Klimatické podmínky

Omán je nejlepší navštívit v období mezi listopadem a únorem – tehdy jsou klimatické podmínky nejpříjemnější. Pokud jde o zbytek roku – období od konce dubna do začátku října – vlhkost v pobřežních oblastech a teploty zde dosahují opravdu vysokých hodnot (více než 40 °C) a nelze proto doporučit v těchto měsících do země cestovat. V období od června do září mluvíme o období monzunů, které je charakterizováno četnými dešti. V souvislosti s tím je v říjnu velmi příjemné navštívit město Salalah a vůbec celou oblast Dhofar, jejímž je centrem, neboť příroda je po deštích svěží a plná zeleně.

Gastronomie

Tradiční ománská strava je velmi jednoduchá a používá hojně různých přísad, jako je koření, marinády, které činí pokrmy chuťově velmi lákavými. Běžně používanými surovinami jsou kuřecí, rybí a skopové maso. Pokud jde o nápoje, velmi oblíbený tzv. laban - slané podmáslí nebo nápoje na bázi jogurtu smíchané s kardamonem a pistáciovými oříšky.

Zajímavá místa

Muscat

Tomuto starobylému městu dominují velmi dobře chráněné portugalské pevnosti z 16. století, ale Maskat oplývá také dalšími divy, například starými domy, úzkými uličkami a třemi nádherně vyřezávanými branami. Mezi nejlákavější památky patří především Mešita Ali, Nová mešita a Sultánův palác.

Salalah

Hlavní město jižního regionu je obklopeno kokosovými lesíky a banánovými plantážemi, které se táhnou kolem všudypřítomných písčitých pláží. Svěží vegetace způsobuje, že má Salalah tropické klima, takže je jako krásné letovisko vítaným místem odpočinku.

Sur

Rybářská vesnice a zároveň obchodní přístav v severovýchodní provincii Sharqiya. Sur je známý především tradiční stavbou lodí, která tu má své kořeny už od 6. století. Město dělají krásným točité uličky, vyřezávané dřevěné brány a staré budovy s arabeskami. Sur je klidným městem se skvělými plážemi, působivými pevnůstkami a úžasným Námořním muzeem.

© 2020 CESTOVNÍ KANCELÁŘ ČEDOK A.S.