Popis destinace

Namibie - překrásná země ležící na jihu afrického kontinentu při západním pobřeží, jedna z mála zemí, kde se snoubí snad všechny typy kraje, které můžete v Africe očekávat, kromě deštného pralesu. Zde můžete poznat majestátné až 300 m vysoké duny pouště Namib Naukluft a drsné pobřeží Skeleton Coast, savanu, z níž se postupně vzpínají překrásné hory Damara Landu, až po podmaňující kaňony vyschlých řek, plné divoké zvěře jakou jsou lvi, sloni, žirafy. Tam, kde se divoká zvěř pohybuje volně v přírodě, teprve tam získáte ten pocit, že jste skutečně nedílnou součástí divočiny, což si Vás zcela podmaní. Je to úplně něco jiného, než Národní parky, kde je zvěř na turisty zvyklá. Dále na severu Vás čeká úchvatná krajina Himba Landu. Himbské ženy a děti mají do ruda zbarvenou kůži hlinkou a patří k neodmyslitelným fotozáběrům z Namibie.

Klimatické podmínky

Namibie má subtropické pouštní klima, nejsušší z celé Afriky, s výraznými teplotními rozdíly mezi létem a zimou a mezi dnem a nocí. V létě (od října do dubna) jsou průměrné denní teploty 20 – 34 °C, často i přes 40 °C. V zimě (od května do září) se denní teploty pohybují mezi 18 – 25 °C. V noci bývá pod nulou, nebo přízemní mrazíky. U Atlantiku je klima příjemnější než ve vnitrozemí díky větru od moře, častým mlhám, a tudíž vyšší vlhkosti vzduchu. Pás pobřeží bezprostředně ovlivněný studeným mořským proudem si udržuje relativně stálou teplotu v rozmezí 15 – 20 °C. Průměrná teplota také klesá se stoupající nadmořskou výškou. Optimální období pro safari je mezi dubnem a říjnem, kdy se zvěř shromažďuje u napajedel.

Gastronomie

Namibie byla kdysi německou kolonií, což se dodnes odráží v kuchyni: „německé“ jsou chleba, housky, koláče i zákusky, v nabídce je dokonce i jablečný závin (Apfelstrudel) a tradiční čokoládový dort (Sachertorte). Místní kuchyně ovšem odpovídá národnostní pestrosti země a liší se v jednotlivých regionech. Základní potravinou jsou kukuřice, čirok a proso. Hmota s konzistencí kaše se nabírá pravou rukou ze společného hrnce a uhněte do kuličky, která se ochutí namočením do omáčky, masové šťávy nebo směsi koření a zeleniny. Potravinou číslo jedna je v Namibii maso. Namibijské hovězí je vyhlášeno svou kvalitou, ve které soupeří s Argentinou. Většinou však se konzumuje zvěřina z kudu, oryxe nebo pštrosa, někdy též z krokodýla nebo zebry. Jihoafrickou specialitou je „braai vleis“ (grilované maso), které musíte určitě ochutnat.

Zajímavá místa

Windhoek

Hlavní město leží v mělkém údolí v centrální části země v nadmořské výšce 1650 m n.m. a je ideálním východiskem do kterékoliv části Namibie. Je to relativně rušné město, bohaté na německou koloniální architekturu, jehož luxusnější části leží na předměstích. Namové toto místo pojmenovali Ai-gams („Oheň-voda“) a Hererové Otjomuise („Místo páry“), podle horkých pramenů. Zajímavostmi jsou luteránský kostel Christus Kirche, budova parlamentu, rezidence prezidenta, nádraží z roku 1912, třída Nezávislosti s trojitým stromořadím a fontánami, umělecká galerie, státní muzeum a jeho přírodovědná součást Owela museum, německá pevnost Alte Feste, v níž dnes sídlí muzeum namibijské historie, národní galerie a muzeum domorodého umění Bushman Art Museum spojené s prodejnou suvenýrů. Unikátní „Gibeon Meteorite Fountain“ na Post Street Mall je vytvořena celkem z 31 meteoritů z největšího meteorického roje, který kdy na naši planetu dopadl.

Namib

Namib, v jazyce kmene Nama „Rozlehlá suchá pláň“, je nehostinný pruh země dlouhý přes 2000 km, táhnoucí se podél Atlantiku od ústí řeky Oliphant v Jižní Africe až k San Nicolau v Angole. Je považována za nejstarší poušť světa, s jedinečnou flórou a faunou. Pobřeží výstižně nazvané „Pobřeží koster“ je poseto zbytky kostí a úlomky škeblí, klíčovými archeologickými doklady o životě dávných sběračů a lovců, pravděpodobně lidu Khoi-Khoi nebo Sanů. Značnou část území mezi Lüderlitzem a zátokou Walvis Bay pokrývají obří písečné duny, nejvyšší na světě. Namibský pouštní národní park je chráněné území mezi kaňony řek Kuiseb na jihu a Swakop na severu, kde převládají štěrkové planiny s impozantními horami, ale je tu i oblast s lineárními dunami. Žijí tu různé antilopy, přímorožci, paviány a damani. Nejlepší doba pro návštěvu pouště Namib je od května do září, kdy je chladněji.

Namibsko-Naukluftský národní park

Jedno z nejrozlehlejších chráněných území světa, vyhlášené původně jako rezervace zvěře a postupně rozšiřované až na dnešní rozlohu. Jeho jižní hranicí je asfaltová silnice Aus – Lüderitz, severní hranici tvoří řeka Swakop. Park sestává především z pouští. Jsou zde údolí řek i pánve, písečné duny i štěrkové pláně a osamocené kopce (inselbergs), zajímavá vegetace, spousta velkých zvířat a ptáků. Park představuje jeden z hlavních turistických cílů. Návštěvníci mohou volně navštívit duny u Sossusvlei v tzv. Dune Namib, pohoří Naukluft Mountains, štěrkové planiny mezi občasnými řekami Swakop a Kuiseb a oblast dun na atlantickém pobřeží kolem laguny u Sandwich harbour. Další části parku, např. pás dun u řeky Koichab, lze navštívit pouze s cestovními kancelářemi, které mají příslušnou licenci.

© 2020 CESTOVNÍ KANCELÁŘ ČEDOK A.S.