Základní informace

Azorské ostrovy znali již Féničané, Portugalci je objevili roku 1453 a dnes jsou autonomní oblastí Portugalska. Celkem 12 ostrovů s celkovou rozlohou 2355km² je vulkanického původu, a protože leží v riftové zóně na styku dvou zemských litosférických desek, jsou zde častá zemětřesení. Ostrovy leží doslova uprostřed Atlantiku, asi 1500km od pobřeží Portugalska a 3900km od východního pobřeží Severní Ameriky. Na Azorských ostrovech vládne celý rok příjemné klima, ovlivňované oceánem. Průměrné denní teploty kolísají v rozmezí 16–25°C, srážky jsou vzácné. Podnebí je subtropické, ale často zde vanou nepříjemné větry, pobřeží je vhodné pro windsurfing a plachtění.

Rozdělení ostrovů

Obydlené ostrovy jsou Sao Miguel, Santa Maria, Faial, Terceira, Graciosa, Sao Jorge, Pico, Flores a Corvo, obyvatelé se živí lovem tuňáků, chovem krav na mléko a turistickým ruchem. Let z Lisabonu trvá asi 2 hodiny, ostrovy jsou vzájemně propojeny letecky i trajekty.

Sao Miguel

Zelený Sao Miguel s hlavním městem celého souostroví Ponta Delgada je sídlem regionální správy a zároveň největším ostrovem. Nejvýznamnějšími zajímavostmi ostrova jsou univerzita, pevnost Forte de Sao Brás, poutní klášter Nossa Senhora da Esperanca, přírodními unikáty obří kráter Caldeira das Sete Cidades s osadou a třemi jezery, rovněž sopečné jezero Lagoa do Fogo a lázně Furnas s gejzíry, horkými vřídly, léčivým bahnem a minerálními vodami.

Terceira

Terceira je ekonomickým centrem, pěstuje se tu obilí a rostliny k využití na přírodní barviva. Lákadlem jsou přístav Angra do Heroísmo zapsaný na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a klášter Sao Francisco. Hojně navštěvovanou je i sopečná jeskyně Algar do Carvao a muzeum vína v Biscoitos.

Pico

Druhý největší ostrov Azorských ostrovů jehož dominantu tvoří vrchol Ponta do Pico, jež je se svojí výškou 2351m nejvyšší horou celého Portugalska. V seznamu světového kulturního dědictví UNESCO je zapsána zdejší vinařská oblast. Zajímavou návštěvou je prohlídka muzea velrybářství.

Santa Maria

Často opomíjený nejjižnější a zároveň nejvýchodnější ostrov má několik písečných pláží. V minulosti byl hojně využíván americkým letectvem kvůli své strategické poloze. Za návštěvu stojí klášter Santo António ve Villa do Porto, větrné mlýny Graciosa a velrybářské muzeum.

Faial

Faial je přezdíván "Modrý" dle hortenzií a pyšní se přístavem Horta a světoznámým jachtařským přístavem, z něhož je dostupný nejmenší z ostrovů - Corvo. Uprostřed ostrova se nachází obrovský dvoukilometrový kráter.

Sao Jorge

Nejzápadnější ostrov z celého souostroví. Tvoří ho vyhaslý vulkán na protáhlém a skalnatém místě se strmými pobřežními srázy.

Flores

Ostrov zaplavený květinami, nejčastěji se zde setkáte s hortenziemi, skrývá sedm jezírek v kráteru.

© 2020 CESTOVNÍ KANCELÁŘ ČEDOK A.S.