Klimatické podmínky

Díky obrovské rozloze jsou v Rusku zastoupena téměř všechna podnební pásma; na většině území však převládá chladné a vlhké kontinentální klima, s velkými teplotními rozdíly mezi létem a zimou a dnem a nocí a průměrnými srážkami. Na Sibiři a Dálném Východě je klima subarktické, s mrazivými zimami (naměřené minimum -70 °C) a chladnými deštivými léty; řeky zamrzají až na půl roku a půda je zmrzlá stále (permafrost). V jihovýchodních stepích jsou zimy studené, ale léta teplá a slunečná, téměř bez srážek. Evropská část Ruska má podnebí převážně kontinentální, s dostatkem srážek. Teploty se mění od chladných na severu až po teplé na jihu. V pásu podél pobřeží Černého moře vládne klima středomořské, s letními teplotami až 25 °C. Průměrné teploty v Moskvě jsou v listopadu a březnu kolem nuly, v lednu a únoru -9 až -15 °C, v červenci a srpnu 22 – 24 °C; nejvíce prší na jaře a na podzim.

Gastronomie

Ruská kuchyně je rozmanitá a každá oblast má vlastní speciality; základem jsou brambory, maso, sladkovodní i mořské ryby a mořské plody (zejména jeseter, candát, losos, treska), obilné kaše, zelenina (často konzervovaná), vejce a jogurty; z ingrediencí smetana, kopr, petržel, různé houby, lesní plody (maliny, borůvky, brusinky, klikva) a med. Nenahraditelný je tmavý žitný nebo pšeničný chléb. Oblíbené jsou omáčky (zejména kyselé houbové) a dnes světoznámé polévky: boršč, rassolnik, šči nebo soljanka masová, rybí či houbová. Ucha je polévka rybí, lapša nudlová slepičí, okroška studená zeleninová, připravená z kvasu. Další typická jídla jsou pelmeně (těstové taštičky plněné masem) se smetanou, šašlik (špízy z marinovaného vepřového nebo skopového masa, proložené zeleninou a hlavně cibulí), pirohy a pirožky, bramborové nebo pšeničné pampušky, hovězí stroganov, bliny (tenké palačinky, často se slanou náplní), aladyj (lívance se sladkou náplní) a „jikra“ nebo „krasnaja jikra“ (černý kaviár z jiker jesetera nebo červený kaviár z jiker lososa). Preferovanou úpravou masa je grilování a uzení. Jako moučník je oblíbené maroženoje (zmrzlina) a vareniki (plněné ovocné knedlíky).

Zajímavá místa

Moskva

Hlavní město Ruska a největší město v Evropě se rozkládá v údolí mezi řekami Volhou a Okou, na meandrech řeky Moskvy, protékající městem v délce 80 km. První písemná zmínka o městě pochází z roku 1147; v roce 1156 byly postaveny základy dnešního Kremlu. Význam města vzrostl za vlády moskevské větve rodu Rurikovců a poté, když se stalo církevním centrem Ruska, její přední postavení udržel i Dmitrij Donský, vítěz nad Tatary a Ivan III., který se v roce 1472 oženil s byzantskou princeznou a její italští architekti postavili mj. první chrámy a kremelské hradby, vše z červených pálených cihel. Od roku 1990 chrání UNESCO historické jádro, zahrnující areál Kremlu s dvaceti cibulovitými kopulemi, palácem, 160 tun těžkým zvonem a zbytky hradeb a Rudé náměstí s chrámem sv. Vasila Blaženého, Kazaňským chrámem a mauzoleem V. I. Lenina. Další zajímavosti jsou Moskevský „Bílý dům“ (budova vlády), secesní luxusní obchodní dům GUM, chrám Krista Spasitele, Novoděvičij klášter a hřbitov, množství kostelů ze 16. století, Andronikův klášter, Danilovovův klášter, Borodinské panorama, Starý Arbat s bleším trhem, Nový Arbat s restauracemi, Velké divadlo, Treťjakovská galerie, Puškinovo muzeum, televizní vysílač Ostankino, Památník pokořitelů kosmu, Vítězný oblouk na Kutuzovském prospektu. Asi třetinu rozlohy města tvoří parky s fontánami a lesíky s rybníky; rekreační zázemí nabízí až 40 km široký zelený pás okolo metropole, s různými atrakcemi. Nejznámějším stadionem jsou Lužniky.

Petrohrad

Rusky Sankt Petěrburg při ústí Něvy do Finského zálivu Baltského moře, je druhým největším městem Ruska. Bylo založeno roku 1703 Petrem Velikým na ostrovech obklopených močály a v letech 1712 – 1917 bylo metropolí Ruského impéria. Pojmenováno bylo po patronovi zakladatele, apoštolu Petrovi. Po smrti V. I. Lenina v roce 1924 bylo přejmenováno na Leningrad, ale po rozpadu Sovětského svazu se v roce 1991 vrátilo k původnímu názvu Sankt Petěrburg. Do světových dějin vstoupilo 7. listopadu 1917 (dle juliánského kalendáře 25. října), kdy výstřelem z Aurory započal vojenský převrat, Velká říjnová socialistická revoluce. Zajímavostí jsou petrohradské letní „bílé noci“ (díky poloze nedaleko polárního kruhu slunce zapadne jen málo pod obzor, takže nenastane úplná tma), výčet památek,které stojí za návštěvu se zdá být nekonečný: Petropavlovská pevnost (1703) s katedrálou Petra a Pavla, komplex paláců Admirality se zlatou špicí a 72 m vysokou věží se 28 sochami, triumfální oblouk připomínající vítězství nad Napoleonem, monolitický Alexandrův sloup, Kazaňský chrám, legendární křižník Aurora, Vasiljevský ostrov, Smolenská katedrála, Něvský prospekt a nejromantičtější ze spleti kanálů, Mojka. Milovníci umění jistě ocení návštěvu největší obrazárny světa Ermitáž v italském barokním paláci z 18. století. Jedním z největších chrámů světa je katedrála sv. Izáka s kupolí obloženou 100 kg zlata. Turisty přitahuje i palácový komplex Petrodvorec a další rezidence ruských carů. Námořní pevnost Kronštadt (UNESCO) je jednou z nejmohutnějších na Baltu. Kromě loděnic zde vznikla i stejnojmenná osada (Kronštadt = Korunní město), která obsahuje řadu zajímavých památek

Jekatěrinburg

Čtvrté největší město v Rusku přejmenované v letech 1924 – 1991 na Sverdlovsk, se nachází na řece Iseť na východním úpatí Uralu a je hraničním městem mezi Evropou a Asií. Na jeho severovýchodním okraji leží jezero Šartaš. Město vzniklo v roce 1723 na místě bývalé osady z roku 1680, když zde byly postaveny hutě a bylo pojmenováno podle Kateřiny, tehdejší ženy cara Petra Velikého (pozdější carevny Kateřiny I.), městská práva získalo v roce 1796. Postupně se stalo velkým průmyslovým centrem, včetně vojenského komplexu, také dnes je zde kromě 8 vysokých škol i několik vojenských výzkumných ústavů. Městem prochází Transsibiřská magistrála, je zde největší seřaďovací nádraží v Rusku a významné letiště Kolcovo. Hlavní památkou je pravoslavný chrám Na krvi z roku 2003, vybudovaný na místě, kde byla ve sklepení domu z rozkazu rudého komisaře Sverdlova postřílena rodina cara Mikuláše II.

Transsibiřská magistrála

Nejdelší železniční trať na světě a klíčová dopravní tepna Ruska spojuje Moskvu a Vladivostok a měří 9288 km. Stavba byla zahájena v roce 1891 a postupovalo se z obou konců; některá města založená na trase existují dodnes. V roce 1890 trať překročila Ural (kilometrovník 1777 označuje hranici mezi Evropou a Asií), v roce 1898 dorazili stavbaři do Irkutsku na Bajkalu. Teprve v roce 1905 byl dokončen úsek po jižních březích Bajkalu a propojení Tichého oceánu a Atlantiku se stalo realitou. Elektrifikace trati započatá roku 1929 byla dokončena až v roce 2003. Dnes je trať využívána pro nákladní i osobní dopravu (každé dva dny expres „Rossija“; trasa z Moskvy do Vladivostoku trvá 6 dní, z 89 měst na trase jsou nejvýznamnější stanice Jaroslavl, Nižnij Novgorod, Perm, Jekatěrinburg, Omsk, Novosibirsk, Krasnojarsk, Irkutsk, Ulan-Ude, Čita a Chabarovsk). Mosty překonávají veletoky Volha, Irtyš, Ob, Jenisej, Selenga, Amur a Ussuri.

Zvyklosti a obyčeje

Rusové jsou velcí patrioti, hrdí na svou literaturu, architekturu, balet nebo divadlo. V žebříčku hodnot zaujímají první místa rodina, děti a zdraví. Zejména starší generace je značně konzervativní, ale pokud se s vámi spřátelí, může to být i na celý život a osobní vazby mají velký význam. Při setkání i loučení se podávají ruce, starší muži ženám často líbají ruku. Pokud k někomu máte vztah, je při setkání běžná výměna kvalitních dárků (Becherovka, české sklo, obrazové publikace apod.). Velmi jim záleží na důvěře, nemají rádi kompromisy. Rádi se poslouchají a při diskusi často přehánějí, přičemž oblíbeným tématem hovoru je politika a sport. Při rozhovorech nikdy nekritizujte „ruské poměry“ nebo alkoholismus, opakované přípitky vodkou na zdraví jsou stále běžné. Jsou velmi pohostinní, ale rádi se předvádějí a dávají na odiv svůj společenský statut a bohatství (např. módním značkovým oblečením). Relativní je pro ně někdy čas, z jejich pohledu není nedochvilnost prohřeškem. K Čechům mají Rusové dobrý vztah.

© 2020 CESTOVNÍ KANCELÁŘ ČEDOK A.S.