Klimatické podmínky

Na severu a západě země je podnebí mírné oceánské, na jihu subtropické středomořské. Díky vlivu teplého Golfského proudu panují na pobřeží Algarve suchá horká léta a mírné vlhké zimy. Průměrné červencové teploty jsou 20 - 24°C, lednové 9 - 12°C. Nejvíce prší na severu, směrem k jihu srážky klesají, na pobřeží Algarve naprší jen asi 500mm ročně. Teplota mořské vody je v květnu 18°C, v červnu 20°C, v červenci 22°C, v srpnu 23°C a v září 22°C. Na Azorských ostrovech je díky Golfskému proudu celoročně příjemné klima bez velkých teplotních výkyvů, průměrná roční teplota je 18,5°C, průměrné srážky 650mm. Madeira má podnebí středomořské, s průměrnými teplotami 24°C v létě a 19°C v zimě. Teplota mořské vody bývá v létě 22°C, v zimě 18°C.

Gastronomie

Základem tradiční portugalské kuchyně jsou maso, ryby a mořské plody, zelenina, rýže a brambory, důležité jsou též fazole. Často je hlavním jídlem hustá polévka, případně ještě hustší „eintopf“, se zeleninou, rybami, mořskými plody, masem nebo uzeninou. U sladkostí se zachovaly prvky maurské tradice, a zejména ve městech se projevuje vliv bývalých portugalských kolonií. Některé rysy jsou shodné s kuchyní španělskou. Národním jídlem je treska (bacalhau), která se většinou prodává nasolená a sušená a před kuchyňskou úpravou se musí na několik hodin namočit. Kromě ryb je na jídelníčku vepřové a jehněčí, různé klobásy, kuřata, kachny, křepelky a králík. Oblíbeným způsobem úpravy je pečení na dřevěném uhlí a nikdy nesmí chybět hodně koření a omáčka piri-piri. Z mořských plodů jsou nejčastější krevety (camarao), sépie (choco), garnáti (gamba).Sladkosti obsahují velký podíl cukru, často vaječný žloutek, hojně se používá skořice. Ze žloutků je uděláno Doce de ovo, Arroz doce („sladká rýže“) nebo Pudin flan, vanilkový pudink s karamelizovaným cukrem. Specialita je Toucinho do céu („nebeský špek“) z cukru, vaječného žloutku a mandlí. Do sladkého pečiva se přidávají fíky, mandle a datle, často se plní pudinkem, oblíbený je marcipán a smetanové dorty (tarte de natas).

Zajímavá místa

Porto

Druhé největší portugalské město leží na březích řeky Douro. Obyvatelé sami sebe nazývají „tripeiros“ a zdravě soupeří s obyvateli Lisabonu. Milovníky architektury přitahují moderní stavby muzea současného umění Siza Viera a koncertní budova Rem Koolhaas, ale již dříve se zde proslavil mj. Gustav Eiffel, který navrhl dvoupatrový most Ponte de Dom Luis I. (1886) a most Dona Maria Pia. Zajímavosti jsou dále čtvrť „Kaskáda“ s domky na strmé skále, secesní Avenida dos Aliados s radnicí, historické jádro – čtvrť Ribeira s nábřežní promenádou, barokní zvonice kostela Dos Clérigos, arcibiskupský palác, katedrála Terreiro da Sé, burzovní palác a vlakové nádraží Sao Bente (azulejos). Stará čtvrť Vila Nova de Gaia leží na svazích, pokrytých vinohrady. Většina úrody hroznů z údolí řeky Douro se zde lisuje a plní do sudů i lahví v několika desítkách vinopalen, protože pravé „portské“ může pocházet výhradně odtud. Po řece Douro se pořádají hodinové vyhlídkové plavby na pestrobarevných bárkách s typickým plochým dnem.

Coimbra

Středověké město na řece Rio Mondego, s prestižní univerzitou z roku 1290, bylo od roku 1145 hlavním městem Portugalska po více než sto let. Zajímavostmi jsou románské a gotické stavby, centrum zdobené "azulejos", schody Rua Quebra Costas do „horního města“, Sé Velha a Sé Nova (stará a nová katedrála), barokní Capela de Sao Miguel, Biblioteca Joanina, gotický klášter Convento de Santa Clara-a-Velha, historické budovy univerzity, akvadukt a další. Nedaleko leží římské rozvaliny v Conimbriga a po řece se lze plavit vyhlídkovou lodí nebo na kajaku či kánoi.

Fátima

Městečko je nejznámějším poutním místem Portugalska, kam ročně míří šest milionů poutníků s vidinou, že se jim splní přání a stane se zázrak. Na místě, kde se dle legendy 13. května 1917 zjevila třem malým pasáčkům Panna Maria, stojí na rozlehlém náměstí bazilika s patnácti oltáři pro 9 tisíc věřících a kaple Capela das Aparicoes. Další bazilika se nachází na místě zjevení, u jeskyně Cova da Iria. Nejnovější je kostel Igreja da Santissima Trindade (Nejsvětější Trojice) na kruhovém půdorysu.

Sintra

Městečko nedaleko Lisabonu bývalo letní rezidencí portugalských králů, jeho překrásné okolí inspirovalo romantického anglického básníka George Gordona Byrona k napsání eposu „Childe Haroldova pouť“. Zajímavostmi jsou klášter ukrytý v háji korkových dubů, historické centrum Sintra-Villa, Vila Velha čili Staré město, kočáry tažené koňmi, letní královská rezidence, Národní palác (Palácio Nacional, původně maurský) a nad městem tyčící se zříceniny maurského hradu (Castelo dos Mouros). Turistickým cílem v přilehlých lesích je kapucínský klášter Convento dos Capuchos (16.stol.).

Tomar

Město založené ve 12. století jako sídlo templářského řádu se pyšní templářským opevněným klášterem Convento de Cristo (světové dědictví UNESCO) s hradbami ze 12. století a s gotickými, manuelskými i renesančními prvky. Další zajímavostí je templářská rotunda Charola (12.-16.stol.) postavená podle kaple nad Svatým hrobem v Jeruzalémě, ambity ze 16.stol. s azulejos a slavné „Okno z Tomaru“, úžasná ukázka manuelského stylu s námořními prvky, dále pak akvadukt (Aqueduto de Pegóes, 16.-17.stol.), několik dalších kostelů a synagoga.

Zvyklosti a obyčeje

Pro Portugalce není čas pánem a chodit pozdě je běžné, nikdo nikam nespěchá. Obědvá se co nejpozději a noční život začíná až po půlnoci a končí ráno. Vždy mějte na paměti, že Portugalci jsou nesmírně milí a pohostinní a neumí přiznat, že něco neví. Každou informaci si proto raději dvakrát ověřte. Pokud zamíříte do přírody, je velká naděje, že nepotkáte příliš turistů - Portugalci neradi chodí pěšky. Portugalci jsou velmi zdvořilí, zdvořilou prosbu (por favor) a poděkování (obrigado/obrigada) uslyšíte velmi často. Hlasité přivolávání obsluhy v restauraci vám vyslouží pověst hrubiána a chvilku přehlížení. Místní lidé jsou vždy ochotni pomoci, zejména v turistických oblastech.

Algarve

Nejjižnější region Portugalska je oblíbenou turistickou oblastí. Malebné pláže, celoročně teplé klima, typická portugalská kuchyně, to vše v jedné destinaci.

Destinace Algarve

Název 230km dlouhého jižního pobřeží Portugalska je zkomoleninou arabského „Al Garbh“ (západní), tvoří ho dramatické útesy i překrásné pláže vyhledávané především pro 1000 hodin slunečního svitu ročně. Atlantik je ovšem, zejména na jaře, studený a ideální spíše pro jachting a surfing. Algarve má dvě geomorfologicky i klimaticky odlišné části. Východní Costa Windward a Leeward je teplejší a bezvětrná, s plážemi pozvolna sestupujícími do moře, západní Costa Vicentina má strmé útesy zejména mezi mysem Cabo de San Vicente (přírodní rezervace) a Sagres, na pláže se běžně sestupuje po schodech, ale i po žebříku. Vysoký příliv často malé pláže doslova „odřízne“, na to je třeba myslet zejména při návratu. Úžasný výhled je z Torre de Aspa (150m n.m.) a také z útesu Cabo de Sao Vicente (za Římanů Promotorium Sacrum), nejjihozápadnějšího bodu Evropy, jemuž od 15. století dominuje maják viditelný na 95km. Sv. Vincent je patronem vína, mořeplavby a také samotného Lisabonu.

Oblíbená přímořská destinace s nádhernými plážemi přímo vybízí k návštěvě.

Zajímavá místa

Faro

Největší město regionu Algarve, od roku 1756 jeho hlavní město. Mezinárodní letiště je vstupní branou na proslulé pláže, ale turisty přitahuje i národní park Ria Formosa, pobřeží s kanály, zálivy, bažinami a ostrovy. Zajímavostmi jsou historické centrum se středověkými hradbami a arabskou architekturou, katedrála (17.stol.), arcibiskupský palác, kostely Sao Francisco a Sao Pedro, pěší zóna, park Manuel Bívar, nedělní tržiště Carneiro Square. Za 45 minut vás člun doveze na ostrov Calatra s majákem na mysu Santa María.

Olhao

Největší rybářský přístav na pobřeží Algarve je rovněž centrem konzervárenského průmyslu. Turisty přitahuje typická architektura, kdy se na plochých střechách suší ryby i ovoce. Na nedalekých ostrůvcích Parque Natural da Ria Formosa jsou vyhledávané pláže Ilha da Culatra a Ilhada Armona. Přírodní park chrání močály (sapal), spleť lagun, solné pánve (salinas), písečné duny a sladkovodní jezera s hnízdišti ptactva.

Lagos

Přístav na pobřeží Algarve v ústí řeky Rio Bensafrim, založený Féničany a Řeky, byl za Římanů nazýván Lacóbriga. Ve 14. století byl obehnán hradbami a za Jindřicha Mořeplavce se stal základnou pro portugalské zámořské plavby. Mezi památkami najdeme pevnost Ponta da Bandeira s expozicí portugalských objevů, kostely Santa Maria da Misericórdia, Santo António a Sao Sebastiao, zajímavosti nábřeží Avenida dos Descobrimentos (Objevitelů) a zrekonstruované hradby s baštami. V maríně z roku 1993 může kotvit až 460 sportovních jachet. Nejlepší pohled na zátoku, chráněnou mysem Ponta da Piedade s pískovcovými skalisky a majákem, je z vyhlídky Miradouro da Atalaia. Z Lagosu si můžete užít tříhodinové úchvatné plavby lodí podél pobřeží do Sagres.

Azorské ostrovy

Azorské ostrovy jsou významnou turistickou oblastí, na malém území se nacházejí 2 lokality zapsané na seznamu UNESCO.

Základní informace

Azorské ostrovy znali již Féničané, Portugalci je objevili roku 1453 a dnes jsou autonomní oblastí Portugalska. Celkem 12 ostrovů s celkovou rozlohou 2355km² je vulkanického původu, a protože leží v riftové zóně na styku dvou zemských litosférických desek, jsou zde častá zemětřesení. Ostrovy leží doslova uprostřed Atlantiku, asi 1500km od pobřeží Portugalska a 3900km od východního pobřeží Severní Ameriky. Na Azorských ostrovech vládne celý rok příjemné klima, ovlivňované oceánem. Průměrné denní teploty kolísají v rozmezí 16–25°C, srážky jsou vzácné. Podnebí je subtropické, ale často zde vanou nepříjemné větry, pobřeží je vhodné pro windsurfing a plachtění.

Rozdělení ostrovů

Obydlené ostrovy jsou Sao Miguel, Santa Maria, Faial, Terceira, Graciosa, Sao Jorge, Pico, Flores a Corvo, obyvatelé se živí lovem tuňáků, chovem krav na mléko a turistickým ruchem. Let z Lisabonu trvá asi 2 hodiny, ostrovy jsou vzájemně propojeny letecky i trajekty.

Sao Miguel

Zelený Sao Miguel s hlavním městem celého souostroví Ponta Delgada je sídlem regionální správy a zároveň největším ostrovem. Nejvýznamnějšími zajímavostmi ostrova jsou univerzita, pevnost Forte de Sao Brás, poutní klášter Nossa Senhora da Esperanca, přírodními unikáty obří kráter Caldeira das Sete Cidades s osadou a třemi jezery, rovněž sopečné jezero Lagoa do Fogo a lázně Furnas s gejzíry, horkými vřídly, léčivým bahnem a minerálními vodami.

Terceira

Terceira je ekonomickým centrem, pěstuje se tu obilí a rostliny k využití na přírodní barviva. Lákadlem jsou přístav Angra do Heroísmo zapsaný na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a klášter Sao Francisco. Hojně navštěvovanou je i sopečná jeskyně Algar do Carvao a muzeum vína v Biscoitos.

Pico

Druhý největší ostrov Azorských ostrovů jehož dominantu tvoří vrchol Ponta do Pico, jež je se svojí výškou 2351m nejvyšší horou celého Portugalska. V seznamu světového kulturního dědictví UNESCO je zapsána zdejší vinařská oblast. Zajímavou návštěvou je prohlídka muzea velrybářství.

Santa Maria

Často opomíjený nejjižnější a zároveň nejvýchodnější ostrov má několik písečných pláží. V minulosti byl hojně využíván americkým letectvem kvůli své strategické poloze. Za návštěvu stojí klášter Santo António ve Villa do Porto, větrné mlýny Graciosa a velrybářské muzeum.

Faial

Faial je přezdíván "Modrý" dle hortenzií a pyšní se přístavem Horta a světoznámým jachtařským přístavem, z něhož je dostupný nejmenší z ostrovů - Corvo. Uprostřed ostrova se nachází obrovský dvoukilometrový kráter.

Sao Jorge

Nejzápadnější ostrov z celého souostroví. Tvoří ho vyhaslý vulkán na protáhlém a skalnatém místě se strmými pobřežními srázy.

Flores

Ostrov zaplavený květinami, nejčastěji se zde setkáte s hortenziemi, skrývá sedm jezírek v kráteru.

Lisabon

Nejzápadnější hlavní město na evropské pevnině bylo dlouhou dobu považováno za bránu do exotických končin. Snad proto se v Lisabonu snoubí architektonické a duchovní proměny s vlivy exotické Afriky i daleké Latinské Ameriky.

Lisabon

Významný přístav a od roku 1255 hlavní město leží asi 15km od moře, v laguně řeky Tejo (Slaměné moře, Mar de Palha). K moři se z centra dostanete dvacetiminutovou jízdou vlakem. Archeologické nálezy dokládají řecké osídlení, podle pověsti založil město Odysseus, Římané je pak za Julia Caesara nazvali Felicitas Julia. Arabové ho dobyli roku 719, v reconquistě je v roce 1147 získal portugalský král Alfons I. Dobyvatel. V 15. a 16.století už byl Lisabon jedním z nejbohatších měst Evropy.

Zajímavosti

Domy zdobené keramickými kachlíky „azulejos“, socha Ježíše Krista (vysoká 80m, vyhlídka), náměstí Praça do Comércio, Salazarův most, pevnost Sao Jorge se zahradami, palác Paço de Alcaçova (kde v 15.století král Manuel I. přijal mořeplavce Vasca da Gama), křivolaké uličky Starého města, zříceniny kostela Igreja da Conceiçao Velha, dům Casa dos Bicos, katedrála Sé Patriarcal s hrobkami panovníků, dále kostely sv. Antonína a sv. Engrácie, klášter Madre de Deus (nyní muzeum „azulejos“) či klášter sv. Jeronýma. Objevitelé vyplouvali z přístavu ve čtvrti Belém (pomník), fotogenický je i přístav a kotviště jachet a cruiserů. Určitě se vyplatí „lisabonská turistická karta“ (Lisboa Card), jež umožňuje volné vstupy, využití různých slev či cestování městskou hromadnou dopravou zdarma, zakoupit se dá téměř všude.

Madeira

Květinový ostrov Madeira nacházející se v blízkosti Afriky je jeden z nejoblíbenějších ostrovů Portugalska. Díky teplému Golfskému proudu zde panuje příznivé jarní klima po celý rok.

Popis destinace

Madeira je vzdálena 545km od pobřeží Afriky a 978km od Portugalska. Rtuť teploměru dosahuje 20°C v zimě, v létě je průměrná teplota vzduchu cca 24°C. Na Madeiře se vyskytuje unikátní flóra, na 700 druhů květeny, kapradin, různé druhy jalovce a vavřínu. Nikde jinde neuvidíte v takovém množství kvést orchideje, lilie, magnolie a azalky. Příroda vás na Madeiře obklopuje doslova na každém kroku. Ostrov je rájem pro vyznavače turistiky. Nádherné scenérie se před vámi objeví ve vnitrozemí v horách. Z nejvyšších vrcholů ostrova je Pico Ruivo a Pico do Ariero, nezapomenutelným zážitkem je sledovat zde východ slunce. Ostrov má dvě golfová hřiště. Santo de Serra je umístěno v lese, téměř 700m nad mořem a pravidelně hostí významné evropské turnaje. Samozřejmostí pro Madeiru je nepřeberné množství vodních sportů, výborné jsou podmínky i pro rybolov.

Horská turistika

Horský terén a nádherná věčně zelená příroda nabízejí ideální podmínky pro pěší turistiku, výhodou je i příznivé klima. V horách je vždy o něco chladněji než na pobřeží a všudypřítomný větřík zpříjemní každý turistický pochod. Z nepřeberné palety výletů a vycházek doporučujeme zejména výstup na nejvyšší vrchol ostrova - Pico Riuvo. Ideální jsou výlety v Národním parku Queimadas, zejména výstup k nádhernému vodopádu Caldeirao Verde.

Potápění

Vzhledem k převáženě skalnatému pobřeží je Madeira oblíbena také potápěči. Na ostrově jsou k dispozici potápěčské školy, které pořádají také kurzy pro začátečníky. Vzhledem k poměrně velké hloubce a vlnám je na většině míst nemožné pozorovat podmořský život pouze se šnorchlem. Ideálním místem pro potápění s přístrojem je podmořská rezervace, kterou najdeme u města Garajau, jsou zde vhodné podmínky pro potápění se za rybami oceánu i k vrakovému potápění.

Nákupy

Proslulé květinové trhy nabízejí překrásné anturie, orchideje a strelitzie, které vám zabalí na cestu latedlem do speciálních krabic, takže snadno přečkají cestu a dlouho vydrží. Mezi další suvenýry patří ručně vyráběná keramika, košíkářské zboží, typické slaměné klobouky, boty z jemné kozí kůže a textilní výrobky zejména krajky a výšivky.

Óbidos

Menší příjemné městečko bílých domků porostlých bugenviliemi a zimolezem se nachází cca 45 minut jízdy severozápadně od hlavního města Lisabonu.

Popis destinace

Óbidos je jedno z nejkrásnějších portugalských městeček, bylo vystavěno na vysokém vápencovém útesu a již ve středověku obehnáno hradbami. Vystřídali se tu Římané, Vizigóti i Maurové a od 13.století bylo věnným městem královen. Památky jsou maurské hradby (muro), hrad (castelo, 13.stol., dnes luxusní hotel - pousada), akvadukt (16.stol.) a kostel Igreja de Santa Maria (v interiéru s azulejos ze 17.stol.). Během roku, zejména v letních měsících se zde koná řada kulturních akcí - například hudební festival, středověký trh nebo festival čokolády.

© 2021 CESTOVNÍ KANCELÁŘ ČEDOK A.S.