Klimatické podmínky
Celkově je klima v Thajsku typicky tropické s celoročními průměrnými teplotami 27 – 35 °C, avšak odlišné v jednotlivých oblastech vzhledem k velké rozloze území. Na severu a v centrální části jsou tři roční období: přibližně od března do května panuje vlhké horké léto, teploty až 40 °C, od května do listopadu je období dešťů s denními přeháňkami, jež přináší od Indického oceánu jihozápadní monzum. Pro Evropany nejpříjemnější chladné období nastává od listopadu do března, kdy denní teploty dosahují kolem 30 °C, v noci je asi o deset stupňů méně. Zatímco hornatý sever je chladnější zejména v noci, Malajský poloostrov je celoročně i celodenně horký, s teplotami až 40 °C a vlhkostí vzduchu přes 80 %. Monzunové období dešťů na nejzazším jihu trvá i 10 měsíců, směrem k severu se zkracuje. V praxi monzun znamená, že vydatně prší po několik hodin. Slunce celoročně vychází asi v 6 hodin, zapadá okolo 18 hodin.
Gastronomie
Thajská kuchyně je světoznámá, proslulá exotickými kombinacemi, hodně kořeněná a pálivá. Běžné přísady jsou např. několik druhů bazalky (horapa, ga-prow, manglug), cibule (horm-lek), citronová tráva (ta krai), citrusy (som saa, ma-nao a zelený ma-grut), česnek (gra-tiem), feferonky (prik kinu), hřebíček (gaan ploo), kardamon (loog gra-wan), koriandr, máta, mandarinky (som khiew wahn), muškátový oříšek (dorg a loog junn), lístky pandánu (toey), sesam (nga), skořice (ob chuey), zázvor (př. khing, khaa, gra-shai) a žampiony (hed kradum). Pepř a sůl nahrazuje fermentovaná rybí omáčka. Skutečně ostrá jídla bývají v podniku pro turisty označená jako „very hot“. Hlavní jídlo tvoří polévky se zázvorem a kokosovým mlékem, kuřecí či vepřové maso, ryby a mořské plody, převládající přílohu rýže (vařená = khán-pan, smažená = khán-phat, lepkavá = khán-nýu) a rýžové nudle, tapioka, sojové boby (tchuarea), kukuřice (khao) a taro (puak). Ze salátů je oblíbený papájový (som tam), z nezralé papáji, česneku, chilli, rybí omáčky a krevet.
Zajímavá místa
Bangkok
Název Bangkok - „Místo zelených švestek“ používají cizinci, Thajci své hlavní město na řece Chao Phraya nazývají Khrung Thep, „Město Andělů“. Celé jméno, zapsané v Guinesově knize rekordů, zní „Khrung Thep Maha Nkhon Amorn Rattanakosin Mahindrayutthaya Mahadilokpop Noparattana Radchhani Burirom Udom Rachnivet Mahastan Amorn Pimarn Avatarn Satit Sakatuttiya Vishnukarm Prasit“. V přibližném překladu to je „Město andělů, velké, nikdy nepodrobené věčné a nádherné sídlo hinduistického boha Indry, vznešené město s devíti vzácnými drahokamy, diamantem, rubínem, smaragdem, žlutým safírem, granátem, modrým safírem, měsíčním kamenem, zirkonem a tygřím okem, královské sídlo s nebeským palácem a mnoha velkolepými stavbami, věčné město kde sídlí bohové a má svůj domov hinduistický bůh Krišna, město stvořené bohem Višnou“. Thajská metropole je plná kontrastů: z vody trčí chatrče a tradiční „domečky pro duchy“ na dohled moderních výškových budov a prosklených bank. Město je sídlem královské rodiny, největším thajským přístavem a ekonomickým i finančním centrem země, kde jezdí 80 % všech osobních aut, působí 50 % všech lékařů a studuje 80 % všech studentů. Nejvýznamnější památky jsou na ostrově Rattanakosin: Velký Královský palác, nejvýznamnější chrám Wat Phra Kaeo s nefritovou soškou, jež je symbolem Thajska, Wat Pho - Chrám ležícího Buddhy, Wat Traimit (Chrám Zlatého Buddhy). Wat Arun (Chrám úsvitu či červánků). Poučná je plavba po kanálech (klongy), které jsou pro místní obyvatele ulicí, koupelnou, prádelnou i myčkou nádobí. Nejznámější obchodní centra jsou Suriwang a Silom, Sukhumvit Rd. a Čínská čtvrť. Noční tržiště Patpong je dnes už jen kulisou. Asi 1,5 hod jízdy leží proslulý vodní trh Damnoen Saduak, nejatraktivnější ráno. Směrem do Pattaye se v Samuth Prakan nachází farma, hostící více než 60 tisíc krokodýlů.
Ayutthaya
Bývalé hlavní město říše leží asi 80 km severně od Bangkoku, v místě, kde je založil generál U Thong, na ostrově vzniklém soutokem řek Chao Phraya, Pa Sak a Lopburi, propojených kanálem. Po 417 let, bylo hlavním městem království, jemuž postupně vládlo 33 králů a nádherou ohromovalo i evropské návštěvníky. Protože Barmánci město opakovaně dobyli a nakonec srovnali se zemí, jsou v historickém areálu k vidění pouze impozantní ruiny. V rekonstruovaném Wat Phra Mongkhon Bophit se nachází 15 m vysoká bronzová socha sedícího Buddhy z 15. stol. Další zajímavosti jsou Národní muzeum Chao Sam Phraya, Centrum pro studium dějin a Palác Chandra Kasem. V areálu lze spatřit také slony, kteří po rozpáleném asfaltu pochodují s turisty v červených sedačkách upevněných na hřbetě.
Chiang Mai
Nejvýznamnější město na severu Thajska na řece Ping, asi 700 km od Bangkoku, bylo ve 13. stol. hlavním městem říše Lanna. Jihozápadně od města je nejvyšší hora Thajska, Doi Inthanon. Historické jádro uzavřené vodním příkopem a částečně dochovanými hradbami s pěti branami dodnes zdobí pozoruhodné chrámy ze 13. – 16. století. Ze tří set chrámů ve městě a okolí jsou nejznámější Wat Phra Singh a Wat Phra Viharn Lai Kam se sochou Phra Singh Buddha, s typickou detailní výzdobou sloupů a dveří. Významným poutním místem je Wat Phra That Doi Suthep na hoře Doi Suthep, postavený na místě, které vybral posvátný bílý slon, nesoucí schránku s Buddhovou relikvií.
Sukhotai
Kdysi hlavní město Sukhotajské říše, sahající až po dnešní Singapur, které založil vojevůdce Sri Intradit v době považované za „zlatý věk thajských dějin“, leží zhruba uprostřed mezi Bangokem a Chiang Mai. Vznikly zde první sochy Buddhy, zejména nejméně obvyklý „kráčející“ Buddha. Mimo moderní město leží rozlehlý „Historický park“ chráněný UNESCO, s Národním muzeem krále Ramkamhaenga, jenž vytvořil thajské písmo a nahradil khmérský hinduismus théravádovým buddhismem. Památkami jsou zejména Wat Mahathat, Wat Sra Si a Wat Sri Chum. Staré město bylo ve 14. stol. opuštěno, když Sukhotai byla pohlcena říší Ayutthaya.
Surat Thani
Bývalé centrum říše Srivichaya připomíná pagoda chrámu Wat Phra Boromathat Chaiya s ostatky Buddhy. Chrám Wat Suan Mokkha Phalaram obklopený přírodním parkem je vyhledávaným meditačním centrem. V nedaleké „opičí škole“ se opice učí sklízet kokosové ořechy. Ve stejnojmenné provincii je několik národních parků, např. Khao Sok s deštným pralesem, v němž žijí tygři, sloni i malajští medvědi. Národní park Mu Ko Angthong severozápadně od Ko Samui tvoří přes 40 ostrovů.
Zvyklosti a obyčeje
Animismus a pověrčivost. Většina Thajců věří v amulety, šťastná a nešťastná čísla, posvěcení nových věcí (autem počínaje) a všudypřítomné duchy („phí“), které si musíme předcházet, aby neškodili. Půvabné a nepřehlédnutelné „domečky pro duchy“ jsou doslova u každé stavby, ať je to chatrč, hotel nebo sídlo banky. Jsou novým příbytkem duchů, kterým stavba zabrala místo a duchové jsou denně zásobováni jídlem, pitím, vonnými tyčinkami a čerstvými květinami. Nešlapte na práh, ať nerozzlobíte ducha prahu a zujte si boty, aby pod podrážkami nemohl zlý duch vniknout do interiéru. Žádný Thajec neučiní významnější rozhodnutí bez věštby, za kterou putuje buddhistického chrámu. Pokud se uchází o zaměstnání nebo potřebuje půjčku, podílí se na rozhodování o jeho osudu přizvaný expert na chování a mimiku. Nedaří se stavba? Odborník – geomantolog vám řekne, že zvolené místo není vhodné, měli jste se poradit předem.