Popis destinace

Zanzibar – vysněný ostrov z pohádek tisíce a jedné noci. Při vyslovení tohoto jména se vybaví vůně exotických koření, které jsou zde domovem, a od středověku nejvýznamnějším artiklem obchodu mezi Orientem a Západem. 85 km dlouhý a 30 km široký ostrov leží na jižní polokouli jen 6 stupňů pod rovníkem asi 40 kilometrů od břehů východní Afriky. Je tvořen hlavním ostrovem s téměř neznámým jménem Unguja, hornatým ostrovem Pemba, odkud pochází africký čarodějnický kult, a dalšími asi 50 ostrůvky. Prvním Evropanem, který ostrov spatřil, byl asi portugalský mořeplavec Vasco da Gama. V té době byl ostrov již po staletí po vlivem arabských obchodníků, kteří sem přijížděli na svých dřevěných lodích poháněných monzunovými větry. Ostrov se jim tak zalíbil, že sem ománští vládci na mnoho let přesunuli své sídlo ze Šťastné Arábie. Ostatně sultanátem zůstal Zanzibar až do roku 1964. I proto zde dodnes převažuje muslimská populace, která se mísí se zdejší africkou kulturou obohacenou o indické prvky. Metropoli ostrova tvoří proslulé kamenné město, jehož křivolaké uličky jsou nyní pod ochranou UNESCO. Zde napsaly dějiny své stinné stránky. Dvě stě let tu kvetl obchod s otroky na největším otrokářském tržišti světa.

Klimatické podmínky

Díky poloze 6° jižně od rovníku panuje na všech ostrovech Zanzibaru tropické podnebí. Nejteplejším obdobím je leden až březen, kdy se teploty vzduchu pohybují okolo 32 – 33 °C, v dubnu až červnu je 31 – 29 °C. „Nejchladněji“ je v červnu až červenci, s teplotami kolem 28 °C, aby v září a říjnu teploty stouply na 29 – 30 °C a v listopadu a prosinci na 31 – 32 °C. Od května do listopadu panuje na ostrově období krátkých dešťů. Za optimální měsíce pro návštěvu jsou považovány červen až říjen, ale Evropané upřednostňují leden až březen. V dubnu poskytují některé cestovní kanceláře posezónní slevy. Průměrná roční teplota moře neklesá pod 25 °C, v lednu až březnu bývá zhruba o 3 °C vyšší.

Gastronomie

Smísení mnoha kultur (britské, perské, arabské, indické, portugalské a africké) se odráží ve skladbě jídel, přičemž základem tanzanské kuchyně je maso s brambory nebo rýží (wali) nebo kukuřičná kaše (ugali). Maso je obvykle hovězí, kozí nebo skopové, dušené společně s brambory a zeleninou, okořeněné hřebíčkem a kardamonem. Podobně jako v Keni, je oblíbenou pochoutkou „nyama choma“, kozí maso na grilu. Na Zanzibaru samozřejmě převládají veškeré dary moře (tresky, krabi, krevety, langusty, chobotnice – podle toho, co rybáři zrovna uloví – připravené na nejrůznější způsoby, chobotnice například často uzená. Ale tradiční svahilskou úpravou, zanzibarskou specialitou, je jejich vaření v kokosovém mléce. K oblíbeným jídlům patří biryani (kořeněná rýže), curry a sambudaa (masové nebo zeleninové pastries). Pilav je tradiční pokrm podávaný při všech svatbách a svátcích, vždy se ho připravuje velké množství na obří pánvi, z níž pak všichni jedí společně. Moučníky se připravují z banánů, ananasu nebo manga. Mango se nakrájí na plátky, pokape citrónovou šťávou, posype kešu oříšky a skořicí a zapeče v troubě, aby se na povrchu vytvořila kůrka, podává se se šlehačkou nebo vanilkovou zmrzlinou.

Zajímavá místa

Kamenné město (Zanzibar City)

Historické jádro hlavního města státního celku Zanzibar, chráněné UNESCO je fascinujícím labyrintem křivolakých úzkých uliček, lemovaných nabílenými domy z mořských korálů, s typickými vystupujícími balkóny a nádherně vyřezávanými dveřmi z masivního dřeva. Najdeme zde nespočet obchůdků se suvenýry, bazarů, dvorků a náměstíček, pevnost, dva bývalé sultánské paláce, impozantní koloniální domy, spousta ambasád a více než 50 funkčních mešit. Cenné památky jsou Beit-el-Ajaib (Dům zázraků) v bývalém sultánově paláci (1883), masivní arabská pevnost vybudovaná původně Portugalci (1700), anglikánská katedrála (1877) postavená misionáři), římsko-katolická katedrála sv. Josefa (1896), mešita Msikiti wa Balnara (1831-1890), mešita Agha Khan, národní muzeum zaměřené na historii ostrova a Livingstonův dům (místo, odkud se roku 1866 vydal na expedici, při níž mj. objevil jezero Tanganjika). Dnes tu sídlí Centrála turistického ruchu celého Zanzibaru.

Nedaleko pobřeží od Zanzibar City se nachází celkem sedm ostrovů, obklopených korálovými útesy. Tři z nich jsou jen nízké písčiny, mizející za přílivu pod hladinou, ale další čtyři, včetně ostrova Chumbe, kde je maják, jsou zalesněné a s malými překrásnými plážemi. Nejznámější z nich je Changu, nazývaný Vězeňský ostrov, neboť byl využíván Araby k držení otroků. Pro nádherné pláže (a obří sloní želvy) je oblíbeným výletním místem, je zde několik restaurací a platí se vstupné („přístavní taxa“). Ostrov Bawe má pláž na svém severním cípu, je to údajně nejlepší místo pro šnorchlování z celého souostroví Zanzibar a rovněž na něj se platí vstup. Ostrov Chumbe, vyhlášený s okolím jako mořský národní park, je vyhlášenou potápěčskou lokalitou a krásné pláže jsou zejména na jeho východním pobřeží. Ostrov Mnemba (mořský národní park) leží východně od ostrova Zanzibar (Unguja), přibližně na úrovni Kendwy. Má sice průměr jen 500 metrů, ale pyšní se vlastním korálovým útesem. Pobřeží Matemwe, naproti němuž leží, je poseto bizarními baobaby.
Pemba

Ostrov ležící severně od ostrova Zanzibar, proslulý malými nádhernými plážemi a dosud jsou zde zachované porosty mangrove. Ostrov je zalesněný díky vyšším srážkám a úrodnější půdě (ve srovnání s ostrovem Zanzibar): těmto faktorům též vděčí za třikrát vyšší úrodu hřebíčku než má Zanzibar. Keříků hřebíčkovce, jež sem byly dovezeny z mateřských Moluk, zde bylo vysazeno údajně 3,5 milionu. Jeho poupata se suší doslova všude a nezaměnitelnou vůní je prosycen celý ostrov. Správním centrem a největším městem je Chake Chake s pevností z 18. století (dnes nemocnice) a důležité jsou dva přístavy: Wete, odkud se exportuje hřebíček a Mkoani, který má lodní spojení s ostrovem Zanzibar. Plavba motorovou plachetnicí dhow trvá 12 hodin. Ostrov má jediné letiště a dopravu po ostrově obstarávají pickupy, „matatu“ (minibusy) a „dalladalla“ (nákladní auta s dřevěnými lavicemi). Pemba je považována za úžasnou lokalitu pro potápěče, zejména u východního pobřeží, ale dosud zde chybí odpovídající infrastruktura a proto sem míří jen málo turistů.

Nungwi

Pláž se zřejmě nejlépe vyvinutou infrastrukturou se nachází na severním cípu ostrova. Je lemovaná mangovníky, banánovníky a kokosovými palmami a jsou odtud snadno dostupné korálové útesy, vyhledávané pro potápění a šnorchlování. Jsou tu školy potápění a půjčovny vybavení, včetně nabídky lektorů specializovaných na různé vodní sporty. Zajímavostí u vesničky Ras Nungwi je stavba tradičních dřevěných plachetnic dhow.

Prales Jozani

Přírodní rezervace, zahrnující několik vegetačních pásem, se nachází 10 km jihovýchodně od Zanzibar City, mezi zátokami Chwaka a Uzi. Je mj. domovem vzácné endemické opice guerézy červené (Red Colobus). Nápadně červenobílé opice se lidí nebojí, a už proto jsou neuvěřitelně fotogenické. Kromě nich zde žijí malé druhy antilop, kočkodani a štětkouni. Platí se vstupné, ale mile překvapí kvalitní naučná stezka s visutými lávkami nad různými typy mangrove a průvodcovská služba. Vstup v noci není dovolen.

© 2020 CESTOVNÍ KANCELÁŘ ČEDOK A.S.