Popis destinace

Ostrov růží, jak zní překlad jeho názvu, je největším ostrovem v souostroví Dodekanesos, které se nachází ve Středozemním moři blízko tureckých břehů. V našem povědomí je ostrov spojován s jedním ze sedmi divů světa - Rhodským kolosem, který ve své době patřil k zázrakům antického stavitelského umění. Ve starověku byl Rhodos zasvěcen bohu slunce Heliovi, který mu daroval svoji auru a udělal z něj jeden z nejkrásnějších ostrovů v Egejském moři. Šest tisíc let jeho osídlení znamenalo pohnuté dějiny zápasů a prolínání mnoha kultur. Od dob fénického osídlení, doby minojské a mykénské, římské, byzantské i arabské, přes rytířské řády středověku a pozdější tureckou i všechny další okupace až po dnešek přijímal všechny vlivy a uchovával jejich stopy v památkách, které dnes ohromují všechny návštěvníky. Je zde možno najít unikátní příklady středověké pevnostní techniky na místech někdejších antických měst, turecké stavby i komfortní moderní budovy. Vše je zasazeno do krásné přírody hornatého povrchu ostrova a jeho úrodných pobřežních nížin.

Pobytová místa

Rhodos

Pulzující hlavní město ostrova, které je zároveň centrem všeho dění, je vystavěno v jeho nejsevernější části na výběžku, který je lemován písčito-oblázkovými plážemi. Dlouhá a bohatá historie se tu prolíná s moderní současností. Největší a nejatraktivnější pamětihodností je bezesporu staré město, které upoutá svým nezaměnitelným koloritem rušného života svérázných uliček a historických náměstíček. Nejzajímavější pamětihodností je zde středověká Rytířská ulice s četnými útulky a sněmovními domy Rhodských rytířů. Na jednom z konců této ulice stojí Velmistrovský palác, umístěný v budovách původního hradu. Za zmínku určitě stojí i prastarý přístav Mandraki, který dnes slouží jako kotviště jachet a sportovních lodí. Při vplutí do přístavu vás přivítají dvě bronzové sochy jelena a laně, které jsou umístěny na vysokých sloupech a patří k symbolům města i celého ostrova. Právě zde je to místo, kde údajně stával „kolos rhodský“, obrovská socha boha Hélia, pokládaná za jeden ze sedmi divů světa. Centrum města je tvořeno moderní částí s obchody, restauracemi, bary, diskotékami a nočními kluby. Transfer z letiště trvá cca 25 minut.

Lardos

Menší vesnička nacházející se na jihovýchodě ostrova nedaleko Lindosu, který je vzdálen cca 5 km. Její hlavní dominantou je kostelík s typickou zvonicí, vesnička dále nabízí i několik kaváren, restaurací a barů. Transfer z letiště trvá cca 90 minut.

Kolymbia

Menší turistické letovisko se nachází na východním pobřeží cca 30 minut jízdy od města Rhodos. Středisku dominuje cca 3 km dlouhá eukalyptová alej a nádherné písčitooblázkové pláže. Najdeme zde i několik taveren a obchodů, ale většinu kulturního i sportovního vyžití zajišťují jednotlivé hotely. Kolymbia je ideálním místem pro klidnou dovolenou spojenou se skvělým koupáním a dobrým zázemím hotelů. Transfer z letiště trvá cca 45 minut.

Faliraki

Prázdninové středisko vzdálené cca 15 km od města Rhodos, které nabízí svým návštěvníkům krásné písčité (v centru) a oblázkové (na okraji) pláže, množství kaváren, barů, restaurací, diskoték, obchodů a vodní park. Transfer z letiště trvá cca 40 minut.

Ixia

Oblíbené středisko se nachází na severozápadním pobřeží ostrova cca 7 km od města Rhodos. Ixia je ideálním prázdninovým místem nabízejícím dlouhé pláže, několik restaurací, taveren, barů či obchůdků. V horkých letních dnech přináší příjemné ochlazení severozápadní vítr „meltémi“, díky jemuž jsou na severozápadním pobřeží ostrova ideální podmínky pro windsurfing. Transfer z letiště trvá cca 25 minut.

Kiotari

Menší klidné středisko nacházející se na jihovýchodě ostrova sestává z několika hotelových komplexů a samotné malé rybářské vesničky s několika restauracemi. V hotelové části, která je od samotné vesničky vzdálena cca 30 minut chůze, najdeme několik obchůdků a taveren. Vzdálenost od městečka Lindos je cca 14 km. Transfer z letiště trvá cca 100 minut.

© 2020 CESTOVNÍ KANCELÁŘ ČEDOK A.S.