Klimatické podmínky

Podnebí v Nizozemském království je podobné Irsku nebo Velké Británii - chladné a vlhké s častými dešti. V letním období je poměrně chladno, průměrná teplota se pohybuje kolem 17 °C, zimy jsou většinou mírné a vlhké, teploty se málokdy dostanou do záporných čísel. V Nizozemí se taktéž setkáte se silným větrem, ve vnitrozemí jsou obvyklé časté mlhy, které se během dne rozplynou. Nejvíce navštěvovaným obdobím je jaro - méně přeháněk a můžeme téměř všude obdivovat nádherné květy všemožných cibulovin, nicméně také barvy podzimu a rozsáhlá jasně fialová vřesoviště stojí po skončení léta za návštěvu.

Království tulipánů, květin a sýrů - to vše zasazené v malebné krajině.

Gastronomie

Nizozemská kuchyně není ve světě příliš oblíbená ani vyhledávaná. Dokonce ani místní obyvatelé se sní nijak výrazně nechlubí. Přesto i zde najdeme vyhlášené speciality, tradiční kuchyně je vydatná a jednoduchá. Typickými nizozemskými jídly jsou například boerenkool met rookworst (bramborová polévka, zelené zelí nebo kapusta a uzený salám), bruine bonen met spek (hnědé fazole se špekem), sleď, uzený úhoř, pannekoek (omeleta) a jako chuťovka bitterballen (malé masové krokety).Holanďané jsou však také mistry ve výrobě skvělých sýrů a pěstování té nejlepší zeleniny. Sýry se přidávají do polévek, salátů, připravují se smažené v kombinaci se šunkou nebo ananasem. Jí se zde také hodně ryb na různé způsoby, oblíbenými masy jsou steaky a zvěřina. Obvyklou přílohou je rýže, zelenina či brambory. Přes den je hlavním jídlem večeře, která má většinou tři chody.

Zajímavá místa

Amsterdam

Hlavní město Nizozemského království, je jedním z nejkouzelnějších a nejnavštěvovanějších měst na světě. Město bývá často přirovnáváno k italským Benátkám, je proslavené galeriemi a muzei, což souvisí s bohatstvím země ve středověku. Umělecké skvosty naleznete v Rijksmuseu nebo v muzeu Rembrandthuis, které se pyšní Rembrandtovými díly. Krásná je procházka centrem města kolem náměstí Dam s květinovým trhem, Beginjhofem a náměstím Rembrandtplein. Za zmínku stojí taktéž návštěva Van Goghova muza nebo některou ze zdejších brusíren diamantů. Nejlepším způsobem jak poznat Amsterdam je vodní cestou, většina projížděk vede historickým centrem s nádhernými měšťanskými domy a paláci až do moderního přístavu.

Den Haag

Třetí největší město Nizozemí je sídlem parlamentu, vlády a panovníka. Město je díky sídlu Mezinárodního soudního dvora někdy nazýváno hlavní městem spravedlnosti. Během návštěvy města nesmíte vynechat prohlídku historických budov Binnenhof, kde se nachází nizozemský parlament a vláda. V komplexu se taktéž nachází Rytířský sál z roku 1250. Přilehlá obrazárna Mauritshuis, jež je druhá největší v Nizozemí, obsahuje díla malířů jako jsou Rembrandt, Jan Vermeer, Paulus Potter nebo Jan Steen. Další zastávkou prohlídky města je Stará radnice z roku 1565 s cennými obrazy a dále Madurodam - miniatury významných a typických staveb z celého Nizozemí v měřítku 1:25. Areál zahrnuje historické budovy, moderní architekturu, dopravní infrastrukturu a rekreační zázemí.

Naarden

Historické městečko založené v roce 1350 se nachází asi 15 km od Amsterdamu. Pro Čechy je především známé J.A. Komenským, který je zde pochován ve valonském kostelíku. V nedaleké budově Comeniusmuseum můžeme navštívit jeho muzeum, které se zabývá jeho životem a dílem. U hlavního kostele taktéž najdeme sochu "učitele národů".

Delft

Město patří mezi vyhledávané turistické cíle, obdivovat budete krásnou architekturu a dýchne zde na vás typická nizozemská atmosféra. Proslavilo se také výrobou zdejší delftské keramiky, která se stala klasickým holandským suvenýrem. Za návštěvu taktéž stojí některá z továren například Atelier de Candelaar, továrnu De Delftse Pauw či 350 let starou Koninklijke Porceleyne Fles. Ve středu města se rozkládá malé náměstí zvané Markt, nad kterým se vypíná věž kostela Nieuwe Kerk. Navštívit můžete také renesanční radnici z roku 1618. Ve městě najdeme palác Prinsenhof, ve kterém sídlí městské muzeum s množstvím obrazů a historických exponátů.

Keukenhof

Největší a nejnavštěvovanější květinový park v Evropě byl otevřen v roce 1950. Na více jak 32 hektarech vykvete každý rok přes 6 milionů květin od krokusů, narcisů, tulipánů až po hyacinty. Ojedinělou podívanou tak tvoří mimořádné seskupení květin spolu s uměleckými díly a typickou nizozemskou krajinou. Nejlepší doba pro návštěvu parku je od konce března do začátku května.

Květinová burza v Alsmeer

Květinová burza je největší aukcí květin na světě. Každý den se zde prodá více jak 17 milionů květin. Dražba začíná každý den od 6:00, návštěvníci mají vstup na většinu aukcí zdarma.

Sýrové trhy Alkmaar

Necelých 40 km od Amsterdamu se nachází krásné město Alkmaar, jež se proslavilo sýrovými trhy a sýrařskou soutěží, při níž se obrovské bochníky holandského sýra přenášejí na závěsných vahadlech. Každoročně je možné tuto show spatřit každý pátek od dubna do září. Ve městečku se taktéž nachází muzeum sýra a piva.

© 2020 CESTOVNÍ KANCELÁŘ ČEDOK A.S.