Popis destinace

Jméno Menorca pochází z latinského "malý" ve srovnání s "velkou" Mallorcou. Ostrov je 47 km dlouhý a 10 - 19 km široký a poměrně nízký. Nejsou zde velké prázdninové zóny plné obchodů a celonočních barů. Ostrov je biosférickou rezervací s unikátními ekosystémy zahrnujícími i mokřiny S´Albufera ďes Grau. V pobřežních útesech je vytesáno více než 90 jeskyní, které kdysi možná sloužili jako obydlí nebo mauzolea. Zájemci o minulost na ostrově najdou prehistorická sídliště stejně jako pozůstatky všech historických období. Místní architektura odráží maurskou kulturu, gotické katedrály, středověká opevnění, ale i anglické gregoriánské období.

Pobytová místa

Severní pobřeží

Pobřeží je divoké, skalnaté a porostlé borovicemi. K rekreačnímu využití zde byly přebudovány jenom malé úseky od Fornells k Addaia, zbytek pobřeží zůstal tak, jak je příroda stvořila

Západní pobřeží

Na jih od Ciutadelly hostí řadu malých pokojných středisek, postavených kolem malebných zátok. Odlišné je Los Delfines u Cala n´Forcat, velké rekreační centrum se třemi plážemi, vodním parkem a vším, co si návštěvník zamane. Klidnější je Cala Blanes na východním konci střediska. Cala Santadria je klidné středisko kolem kamenité zátoky s krásnou bílou písčitou pláží, kam jezdí rádi místní lidé na víkend. Malou písčitou pláž má Sa Caleta, kde je možné vidět i středověkou strážní věž. Nejlepším místem pro vodní sporty je několik kilometrů vzdálená Cala n´Bosc.

Jižní pobřeží

Z větší části ploché, místy protnuté hlubokými roklemi a vápencovými útesy. Většina známých rekreačních středisek na ostrově je právě na tomto pobřeží. Nejdelší na ostrově a podle některých úsudků i nejlepší pláž je Son-Bou-San Jaime v Alailor u níž stojí několik hotelů. Její nevýhodou jsou občasné podmořské proudy, které ji mohou učinit nebezpečnou. Santo Tomas je malé klidné rekreační středisko s dobrou pláží, obklopené borovými háji. Cala Galdana je jedním z nejkrásnějších zálivů na Menorce. Skalnaté piniemi porostlé útesy uzavírají z obou stran záliv se smaragdově zelenou vodou a skoro půlkruhovou pláží s jemným pískem. Nejkrásnější pohled na záliv je z vrcholků skalnatých útesy na východním konci pláže, přístupného po schodech. Za hranicí zálivu je zalesněné údolí s říčkou Algendar, ústící zde do moře. Okolní kopce, útesy a rokliny nabízejí možnosti procházek a výletů.

© 2020 CESTOVNÍ KANCELÁŘ ČEDOK A.S.