Popis destinace

Tak skvělá kombinace se nikde jinde nenajde. Bělostný písek, který nepálí ani v největších vedrech, tyrkysové průzračné moře, neporušená, civilizací nedotčená příroda, laguny, cenote, druhý nejdelší korálový útes na světě, historické památky a kvalitní služby, které nejsou v rozporu s přírodou. To je Mayská riviéra, která se rozrůstala od severu k jihu a tomu odpovídá měnící se charakter nabídky – od klasického resortu v Cancúnu po Tulum. Z archeologických památek připomeňme Tulum, jediné velké mayské sídlo přímo na břehu moře a nedaleké Cobá s nejvyšší pyramidou na Yucatánu a mnoha dochovanými stélami. V dosahu jednodenního výletu leží světoznámá Chichén Itzá. Jedinečným úkazem jsou „cenote“ – přírodní propasti a podzemní řeky, někdy s propadlým vápencovým stropem. Plavání a potápění v nich je rozšířenou zábavou a jména Xel-Ha, Xcaret, Tres Rios jsou věhlasná. Na dohled od pobřeží se táhne korálový útes s vynikajícími příležitostmi pro milovníky hloubkového potápění nebo pozorování podmořského života za pomocí brýlí, ploutví a šnorchlu. Ze všech letovisek podél pobřeží se nabízejí lodní výlety k útesu. Rájem pro zapálené obdivovatele vodního světa je ostrov Conzumel, ležící přímo na útesu.

Klimatické podmínky

Rozlohou obrovské Mexiko má tři klimatická pásma, která odpovídají nadmořské výšce: horké pásmo (do výšky 700 m n.m., průměrná roční teplota přes 24 °C), mírné pásmo (do výšky 1700 m n.m., rozsah teplot 17 – 23 °C) a chladné pásmo (výška nad 1700 m n.m., průměrné roční teploty pod 17 °C). V hlavním městě Ciudad de México (známo též pod anglickým názvem Mexico City), ve vnitrozemí a ve vyšších nadmořských výškách mohou noční teploty v létě klesnout i na cca 10 °C. V jižní části Mexika se rok dělí na období dešťů (červen až říjen) a období sucha (listopad až květen). Obecně platí, že srážek přibývá směrem od severu k jihu a více prší v horách. V mexických pouštích na severozápadě i v tropických pralesích na jihovýchodě panují celoročně vysoké teploty. Srážky činí v pouštích pouhých 100 mm ročně, zatímco v pralesích až 3000 mm. Na pobřeží Mexického zálivu se v době od srpna do října může vyskytnout hurikán. Na Yucatánu je klima po celý rok příjemné, teploty téměř neklesají pod 27 °C, v létě mohou přesahovat 33 °C. Průměrná roční teplota Karibiku je asi 26 °C, od května do října 28 – 29 °C.

Gastronomie

Exotická a pikantní mexická kuchyně vznikla promísením aztéckých, mayských a španělských kulinářských tradic. Přestože je území Mexika obrovské a každá z jeho oblastí má tudíž svoji vlastní kuchyni, všude jsou základem jídelníčku kukuřice, fazole a chilli papriky, ochucovadly koriandr, kmín, česnek, hořká čokoláda, limetky a avokádo. Fazole (frijoles) jsou všech velikostí a barev, nejčastěji černé nebo červené. Obvykle se podávají jako „refritos“, tj. uvařené, rozmixované a poté s cibulí, česnekem a chilli osmažené na pánvi. Tradičními jídly jsou kuře, krocan a vepřové maso, z polévek „sopa de lima“, kuřecí vývar ochucený citrónem. Slavnostním národním jídlem je „mole poblano“, vařená krůta nebo krocan s hustou hnědou omáčkou z chilli, koření, oříšků a hořké čokolády. Oblíbený moučník je flan, obdoba pudinku, a dorty z ořechů a medu. Piloncillo je hnědý surový třtinový cukr. Yucatánskou specialitou je směs „achiote“, drcená semínka stromu annatto, smíchané s kmínem, česnekem, černým pepřem a šťávou z kyselých pomerančů.

Zajímavá místa

Acapulco

Acapulco, ležící 380 km jižně od Mexico City na břehu Tichého oceánu, je královnou mezi mexickými přímořskými letovisky. Celých 24 hodin denně překypuje rušným životem, je největší, nejhlučnější a nejodvázanější. Díky oslnivým diskotékám, barům a klubům je oblíbeným místem milovníků party a oslav. Návštěvníky, mířící nejen za zábavou, ale i za poznáním, přitahuje centrum starého Acapulca s hlavním náměstím, pobřežní promenádou, pevností San Diego, akváriem, zoo a mořskou soutěskou La Quebrada, do jejíž modré hlubiny se střemhlav vrhají „clavidistas“, mladí chlapci, kteří si skokem z vysoké skály do vln vyslouží od diváků obdiv a odměnu. Acapulco nabízí přes 300 hotelů, mezi nimiž je i několik nejluxusnějších rekreačních zařízení na světě.

Cancún

Světoznámé karibské letovisko na severovýchodním cípu Yucatánského poloostrova vzniklo plánovitě v sedmdesátých letech 20. století, v lokalitě vybrané podle klimatických podmínek. Díky prakticky neustálému sluníčku a vysokým průměrným ročním teplotám vzduchu a vody se stalo alternativou k Acapulcu, které v oblíbenosti rychle dohonilo. „Zona Hotelera“, komplex desítek hotelů, kongresových center, restaurací a barů, již téměř zaplnila protáhlou písečnou kosu mezi Karibikem a lagunou Nichupte. Cancún, maysky výstižně „Hrnec zlata“, se zázemím stejnojmenného mezinárodního letiště, ideálně splňuje představu o mondénním letovisku mezinárodního standardu, srovnatelného s kterýmkoliv jinde ve světě.

Playa del Carmen

Mladší sestra Cancúnu je poklidným městečkem, v němž byla výška hotelů omezena na pět podlaží, takže se ideálně skrývají v bujné vegetaci. Hlavní komunikace, po níž je letiště v Cancúnu dosažitelné za 40 minut, vede vnitrozemím mimo resort. Osou letoviska je věhlasná třída „5 Avenida“, pěší zóna s rázovitými restauracemi, žijící pestrým denním i večerním životem. Playa del Carmen je východiskem na ostrov Cozumel, s nímž je propojena trajekty i malými letadly. Letovisko je oblíbené především mezi mladými lidmi pro svoji uvolněnou, neformální atmosféru.

Chichén Itzá

Nejznámější lokalita mayského světa, s památkami klasického mayského období a pozdní toltécko-mayské periody, součást světového kulturního dědictví UNESCO. Leží na Yucatánu, 120 km od Méridy. Rozkvět města, založeného koncem 5. stol. n.l. a v 7. až 10. stol. přebudovaného ve stylu „puuc“, nastal poté, co je osídlili Toltékové, kteří opustili Tulu. Rozsáhlý komplex staveb, osvobozených z džungle v roce 1923, tvoří řada unikátních staveb. Komplexu staveb dominuje Kukulkánova pyramida Opeřeného hada. Počet jejích teras odpovídá počtu podsvětí, čtyři schodiště mají po 91 schodech, tj. celkem 364 schodů. Pyramida je vícevrstevná: uvnitř byla objevena úzká chodba a schodiště, kudy lze dojít k červené soše jaguára. Po západu slunce se v turistické sezóně koná hudební a světelná show, o slunovratech přicházejí davy shlédnout pohybující se stín, iluzi Opeřeného hada sestupujícího z vrcholu pyramidy k zemi. Chrám válečníků „Templo de las Guerros“, obklopený téměř tisícem sloupů, kdysi podpírajících střechu, zdobí podivný oltář Chac Mool, v podobě pololežícího muže. Vedle největšího míčového hřiště ve střední Americe stojí Chrám jaguára. Stěny „Tzompantli“, místa, kde byly zavěšovány lebky obětovaných, zdobí reliéfy lebek. Observatoř „Caracol“ má neobvyklý kruhový půdorys a uvnitř tvar spirály. Posvátný cenot, přírodní studna kam byly svrhávány lidské oběti, je krasová propast, propojená s dalšími podzemními systémy.

© 2020 CESTOVNÍ KANCELÁŘ ČEDOK A.S.