Popis destinace

Je největší a nejjižnější řecký ostrov táhnoucí se jižně od řecké pevniny a oddělující ve Středozemním moři moře Krétské od Libyjského. Páteř ostrova tvoří tři pohoří - Lefká Ori, Idi a Dikti oddělená údolími a rozsáhlými zelenými planinami. Pobřeží je rozmanité s mnohými plážemi i s útesy. Na tomto mýty opředeném ostrově, na němž se narodil Zeus, bylo kdysi království Minóovo a jeho labyrint, postavený nešťastným Daidalem, kde mají své místo pověsti o Pasifaé a Minotaurovi, Théseovi a Ariadně. Celý tento svět zanikl při obrovské katastrofě, o jejíž příčině se vedou pouze dohady. Dnes jej připomínají ruiny paláce Knossos, vykopané lordem Evansem blízko hlavního města ostrova Heraklionu, ale i ruiny dalších starověkých paláců v jiných místech ostrova. Je zde i mnoho památek z doby byzantské, renesance i turecké okupace. Není divu, že se na ostrově vystřídalo tolik vlastníků, vždyť jeho strategická poloha přímo vyzývá ke snaze o jeho ovládnutí. Atmosféra ostrova je neopakovatelná a určitě měla vliv i na jednoho z nejslavnějších Kréťanů 16.–17. století, malíře El Greka a spisovatele N. Kazantzakise, slavného svým románem Řek Zorba.

Pobytová místa

Agios Nikolaos

Městečko v kraji Lassithi se nachází cca 65 km na východ od Heraklionu, v romantické poloze nad zátokou Mirabello, s vynikajícím klimatem a krásnými plážemi v okolí. Pláže v Agios Niko-laos jsou užší, písčité, oblázkové i kamenné. Název Agios Nicolaos, Svatý Mikuláš, převzalo od byzantské kapličky ze 14. století, v níž jsou překrásné fresky. Zvláštností města je někdejší sladkovodní jezero Vulisméni u přístavu, ve kterém se podle pověsti koupávala bohyně Athéna. Jezero ztratilo sladkou vodu v 19. století, kdy jej dal turecký paša propojit s mořem. Dnes je na jeho březích hlavní turistická zóna s řadou restaurací, barů a diskoték. V moři blízko města je ostrov Agi Pantés, na němž je rezervace divokých koz. Transfer z letiště trvá cca 70 minut.

Hersonissos

Středisko Hersonissos je situováno východně od Heraklionu. Najdeme zde zlatavé pláže s oblázkovými břehy, vhodné pro provozování různých druhů vodních sportů. Nachází se zde mnoho obchodů, minimarketů, banka, pošta i lékař. Je zde též široký výběr rychlého občerstvení, barů a restaurací s výhledem na moře. Současně je zde také mnoho diskoték, koktejlových a tanečních barů. Mezi pamětihodnosti patří náhorní plošina Lassithi, kde se nachází jeskyně Dikteon Andron, podle řecké mythologie rodiště boha Dia. Transfer z letiště trvá cca 20 minut.

Elounda

Městečko na okraji Mirabelského zálivu se stalo jedním z nejznámějších turistických letovisek Kréty převážně tím, že je zde soustředěno nejvíce 5 hvězdičkových hotelů Kréty. Malebné prostředí je doplněno výhledem na ostrov Spinalonga a na poloostrov Kolokitha. V městečku je malebný přístav s rybářskými lodičkami, s množstvím taveren, kaváren a obchodů. Vzhledem ke klidnějšímu nočnímu životu je tato oblast vhodná pro klienty, kteří chtějí relaxovat. Transfer z letiště trvá cca 80 minut.

Stalida

Letovisko, které je situované mezi městy Hersonissos a Malia, se nachází východně od města Heraklion. V oblasti Stalidy najdeme dlouhé písčité pláže s výbornou možností provozování vodních sportů, nepřeberné množství minimarketů, restaurací, taveren i barů. Spojení do měst Malia, Hersonissos a Heraklion obstarávají místní autobusy. Transfer z letiště trvá cca 70 minut.

Malia

Známé a velmi oblíbené letovisko s pěknými plážemi a bohatým nočním životem se nachází východně od města Heraklion. Malia nabízí svým návštěvníkům bary, restaurace, typické taverny přímo na pláži, diskotéky, obchody, vodní sporty atd. V současnosti se středisko rozrostlo natolik, že již navazuje na sousední Stalidu. Na okraji letoviska byly nalezeny, nedaleko pobřeží, zbytky paláce Malia, který je podobný palácům v Knossu a Festu. Transfer z letiště trvá cca 50 minut.

Amudara

Malé letovisko vystavěné ve svahu nad menším zálivem se nachází cca 3 kmod městečka Agios Nikolaos. Centrum vesničky je tvořeno hlavní silnicí s několika tavernami a obchůdky. K dispozici je kamenitá i písečná pláž, která je organizovaná s možností pronájmu lehátek a slunečníků. Spojení s Agios Nikolaos je zajištěno linkovým autobusem. Pobyt zde doporučuje těm, kteří upřednostňují klidnější prostředí. Transfer z letiště trvá cca 80 minut.

Gouves

Dynamicky se rozvíjející turistické středisko se nachází cca 22 km východně od Heraklionu. Místní pláže jsou spíše menší, pokryté pískem či oblázky. Centrum střediska nabízí několik restaurací, taveren a obchodů. Spojení s ostatními letovisky a Heraklionem je zajištěno veřejnou dopravou – několikrát denně (zastávka na hlavní silnici). Transfer z letiště trvá cca 30 minut.

Chania

Malebné město na západním pobřeží ostrova, významné svými tureckými, benátskými a středověkými stavbami. Krásný přístav s řadou typických krétských restaurací a taveren je nezapomenutelným zážitkem při návštěvě tohoto druhého největšího města na Krétě.

© 2020 CESTOVNÍ KANCELÁŘ ČEDOK A.S.