Popis destinace

Více než stovka ostrovů s žulovými štíty a hustým deštným pralesem, který sestupuje až k průzračné mořské hladině. Místo, kde se ovoce rodí samo a oceán se hemží rybami. Místo pro šťastný život šťastných lidí, kteří neplatí daň z příjmu. Když Evropané přistáli u seychelských břehů, věřili, že objevili skutečný ráj. Nádherné pláže s bizardními balvany, křišťálově čistá voda, všudypřítomná bujná vegetace či vzácné obří mořské želvy, to vše se zde dochovalo ve své panenskosti do dnešních dnů. Místní obyvatelé si toto přírodní bohatství pečlivě ochraňují. Důkazem je i přísná regulace počtu turistů, kteří každoročně na Seychely zavítají. Místní pyšně říkají, že Seychely nejsou pro každého, a dodávají, že nenabízejí pouze dovolenou v konkrétním hotelu, ale i zdejší atmosféru a přírodní krásy. Na Seychelách nenajdeme velké hotelové komplexy, spíše střední a menší hotely. Seychely jsou ideálním místem pro relaxační odpočinkovou dovolenou, pro novomanžele toužící strávit líbánky v romantickém prostředí nebo pro milovníky potápění či šnorchlování, kteří jistě ocení krásu a rozmanitost podmořského světa.

Klimatické podmínky

Podnebí je celoročně vyrovnané tropické, oceánické, s vysokým množstvím srážek (průměrně 3000 mm ročně). Nejvíce prší od prosince do února (300 – 400 mm měsíčně), nejméně v červnu a červenci (70 – 100 mm). Nejtepleji je v březnu až květnu s teplotami okolo 32 °C, nejchladněji od července do září s teplotami okolo 24 °C. Teplota mořské vody neklesá pod 25 – 28 °C. Moře je nejklidnější v březnu a v listopadu, větší vlny bývají v květnu a říjnu. Seychely leží mimo oblast tajfunů a jiných tropických bouří.

Gastronomie

V nabídce seychelské kuchyně jsou jídla kontinentální, africká, čínská, indická i kreolská, přičemž jídlo musí být atraktivní už na pohled. Převládají čerstvé ryby běžné i exotičtější. Dražší je kuře a hovězí či skopové, které se musí dovážet. Běžným jídlem jsou zapečené mušle nebo tzv. „rybí talíř“, kde v omáčce plavou snad všichni zástupci „plodů moře“. Obvyklou přílohou je rýže nebo brambory, pro místní rovněž kasava, sladké brambory a chlebovník, připravovaný stejně jako brambory (vařený, pečený, smažený). Specialitou jsou marinované grilované ryby, polévka z korýšů, maso z divokého krocana, želví maso, žabí stehýnka, dušení kaloni a placky z chlebovníku („pokud ochutnáte chlebovník, na Seychely se vrátíte“). Z koření se používá chilli, kardamon, tamarind, skořice, hřebíček, citrónová tráva, zázvor, koriandr, pepř, máta, muškátový květ a oříšek a různé bylinky. Oblíbené je kari a zelenina včetně dýně a baklažánu. Ze salátů je nejdražší „milionářský“, z mladých palmových výhonků (salade de palmiste; odseknutý výhonek se spaří v páře a přelije majonézou). Drahá je také dřeň z nezralých plodů Coco de Mer, místní endemické palmy. Oblíbené jsou moučníky z karamelizovaných banánů, kokosu a vanilky; v nabídce ovoce převažují ananas, mango, avokádo, banány (17 druhů), citrusy včetně grapefruitů a malinkých „bigerades“, mučenka, custard apple (čerimoja), melouny a papája.

Zajímavá místa

La Digue

Čtvrtý největší ostrov, 30 min plavby od Praslinu, je považován za nejkrásnější ostrov Seychel; původně se jmenoval „Růžový“ podle barvy skal, ale v 18. století byl přejmenován po jedné z francouzských objevitelských plachetnic. Přístav se jmenuje La Passe, nejvyšší bod Eagle´s Nest Mountain (300 m n.m.). Vedle několika aut zde jezdí jen jízdní kola a volské povozy místo taxíků. Nejfotografovanější pláží světa je Anse Source d'Argent (vstupné 4 €); ale fotogenické žulové kameny se nacházejí i na plážích Grande Anse (s nebezpečnými mořskými proudy) a Petit Anse (vhodná pro koupání). Další pláže jsou Anse Bonnet Carré (s pozvolným vstupem do moře) a Anse Cocos (dostupná pěšky, bez podmořských proudů). Zajímavosti jsou plantáž L'Union Estate (zpracování kokosových ořechů na kopru), orchidejová farma, koloniální stavby, hřbitůvek, sídlo prezidenta, tradiční výroba lodí, rukodělné výrobky a možnost zúčastnit se rybolovu tuňáků, mečounů a dalších druhů ryb. Na ostrově je potápěčské centrum a možnost plaveb katamaránem k ostrůvkům Felicité, St.Pierre, Curieuse, Ile Cocos a Grand Soeur; rybaření na moři, výlety za pozorováním želv a ptáků a výlety na koni. Hlavním dopravním prostředkem na ostrově jsou jízdní kola.

Mahé

Rozlohou největší ostrov, který navštíví většina turistů, je kulturním i ekonomickým centrem Seychel. Leží zde hlavní město Victoria, několik silnic včetně okružní, je tu nejvíce ubytovacích kapacit (kdy výška hotelů nesmí převýšit výšku kokosové palmy), jedno devítijamkové golfové hřiště a od roku 1971 mezinárodní letiště. Jméno získal po francouzském guvernérovi Mauricia, Bertrandu-François Mahé de La Bourdonnais. Do roku 1812 byl majetkem Francouzů, do roku 1976 britskou kolonií. Hornatý ostrov je zarostlý tropickou vegetací; nejvyšší horou je Morne Seychellois (905 m n.m., výstup 3 hodiny) ve stejnojmenném národním parku Morne Seychellois Park, největším na ostrově (30 km2, tedy přes pětinu rozlohy ostrova). Park, vytvořený roku 1979, má více než 15 km značených naučných stezek. U Mont Fleuri najdeme botanickou zahradu. Proslulá je pláž Beau Vallon (3 km), s plavčíkem, bez korálů, se čluny rybářů, obchůdky a restauracemi. Další pláže jsou mj. Anse Takamaka a Anse Intendance (vysoké vlny, windsurfing); za nejkrásnější se považuje Petit Ansé, dostupná pouze pěšky. Další pěkné pláže jsou Anse Royal (s rukodělnou dílnou) a Anse Souillac (uprostřed plantáží skořicovníků), Grande Anse (windsurfing). Většina pláží má bílý písek. Část pobřeží obklopuje 500 m široký mělký šelf, kdy využijete boty do vody. Lodní výlety míří k ostrůvkům Cerf, Long island, Moyenne, Round island, St. Anne a Cachée, které byly i s okolím vyhlášeny roku 1973 mořským přírodním parkem „St. Anne Marine National Park“, prvním v Indickém oceánu. Zakázán je tu rybolov a sběr lastur či korálů. Další chráněná území jsou Baie Ternay Marine National Park a Port Launay Marine National Park. Cílem ochrany jsou i masožravé rostliny a orchideje. Turistické stezky jsou značené.

Praslin

Druhý největší ostrov Seychel, hornatý a značně zalesněný, leží 40 km severovýchodně od Mahé. Jsou zde úžasné přírodní scenérie, pohodové pláže, korálové útesy a vynikající potápění. Původně útočiště pirátů nabízí návštěvu přírodní rezervace Vallée de Mai (Májové údolí, UNESCO 1983), což je zákonem chráněná lokalita papouška „black parrot“ (vaza černý). Turisty láká především procházka hájem vzácných palem „Coco de mer“ (téměř 6500 exemplářů). Každý ořech dostává svou registrační značku, a pokud byste jej chtěli ze Seychel vyvézt, musíte mít k němu certifikát. Další původní lokalitou Coco de Mer je ostrůvek Curieuse; na všech dalších místech, kde byste snad tuto palmu spatřili, byla pouze pokusně vysazena. Další zajímavosti jsou nejvyšší bod ostrova Grand Fond (340 m n.m.) a Ocean Farm Aquarium, kde se v sádkách chovají mlži, vytvářející perly (ty je zde možné koupit). Pláže Anse Lazio a Anse Gerogette se řadí k nejkrásnějším na světě; nejnavštěvovanější je Cote d´Or (Anse Volbert). Na ostrově je i kasino, Lemuria Golf resort – jediné osmnáctijamkové hřiště na Seychelách (par 70, délka 5556 m) a možnost vycházek s místním průvodcem.

© 2020 CESTOVNÍ KANCELÁŘ ČEDOK A.S.