Klimatické podmínky

Celkově je klima v Thajsku typicky tropické s celoročními průměrnými teplotami 27 – 35 °C, avšak odlišné v jednotlivých oblastech vzhledem k velké rozloze území. Na severu a v centrální části jsou tři roční období: přibližně od března do května panuje vlhké horké léto, teploty až 40 °C, od května do listopadu je období dešťů s denními přeháňkami, jež přináší od Indického oceánu jihozápadní monzum. Pro Evropany nejpříjemnější chladné období nastává od listopadu do března, kdy denní teploty dosahují kolem 30 °C, v noci je asi o deset stupňů méně. Zatímco hornatý sever je chladnější zejména v noci, Malajský poloostrov je celoročně i celodenně horký, s teplotami až 40 °C a vlhkostí vzduchu přes 80 %. Monzunové období dešťů na nejzazším jihu trvá i 10 měsíců, směrem k severu se zkracuje. V praxi monzun znamená, že vydatně prší po několik hodin. Slunce celoročně vychází asi v 6 hodin, zapadá okolo 18 hodin.

Gastronomie

Thajská kuchyně je světoznámá, proslulá exotickými kombinacemi, hodně kořeněná a pálivá. Běžné přísady jsou např. několik druhů bazalky (horapa, ga-prow, manglug), cibule (horm-lek), citronová tráva (ta krai), citrusy (som saa, ma-nao a zelený ma-grut), česnek (gra-tiem), feferonky (prik kinu), hřebíček (gaan ploo), kardamon (loog gra-wan), koriandr, máta, mandarinky (som khiew wahn), muškátový oříšek (dorg a loog junn), lístky pandánu (toey), sesam (nga), skořice (ob chuey), zázvor (př. khing, khaa, gra-shai) a žampiony (hed kradum). Pepř a sůl nahrazuje fermentovaná rybí omáčka. Skutečně ostrá jídla bývají v podniku pro turisty označená jako „very hot“. Hlavní jídlo tvoří polévky se zázvorem a kokosovým mlékem, kuřecí či vepřové maso, ryby a mořské plody, převládající přílohu rýže (vařená = khán-pan, smažená = khán-phat, lepkavá = khán-nýu) a rýžové nudle, tapioka, sojové boby (tchuarea), kukuřice (khao) a taro (puak). Ze salátů je oblíbený papájový (som tam), z nezralé papáji, česneku, chilli, rybí omáčky a krevet.

Zajímavá místa

Bangkok

Název Bangkok - „Místo zelených švestek“ používají cizinci, Thajci své hlavní město na řece Chao Phraya nazývají Khrung Thep, „Město Andělů“. Celé jméno, zapsané v Guinesově knize rekordů, zní „Khrung Thep Maha Nkhon Amorn Rattanakosin Mahindrayutthaya Mahadilokpop Noparattana Radchhani Burirom Udom Rachnivet Mahastan Amorn Pimarn Avatarn Satit Sakatuttiya Vishnukarm Prasit“. V přibližném překladu to je „Město andělů, velké, nikdy nepodrobené věčné a nádherné sídlo hinduistického boha Indry, vznešené město s devíti vzácnými drahokamy, diamantem, rubínem, smaragdem, žlutým safírem, granátem, modrým safírem, měsíčním kamenem, zirkonem a tygřím okem, královské sídlo s nebeským palácem a mnoha velkolepými stavbami, věčné město kde sídlí bohové a má svůj domov hinduistický bůh Krišna, město stvořené bohem Višnou“. Thajská metropole je plná kontrastů: z vody trčí chatrče a tradiční „domečky pro duchy“ na dohled moderních výškových budov a prosklených bank. Město je sídlem královské rodiny, největším thajským přístavem a ekonomickým i finančním centrem země, kde jezdí 80 % všech osobních aut, působí 50 % všech lékařů a studuje 80 % všech studentů. Nejvýznamnější památky jsou na ostrově Rattanakosin: Velký Královský palác, nejvýznamnější chrám Wat Phra Kaeo s nefritovou soškou, jež je symbolem Thajska, Wat Pho - Chrám ležícího Buddhy, Wat Traimit (Chrám Zlatého Buddhy). Wat Arun (Chrám úsvitu či červánků). Poučná je plavba po kanálech (klongy), které jsou pro místní obyvatele ulicí, koupelnou, prádelnou i myčkou nádobí. Nejznámější obchodní centra jsou Suriwang a Silom, Sukhumvit Rd. a Čínská čtvrť. Noční tržiště Patpong je dnes už jen kulisou. Asi 1,5 hod jízdy leží proslulý vodní trh Damnoen Saduak, nejatraktivnější ráno. Směrem do Pattaye se v Samuth Prakan nachází farma, hostící více než 60 tisíc krokodýlů.

Ayutthaya

Bývalé hlavní město říše leží asi 80 km severně od Bangkoku, v místě, kde je založil generál U Thong, na ostrově vzniklém soutokem řek Chao Phraya, Pa Sak a Lopburi, propojených kanálem. Po 417 let, bylo hlavním městem království, jemuž postupně vládlo 33 králů a nádherou ohromovalo i evropské návštěvníky. Protože Barmánci město opakovaně dobyli a nakonec srovnali se zemí, jsou v historickém areálu k vidění pouze impozantní ruiny. V rekonstruovaném Wat Phra Mongkhon Bophit se nachází 15 m vysoká bronzová socha sedícího Buddhy z 15. stol. Další zajímavosti jsou Národní muzeum Chao Sam Phraya, Centrum pro studium dějin a Palác Chandra Kasem. V areálu lze spatřit také slony, kteří po rozpáleném asfaltu pochodují s turisty v červených sedačkách upevněných na hřbetě.

Chiang Mai

Nejvýznamnější město na severu Thajska na řece Ping, asi 700 km od Bangkoku, bylo ve 13. stol. hlavním městem říše Lanna. Jihozápadně od města je nejvyšší hora Thajska, Doi Inthanon. Historické jádro uzavřené vodním příkopem a částečně dochovanými hradbami s pěti branami dodnes zdobí pozoruhodné chrámy ze 13. – 16. století. Ze tří set chrámů ve městě a okolí jsou nejznámější Wat Phra Singh a Wat Phra Viharn Lai Kam se sochou Phra Singh Buddha, s typickou detailní výzdobou sloupů a dveří. Významným poutním místem je Wat Phra That Doi Suthep na hoře Doi Suthep, postavený na místě, které vybral posvátný bílý slon, nesoucí schránku s Buddhovou relikvií.

Sukhotai

Kdysi hlavní město Sukhotajské říše, sahající až po dnešní Singapur, které založil vojevůdce Sri Intradit v době považované za „zlatý věk thajských dějin“, leží zhruba uprostřed mezi Bangokem a Chiang Mai. Vznikly zde první sochy Buddhy, zejména nejméně obvyklý „kráčející“ Buddha. Mimo moderní město leží rozlehlý „Historický park“ chráněný UNESCO, s Národním muzeem krále Ramkamhaenga, jenž vytvořil thajské písmo a nahradil khmérský hinduismus théravádovým buddhismem. Památkami jsou zejména Wat Mahathat, Wat Sra Si a Wat Sri Chum. Staré město bylo ve 14. stol. opuštěno, když Sukhotai byla pohlcena říší Ayutthaya.

Surat Thani

Bývalé centrum říše Srivichaya připomíná pagoda chrámu Wat Phra Boromathat Chaiya s ostatky Buddhy. Chrám Wat Suan Mokkha Phalaram obklopený přírodním parkem je vyhledávaným meditačním centrem. V nedaleké „opičí škole“ se opice učí sklízet kokosové ořechy. Ve stejnojmenné provincii je několik národních parků, např. Khao Sok s deštným pralesem, v němž žijí tygři, sloni i malajští medvědi. Národní park Mu Ko Angthong severozápadně od Ko Samui tvoří přes 40 ostrovů.

Zvyklosti a obyčeje

Animismus a pověrčivost. Většina Thajců věří v amulety, šťastná a nešťastná čísla, posvěcení nových věcí (autem počínaje) a všudypřítomné duchy („phí“), které si musíme předcházet, aby neškodili. Půvabné a nepřehlédnutelné „domečky pro duchy“ jsou doslova u každé stavby, ať je to chatrč, hotel nebo sídlo banky. Jsou novým příbytkem duchů, kterým stavba zabrala místo a duchové jsou denně zásobováni jídlem, pitím, vonnými tyčinkami a čerstvými květinami. Nešlapte na práh, ať nerozzlobíte ducha prahu a zujte si boty, aby pod podrážkami nemohl zlý duch vniknout do interiéru. Žádný Thajec neučiní významnější rozhodnutí bez věštby, za kterou putuje buddhistického chrámu. Pokud se uchází o zaměstnání nebo potřebuje půjčku, podílí se na rozhodování o jeho osudu přizvaný expert na chování a mimiku. Nedaří se stavba? Odborník – geomantolog vám řekne, že zvolené místo není vhodné, měli jste se poradit předem.
Ko Lanta

Perla Jižního Thajska. Panenská příroda a přenádherné pláže jsou největšími devizami tohoto odtrova. Ideální místo pro odpočinkovou dovolenou.

Popis destinace

Jeden z posledních nedotčených přírodních rájů v Andamanském moři, kam po vpádu turistické civilizace do Krabi a na ostrov Phuket utíkají milovníci skutečné robinzonády v autentickém prostředí života prostých rybářů a jejich pohostinnosti. Nejjižněji situovaný ostrov z naší thajské nabídky leží nejblíže k rovníku při západních březích Malajského poloostrova již nepříliš daleko od hranic s Malajsií. Její vliv je patrný i na převažující muslimské populaci ostrova. Zatímco vnitrozemí ostrova tvoří plantáže kaučukových stromů, které pokrývají i úbočí páteřního horského hřebenu, západní pobřeží lemují překrásné nedotčené pláže dostupné jedinou silnicí. Ubytování má jednodušší ráz, je organizováno v příjemných vzdušných bungalovech a soustřeďuje se zejména na nejznámější pláž ostrova - Klong Dao. Pláž je písčitá, orientovaná na západ a lemovaná pásmem kokosových palem. Vedle hotelů jsou k dispozici i malé restaurace a jednoduchá občerstvovací zaří- zení. Pobyty v tomto místě jsou určené zejména pokročilým zkušeným cestovatelům, kteří hledají klid a nové zážitky.
Ko Samui

Kokosový ostrov plný úsměvů. Jeden z nejromantičtějších ortovů světa s bílými plážemi, romantickými zátokami, průzračným mořem a divokou džunglí. Tak nějak vypadá ráj na zemi.

Popis destinace

Skutečně tropicky vyhlížející ostrov patří díky omezené hotelové kapacitě k posledním oázám nedotčené přírody v jihovýchodní Asii. Leží v jižní části Siamského zálivu v blízkosti břehů Malajského poloostrova. Vnitrozemí je pokryto zalesněnými vrcholky hor, pobřeží je lemováno jedinečnými plážemi s nádhernou tropickou přírodou palmových hájů a bizarními žulovými skalisky, která zkušeným cestovatelům připomínají pláže na Sey chel ských ostrovech. Mezi hlavní atrakce ostrova lze zařadit opičí háj, vodopád Hin Lad, sladkovodní jezero a mořský národní park Ang Thong, který je tvořen 40 ostrůvky pokrytými romantickým deštným pralesem. Hlavním střediskem ostrova je Chaweng lemující stejnojmennou asi 5 km dlouhou pláž. Prakticky na jednom místě nabízí překrásnou pláž pokrytou jemným bílým pískem i zázemí dnes již slušně rozvinutého střediska plného restaurací, barů a obchodů. Pobřeží při této pláži je poměrně mělké a za odlivu voda na některých místech ustupuje. Druhou rychle se rozvíjející oblastí je Lamai. Pláž pokrytá hrubším pískem i přilehlé středisko jsou trochu klidnější než Chaweng, Podmínky pro koupání zde však patří k nejlepším na ostrově, zejména možnosti plavání i za odlivu. Dovolená na Ko Samui je vhodná zejména pro zájemce o klidnou dovolenou v nerušeném prostředí tropického ostrova pod kokosovými palmami.
Ko Yao Noi Island

Místo, kde se zastavil čas! Ostrůvek v zálivu Ao Phang Nga Vám umožní zapomenout na všední starosti a užívat si ničím nerušenou dovolenou.

Popis destinace

Zátoka Phang Nga – nejfotogeničtější oblast Thajska, ve které se nachází několik stovek vápencových homolí, které čnějí přímo z moře až do výšky 300 m. Toto místo je známé také díky bondovce Muž se zlatou puškou a jedna skála se přímo nazýva Ostrov Jamese Bonda
Krabi

Thajská dovolená v pravém stylu! Krabi se pyšní jednou z nejlepších turistických infrastruktur a uspokojí i ty nejnáročnější cestovatele. Slunce, moře, pláž a příroda – klasika, která nikdy nezklame.

Popis destinace

Středisko Krabi patří v posledních letech k nejpopulárnějším místům v Thajsku. Nabízí návštěvníkům skutečně úchvatné přírodní scenérie a panoramata tvořená strmými vápencovými útesy, romantickými mořskými zálivy a lagunami, které pokrývá všudypří- tomná exotická zeleň. Místo leží na západních březích Malajského poloostrova přímo naproti ostrovu Phuket a je omýváno vlnami Andamanského moře. Pláže pokrývá zářivě bílý nebo zlatavý písek. Velké množství potá- pěčských center zde nabízí spoustu výletů k přilehlým korálovým ostrůvkům. Na své si přijdou zkušení potápěči i začátečníci. Strmá skaliska lákají rovněž pěší turisty i regulérní horolezce. Vzhledem k omezeným ubytovacím kapacitám nejsou na Krabi ještě davy turistů a proto zejména luxusní hotely nabízejí prožití klidné dovolené v přírodě mimo zábavní civilizační centra. Nejznámější pláží je slavná Railay Beach, která je ze všech stran obklopena strmými vápencovými skalisky a pří- stupná pouze z moře. Zdejší hotely leží na ploché šíji rozdělující pláž na dvě části. Na dohled leží další překrásná pláž Phra Nang s podobnou scenérií moře a skalisek, prý nejkrásnější v celé jihovýchodní Asii. Poněkud více turisticky zpřístupněnou je známá pláž Ao Nang. Pláž je rovněž písčitá s orientací na západ a nabízí promenádu s malými obchůdky a restauracemi. Tato pláž se stala v posledních letech oblíbeným cílem výletních člunů, které zde kotví v denních hodinách.
Pattaya

Místo, které nikdy nespí. Živé ulice, bohatý noční život a zajímavé atrakce – turistická Pattaya je určena hlavně pro ty, kteří se nechtějí na dovolené nudit.

Popis destinace

Proslulé přímořské středisko, které patří již po dlouhá léta k nejnavštěvovanějším místům v Thajsku, je situováno asi 150 km jižně od Bangkoku. Čilým ruchem pulsující středisko se rychle rozrůstá do šířky a díky výš- kovým domům i do výšky. Pattaya je se svými nesčetnými bary, diskotékami, noč- ními kluby, kabarety a restauracemi ideálním místem pro milovníky živých středisek, kteří vyhledávají noční život plný zábavy a vzru- šení. Zkrátka však nepřijdou ani ti, kteří po nočních radovánkách netouží. Pro ně jsou připraveny hotelové areály se zahradami a bazény i pláže střediska a přilehlých ostrovů. Centrum nočního života tvoří centrální a zejména jižní Pattaya. Abychom našim klientům umožnili rychlý přístup do center zábavy a současně i dostatečný klid hotelových zahrad, vybrali jsme hotely ve dvou zónách střediska. První tvoří severní Pattaya, která leží v blízkosti pláže Wong Amat vyhledávané díky svému zelenému okolí zejména českými turisty. Naší druhou hotelovou zónou je Jomtien Beach ležící jižně od centrální části Pattaya. Tvoří ji palmová promenáda podél moře lemovaná hotely a samostatné plně soběstačné středisko zábavy. Její výhodou je vyšší kvalita koupání než v centrální části Pattaya. Jižně od Jomtien Beach pak leží samostatné hotelové areály situované přímo na břehu moře, které nabízejí nejkvalitnější přírodní zázemí i koupání v celé oblasti. Z obou našich hotelových zón je centrální Pattaya snadno a rychle dostupná prostředky místní dopravy. Pláže jsou pokryté hrubozrnným žlutým pískem. Pro milovníky tropické přírody jsou k dispozici přilehlé korálové ostrovy s překrásnými plážemi.
Phuket

Nejoblíbenější thajský ostrov. Ostrov splňující i ty nejnáročnější měřítka se pyšní nádhernou přírodní scenérií, písčitými plážemi i kulturními památkami. Ráj pro potápěče, milovníky sportů i milovníky relaxace.

Popis destinace

Nejznámějším a nejoblíbenějším místem jižního Thajska je bezesporu Phuket, ostrovní provincie snů v Andamanském moři, která je vyhlášena svou neobvyklou scenérií hor, deštného pralesa a jeho vodopádů. Ostrov leží v jižní části Thajska asi 700 km od Bangkoku na dohled od západních břehů Malajského poloostrova, s nímž je spojen mostem. Dříve místo těžby cínu a dobývání přírodního kaučuku je dnes jedním z nejžá- danějších míst pro exotickou dovolenou v celé jihovýchodní Asii. A proč právě Phuket je tolik žádaný? Protože nabízí v harmonické symbióze vše, co patří k moderní exotické dovolené: rušné středisko plné noční zábavy, nádherné pláže s ideálními podmínkami pro koupání i hodnotné výlety za přímořskými i vnitrozemskými scenériemi. Ostrov má dlouhé pláže v širokých rozlehlých zálivech pokryté zářivě bílým pískem a lemované palmovými a piniovými háji. Hlavním turistickým a zábavním centrem ostrova je Patong Beach. Středisko se táhne podél krásného zálivu se širokou pís- čitou pláží. Na zdejších rušných obchodních třídách najdete velké množství obchodů, barů restaurací i zábavních podniků. Přestože jde o středisko plné života, působí pláž lemovaná promenádou porostlou palmami svěžím a přírodním dojmem. Jižně od Patong Beach leží přírodní zálivy s plážemi Karon a Kata Beach. Tyto oblasti již nenabízejí tolik zábavních příležitostí a jsou méně rušné. Zato však zdejší pláže patří co do kvality koupání k nejlepším na ostrově. Severně od Patong Beach leží samostatná pláž Kamala Beach s pozvolnou svažitostí dna vhodná pro dovolenou rodin s menšími dětmi. Výhodou této nádherné pláže je i rychlá dostupnost střediska Patong Beach.
Phi Phi Island

Rozeklané romantické ostrovy krasového původu typické svými strmými útesy a skalními masivy, soutěskami a liduprázdnými zálivy - to vše jen 40 km od Phuketu.

Popis destinace

Šest malých ostrovů leží v Andamanském moři asi 40 km jižně od ostrova Phuket. Jde o rozeklané romantické ostrovy krasového původu typické svými strmými útesy a skalními masivy, soutěskami a liduprázdnými zálivy, které jsou často přístupné jenom z moře. Vše je pokryto bujnou zelenou vegetací, která umocňuje exotický ráz ostrovů. Pláže jsou pokryté zářivě bílým pískem a omývané skutečně křišťálově čistou vodou. Ostrovy nabízejí také ideální příležitosti pro šnorchlování a potápění k překrásným a bohatým korálovým útesům. Hlavním ostrovem je Phi Phi Don, kde najdeme několik hotelů určených pro návštěvníky vyhledávající romantickou a skutečně klidnou dovolenou robinzonského typu. V okolí hotelů je několik restaurací a obchůdků avšak silnice ani další znaky civilizace zde nehledejte. Transfer z letiště v Phuketu trvá asi 1 hodinu do přístavu na jižním konci ostrova a dále asi 2 hodiny lodí k ostrovům Phi Phi. Na vyžádání zajistíme rovněž kombinované pobyty plné kontrastů: týden v rušném středisku Patong a týden robinzonády na ostrovech Phi Phi. Pro zájemce o celý pobyt organizovaný jen na ostrovech Phi Phi je s ohledem na lodní řády první noc zajištěna na Phuketu.
© 2021 CESTOVNÍ KANCELÁŘ ČEDOK A.S.