům paří Blue Lagoon na jihovýchodě nedaleko Mahébourg, vyhledávaná milovníky jachtingu, windsurfingu a šnorchlování, a Pointe aux Roches úplně na jihu.

Západní pobřeží

Nacházejí se zde jedny z nejhezčích ostrovních pláží, přitom přilehlé vnitrozemí nabízí krajinu neobyčejné krásy a je dobře přístupné. Nejznámější střediska leží při dlouhé pláži, lemované přesličníky „filaos“, v blízkosti městečka Flic en Flac, kde najdeme restaurace, kasino, obchůdky i diskotéky. Středisko Le Morne pro svoji krásu nechybí na žádném prospektu ostrova, s palmami a horou Le Morne Brabant na obzoru, a poklidný Tamarin s vyhlídkou na okolní hory je obzvlášť vhodný pro surfaře.

Severní pobřeží

Celá severní část ostrova je plochá, její krása je v plážích. Pobřeží je rozmanité a plné barev a voda v lagunách, často hladká jako zrcadlo a do hloubky průhledná, proměňuje barvy od zelené až do tmavě modré, orámované bílým příbojem na korálových útesech. Počasí i moře poskytují skvělé podmínky pro plachetnice či potápění. Vnitrozemskými zajímavými místy jsou La Nicoliere a botanická zahrada Pamplemousses. Protože vítr fouká od pevniny a laguny jsou dobře chráněné, je tento region ideální pro dovolenou ve větrných zimních měsících. Přitom jde o turisticky nejrozvinutější oblast s nejpestřejším spektrem zábavy. Centrem je letovisko Grand Baie, s restauracemi, obchůdky, diskotékami a bary.

Cap Malheureux

Přezdívaný "Nešťastný mys" je vyhledáván potápěči, které přitahují vraky ztroskotaných lodí. Turisty láká romantický kostelík, vyhlídka na ostrovy (Ile Ronde, Coin de Mire a Ile Plate s majákem) a pohled na západ slunce do moře. Pláž Grand Baie je jedna z nejlepších pro plachtění, windsurfing a vodní lyžování, s restauracemi a obchody. Odtud také řada lodí odplouvá na výlety. Rušnější Mont Choisy je nejdelší a nejrozlehlejší pláží ostrova, je na ní pomník prvního letu z Mauritia na Réunion. Pláž Pereybére je sevřená mysy Pointe Église a Pointe d’Azur, s palmami a přesličníky, rušná a plná místních obyvatel, s pěkně modrou vodou v hlubší laguně. Trou aux Biches je ideální pro šnorchlování, protože korálové útesy jsou v bezprostřední blízkosti bílé pláže.

© 2020 CESTOVNÍ KANCELÁŘ ČEDOK A.S.