Destinace Algarve

Název 230km dlouhého jižního pobřeží Portugalska je zkomoleninou arabského „Al Garbh“ (západní), tvoří ho dramatické útesy i překrásné pláže vyhledávané především pro 1000 hodin slunečního svitu ročně. Atlantik je ovšem, zejména na jaře, studený a ideální spíše pro jachting a surfing. Algarve má dvě geomorfologicky i klimaticky odlišné části. Východní Costa Windward a Leeward je teplejší a bezvětrná, s plážemi pozvolna sestupujícími do moře, západní Costa Vicentina má strmé útesy zejména mezi mysem Cabo de San Vicente (přírodní rezervace) a Sagres, na pláže se běžně sestupuje po schodech, ale i po žebříku. Vysoký příliv často malé pláže doslova „odřízne“, na to je třeba myslet zejména při návratu. Úžasný výhled je z Torre de Aspa (150m n.m.) a také z útesu Cabo de Sao Vicente (za Římanů Promotorium Sacrum), nejjihozápadnějšího bodu Evropy, jemuž od 15. století dominuje maják viditelný na 95km. Sv. Vincent je patronem vína, mořeplavby a také samotného Lisabonu.

Oblíbená přímořská destinace s nádhernými plážemi přímo vybízí k návštěvě.

Zajímavá místa

Faro

Největší město regionu Algarve, od roku 1756 jeho hlavní město. Mezinárodní letiště je vstupní branou na proslulé pláže, ale turisty přitahuje i národní park Ria Formosa, pobřeží s kanály, zálivy, bažinami a ostrovy. Zajímavostmi jsou historické centrum se středověkými hradbami a arabskou architekturou, katedrála (17.stol.), arcibiskupský palác, kostely Sao Francisco a Sao Pedro, pěší zóna, park Manuel Bívar, nedělní tržiště Carneiro Square. Za 45 minut vás člun doveze na ostrov Calatra s majákem na mysu Santa María.

Olhao

Největší rybářský přístav na pobřeží Algarve je rovněž centrem konzervárenského průmyslu. Turisty přitahuje typická architektura, kdy se na plochých střechách suší ryby i ovoce. Na nedalekých ostrůvcích Parque Natural da Ria Formosa jsou vyhledávané pláže Ilha da Culatra a Ilhada Armona. Přírodní park chrání močály (sapal), spleť lagun, solné pánve (salinas), písečné duny a sladkovodní jezera s hnízdišti ptactva.

Lagos

Přístav na pobřeží Algarve v ústí řeky Rio Bensafrim, založený Féničany a Řeky, byl za Římanů nazýván Lacóbriga. Ve 14. století byl obehnán hradbami a za Jindřicha Mořeplavce se stal základnou pro portugalské zámořské plavby. Mezi památkami najdeme pevnost Ponta da Bandeira s expozicí portugalských objevů, kostely Santa Maria da Misericórdia, Santo António a Sao Sebastiao, zajímavosti nábřeží Avenida dos Descobrimentos (Objevitelů) a zrekonstruované hradby s baštami. V maríně z roku 1993 může kotvit až 460 sportovních jachet. Nejlepší pohled na zátoku, chráněnou mysem Ponta da Piedade s pískovcovými skalisky a majákem, je z vyhlídky Miradouro da Atalaia. Z Lagosu si můžete užít tříhodinové úchvatné plavby lodí podél pobřeží do Sagres.

© 2020 CESTOVNÍ KANCELÁŘ ČEDOK A.S.