Klimatické podmínky

Zatímco na západě Rakouska je klima oceánské, na jihu a východě kontinentální, s vyššími teplotními rozdíly mezi létem a zimou. V horách je klima alpinské, s drsnější zimou. Průměrné letní teploty jsou 16 – 19 °C, s maximy místy až 30 °C. Průměrné zimní teploty jsou -1 až -4 °C, na horách s minimy až -20 °C. Nejteplejší měsíc je červenec, nejchladnější leden. Ve Vídni jsou průměrné letní teploty okolo 20 °C, zimní okolo nuly. Na celém území teploty výrazně klesají se stoupající nadmořskou výškou, s níž přibývá i oblačnosti a dešťových i sněhových srážek. Srážek rovněž přibývá od východu na západ. Na horách jsou běžné ranní inverze a náhlé změny počasí během dne.

Gastronomie

Rakouská kuchyně je výsledkem splynutí kuchyní italské, maďarské, české, balkánské a německé. Jejím základem je hovězí a telecí maso, často jako guláš nebo s knedlíkem a se zelím, zvěřina a vnitřnosti. Světoznámé jsou zejména vídeňský řízek (zásadně z telecího masa a v trojobalu), vídeňský guláš, vídeňská roštěná nebo skopové po štýrsku a svíčková s knedlíkem. V Tyrolsku jsou populární sýry a špekové knedlíky s uzeným masem, kysaným zelím a brambory, všeobecně oblíbené je grilované vepřové koleno se strouhanou ředkví a bramboráky, párky a různé klobásy. Ryby jsou drahé, nicméně vyhlášené jsou smažený kapr nebo kapr na česneku, štika po solnohradsku a pstruh nebo candát s tatarkou. Jídla se dochucují slaninou nebo smaženou cibulkou, koření se jalovcem a skořicí, do salátů se používá dýňový olej. Preferovaná zelenina jsou fazole, květák, rajčata, kukuřice a červená řepa. Ve všech úpravách jsou oblíbené houby. Ze sladkých jídel jsou nejpopulárnější žemlovka, vídeňské tvarohové knedlíky, trhanec, knedlík se šodó a kynuté knedlíky s povidly. Z moučníků je nejznámější Sachrův dort s meruňkovou marmeládou a čokoládovou polevou, palačinky plněné tvarohem a polité čokoládou, jablečný závin s rozinkami a se šlehačkou, piškotový dort s čokoládovou náplní a karamelovou polevou, bábovka, korutanské kornoutky se šlehačkou, linecké koláčky, oříškový dort Esterházy a čokoládové Mozartovy koule, plněné marcipánem a nugátem.

Zajímavá místa

Vídeň

Rakouská metropole leží na Dunaji, obklopená zalesněnými kopci a vinicemi, s historií sahající k Římanům, kteří zde založili vojenský tábor Vindobona. Městský status získala roku 1137; v 15. století zažila okupaci Maďary a v 16. – 17. století Turky. Současná podoba je převážně z doby císaře Franze Josefa. Hlavní památkou je Stephansdom, gotická katedrála sv. Štěpána z roku 1359. Na náměstí Stephansplatz se nachází rovněž Dómské a diecézní muzeum. V centru zaujme i postmoderní skleněný dům Haas Haus, luxusní obchodní dům s restaurací na střeše, a nejrušnější pěší zóna Kärntner Strasse, s hotelem Sacher se slavnou kavárnou. Na pěší zóně Graben se nachází barokní morový sloup Nejsvětější Trojice, Josefova a Leopoldova kašna a kostel sv. Petra, na náměstí Neuer Markt kašna Donnerbrunnen a Kapucínský kostel s hrobkou habsburských panovníků. Zámek Hofburg, kdysi sídlo Habsburků, je úředním sídlem rakouského prezidenta, částečně přístupný veřejnosti. Cenné památky jsou zámek Belvedere, kostel sv. Michala a Looshaus na Michalském náměstí, paláce Starhemberský, Dietrichsteinský, Mollard-Claryovský, Ferstelův a Daun-Kinských. Na náměstí Maria Theresien Platz stojí působivý pomník Marie Terezie. Centrem zábavy je rozlehlý přírodní park Prater, s obřím ruským kolem. Pohled na město nabízí také televizní věž Donauturm. Dalším magnetem je císařský zámek Schönbrunn (UNESCO), který v rokokovém slohu nechala upravit císařovna Marie Terezie; z celkem 1441 místností je zpřístupněno 45. V rozlehlých zahradách jsou cenné kašny, klasicistní kolonáda, palmový a kaktusový skleník, sluneční hodiny, bludiště a ZOO, první na světě.

Bad Gastein

Radioaktivní lázně v údolí Gasteinertal na úpatí Graukogelu v pohoří Vysoké Taury mají 17 léčivých pramenů obsahujících radon, účinný při léčení revmatu a poruch krevního oběhu, přičemž k léčbě se využívají i někdejší štoly. Památky jsou farní kostel, kostel sv. Mikuláše a místní muzeum těžby zlata, nicméně turisty přitahuje zejména mohutný stometrový gasteinský vodopád přímo v centru města. V okolí jsou lyžařská střediska s téměř 200 km sjezdovek, v létě se provozuje paragliding, horolezectví, alpinismus, lov a rybolov.

Hallstaat

Tato malebná obec leží bezprostředně u Halštatského jezera a společně s pohořím Dachstein a Solnou komorou je řazena na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.Keltské pohřebiště a nálezy z nejstarší doby železné daly jméno celé epoše, kdy se zde už tehdy těžila sůl. Obec tvoří prakticky jediná ulice s domy natěsnanými na sebe a částečně postavenými na kůlech zapuštěných v jezeře, některé vzájemně propojené úzkou cestičkou nad střechami domů. K zpřístupněným důlním štolám (835 m n.m.) vede lanovka Salzbergbahn. Solný důl je nejstarší na světě - do podzemí jezdí miniaturní vláček a do jednotlivých pater sklouznete po dřevěných skluzavkách

Salzburg

Hlavní město Solnohradska leží nedaleko hranic s Německem na obou březích řeky Salzach, v místě bývalé římské osady Iuvavum. Dominantou města je pevnost Hohensalzburg, kdysi útočiště salcburských arcibiskupů, s věžemi Hasenturm a Schwefelturm, skladištěm soli a studnou ze 16. století. Nad pevností leží benediktinský klášter Nonnberg. Další památky jsou raně barokní salcburský dóm pro až 10 tisíc věřících (17. stol., výška kopule 75 m), pozdně románská klášterní bazilika sv. Petra, mramorová kašna Pferdeschwemme, barokní kostel Kollegienkirche, arcibiskupské sídlo Rezidenz a kostel Nejsvětější Trojice. Turisty přitahuje rodný dům W.A. Mozarta.

Villach

Lázeňské město na soutoku řek Drávy a Gail v jižním Rakousku je druhé největší ve spolkové zemi Korutany. Obklopeno jezery Ossiacher See, Faaker See a Gailtalskými a Karavanskými Alpami je centrem turistiky a zimních sportů. Zajímavosti jsou náměstí s rekonstruovanými budovami, kostel sv. Jakuba, muzeum, zbytky opevnění a termální lázně Warmbad. Návštěvníky láká cyklostezka a přírodní park Dobratsch, na své si přijdou i horolezci a lyžaři.

Wattens

Město na řece Inn, 7 km od Hallu, proslulo díky firmě Swarovski a její expozici „Kristallwelten“ (Křišťálové světy), přitahující ročně milión návštěvníků z celého světa. Zakladatelem firmy byl Daniel Swarovski, brusič skla, narozený roku 1862 v Jiřetíně pod Bukovou v Jizerských horách. Významnou místní firmou je Wattenspapier (1559), produkující cigaretové papírky, vyvážené do 90 zemí světa.

Grundlsee

Jezero obklopené lesy leží ve Štýrsku nedaleko lázeňského městečka Bad Aussee, pod jižními srázy pohoří Totes Gebirge. Žijí v něm štiky, siveni, tloušti, okouni, střevle a další. Jeho voda je prakticky pitná a proto je zde zakázána plavba lodí se spalovacími motory (vyhlídkové plavby zajišťují pouze lodě Rudolf a Traun). Jezero je vyhledávané potápěči, teplota vody v létě dosahuje 18 - 25 °C. Na západě jezera leží soutěska Zimitztal se stejnojmenným vodopádem. Naučná stezka vede k jezeru Toplitzsee.

Zvyklosti a obyčeje

Rakušané jsou sebevědomí, věcní a zpravidla příjemní a otevření. Zvyk používání a respektování titulů je tradiční, ale mladší generace už na nich tolik netrvá. K zákonům a právním normám, úřadům, institucím a ochráncům pořádku mají vyšší respekt než je u nás. V naprosté většině jsou katolíci a na prvních příčkách žebříčku hodnot jsou domov, rodina a práce. Jsou dobří hostitelé a umějí vytvořit příjemné prostředí, nicméně neohlášené návštěvy jsou nevhodné. Dochvilnost je normou. Rakušané milují kulturu, kulturní vzdělání, rozhled a zájmy patří ke společenským povinnostem a návštěvy divadel, muzeí, výstav a vernisáží jsou samozřejmostí. Jsou pyšní na historii své země, přičemž citlivou otázkou je role Rakouska během 2. světové války. Jsou zvyklí žít a jednat s cizinci. Většina z nich se domnívá, že každý Čech rozumí německy, ale naštěstí zejména vysokoškoláci hovoří minimálně i anglicky. Rakušané žijící v pohraničních oblastech s Českou republikou rozumí běžně česky.

© 2020 CESTOVNÍ KANCELÁŘ ČEDOK A.S.