Popis destinace

Svatý Martin (St. Maarten) je tropický ostrov v Karibském moři, nacházející se přibližně 200 km východně od Portorika. Území ostrova (88 km) je rozdělen na dvě části. Severní francouzská část Saint Martin a jižní část, již zaniklých Nizozemských Antil, Sint. Maarten (nyní jde o zámořské území Nizozemí). Díky rozdělení ostrova na dvě části jsou v každé i jiné oficiální měny – euro ve francouzské části, v holandské pak americký dolar. Zatímco holandská strana možná trochu ztratila z vlivu mateřské země, především pokud jde o evropský styl, francouzská strana si doposud evropskou atmosféru udržuje. Nejlepší doba k návštěvě ostrova Svatého Martina je od prosince do dubna, během léta zde panuje spíš větší vlhko a horko. Také Svatý Martin může být v období od srpna do října zasažen sezonou hurikánů.

Gastronomie

Kuchyně ostrova představuje směs chutí, kombinující inovaci s tradicí. Ryby, humři, mořské plody, šťavnatá masa a tradiční barbeque – to vše je dochuceno místním kořením, kreolskými omáčkami a tropickým ovocem. Mezi nejoblíbenější nápoje tu patří typicky karibské rumy, pálenky z cukrové třtiny a ovoce nebo čerstvé džusy. Národní likér Svatého Martina je Guavaberry

Zajímavá místa

Philipsburg

Philipsburg je hlavní město holandské části a jeho návštěvou nasajete tu pravou atmosféru ostrova. Nespočet obchodů, kasína, budova soudu, návštěva „Motýlí farmy“, ve které spatříte nejkrásnější druhy motýlů poletujících z větve na větev a nebo nádherný pohled na zátoku plnou kotvících lodí - to vše budou nezapomenutelné zážitky.

Grand Case

Grand Case, druhé největší město francouzské části ostrova, bylo kdysi dávno rybářskou osadou. Proto tu i dnes najdete mnoho pozůstatků typicky kreolské kultury a především pak vyhlášené restaurace po celém východním Karibiku.

To, co je ale tou opravdu nejpřitažlivější záležitostí ostrova, jsou jeho pláže. Půjčíte-li si auto, budete moct navíc objíždět místa, která díky své poloze dál od hlavních měst nabízejí srovnatelné služby za výrazně nižší ceny. A že je z čeho vybírat – pláží je tu více než 30. Díky místnímu mezinárodnímu letišti Princess Juliana Airport je ostrov také vyhledáván příznivci dopravních letadel pro vynikající možnost pozorovat přistávající velká dopravní letadla přímo nad pláží, přímo nad hlavami polehávajících turistů na pláži Maho. Letiště je významným dopravním uzlem v této části Karibiku. Pokud chcete kromě krásné dovolené zažít i nevšední zážitek, zavítejte na jeden z karnevalů, které Svatý Martin pravidelně pořádá. Na výběr máte z francouzského karnevalu v únoru, který vás zavede do historie kreolských kmenů, nebo holandského 17 dní dlouhého reje masek na počest narozenin holandské královny.
© 2020 CESTOVNÍ KANCELÁŘ ČEDOK A.S.