Klimatické podmínky

Pro milovníky přírody a turisty jsou ideální dobou pro cestu do Řecka měsíce květen a červen, kdy je celá země v květu a teplota vzduchu a vody již umožňuje příjemné koupání. V červenci a srpnu může v jižním a centrálním Řecku vystoupat až na 45°C. Poněkud chladněji bývá v severních částech země, kde bývají i časté deště. Pro začátek jara a podzimu jsou typické teploty kolem 26°C. Zimy jsou mírné s typickým středomořským podnebím.

Gastronomie

Řecká kuchyně je pestrá, zdravá a chutná. Jejím základem je olivový olej, rajčata, artyčoky, cukety, cibule, česnek, olivy, ovčí a kozí sýr, grilované skopové (arni), jehněčí a drůbeží maso a samozřejmě čerstvé ryby (psari). Převládají různé saláty a luštěniny (hrách, čočka, fazole, cizrna), oblíbená je například listová zelenina jen krátce povařená, politá dresinkem. K typickým jídlům patří gyros, tzatziki a vynikající jogurt. „Pita“ je chlebová placka. Výborné jsou řecké moučníky, pečivo, slané koláče z lískového těsta plněné sýrem či špenátem ap., velmi oblíbené je sušené ovoce a oříšky.Jídlo jsou Řekové zvyklí „sdílet“, což znamená, že často objednají velké talíře různých pokrmů a každý si může vzít, co je libo. Není prohřeškem ochutnat i z „cizího“ talíře. Před jídlem se podává aperitiv, například „ouzo“, anýzovka, kterou si dle vlastní úvahy smícháte s vodou. Během jídla se pije stolní víno, které se průběžně dolévá. Pivo se nepije tolik jako v Čechách, oblíbené značky jsou Amstel a Mythos. Na závěr každého jídla se pije turecká káva, která se zde pochopitelně nazývá řecká. Servíruje se oslazená, se sklenicí vody.

Zajímavá místa

Meteora

Podivuhodné kláštery ze 14. až 16. století se nacházejí v Thessalské nížině severně od města Kalambáka, asi 100 km východně od Ioanniny. Původně celkem 24 klášterů bylo vystavěno řeckokatolickými mnichy na temenech slepencových skal, vypreparovaných erozí. Jméno znamená „ve vzduchu zavěšené“. V neuvěřitelných polohách a výšce až 300 metrů nad zemí byly některé dostupné pouze pomocí rumpálu: obyvatel či návštěvník byl vytažen nahoru v koši na laně. Dnes mniši zůstávají v posledních pěti z nich: před turistickým ruchem prchají pryč, především na „svatou horu Athos“. Kláštery Megalo Meteoro, Varlaam, Agios Triados a Agias Varvaras Rusanu jsou večer efektně nasvíceny, ale i ve dne je na ně překrásný pohled. Ve zpřístupněných klášterech platí turisté vstupné. Od všech návštěvníků se vyžaduje decentní oblečení.

Olymp

Nejvyšší hora Řecka, na jejíž vrchol umístili staří Řekové sídlo bohů. Z celkem sedmi vrcholů měří nejvyšší Mytikas 2917 m n.m. Krystalinické jádro má vápencový obal, proto je zde bohatá květena. V pořadí první řecký národní park tu byl vyhlášen už v roce 1938 na ploše 3998 ha. Základnou pro turistický výstup na vrchol, který trvá dva dny je Litochoro, městečko nedaleko dálnice Soluň – Athény.

Olympia

Středisko kultu Dia Olympského, nejvyššího řeckého boha. Podle historických záznamů zde byly roku 776 př.n.l. založeny olympijské hry, které se pak opakovaly pravidelně každý čtvrtý rok, vždy v době úplňku, na přelomu srpna a září. Od tohoto data počítali Řekové svůj letopočet. Po dobu her musely ustat všechny konflikty. Velmi zajímavý archeologický areál a dvě muzea. Před oltářem chrámu bohyně Héry se dodnes zapaluje olympijská pochodeň.

Zvyklosti a obyčeje

Hrdost Řeků a Řecka se odráží v mottu země „Svoboda nebo smrt“ a státní hymna je „Chvalozpěv na svobodu“. Za tabu při rozhovoru považujte otázky týkající se vztahu s Tureckem nebo rozděleného Kypru. Jinak Řekové neznají žádný problém a jsou také vynikající obchodníci. Rodina je základem řecké společnosti a stojí na prvním místě. Do rodiny se započítávají všichni příbuzní, vzájemně si pomáhají a často se navštěvují. V Řecku je daleko méně rozvodů, opuštěných starých lidí a dětí narozených mimo manželství než v ostatní Evropě. Hlavní slovo v rodině má muž: neprovdaná žena je výjimkou a svatba je důležitá. Řekové nespěchají, protože čas pro ně nehraje takovou roli, na jakou jsme zvyklí jinde v Evropě. Spát chodí velmi pozdě, protože po obědě se drží „siesta“. Většina jich kouří, ale přesto se dožívají v průměru 80 let věku. Jsou temperamentní, hrdí a velmi pohostinní. Zavedený zvyk považovat cizince automaticky za hosta pochází údajně už z dob raného křesťanství, kdy na ostrov Kréta dorazil apoštol Pavel. Řekové začali věřit, že v podobě poutníka by je mohl navštívit i Ježíš Kristus a odehnat ho by domu způsobilo pohromu.
Athény

Město, kde potkáte památky na každém kroku! Zahnete-li do kterékoli z křivolakých uliček, jistě narazíte na nějakou historickou pamětihodnost. Duch starých časů je vsudypřítomný - oddejte se mi i vy a poznejte město bohů.

Popis destinace

Hlavní město Řecka. Na severovýchodnímu svahu Akropole se nalézá turecká čtvrť Plaka, s většinou antických památek. Dionýsovo divadlo (4. stol. př.n.l.) pojalo 17 000 diváků. Téměř 700 let se stavěl chrám Olympieion (6. stol. př.n.l. – 131 n.l., původně 104 korintských sloupů). Na Agoře se dochoval mj. Héfaistův chrám. Na náměstí Syntagma je starý královský palác (dnes parlament), před nímž se odehrává každou neděli v 11 hodin výměna tradičně oděných stráží „evzones“. Určitě navštivte Národní archeologické muzeum. Athénským přístavem je Pireus, kam jezdí autobus i metro. Z několika trajektových terminálů míří lodě na různé skupiny ostrovů.
Chalkidiki

Tři výběžky, tři různé světy. Jsou stálicí mezi řeckými destinacemi a vděčí za to především borovicovým hájům, průzračné vodě a písečným plážím. K odpočinku a relaxaci lákají především výběžky Kassandra a Sithonia, zatímco mnišský Athos je opředen tajemstvími. Přijeďte se přesvědčit sami.

Popis destinace

Poloostrov jihovýchodně od Soluně je místem plné mytologie a bájných příběhů, téměř nekonečných pláží táhnoucích se na stovkách a stovkách kilometrů při pobřeží, typická řecká krajina naplněná zelení a barevnými květy, kláštery a archeologickými skvosty. To je jen malý výčet toho, co všechno čeká na návštěvníky tohoto malebného poloostrova na severovýchodě Řecka. Je to šťastné území, s množstvím květů a kvetoucích stromů od časného jara dlouho do léta, s piniovými háji sestupujícími až k moři, olivovými sady a cypřišovými alejemi. Pobřeží členitého, hornatého území oplývá dlouhými písčitými plážemi. Není proto divu, že patří k nejoblíbenějším turistickým destinacím.
Korfu

Zelený ostrov pýchou Jónského moře! Zelený ostrov s bujnou vegetací je příjemnou a oblíbenou prázdninovou destinací, jejímuž kouzlu podlehla i císařovna Sissi. Lenošení na plážích lze snadno kombinovat s poznáváním přírodních a historických krás ostrova včetně hlavního města Kerkyra.

Popis destinace

Ostrov v Jónském moři u severního pobřeží Řecka, s výhledem na hory řeckého a albánského pobřeží, patří k nejpůvabnějším z řeckých ostrovů. Překrásná krajina, na jihu pahorkatá a na severu se zvedající do mohutného vápencového pohoří, porostlá subtropickou vegetací, opodstatňuje jeho přívlastek „smaragdový“. Pomerančovníkové a olivové háje, platany a vysoké kužely cypřišů, nenarušená příroda a divoké skalnaté útesy na severu, bílé písčité i oblázkové pláže, křišťálové moře s množstvím ryb, to okouzlilo již mnohé cestovatele. Na Korfu – starověkou Kerkyru - umístil Homér svůj ostrov Fajáků, poslední Odysseovu zastávku při jeho putování domů z trojské války, zastavili se na něm také Argonauti s Iásónem aMédeou, když prchali se zlatým rounem. I novodobí básníci, spisovatelé a další slavní lidé byli okouzleni místy, kde se přírodní krása prolíná s bájemi a historií – jeho krásu obdivovali Goethe iWilde, žil zde lord Byron, o svém dětství na ostrově psal Gerald Durell, v zámečku Achilion prožila část života i manželka rakouského císaře Františka Josefa I. Alžběta – Sissi, letní sídla zde mají Rotschieldové.

Pobytová místa

Dassia

Oblíbené turistické letovisko s krásnou dlouhou pláží pokrytou oblázky je situováno na východě ostrova, ve vzdálenosti cca 11 km od města Korfu. Kromě nádherné pláže zde najdeme i mnohé bary, restaurace, obchody, večerní zábavu a rozličné druhy vodních sportů na pláži. Spojení s městem Korfu je zajištěno pravidelnou linkovou přepravou. Transfer z letiště trvá cca 30 minut.

Aquis Capo di Corfu

Aquis Capo di Corfu Klidné středisko Agios Petros, které leží na jižním cípu ostrova Korfu, se nachází přibližně 50 kilometrů od hlavního města. Středisko je vhodné pro rodiny s dětmi, ale i mladé páry toužící po odpočinku. V centru letoviska najdeme několik tradičních taveren, restaurací, barů a obchody se suvenýry. Živé středisko Kavos je vzdáleno přibližně 3 kilometry

Agios Ioannis Melitieon

Klidnější letovisko Agios Ioannis Melitieon se nachází mezi dvěma živými letovisky Benitses a Moraitika. V Benitses můžete navštívit Muzeum mušlí, kde kromě jedinečných schránek mořských živočichů naleznete vycpané ryby nebo mořské ježky. Nedaleko leží velice známý Myší ostrov, na kterém se nachází kostelík z 11. století, obklopený vzrostlou zelení.

Gouvia

V severovýchodní části ostrova se nachází malé rušné městečko Gouvia, které je od letiště vzdáleno přibližně 8 kilometrů. Letovisko nazvané podle stejnojmenného zálivu je v sezoně velmi živým střediskem se spoustou taveren, restaurací, barů, nočních klubů a diskoték.

Kos

Místo, které dalo světu Hippokrata! Ostrov vyhlášený tradiční řeckou kulturou, památkami i romantickými vesničkami. Poznávat jej můžete i na kole. Pláže s pozvolným vstupem do křišťálově průzračně vody jsou ideální pro rodiny s dětmi. Kos prostě nadchne každého návštěvníka.

Popis destinace

Zelený ostrov v hlubokém zálivu zařezávajícím se do tureckého pobřeží, součást Egejského souostroví Dodekanesos, romantická krajina s malými vesničkami a plážemi, které pokrývají tři čtvrtiny délky pobřeží, to je ostrov Kos. Ostrov byl obydlen již v prehistorických dobách. V antice byl městským státem, důležitým členem spolků řeckých měst. Později se na něm vystřídali Římané, Byzantinci, Saracéni, Janované, Benátčané, rytíři řádu svatého Jana, Turci a od roku 1948 je ostrov opět řecký. Není divu, že historii připomíná bohatství památek od antiky až po novověk. Nejslavnějším zdejším rodákem byl otec všech lékařů - Hippokrates. U zdejšího památného platanu, který tu podle tradice před dvěma a půl tisíci lety zasadil, si lékaři určitě připomenou svou lékařskou přísahu.

Pobytová místa

Město Kos

Metropole ostrova znovu vybudovaná po zemětřesení v roce 1933 leží na severovýchodním pobřeží ostrova. Městu dominuje mohutná pevnost rytířů svatého Jana, která chrání dodnes využívaný hlavní přístav ostrova. Město, jehož kořeny sahají až do antiky, je pokladnicí antických vykopávek, které prostupují celým středem města. K významným atraktivitám patří i slavný Hippokratův strom a nedaleký areál antické lékařské školy Askepieion. Centrum města ožívá i večer nepřebernými nákupními možnostmi i nabídkou nesčetných barů, taveren, diskoték a nočních klubů. Městské pláže se táhnou od středu města k jeho severnímu okraji, jsou písčité a disponují úplným sortimentem plážových služeb.

Lambi

Severní předměstí města Kosu, které bezprostředně navazuje na pásmo městských pláží. Zástavba zde řídne a vily se zahradami jsou střídány volnými plochami zarostlými travou. Výhodou je rychlá a snadná dostupnost do centra Kosu, kam lze za několik minut dojet příměstským autobusem. Transfer z letiště trvá asi 45 minut.

Kardamena

Přímořská vesnice Kardamena se nachází v jižní části města Irakleidon, jen 24 kilometrů od města Kos a 5 kilometrů od mezinárodního letiště „Hippokrates“. V dávných dobách byla jednou ze šesti starověkých obcí na ostrově Kos. Nachází se zde zbytky chrámu Apollóna, který je zachován až do dnešních dnů potvrzuje, že místo bylo významným náboženským centrem. Jsou zde také základy starověkého divadla a tří křes ťanských bazilik. Kardamena je jedním z nejvýznamnějších turistických částí ostrova s řadou restaurací nabízejících vynikající místní kuchyni a kvalitní služby za velmi přijatelné ceny. Najdeme zde krásné písečné pláže s křišťálově čistým mořem podél pobřeží s délkou 5 km. Transfer z letiště trvá cca 20 minut.

Tigaki

Nové stále rostoucí středisko, které je 12 km vzdáleno od města Kos. Středisko roste podél dlouhé písčité pláže, která se řadí k nejkvalitnějším a nejkrásnějším na ostrově. Díky stálému větru jsou zde obzvláště vhodné podmínky pro windsurfing. Hotelové areály lemují pláž v délce několika kilometrů. Centrum střediska je poměrně malé a soustřeďuje v sobě obchodní síť, bary, restaurace a taverny. Transfer z letiště trvá asi půl hodiny.

Marmari

Nově se tvořící středisko, které je 16 km vzdáleno od města Kos. Středisko roste podél dlouhé písčité pláže, která se řadí k nejkvalitnějším a nejkrásnějším na ostrově. Díky stálému větru jsou zde obzvláště vhodné podmínky pro windsurfing. Budování hotelů je zde teprve v začátcích. Proto je centrum poměrně malé a soustřeďuje v sobě několik obchodů, barů a restaurací. Hotely leží samostatně na různých místech pláže. Mezi jednotlivými stavbami jsou dosud nezastavěné přírodní úseky. Nedaleko od střediska je k dispozici nový akvapark Lido. Transfer z letiště trvá asi půl hodiny.

Mastichari

Malý rybářský přístav situovaný na severním pobřeží ostrova Kosu asi 30 km od města Kos. Velmi klidné venkovské místo s přírodní písčitou pláží a několika místními tavernami dosud nezkažené turistickým ruchem. Naše hotely leží mimo toto středisko přímo na pláži. Nedaleko od střediska je k dispozici nový akvapark Lido. Transfer z letiště trvá asi 25 minut.

Agios Fokas

Oblast Agios Fokas se nachází cca 8 km jihovýchodně od hlavního města Kos, doprava je zde zajištěna městskými autobusy každou půl hodinu. Tato přírodní lokalita s malým množstvím hotelů se vyznačuje podmanivým výhledem na členité turecké pobřeží a tmavými oblázkovými plážemi sopečného původu, které jsou oproti ostatním plážím na ostrově méně větrné. Můžete se zde příjemně zrelaxovat v nedalekém termálním prameni Thermae nebo naopak pobavit v několika rušných plážových barech. Naleznete zde i možnosti vodních sportů. Transfer z letiště trvá cca 90 min.

Kréta

Ostrov stvořený pro božskou dovolenou! Jedno z nevyhledávanějších turistických míst Řecka, které si však dodnes zachovalo i původní ráz. Kréta nabízí nepřeberné možnosti všem návštěvníkům – ne nadarmo si jej za místo svého zrození vybral i samotný Zeus.

Popis destinace

Je největší a nejjižnější řecký ostrov táhnoucí se jižně od řecké pevniny a oddělující ve Středozemním moři moře Krétské od Libyjského. Páteř ostrova tvoří tři pohoří - Lefká Ori, Idi a Dikti oddělená údolími a rozsáhlými zelenými planinami. Pobřeží je rozmanité s mnohými plážemi i s útesy. Na tomto mýty opředeném ostrově, na němž se narodil Zeus, bylo kdysi království Minóovo a jeho labyrint, postavený nešťastným Daidalem, kde mají své místo pověsti o Pasifaé a Minotaurovi, Théseovi a Ariadně. Celý tento svět zanikl při obrovské katastrofě, o jejíž příčině se vedou pouze dohady. Dnes jej připomínají ruiny paláce Knossos, vykopané lordem Evansem blízko hlavního města ostrova Heraklionu, ale i ruiny dalších starověkých paláců v jiných místech ostrova. Je zde i mnoho památek z doby byzantské, renesance i turecké okupace. Není divu, že se na ostrově vystřídalo tolik vlastníků, vždyť jeho strategická poloha přímo vyzývá ke snaze o jeho ovládnutí. Atmosféra ostrova je neopakovatelná a určitě měla vliv i na jednoho z nejslavnějších Kréťanů 16.–17. století, malíře El Greka a spisovatele N. Kazantzakise, slavného svým románem Řek Zorba.

Pobytová místa

Agios Nikolaos

Městečko v kraji Lassithi se nachází cca 65 km na východ od Heraklionu, v romantické poloze nad zátokou Mirabello, s vynikajícím klimatem a krásnými plážemi v okolí. Pláže v Agios Niko-laos jsou užší, písčité, oblázkové i kamenné. Název Agios Nicolaos, Svatý Mikuláš, převzalo od byzantské kapličky ze 14. století, v níž jsou překrásné fresky. Zvláštností města je někdejší sladkovodní jezero Vulisméni u přístavu, ve kterém se podle pověsti koupávala bohyně Athéna. Jezero ztratilo sladkou vodu v 19. století, kdy jej dal turecký paša propojit s mořem. Dnes je na jeho březích hlavní turistická zóna s řadou restaurací, barů a diskoték. V moři blízko města je ostrov Agi Pantés, na němž je rezervace divokých koz. Transfer z letiště trvá cca 70 minut.

Hersonissos

Středisko Hersonissos je situováno východně od Heraklionu. Najdeme zde zlatavé pláže s oblázkovými břehy, vhodné pro provozování různých druhů vodních sportů. Nachází se zde mnoho obchodů, minimarketů, banka, pošta i lékař. Je zde též široký výběr rychlého občerstvení, barů a restaurací s výhledem na moře. Současně je zde také mnoho diskoték, koktejlových a tanečních barů. Mezi pamětihodnosti patří náhorní plošina Lassithi, kde se nachází jeskyně Dikteon Andron, podle řecké mythologie rodiště boha Dia. Transfer z letiště trvá cca 20 minut.

Elounda

Městečko na okraji Mirabelského zálivu se stalo jedním z nejznámějších turistických letovisek Kréty převážně tím, že je zde soustředěno nejvíce 5 hvězdičkových hotelů Kréty. Malebné prostředí je doplněno výhledem na ostrov Spinalonga a na poloostrov Kolokitha. V městečku je malebný přístav s rybářskými lodičkami, s množstvím taveren, kaváren a obchodů. Vzhledem ke klidnějšímu nočnímu životu je tato oblast vhodná pro klienty, kteří chtějí relaxovat. Transfer z letiště trvá cca 80 minut.

Stalida

Letovisko, které je situované mezi městy Hersonissos a Malia, se nachází východně od města Heraklion. V oblasti Stalidy najdeme dlouhé písčité pláže s výbornou možností provozování vodních sportů, nepřeberné množství minimarketů, restaurací, taveren i barů. Spojení do měst Malia, Hersonissos a Heraklion obstarávají místní autobusy. Transfer z letiště trvá cca 70 minut.

Malia

Známé a velmi oblíbené letovisko s pěknými plážemi a bohatým nočním životem se nachází východně od města Heraklion. Malia nabízí svým návštěvníkům bary, restaurace, typické taverny přímo na pláži, diskotéky, obchody, vodní sporty atd. V současnosti se středisko rozrostlo natolik, že již navazuje na sousední Stalidu. Na okraji letoviska byly nalezeny, nedaleko pobřeží, zbytky paláce Malia, který je podobný palácům v Knossu a Festu. Transfer z letiště trvá cca 50 minut.

Amudara

Malé letovisko vystavěné ve svahu nad menším zálivem se nachází cca 3 kmod městečka Agios Nikolaos. Centrum vesničky je tvořeno hlavní silnicí s několika tavernami a obchůdky. K dispozici je kamenitá i písečná pláž, která je organizovaná s možností pronájmu lehátek a slunečníků. Spojení s Agios Nikolaos je zajištěno linkovým autobusem. Pobyt zde doporučuje těm, kteří upřednostňují klidnější prostředí. Transfer z letiště trvá cca 80 minut.

Gouves

Dynamicky se rozvíjející turistické středisko se nachází cca 22 km východně od Heraklionu. Místní pláže jsou spíše menší, pokryté pískem či oblázky. Centrum střediska nabízí několik restaurací, taveren a obchodů. Spojení s ostatními letovisky a Heraklionem je zajištěno veřejnou dopravou – několikrát denně (zastávka na hlavní silnici). Transfer z letiště trvá cca 30 minut.

Chania

Malebné město na západním pobřeží ostrova, významné svými tureckými, benátskými a středověkými stavbami. Krásný přístav s řadou typických krétských restaurací a taveren je nezapomenutelným zážitkem při návštěvě tohoto druhého největšího města na Krétě.

Rhodos

Ostrov dlouhých pláží a boha slunce. Rhodos omývaný dvěma moři je již po staletí velmi žádánou lokalitou, což dosvědčují četné památky v hlavním městě ostrova. Perfektní infrastruktura, vynikající služby, nádherné pláže a celá paleta různých ubytovacích kapacit jsou zárukou kvalitní a nezapomenutelné dovolené.

Popis destinace

Ostrov růží, jak zní překlad jeho názvu, je největším ostrovem v souostroví Dodekanesos, které se nachází ve Středozemním moři blízko tureckých břehů. V našem povědomí je ostrov spojován s jedním ze sedmi divů světa - Rhodským kolosem, který ve své době patřil k zázrakům antického stavitelského umění. Ve starověku byl Rhodos zasvěcen bohu slunce Heliovi, který mu daroval svoji auru a udělal z něj jeden z nejkrásnějších ostrovů v Egejském moři. Šest tisíc let jeho osídlení znamenalo pohnuté dějiny zápasů a prolínání mnoha kultur. Od dob fénického osídlení, doby minojské a mykénské, římské, byzantské i arabské, přes rytířské řády středověku a pozdější tureckou i všechny další okupace až po dnešek přijímal všechny vlivy a uchovával jejich stopy v památkách, které dnes ohromují všechny návštěvníky. Je zde možno najít unikátní příklady středověké pevnostní techniky na místech někdejších antických měst, turecké stavby i komfortní moderní budovy. Vše je zasazeno do krásné přírody hornatého povrchu ostrova a jeho úrodných pobřežních nížin.

Pobytová místa

Rhodos

Pulzující hlavní město ostrova, které je zároveň centrem všeho dění, je vystavěno v jeho nejsevernější části na výběžku, který je lemován písčito-oblázkovými plážemi. Dlouhá a bohatá historie se tu prolíná s moderní současností. Největší a nejatraktivnější pamětihodností je bezesporu staré město, které upoutá svým nezaměnitelným koloritem rušného života svérázných uliček a historických náměstíček. Nejzajímavější pamětihodností je zde středověká Rytířská ulice s četnými útulky a sněmovními domy Rhodských rytířů. Na jednom z konců této ulice stojí Velmistrovský palác, umístěný v budovách původního hradu. Za zmínku určitě stojí i prastarý přístav Mandraki, který dnes slouží jako kotviště jachet a sportovních lodí. Při vplutí do přístavu vás přivítají dvě bronzové sochy jelena a laně, které jsou umístěny na vysokých sloupech a patří k symbolům města i celého ostrova. Právě zde je to místo, kde údajně stával „kolos rhodský“, obrovská socha boha Hélia, pokládaná za jeden ze sedmi divů světa. Centrum města je tvořeno moderní částí s obchody, restauracemi, bary, diskotékami a nočními kluby. Transfer z letiště trvá cca 25 minut.

Lardos

Menší vesnička nacházející se na jihovýchodě ostrova nedaleko Lindosu, který je vzdálen cca 5 km. Její hlavní dominantou je kostelík s typickou zvonicí, vesnička dále nabízí i několik kaváren, restaurací a barů. Transfer z letiště trvá cca 90 minut.

Kolymbia

Menší turistické letovisko se nachází na východním pobřeží cca 30 minut jízdy od města Rhodos. Středisku dominuje cca 3 km dlouhá eukalyptová alej a nádherné písčitooblázkové pláže. Najdeme zde i několik taveren a obchodů, ale většinu kulturního i sportovního vyžití zajišťují jednotlivé hotely. Kolymbia je ideálním místem pro klidnou dovolenou spojenou se skvělým koupáním a dobrým zázemím hotelů. Transfer z letiště trvá cca 45 minut.

Faliraki

Prázdninové středisko vzdálené cca 15 km od města Rhodos, které nabízí svým návštěvníkům krásné písčité (v centru) a oblázkové (na okraji) pláže, množství kaváren, barů, restaurací, diskoték, obchodů a vodní park. Transfer z letiště trvá cca 40 minut.

Ixia

Oblíbené středisko se nachází na severozápadním pobřeží ostrova cca 7 km od města Rhodos. Ixia je ideálním prázdninovým místem nabízejícím dlouhé pláže, několik restaurací, taveren, barů či obchůdků. V horkých letních dnech přináší příjemné ochlazení severozápadní vítr „meltémi“, díky jemuž jsou na severozápadním pobřeží ostrova ideální podmínky pro windsurfing. Transfer z letiště trvá cca 25 minut.

Kiotari

Menší klidné středisko nacházející se na jihovýchodě ostrova sestává z několika hotelových komplexů a samotné malé rybářské vesničky s několika restauracemi. V hotelové části, která je od samotné vesničky vzdálena cca 30 minut chůze, najdeme několik obchůdků a taveren. Vzdálenost od městečka Lindos je cca 14 km. Transfer z letiště trvá cca 100 minut.

Santorini

Je mnoho bájí a legend dotýkajících se Santorini. Je oprávněně považován za nejcennější perlu ve šňůře řeckého souostroví. Turisty je vyhledáváno pobřeží průzračného moře s širokými plážemi a s typickými, především modrými střechami a bílou barvou domů na pozadí kobaltově modrého moře.

Popis destinace

Řecky Thera, s oslnivým slunečním svitem a nezapomenutelnými západy slunce patří mezi nejunikátnější řecké ostrovy nacházející se v Egejském moři. Ostrov Santorini je nejjižnějším ostrovem souostroví Kyklady. Současný tvar ostrova Santorini je výsledkem obrovského sopečného výbuchu z doby asi 1500 let př.n.l. Romantický ostrov vulkanického původu je považován za ztracenou bájnou Atlantidu a dodnes připomíná ohromnou sílu přírody a jeho vulkanická povaha je zřetelná téměř všude. Pláže východního pobřeží s černým pískem, lávou pokryté útesy, které se svažují do moře a divoká příroda s historií má právě svůj osobitý půvab. Blankytné moře, bílé stavby tradiční architektury a fantastická poloha tohoto ostrova nadchne jistě každého návštěvníka. V poslední době se stává ostrov Santorini čím dál více turisty oblíbeným místem a na své si zde jistě příjde každý příznivec romantiky, koupaní,vodních sportů či archeologie. Po staletí je vyhledávaným místem všech, kteří hledají neopakovatelné zážitky a kteří touží sami na vlastní kůži pocítit příjemnou atmosféru, jíž je celý ostrov prostoupen.

Pobytová místa

Oia

Je nejznámější ze všech městeček na ostrově Santorini. Je známá po celém světě pro svůj tichý život a fantastické západy slunce, a je určitě nejkrásnější a nejmalebnějším městem ostrova Santorini. Leží na severozápadním cípu ostrova, 11 km od Firy. Křivolaké uličky a domy ve stylu tradiční kykladské architektury okouzlí každého návštěvníka. Přímo pod městem jsou dva přístavy Ammoudi a Armeni, které jsou přístupné pěšky. Oia má ně- kolik kulturních zajímavostí, jako je námořní muzeum ve kterém si můžete prohlédnout staré vybavení lodí, rybářské náčiní a oblečení námořníků a dále mnoho uměleckých galerií. A jako v každém letovisku, ani tady nechybí taverny a restaurace s pestrou nabídkou tradičních pokrmů a čerstvých ryb.

Perissa

Tato oblast patří společně s Kamari mezi hlavní letoviska na Santorini. Letoviska odděluje mohutný skalnatý výběžek, na jehož vrcholu objevíte pozůstatky z nejstarších míst na světě - starobylé Théry, jejíž existence se datuje do doby před více než 3000 lety. Perissa je známá několikametrovou překrásnou dlouhou pláží s černým pískem, vodním parkem, letními restauracemi a plážovými bary, tavernami, diskotékami, obchody. Vzdálenost od města Fira je 15 km, spoj mezi městy je zajištěn autobusovou dopravou. Perissa je příjemné letní středisko vhodné pro ty, kteří se chtějí bavit, odpočívat na krásné pláži a užívat si dovolenou plnými doušky.

Zakynthos

Květina východu či ostrov vůní, i tak se přezdívá této perle Jónského moře. Turisty láká na dechberoucí přírodní krásy, moře tyrkysové barvy či i bohatý noční život. Pyšní se i největším počtem slunečných dnů v roce, ideální místo pro vaši dovolenou!

Popis destinace

Od dávných dob Zakynthos okouzluje neopakovatelnou krásou, horami hustě porostlými piniovými lesy, divokými scenériemi západního i jihozápadního pobřeží se stovkami větších či menších mořských jeskyní, řadou krásných pláží a pestrostí vegetace všude, kam oko dohlédne. Vnitrozemí ostrova je tvořeno nížinou, v níž se pěstují zejména olivy a citrusy. Ne bez důvodu nazývali Benátčané ostrov Fiore de Levante čili Květinou východu. Jméno Zakynthos nesl ostrov už za Homéra podle planě rostoucích hyacintů. Svůj čas zde nejraději trávila božská dvojčata Artemis a Apollón. Stejně jako většina ostrovů Středomoří měnil Zakynthos v historii často své vládce a dodnes si uchoval benátský ráz.

Pobytová místa

Laganas

Na jihovýchodě ostrova se rozprostírá rozlehlý široký záliv Laganas, jehož písečné pláže jsou od pradávna nejdůležitějším místem ve Středomoří k líhnutí nepravé Karettovy želvy. Na jednom z jeho konců vyrostlo stejnojmenné středisko, které je nejživějším a největším turistickým letoviskem ostrova s nepřebernou nabídkou barů, restaurací, diskoték, obchodů a taveren. Od metropole ostrova je Laganas vzdá- leno asi 9 km, transfer z letiště trvá asi 20 minut.

Kalamaki

Menší středisko situované v blízkosti zálivu a nejvyhledávanější pláže ostrova Laganas v místech největšího soustředění výskytu mořských želv. Středisko disponuje rozsáhlou nabídkou služeb barů, taveren, restaurací i obchodů. Má výhodnou polohu, díky níž lze snadno dojít pěšky do sousedního střediska Laganas a zároveň i na druhou stranu do 5 km vzdálené metropole ostrova. Nejkrásnější přírodní část pláže Laganas je v bezprostřední blízkosti. Z důvodu ochrany přírody je v noci pláž uzavřena a je zakázáno zapichovat slunečníky do písku. Transfer z nedalekého letiště trvá asi 15 minut.

Vassilikos

Poloostrov nacházející se ve východní části zálivu Laganas je proslulý především cca 800 m dlouhou písčitou pláží Gerakas, která je hnízdištěm želv Caretta Caretta a je spravována ochránci přírody. Jedná se o oblast olivových hájů a jehličnatých lesů, mezi kterými se nachází pouze několik hotelů, takže je vhodná především pro milovníky přírody, klidu a odpočinku. Nalezneme zde ovšem i několik taveren, barů a obchodů. Transfer na letiště trvá asi 40 minut.

Tsilivi

Ještě nedávno klidné středisko je nyní druhé nejži vější turistické místo ostrova hned po Laganas s nepřebernou nabídkou barů, taveren, obchůdků a dalších možností večerní zábavy. Leží na východě ostrova a jeho výhodou je oddělení živého centra od hotelové části střediska, která leží v klidném přírodním prostředí na pěkné pláži. V neposlední řadě je výhodou i blízkost do metropole ostrova Zakynthos, kam lze dojet městským autobusem. Transfer z letiště trvá asi 40 minut.

© 2021 CESTOVNÍ KANCELÁŘ ČEDOK A.S.