Klimatické podmínky

Španělské podnebí je možné rozdělit do tří typů klimatu – kontinentální, oceánské a středomořské. Na většině území se setkáváme s kontinentálním podnebím, jež charakterizují velké teplotní výkyvy mezi ročními období. Zimy jsou většinou chladné se silnými větry, léta jsou teplá s průměrnou teplotou 21 – 27 °C. Oceánské podnebí je typické pro severní část země. Mírné zimy, velmi horká létá s vydatnými srážkami po celý rok. V tomto pásmu jsou časté i ranní mlhy a silné větry z oceánu. V Andalusii a na středomořských ostrovech se setkáváme spíše se středomořským podnebím, srážky jsou většinou nízké, zimy jsou poměrně teplé s průměrnými teplotami 11 – 14 °C, letní teploty většinou přesahují teploty 30 °C.

Gastronomie

Španělská kuchyně je velmi chutná a zdravá. V každé části jsou jiné zvyky. Základem baleárské kuchyně jsou především ryby, mořské plody, zelenina a olivový olej. K snídani jsou obvyklé croissanty či sladké pečivo a káva, oběd je ve všední dny poměrně jednoduchý, o víkendu je velmi vydatný a dlouhý, někdy obsahuje až 4 chody. Na závěr se podává dezert – ovoce, zmrzlina nebo typický pudinkový dezert flan. Před večeří se obvykle vyráží do tapas barů na něco malého – tapas, nebo-li jednohubky. Na pobřeží Costa Brava by měl každý návštěvník ochutnat typický katalánský pokrm, kterým je tzv. paella. Základem je rýže a různá koření, které doplní maso (paella con carne) či mořské plody (paella con mariscos). Známá a velice oblíbená je sušená šunka „jamón serrano“. Tradičním desertem je vaječný krém s karamelem crema catalana. Známá je rovněž sangria, v Katalánsku sangria de cava.

Zvyklosti a obyčeje

Pro celé Středomoří je typická siesta přibližně mezi 13 – 16 hod, kdy bývají některé obchody a především úřady zavřeny. „Maňana“ znamená „někdy jindy“. Nikam se nespěchá, přijít pozdě není prohřešek, všechno z našeho hlediska „dlouho trvá“. Katalánci milují děti, důležitá je pro ně rodina a umí si užívat života. Jsou bodří, veselí a upovídaní. Často chodí do společnosti, scházejí se s přáteli a jsou milovníky dobrého jídla a pití. Večerní „paseo“ (procházka po promenádě) je k tomu, aby viděli a byli viděni. Středomořský způsob stlaní představují dvě prostěradla. Na jednom ležíte, druhým se přikryjete. Polštářky bývají malé a světlo na pokoji slabé. Pokud se půjdete podívat na koridu, nepovzbuzujte býka. Je to urážka matadora i národních tradic.
Andalusie

Pravý klenot Španělského království, který uspokojí i ty nejnáročnější cestovatele. Gastronomický ráj, služby té nejlepší kvality a nepřeberná nabídka volnočasových aktivit i poznávání je garancí nezapomenutelné dovolené.

Popis destinace

Flamenco, kastaněty, tklivé kytarové balady, sněhobílé malebné vesničky uhnízděné vysoko v kopcích, býčí zápasy, téměř každý den v některé vesnici fiesta, lenivé dny proložené siestou a bouřlivé večery s vínem a tancem, to je Andalusie tak, jak ji zná snad každý z literatury či filmu. Dnešní skutečnost lze snad jen doplnit o krásné dlouhé pláže, moře s průzračnou vodou, atraktivní památky, kvalitní ubytování stovky prosluněných dní a teplých večerů, pestrou nabídku zábavy, množství restaurací s vyhlášenou španělskou kuchyní, barů s nabídkou světoznámých vín, diskoték a služby na úrovni nejlepších světových letovisek. V neposlední řadě je velkým magnetem v Andalusii atraktivní nabídka výletů do historie, za horskými panoramaty nebo na proslulou pevnost Gibraltar.

Pobytová místa

Torremolinos

Atraktivní a turisty vyhledávané letovisko s krásnými písčitými plážemi, v němž se kloubí moderní architektura hotelů, restaurací a barů ve čtvrti Torre s širokými možnostmi noční zábavy, změkčena rybářskou čtvrtí La Carihuela, která dává pohled na život místních obyvatel. Podél celého pobřeží vede krásná pěší promenáda s obchůdky, restauracemi a bary, která spojuje Torremolinos se sousední Benalmadenou. Samozřejmostí je bohatá nabídka zábavných a sportovních aktivit včetně aquaparku Aqualand, parku s krokodýly a i představení flamenca. Turistika je zde díky báječným klimatickým podmínkám téměř celoroční. Nachází se v blízkosti Malagy a transfer z letiště trvá asi 20 minut.

Benalmadena Costa

Středisko vzdálené asi 3 km od centra Torremolinos s ním téměř splývá. Jsou zde dvě velké pláže a několik menších pláží s roztroušenými skalisky. Bylo vystavěno jako součást horské vesničky Benalmadena Pueblo, vzdálené od pobřeží asi 2 km. Je zde atraktivní přístaviště Puerto Marina s kotvícími jachtami, obchody, restauracemi, zábavným parkem Tivoli World, kasinem, nočními kluby, ale také golfová hřiště a široká nabídka vodních sportů. Z vesničky Benalmadena Pueb lo je krásný rozhled nejen na pobřeží, ale i na pohoří Sierra Nevada. Transfer z letiště trvá asi 30 minut.

Fuengirola

Dřívější malá rybářská vesnice, nyní moderní turistické městečko s rybářským přístavem a přístavištěm pro jachty, ale také s množstvím restaurací, barů, butiků a širokou nabídkou vod ních sportů. Fuengirola je klidnější městečko jako stvořené pro bezstarostný život, lze zde najít typicky uvolněnou atmosféru letní Andalusie. Městečko se chlubí nejdelší evropskou promenádou, vedoucí podél dlouhých písčitých pláží plných slunce a s pozvolným vstupem do moře. Transfer z letiště trvá asi 40 minut.

Marbella

Nejznámější letovisko na pobřeží Costa del Sol a jedno z nejluxusnějších a nej dražších středisek v Evropě, s množstvím krásně upravené zeleně, pobřežní promenádou a těmi nejlepšími plážemi. Moderní výstavba je velmi dobře skloubena s tradičním andaluským stylem s krásnými bělostnými domečky, úzkými uličkami, vyhlášenými restauracemi a bary s prominentní klientelou. Je rájem sportovců, kteří zde najdou tenisové kluby, světoznámá golfová hřiště i jezdecké školy. Vodní sporty jsou zde považovány za samozřejmost. Mnohé hvězdy filmu i populární hudby si Marbellu vybraly za své letní sídlo a není se čemu divit. Je zde s neobyčejným vkusem sklouben tradiční styl Andalusie s maurskými vlivy a moderní výstavba. Asi 6 km od centra Marbelly je rybářský přístav Puerto Banus, proměněný v luxusní středisko. Jeho úzké uličky jsou plné butiků s výtvory světových návrhářů, u přístavní hráze je řada restaurací, z nichž lze sledovat kotvící plachetnice a jachty. Transfer z letiště trvá asi 45–60 minut

Barcelona

Katalánská pýcha, která tepe životem v jakoukoli denní či noční dobu. Gaudího město vyhlášené svými historickými památkami, kulturním děním i sportovním nadšením je ideální destinací pro prodloužený víkend. Jistě nebudete zklamáni.

Popis destinace

Hlavní město Katalánska, druhé největší město Španělska, významný osobní i nákladní přístav. Postupně se tu vystřídaly všechny kultury Středomoří. Turisticky vděčné jsou zejména středověké loděnice Drassanes, pozemní a visutá lanovka na kopec Montjuic s olympijským stadionem a ukázkami staveb z celého Španělska v Pueblo Espanol, Plaza de Catalunya (Katalánské náměstí) a populární pěší zóna Rambla. Nelze vynechat gotickou čtvrť Barrio Gótico s katedrálou Santa Eulália a dalšími cennými kostely (Santa Maria del Mar, Santa Maria del Pi) a celou řadu míst svázaných s geniálním architektem Antonio Gaudím (Güellův park, Palazio Güell, Casa Mila, Casa Pedrera, chrám Sagrada Familia), dále Picassovo muzeum, památník Kryštofa Kolumba přímo v přístavu a moderní mořské Akvárium tamtéž. Barcelona rozhodně nikoho nezklame.
Costa Dorada

Španělské zlato, které nikdy neztrácí svůj lesk a půvab. Nádherné písečné pláže, azurově modré moře a kvalitní turistické služby – to vše je Costa Dorada. Ideální místo pro i pro ty nejnáročnější cestovatele.

Popis destinace

Costa Dorada – v překladu zlaté pobřeží, jehož jméno mluví za všechno. Je to oblast Katalánska nacházející se přibližně 110 kilometrů jihozápadně od Barcelony. Díky širokým písečným plážím a stálému počasí je Costa Dorada vyhledávaným místem odpočinku všech milovníků slunce a koupání. Hlavním střediskem je rušnější Salou se spoustou nejen moderně vybavených hotelů a kvalitních apartmánů, ale i obchodů restaurací s výbornou středomořskou kuchyní, barů a diskoték. Na pobřeží se střídají menší typicky španělské rybářské vesničky s nově vybudovanými rekreačními středisky. Je to ideální místo pro rodinnou dovolenou. Široké a pravidelně upravované pláže se zlatavým pískem mají pozvolný vstup do moře a nabízejí ideální podmínky nejen pro koupání vhodné i pro rodiny s dětmi, ale i pro vodní sporty. Administrativním centrem oblasti je historická Tarragona s řadou románských památek i populární koridou, která leží asi 5-10 km severně od Salou. Milovníkům aktivní dovolené doporučujeme širokou nabídku výletů či nejrůznějších atrakcí jako je Barcelona, Montserrat nebo nedaleký zábavní park Port Aventura se spoustou atrakcí, které lákají nejen děti, ale i dospělé. Vyznavači golfu mají k dispozici dvě golfová hřiště, a sice Aiguesverds u městečka Reus (asi 12 km) a Golf Bonmot ve středisku Montroig (asi 20 km). Nabízíme přímé lety Praha – Barcelona – Praha na 8 nebo 15 dní, transfer z letiště na pobřeží Costa Dorada trvá asi 2 hodiny.

Pobytová místa

Salou

Oblíbené moderní a rušnější středisko s nádhernými plážemi pokrytými jemným pískem a s pozvolným vstupem do moře. Je to ideální prázdninové místo pro rodinnou dovolenou. Zdejší pláže i mořská voda patří k nejčistším z celého pobřeží Costa Dorada. Jádro střediska tvoří hlavní pláž Playa Levante, kolem níž vede promenáda s palmami a za ní je nepřeberné množství restaurací, barů, obchodů a diskoték. Moderní výstavba kvalitních hotelů všech kategorií a apartmánů navazuje na historické centrum města. K nejzajímavějším atrakcím patří světelná fontána v Salou, starobylý rybářský přístav v Cambrils a velký vodní park Aquopolis v La Pinedě. Lidé všech věkových kategorií a především pak děti si přijdou na své v nedalekém velkém zábavním parku Port Aventura se spoustou atrakcí. Pro zpestření dovolené doporučujeme výlet do katalánské metropole Barcelony, na horský klášter Montserrat nebo o nedaleké Tarragony s památkami z dob římského osídlení.

La Pineda

Samostatná oblast asi 5 km od Salou, s centrem města je spojena městskou dopravou. Turisty je vyhledávána především pro krásné písečné pláže, pozvolný vstup do moře je vhodný i pro děti. La Pineda je klidnější oblast, kterou doporučujeme zejména pro milovníky pohodové dovolené a nerušeného odpočinku s večerními procházkami po krásné promenádě a posezením v typických barech nebo hospůdkách. K největším atrakcím patří velký vodní park Aquopolis a nedaleký velký zábavní park Port Aventura.

Ibiza

Ostrov, který nikdy nespí. Ibiza je synonymem pro nekončící párty a nespoutaný noční život. Ale nenechte se mýlit – tento baleárský ostrov nabízí i nádherné koupání, malebné zátoky či jiné přírodní krásy. Jednoduše je symbiózou zábavy, relaxace i aktivního odpočinku.

Popis destinace

Ostrov Ibiza je třetí největší z Baleárských ostrovů, nachází se cca 80 km jihozápadně od ostrova Mallorca. Je to významné turisticky atraktivní středisko s mnoha krásnými písčitými plážemi, romantickými zálivy a průzračně čistým mořem, ideální místo pro rodiny s dětmi, ale i vyznavače vodních sportů. Pro množství vyhlášených barů a diskoték si na své přijdou i milovníci zábavy a nočního života. Hlavní město ostrova Eivissa je starobylé městečko s romantickými uličkami, jehož hlavní dominantou je starověká pevnost D´Alt Villa, v zachovalém historickém centru najdete mnoho obchůdků, butiků, barů a restaurací. Příjemná je i procházka kolem přístavu, kde kotví mnoho jachet a světově proslulé jsou místní plážové party a kluby jako Pacha a Space. Ostrov, který pro svou krásu vyhledali v 60. Letech hippies, patří dnes k oblíbeným prázdninovým cílům.

Pobytová místa

Playa den Bossa

Jižně od hlavního města se rozprostírá tři kilometry dlouhý pás pláže, zvaný Playa den Bossa. Jde o letovisko s nejdelší pláží na ostrově, které navazuje na hlavní město Eivissa. Hotely jsou situovány podél pobřežní promenády plné restaurací, barů, butiků, obchodů a diskoték. Hlavní město je vzdálené jen pár kilometrů (pravidelná autobusová linka). Toto místo je určeno jak pro rodiny s dětmi, tak pro mladší klientelu, neboť jen pár kilometrů vás dělí od pulsujícího centra, kam se večer sjíždějí turisté z celého ostrova, je zde známý bar Bora-Bora, kde se tančí na pláži po celý den až do půlnoci, potom se pokračuje v zábavě jinam, např. do klubu Space. Vedle klubu stojí jediný aquapark na ostrově Aguamar. Vzhledem k blízkosti letiště je zde možný hluk přistávajících letadel. Transfer z letiště trvá asi 25 minut.

Santa Eulalia

Městečko Santa Eulalia je ideálním místem pro rodiny s dětmi, nachází se v severovýchodní části ostrova a je třetím největším městem ostrova. Najdete zde krásné písečné pláže, kvalitní restaurace, kde můžete ochutnat nejrůznější pokrmy připravované zejména z ryb a plodů moře, příjemné kavárny, bary a obchody. Nenechte si zde ujít prohlídku městečka nebo procházku po pobřeží. Transfer z letiště trvá cca 30 minut.

San Antonio

Druhé největší město na ostrově Ibiza, které leží na západním pobřeží asi 15 km od hlavního města, má velmi pěknou pobřežní promenádu lemovanou řadou kaváren a barů kolem širokého zálivu San Antonio Bay. V zálivu jsou tři oddělené písečné pláže s pozvolným vstupem do moře. Rušnější středisko je centrem zábavy a dění, je zde množství obchodů, restaurací, barů a diskoték s celoročním provozem, proto je vyhledáváno především mladší klientelou. Najdete tu známý bar Café del Mar.Autobusem či lodí je pohodlné spojení na ty nejkrásnější pláže ostrova – Cala Comte, Cala Tarida, Cala Salada, aj.Transfer z letiště trvá asi 40 minut.

Madrid

Strhující španělská metropole, která miluje turisty! Město, které se pyšní velkým množstvím bohatých galerií, kavárenským životem a poklidným rytmem života by žádný cestovatel neměl opomenout. Španělsko je totiž Madrid a Madrid je Španělsko.

Popis destinace

Největší a hlavní město Madrid je typické širokými třídami, kruhovými náměstími a nekonečným počtem velkolepých staveb v různých stylech. V historickém centru se nachází královský palác Palacio Real, které nechal postavit emír Muhammmad v roce 852. Jeho současné jméno pochází z roku 1734, kdy původní palác Madžrít vyhořel a na jehož místě vznikla současná podoba. V okolí nejkrásnějšího paláce se nachází řada parků a kostel Virgen de la Almudena. Dalším zajímavým místem je obrazárna Museo del Prado, kde se nacházejí obrazy habsburských panovníků a sbírka malířských děl z celé Evropy. Socha El oso y el Madrono, která se nachází na náměstí Puerta del Sol, je jedním ze symbolů novodobé éry. Zobrazuje medvěda pojídajícího planiku, jež je zároveň znakem města.
Mallorca

Baleárská perla, která nabízí pro každého něco. Světoznámá destinace s dlouholetou turistickou tradicí nabízí spojení relaxace v některém z plážových středisek s možností aktivního poznávání kultury a památek, přírodních krás či místního koloritu a vynikající kuchyně. Mallorca je prostě jistota správné volby.

Popis destinace

Ostrov Mallorca je největší z Baleárských ostrovů, který svým návštěvníkům nabízí vše, co si mohou přát. Divoké skalnaté pobřeží na západě ostrova, dlouhé pláže s jemným pískem na jihu a severu, klidné romantické zálivy ve východní části ostrova, všudypřítomné průzračné moře, turistická letoviska s různými kategoriemi hotelů i malé rybářské vesničky, kde se čas jakoby zastavil. Ostrov Mallorca se nachází jihovýchodně od Španělska a v sousedství dalších menších ostrovů Ibiza a Menorca. Hlavním městem ostrova je Palma de Mallorca, jíž dominuje gotická katedrála La Seu a úzké uličky s mnoha obchůdky a restauracemi lákajícími k posezení, a kde žije více než polovina obyvatel ostrova. Milovníky nákupů uchvátí bohatá nabídka mallorských perel nebo nabídka dřevěných a keramických suvenýrů. Turisty přitahuje mírné klima, nádherné písčité i kamenité pláže, široká škála přírodních krás, sportovní vyžití, řada zábavních podniků a dobré jídlo a pití, to vše je zárukou příjemně prožité dovolené.

Pobytová místa

Cala d’Or

Členité pobřeží se skalnatými útesy na východním pobřeží ostrova vytváří osm romantických zálivů, z toho sedm s plážemi s jemným pískem. V osmém, největším zálivu Cala Llonga, se nachází jeden z nejkrásnějších jachetních přístavů na ostrově. Podél tohoto pobřeží se v délce 7 km rozprostírá nejluxusnější a nejoblíbenější středisko východního pobřeží. Asi před šedesáti lety zde vyrostla z neúrodné půdy honosná vilová čtvrť, která se stala jeho základem. Dnes jsou zde rušné obchůdky plné místního kouzla, diskotéky a zábavní podniky. Ale je snadné najít zde i krásu a klid přírodních rezervací v zátokách Cala Mondragó a Cala S’Amarador. Je zde také široká nabídka sportovních možností - tenis, minigolf, potápění, surf, golf, jízda na koni nebo na kole. Transfer z letiště trvá asi 60 minut.

Port ďAlcudia

Velmi oblíbené letovisko Port d’Alcudia leží na okraji nejdelší pláže ostrova, která je 8 km dlouhá. Pláž s nádherným bílým pískem, obklopená palmami a piniemi, se postupně svažuje do moře a je ideální pro rodinné dovolené s dětmi. Středisko nabízí velký výběr vodních sportů, minigolf, pronájem jízd ních kol, tenisové kurty, vodní park a další sportovní vyžití pro děti i dospělé. Noční život v Port d’Alcudia je pestrý – nachází se zde množství obchodů, kaváren, barů, restaurací a diskoték. Vzdálenost od letiště je asi 1 hodina jízdy.

Cala ďOr

Na východním pobřeží ostrova se rozprostírá v délce 7 km nejluxusnější a nejoblíbenější středisko s obchůdky, diskotékami a zábavními podniky. Pro oblast jsou typické zálivy a zátoky ve kterých se nacházejí menší písečné pláže. Je zde snadné najít i krásu a klid přírodních rezervací v zátokách Cala Mondragó a Cala S’Amarador. Středisko Cala d’Or nabízí širokou škálu sportovních možností jako squash, tenis, potápění, surf, golf, jízdu na koni nebo na kole. Transfer z letiště trvá cca 1 hodinu jízdy.

Costa ďen Blanes

Costa d’en Blanes je klidné letovisko blízko letiště, transfer trvá přibližně 20 minut. Oblast je obklopena horami a je dobrým výchozím bodem pro výlet do hlavního města Palma de Mallorca nebo k poznávání krás jihozápadu ostrova. V blízkosti se nachází přístav Puerto Portals a několik nádherných pláží se širokým výběrem vodních sportů. Pro milovníky golfu slouží 3 blízká golfová hřiště. Za ruchem nočního života můžete vyrazit do nedalekého střediska Magalluf.

Porto Petro

Rybářská vesnice Porto Petro je součástí města Santanyí, leží na jihovýchodě ostrova Mallorca a na jihu sousedí s letoviskem Cala d’Or. První zmínky o místě pocházejí již z let 1281 a 1298. Žije zde asi 500 obyvatel. V blízkosti se nachází přírodní rezervace Mondragó. Parque Natural de Mondragó je jedna z nejkrásnějších turistických atrakcí na východním pobřeží Mallorcy

Palma de Mallorca

Uprostřed největšího zálivu ostrova Bahía de Palma se nachází hlavní město Palma de Mallorca. Od historického centra města až po dopravní přístav se rozkládá velký jachetní přístav lemovaný palmovou promenádou Paseo Marítimo. Obchodní a kulturní centrum města nabízí veškeré nákupní a zábavní možnosti. V architektonicky zajímavém centru města se nacházejí hodnotné historické památky (např. katedrála La Seo, zámek Bellver, Arabské lázně), které jsou vkusně doplněny množstvím novodobých uměleckých děl a galerií. Cca 6 km od centra na západ je 150 m dlouhá písčitá pláž v příměstském turistickém středisku Cala Mayor a 10 min autem směrem na východ 6 km dlouhá písčitá pláž Playa de Palma. Transfer z letiště trvá cca 10 minut.

Playa de Muro

Luxusní letní středisko leží na severním pobřeží ostrova mezi letovisky Port d’Alcudia a Ca’n Picafort. Playa de Muro se pyšní především novými komfortními hotely vystavěnými přímo na dlouhé pláži s jemným bílým pískem. Nejdelší pláž ostrova (8 km) a piniové háje lákají k příjemným romantickým procházkám, cyklostezka a nedaleký ranč s koňmi zase ke sportování. Kromě barů, restaurací a obchůdků v tomto klidném letovisku jsou veškeré nákupní, sportovní a zábavní možnosti v blízkých Ca’n Picafort a Port d’Alcudia. Zajímavostí tohoto místa je nedaleká přírodní rezervace, která je atraktivní především pro milovníky vodního ptactva. Transfer z letiště trvá cca 60 minut.

Port de Pollenca

Letovisko se nachází na severovýchodě ostrova Mallorca. Místo je také známé pod španělským jménem Puerto de Pollensa. Leží u zálivu Pollenca, který je ohraničen poloostrovy Formentor a La Victoria. Port de Pollenca má asi 6000 obyvatel - město ale není žádným centrem masového turismu. Port de Pollenca je díky své poloze ideálním místem pro všechny vodní sporty.

Cala Millor

Oblíbené turistické středisko Cala Millor na východním pobřeží Mallorcy, v blízkosti rybářského přístavu Porto Cristo se známými krápníkovými jeskyněmi Cuevas del Drach, cca 70 km od hlavního města Palma de Mallorca, nabízí jak klidně strávenou dovolenou u dlouhé pláže s jemným pískem, tak i rušný noční život ve zdejších barech a nočních podnicích. K oblíbeným zábavám patří vodní sporty, vyjížďky na koních a kolech, hraní golfu (do vzdálenosti 15 km je 5 golfových hřišť). Transfer z letiště trvá cca 60 min.

Menorca

Romantická, panenská a úchvatná – i tak se mluví o Menorce. Nádherné pláže, z nichž mnohé jsou i v sezóně téměř bez turistů, jsou hlavním ostrovním bohatstvím. Tip pro ty, kteří preferují klidnou a odpočinkovou dovolenou.

Popis destinace

Jméno Menorca pochází z latinského "malý" ve srovnání s "velkou" Mallorcou. Ostrov je 47 km dlouhý a 10 - 19 km široký a poměrně nízký. Nejsou zde velké prázdninové zóny plné obchodů a celonočních barů. Ostrov je biosférickou rezervací s unikátními ekosystémy zahrnujícími i mokřiny S´Albufera ďes Grau. V pobřežních útesech je vytesáno více než 90 jeskyní, které kdysi možná sloužili jako obydlí nebo mauzolea. Zájemci o minulost na ostrově najdou prehistorická sídliště stejně jako pozůstatky všech historických období. Místní architektura odráží maurskou kulturu, gotické katedrály, středověká opevnění, ale i anglické gregoriánské období.

Pobytová místa

Severní pobřeží

Pobřeží je divoké, skalnaté a porostlé borovicemi. K rekreačnímu využití zde byly přebudovány jenom malé úseky od Fornells k Addaia, zbytek pobřeží zůstal tak, jak je příroda stvořila

Západní pobřeží

Na jih od Ciutadelly hostí řadu malých pokojných středisek, postavených kolem malebných zátok. Odlišné je Los Delfines u Cala n´Forcat, velké rekreační centrum se třemi plážemi, vodním parkem a vším, co si návštěvník zamane. Klidnější je Cala Blanes na východním konci střediska. Cala Santadria je klidné středisko kolem kamenité zátoky s krásnou bílou písčitou pláží, kam jezdí rádi místní lidé na víkend. Malou písčitou pláž má Sa Caleta, kde je možné vidět i středověkou strážní věž. Nejlepším místem pro vodní sporty je několik kilometrů vzdálená Cala n´Bosc.

Jižní pobřeží

Z větší části ploché, místy protnuté hlubokými roklemi a vápencovými útesy. Většina známých rekreačních středisek na ostrově je právě na tomto pobřeží. Nejdelší na ostrově a podle některých úsudků i nejlepší pláž je Son-Bou-San Jaime v Alailor u níž stojí několik hotelů. Její nevýhodou jsou občasné podmořské proudy, které ji mohou učinit nebezpečnou. Santo Tomas je malé klidné rekreační středisko s dobrou pláží, obklopené borovými háji. Cala Galdana je jedním z nejkrásnějších zálivů na Menorce. Skalnaté piniemi porostlé útesy uzavírají z obou stran záliv se smaragdově zelenou vodou a skoro půlkruhovou pláží s jemným pískem. Nejkrásnější pohled na záliv je z vrcholků skalnatých útesy na východním konci pláže, přístupného po schodech. Za hranicí zálivu je zalesněné údolí s říčkou Algendar, ústící zde do moře. Okolní kopce, útesy a rokliny nabízejí možnosti procházek a výletů.

© 2021 CESTOVNÍ KANCELÁŘ ČEDOK A.S.