Klimatické podmínky

Podnebí je při pobřeží subtropické, na většině území však pouštní, velmi horké. Charakterizují je celoročně velmi nízké srážky a zejména v letních měsících vysoké teploty, které mohou od června do srpna vyšplhat během dne až na 50 °C a v noci neklesají pod 35 °C. V květnu a září bývá ve dne mnohem snesitelnějších 30 – 40 °C a během zimních měsíců od listopadu do února klesnou teploty na 18 – 25 °C, v noci ještě níže. Může být dokonce oblačno, s občasnými prudkými krátkými přeháňkami. Celoročně počítejte v SAE s extrémní vlhkostí vzduchu (při pobřeží Perského zálivu až 100 %) a vysokou intenzitou slunečního záření. Překvapením může být písečná bouře.

Gastronomie

Regionální kuchyně je jednoduchá. K přípravě tradičních pokrmů se používají čerstvé nebo sušené ryby, velbloudí maso a mléko, datle a spousta koření, přílohou bývá rýže. Používá se hodně zeleniny a běžnou úpravou masa je opékání. Jako „typická arabská“ jsou obvykle nabízena jídla libanonská, případně marocká. Nabídka jídel je však neuvěřitelně rozmanitá zejména v mezinárodních hotelích, kde se běžně setkáte se specialitami indické, pákistánské, íránské, korejské, čínské, japonské, thajské či polynéské kuchyně, a objevíte i jídla mexická a dokonce evropská. Vepřové maso nabízejí výhradně nejdražší hotely. Jídlo začíná zpravidla předkrmem, který se může skládat z nabídky mnoha různých pochutin. Jako pečivo se podává arabský chléb pita. Zákusky jsou velmi sladké, nejčastěji obsahují med a ořechy. Jako dezert se často podávají datle nebo ovoce.

Zvyklosti a obyčeje

Emiráty jsou k cizincům tolerantnější, než například Kuvajt nebo Saúdská Arábie; přesto nepodceňujte místní zvyky a zejména neporušujte pravidla islámu. Rozhodně respektujte zákaz znevažování islámského náboženství a Alláha, zákaz vstupu do mešity pro bezvěrce, konzumace alkoholu na veřejnosti, fotografování žen i mužů bez jejich předchozího svolení a nevhodnost vyrušování modlících se. Během ramadánu je navíc muslimům zakázáno od úsvitu do soumraku jíst, pít a kouřit na veřejnosti (neplatí jen pro děti, těhotné ženy a nemocné) a tato zdrženlivost se očekává i od cizinců. Nevhodná je jakákoli intimita na veřejnosti, například líbání a objímání. Naopak se běžně vodí za ruce dvě ženy anebo dva muži, což je výrazem přátelství.Čas je relativní veličina, a v arabském světě to platí dvojnásob. Dochvilnost nepatří k místním ctnostem, jakékoli projevy netrpělivosti však nepřidají na vážnosti ani důležitosti, spíše vytvářejí negativní dojem. Jednání zpravidla trvají dlouho a mimo jiné je třeba respektovat čas modliteb. Přímé odmítnutí je vůči hostovi považováno za neslušné.
Abu Dhabi

Metropole s mystickou tváří starobylé pouštní kultury i moderním stylem života. Opravdový arabský klenot, kde se v modrých a bronzových sklech mrakodrapů odrážejí vody Perského zálivu v kontrastu s palmovými stromy a bílými písky pláží.

Popis destinace

Emirát Abu Dhabi je největší, nejbohatší a nejlidnatější. Současně je hlavním městem Spojených arabských emirátů, které je kombinací starobylé pouštní kultury, bílých mešit, bulvárů, parků a luxusních hotelů. Je sídlem prezidenta SAE a federální vlády. Celkový pohled na metropoli, která připomíná spíš americké velkoměsto, nabízejí terasy četných mrakodrapů, kdy za nejhezčí se považuje vyhlídka ze střechy hotelu Hilton na osmikilometrovém bulváru Corniche, s množstvím zeleně i vody. Z ptačí perspektivy vyniknou čtyři stovky mešit a úspěšné snahy o rozšíření města na úkor moře: tudy je vedena i moderní dálnice. Ve Staré pevnosti (palác Qasr Al Hosn, též Bílá pevnost) sídlí historické muzeum, obdoba našeho Památníku písemnictví. Mondénní restaurace a elegantní nákupní centra, například Marina Mall, najdete zejména na poloostrově Breakwater, odkud je nejlepší pohled na nábřeží. V blízkosti města je mezinárodní letiště a závodní okruh Yas Marina Circuit, kde se konají závody formule 1.
Ajman

Nejmenší z emirátů, kde má cestovní ruch zelenou! Původně oblast známá především rybolovem a obchodem se v posledních letech díky nádherným písečným plážím a luxusním hotelům dostává do hledáčku cestovatelů z celého světa.

Popis destinace

Nejmenší ze sedmi emirátů je celý obklopen územím emirátu Sharjah, má 36 km mořského pobřeží a turistickému ruchu se teprve otevírá, ještě donedávna se tu lidé živili rybolovem a obchodem. Turisty přitahují liduprázdné pláže, dosud prakticky bez infrastruktury. Prioritou emirátu je kvalita životního prostředí: v ulicích se vysazují stromy a platí mj. zákazy vylepování plakátů na zdech a sušení prádla na balkónech. Vládcem je šejk Humaid IV ibn Rashid Al Nuaimi. Přes 95 % populace žije v hlavním městě Ajman. Jsou zde loděnice, kde se mj. staví tradiční plachetnice dhow.
Dubaj

Novodobá královna pouště. Město, které se z bezvýznamné rybářské vesnice proměnilo v supermoderní metropoli udivující všechny své návštěvníky. Arabský zázrak, který doslova povstal z písku, musíte vidět na vlastní oči i vy.

Popis destinace

Dubaj je druhým největším emirátem a zároveň obchodním a turistickým centrem středního východu. Dubaj je rychle se rozvíjející místo s moderní architekturou, širokými dálnicemi a zelenými parky. Město je rozděleno na dvě části zálivem, kterým neustále křižují lodě a trajekty. Výhodou pro turisty je možnost levného nákupu elektroniky, koberců a zejména zlatých předmětů na světově proslulém „zlatém tržišti“. Velmi populární je nákupní festival, který se koná každoročně po dobu 30 dnů v únoru a březnu. Kromě obchodního centra je Dubaj i místem sportu. Konají se zde mezinárodní golfové, tenisové a kriketové turnaje. Ve městě Dubaj se prolíná bohatá kulturní historie, arabská krása a pohostinnost s veškerým komfortem, uspokojujícím všechny požadavky návštěvníků tohoto krásného emirátu.
Ras Al Khaimah

Utajený emirát, který je oázou klidu. Chcete-li uniknout pulzujícímu životu a oddat se příjemnému lenošení, je tento nejssevernější emirát tou správnou volbou. Privátní ráz dovolené tak láká stále více turistů.

Popis destinace

Emirát se nachází v severní části Spojených arabských emirátů podél Arabského zálivu. Charakteristické pro tento emirát je příjemné podnebí a částečně zalesněné pohoří. Ras Al Khaimah byl vždy považován za důležité obchodní centrum mezi východem a západem. Datlové palmy, písečné pláže, čisté moře, historické pevnosti a původní vesnice představují pro Ras Al Khaimah, který leží mezi dynamicky se rozvíjejícím městem Dubaj a historickým Ománem, ideál ní místo k prožití klidné dovolené.
© 2021 CESTOVNÍ KANCELÁŘ ČEDOK A.S.