Klimatické podmínky

Podnebí je velmi příjemné, typicky středomořské až subtropické. Léto trvá od června do září, je suché a horké. Prší zcela ojediněle a výhradně během zimy, která je krátká a mírná, s teplotami okolo 16 - 18°C. Srážky činí v průměru pouze 300 – 400mm ročně, což na druhé straně přináší Kypru problémy s nedostatkem vody. Téměř každý den v roce je slunečný, s optimálními teplotami okolo 21°C, od poloviny května do poloviny října okolo 32°C. Na podzim vane příjemný vánek. Pohoří Troodos v zimních měsících pokrývá vrstva sněhu. Optimální doba k návštěvě je přelom dubna – května a září – října.

Gastronomie

Kyperská kuchyně je kombinací kuchyní řecké a turecké, a je založena především na mase, rybách, salátech a ovoci. Anglický vliv se uplatnil naštěstí jen při úpravě masa (steaků), snídaně „ham and eggs“ a jako snídaňový bufet v hotelech vyšší kategorie. „Meze“ je tradiční jídlo i způsob jeho podávání. Je ve stylu „od každého něco“ a sestává až z 20 různých malých chodů, podávaných postupně na malých talířcích. Nechybějí samozřejmě ani omáčky, například „tahini“ sezamová s česnekem nebo „talaturi“ okurková s jogurtem ochuceným mátou. Velmi oblíbený je kořeněný ovčí sýr, „haloumi“. Ryby jsou drahé, protože kyperské vody nepatří k nejbohatším lovištím. Velmi široká je naopak nabídka ovoce - třešně, jablka, banány, pomeranče, meruňky, avokádo. Typickým produktem ostrova je med a z něho vyráběné cukroví, podobné tureckému rahatu.

Zajímavá místa

Larnaka

Larnaka je oprávněně nazývána „bránou Kypru“, neboť je prvním místem, které návštěvník při návštěvě ostrova spatří. Nachází se zde mezinárodní letiště a moderní přístav. Zároveň je největším městem na východě, s městskou pláží s tmavším pískem, živou přímořskou promenádou s palmami, působivými hradbami a středověkou pevností. Zachoval se také pěkný byzantský kostel sv. Lazara, který je nejstarším křesťanským kostelem na ostrově. Larnaka byla zřejmě již ve 13. století př.n.l. založena Mykéňany jako přístav Kition, který sloužil především k vývozu mědi těžené v pohoří Troodos, později byla poškozena zemětřesením, obnovena Féničany a posléze zničena Peršany v řecko-perských válkách. Poblíž Larnaky se nachází místo, pro muslimy třetí nejposvátnější po Mekce a Medíně, jímž je mešita Hala Sultan Tekke, kde je pohřbena teta a pěstounka proroka Mohammeda.

Lefkosia

Dřívějším jménem Nikosie, turecky Lefkosa. Hlavní město Kyperské republiky bylo založeno asi roku 300 př.n.l. na řece Pedieos pod názvem Ledra. Od roku 1974, kdy na Kypr vpadli Turci, je rozděleno na řeckou a tureckou část demarkační „zelenou“ linií, kterou kontrolují vojáci mírových sil OSN. Turisty nejvíce přitahuje staré město uvnitř benátských hradeb. Ty už jsou místy neznatelné, lemované parkovišti aut a městskými zahradami. V západní části je přechod na sever a na východě impozantní brána Famagusta, která byla kdysi hlavním vstupem do města. V městském muzeu Leventis je k nahlédnutí vývoj města od prehistorie až po současnost, Byzantské muzeum hostí sbírku ikon. Katedrála sv. Jana ze 17. století se pyšní nádhernými freskami. Zajímavé je Etnografické muzeum a Kyperské muzeum s unikátní sbírkou 2000 terakotových figurek ze 7. století př.n.l. a originální mozaikou Leda s labutí z Afroditiny svatyně v Kouklion.

Pafos

Lokalita na seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO. Jedno z nejpůvabnějších přímořských letovisek. Neo Pafos (Nový přístav) se nazývá ve skutečnosti starý přístav střežený impozantní pevností a obestavěný hotely. Je nazýván také Kato Pafos (Dolní město), neboť druhá část, vnitrozemský Pafos (Ktima), leží na výše položených pahorcích. Ktima si dosud uchovala autentický kolorit, romantické taverny a zahrady plné květin. Četná muzea (archeologické, byzantinské, etnografické) a kostel Agia Solomoni. Unikátní jsou proslulé „pafoské mozaiky“ na podlahách domů římské šlechty ze 3. století př. n. l., kdy například rekonstrukce Dionýsovy vily nabízí ve 14 místnostech celkem 600m² překrásných mozaik převážně s mytologickými výjevy. Mozaiky byly objeveny i v dalších vilách a archeologický průzkum dále probíhá. Několik kilometrů od přístavu se nacházejí podzemní „hrobky králů“, které jsou sdruženy do skupin a vytvářejí labyrint, jenž v dobách raného křesťanství sloužil jako katakomby.

Troodos

Pohoří zaujímající téměř třetinu rozlohy ostrova je hustě zarostlé borovicemi, cedry, cypřiši a neopadavými duby. Jeho vrcholy jsou oblé, což souvisí s jeho vznikem, kdy vyvřelé magma tuhlo na mořském dně a teprve později byly hory vyzdviženy nad vodu. Proto je bohaté na měď, železo, chróm a azbest, a samozřejmě je i zdrojem vody a dřeva. Na nejvyšší horu Kypru Olympos vede silnička k nepřehlédnutelné obří kouli radarové stanice a silničkami a cestami je protkáno celé pohoří. Formálně se dělí na 3 části, nazvané podle údolí: Solea, Pitsilia a Marathasa. Turisty do Troodosu přitahují starobylé byzantské kláštery a kostely, z nichž 9 je vyzdobených freskami z 15. století a jež jsou zapsány na seznamu památek UNESCO. Největším lákadlem je Cedrové údolí (Pafoský les, Irkasteratsa). Vyskytuje se zde v počtu asi 130.000 kusů endemickkého cedru krátkolistého (Cedrus brevifolia), a to na celém světě pouze v tomto údolí, dostupném nejlépe z obce Pano Panagia.

Zvyklosti a obyčeje

Nikdy nikoho neoslovujte pouze jménem, vždy s přídomkem slečna, pan, paní. Na nikoho neukazujte prstem, nechoďte „naboso“, nesmrkejte nahlas a nepoužívejte párátko na veřejnosti. Náboženství dodnes hluboce ovlivňuje život místních obyvatel a jít zapálit svíčku do kostela jako prosbu nebo poděkování je běžnou součástí denního života. Největšími svátky jsou Velikonoce. Tradiční kyperská svatba, na níž jsou přítomni všichni příbuzní a známí, se odehrává samozřejmě v kostele. Na návštěvu kostelů a mešit se vhodně oblékněte. Nefotografujte modlící se věřící nebo dokonce během obřadu. Pokud budete někam pozváni, je zvykem přinést malý dárek. Pokud Vám bude ke kávě nabídnuta sklenice vody, vypijte nejdříve vodu. Pokud dostanete sklenku vína, nikdy ji nedopijte až do dna, hostitelé Vám průběžně dolijí. Není vhodné mluvit o severním, Turky okupovaném Kypru. Rodinný život, svatba a děti jsou vždy na prvním místě. Obyvatelé Kypru jsou milí, přátelští, korektní a velmi pohodlní. Chodit na Kypru pěšky se moc nenosí, auto má každá rodina. Jsou také velcí patrioti.

© 2020 CESTOVNÍ KANCELÁŘ ČEDOK A.S.