Klimatické podmínky

Na pobřeží Egejského a Středozemního moře jsou mírné, deštivé zimy a horká, suchá léta - i přes 40 °C ve dne, až 30 °C v noci. V Istanbulu se teploty v létě pohybují v průměru okolo 28 °C až 30 °C. Zimy jsou obvykle chladné, ale nad bodem mrazu, s deštěm a trochou sněhu. Na Anatolské plošině je v létě horko a v zimě hodně chladno. Černomořské pobřeží je v létě mírné a deštivé, v zimě deštivé a mrazivé. Obecně na pobřeží je roční srážkový průměr kolem 500 - 700 mm, kdežto ve vnitrozemí pouze 200 mm. Stálá sněhová pokrývka leží od 3 800 m n.m. výše. Teplota moře je proměnlivá: 20 °C (květen), 22 °C (červen), 25 – 28 °C (červenec – srpen), 26 °C (září) a 23 °C (říjen). Optimální dobou pro návštěvu Turecka je léto a podzim.

Gastronomie

Turecká kuchyně je vynikající a její ostrá i sladká jídla vrchovatě naplňují naše představy o chutích „orientální“ kuchyně. Typický jídelníček představují denně čerstvé ryby, čerstvá zelenina a bylinky, grilovaná kuřata a jehněčí. Zeleninové saláty dochucené jogurtem, česnekem, mátou nebo olivami, se podávají už třeba hned k snídani. „Haydari“ je oblíbená česneková omáčka, a „beyaz penir“ kozí sýr. Z ovoce jsou běžné především dva druhy melounů, fíky a meruňky. „Keskül“ je vanilkovo-mandlový krém, „lokum“ turecký med, „sütlac“ rýžový pudink a „tahin“ halva (chalva), přeslazená sezamová pasta. Z nápojů jsou favority černý čaj či jablečný čaj, a samozřejmě výborná turecká káva „kahve“. Místní specialitou je „ayran“, v podstatě osolené mléko. Ochutnejte místní bílé víno „sarap“ Cankaya z oblasti Kavaklidere, nebo tureckou lihovinu „raki“ s anýzovou příchutí, podávanou s vodu a ledem.

Zajímavá místa

Ankara

Hlavní město Turecka od založení moderního státu v roce 1923, kdy Atatürk potřeboval zviditelnit symbolické odtržení se země od orientální minulosti. Vnitrozemská poloha Ankary je zároveň určitou ochranou města. Na místě dnešního moderního města kdysi vládli Chetité a poté mu dal jméno frygický král Midas: „Angora“ (kotva), podle kotvy z Noemovy archy, kterou zde údajně našel. Za návštěvu stojí určitě úžasné Chetitské muzeum, Ankarská citadela s osmanskou čtvrtí uvnitř, několika minarety a vyhlídkou z věže Sark Kulesi a skutečně monumentální Atatürkovo mauzoleum se zajímavou audiovizuální show v turistické sezóně.

Bursa

Město na svazích hory Uludag je plné hrobek a mešit. Nejvýznamnější jsou Yesil Cami (Zelená mešita) s nádhernými dlaždicemi, Yesil Türbe (Zelená hrobka), mauzoleum sultána Mehmeda I. a jeho rodiny, mešita Sultan Murat II Cami, obklopená hrobkami jeho početné rodiny a největší mešita v Burse, Ulu Cami se 20 kopulemi. Obchoduje se zde s přírodním hedvábím.

Edirne

Dříve Hadrianopolis podle císaře, jenž z ní udělal hlavní město římské Thrákie, ve 14. století pak hlavní město Osmanské říše, leží 230 km severozápadně od Istanbulu na bývalé římské silnici Via Egnatia. Nepřehlédnutelná mešita Selimiye Cami z roku 1569 je největší a nejnádhernější mešitou v Turecku. Eski Cami (Stará mešita) je proslulá neobvyklou výzdobou písmem a obklopena živým tržištěm. Třetí mešita Üc Serefeli Cami se pyšní balkóny, navlečenými jako kroužky na impozantních minaretech.

Kappadokie

Pozoruhodné území fantastických skal a skalních chrámů, vymezené trojúhelníkem Kayseri – Aksaray – Nigde se nalézá v nadmořské výšce cca 900 m n.m. zhruba uprostřed Anatolie, nehostinné suché oblasti centrálního Turecka. Klimatické podmínky, vítr, déšť i slunce, vypreparovaly z mohutných vrstev měkkého sopečného tufu zpevněné vrstvy a „kamenné klobouky“ fantastických tvarů. Nejznámější jsou tři lokality: údolí Göreme a skalní chrámy, podzemní města Derinkuyu a Daymakli poblíž Nevsehiru a kaňon Ihlava nedaleko Aksaray.

Trója

Heroické město popsané v Illiadě vykopal v letech 1871- 1890 z pahorku Hisarlik německý archeolog Heinrich Schliemann. Válka o krásnou Helenu trvala 9 let, k městu připlulo 3000 lodí a po mnoha peripetiích díky řecké lsti padlo. Dnes už víme, že zde bylo dokonce 47 různých měst postavených nad sebou v devíti hlavních vrstvách. Za legendární Tróju označili odborníci vrstvu VIIA. Kromě vykopávek pod širým nebem je zde velká maketa dřevěného koně a malé muzeum. Nejsnadnější přístup je z Canakkale vzdáleného 27 km.

Bospor

Podle řeckého „bous“ (kráva) a „poros“ (přeplavba). Životně důležitá lodní trasa, spojující Černé a Marmarské moře. Odděluje evropskou a asijskou část Istanbulu a denně po ní pluje množství převozních lodí. V roce 1973 ji poprvé překlenul visutý most.

Dardanely

Strategicky významná úžina délky 65 km s původním jménem „Helles Puntus“ (most do Řecka) mezi Marmarským a Egejským mořem byla od starověku frekventovanou spojnicí mezi Černým a Středozemním mořem. Jako první ji údajně ovládali Trójané, které však díky známému „trójskému koni“ vypudili Řekové.

Zvyklosti a obyčeje

Turecko je velmi pohostinná a tolerantní země. Přesto je třeba nepodceňovat kulturní odlišnosti islámu a zejména respektovat velkou úctu, která v Turecku patří náboženství, státu a státním symbolům včetně zakladatele státu, Mustafy Kemala Atatürka. Citlivým tématem je také kurdská otázka. Na návštěvě by bylo velkou urážkou nezout si boty. Nabízené jídlo se sluší řádně vychválit. Turecké lázně (hamam) jsou v každém městě a oddělené zvlášť pro muže a pro ženy. Obtočeni pruhy tenkého plátna „pestemal“ vstoupíte do potící místnosti připomínající saunu a poté řádně rozehřáti se opláchnete v umyvadlech v ústřední místnosti „hararet“. Zde budete položeni na zahřáté kameny „gobek tasi“, namydleni a namasírováni hrubou rukavicí „kese“. Při následujícím odpočinku si můžete dopřát ještě olejovou masáž a na závěr šálek čaje.

Egejská riviéra

Přírodní skvost s nádhernými plážemi a zátokami s křišťálově čistou vodou. Oblast je vyhledávána klienty z celé Evropy, kterým se zde naskýtá možnost vychutnat si nefalšovanou chuť orientu.

Popis destinace

Egejské pobřeží Bodrum je jednou z nejvýznamnějších oblastí letní rekreace v Turecké republice. Střídají se zde krásné písečné pláže se skalnatými a romantickými plážemi v nádherných zálivech. Oblast je vyhledávána klienty z celé Evropy, zejména pro možnost prožití nádherné dovolené u moře se sluneční garancí a přitom vychutnat nefalšovanou chuť orientu, výhodně nakoupit a současně si i prohlédnout řadu antických památek. Kvalita vybraných hotelů a stravovacích služeb splňuje i ty nejvyšší nároky. Důkazem toho je skutečnost, že se sem jezdí rekreovat nejen turecká, ale i zahraniční smetánka. Vzhledem k poloze v jihozápadním Středomoří umožňuje tato oblast navíc kvalitní koupání v příjemně vyhřáté vodě od dubna až do listopadu.

Pobytová místa

Bodrum

Původně se tato oblast nazývala Halicarnassus, která se stala známou jako „Petronium“, z kterého vzniklo v místním nářečí jméno Bodrum. Původní Caria přístav byl místem narození „otce dějin“ Heredota. Mausoleum v Bodrumu bylo původně místem jednoho ze sedmi divů antického světa. Ke koloritu celé krajiny patří několik starých bílých větrných mlýnů, které se nacházejí nad úžasným přístavem. V současné době je Bodrum jedním z nejpopulárnějších resortů včetně svých antických kouzel, ukrytých hluboko ve zdech středověkého hradu. V dávné době hrad sloužil jako vězení a nyní je zde museum podmořské archeologie. Malebný přístav jachet je lemován pěší promenádou s řadou restaurací, barů a obchodů, které lákají k večerním procházkám s nezapomenutelnými zážitky. Je zde řada nádherných pláží s křišťálovou vodou a čistota moře byla oceněna „modrou vlajkou“. Letiště Milas je vzdáleno cca 40 kilometrů od Bodrumu.

Gümbet

Středisko Gümbet dostalo svůj název podle několika bílých vodních nádrží, tyčících se na kopci nad mořem. Původní název v místním nářečí byl Kümbet. Zde se nacházejí jedny z nejdelších a nejkrásnějších písečných pláží na tomto poloostrově a celý záliv je lemován pěší promenádou s nekonečnou řadou obchodů, restaurací, nočních barů a dalších turistických atrakcí. Je zde bohatý denní i noční život, který v mnoha případech končí až s ranním rozbřeskem. Oblíbené středisko je vzdáleno asi 5 kilometrů od městečka Bodrum. Spojení je zajišťováno místními minibusy, nazývanými Dolmuš.

Bitez

Bitez je malebné, okouzlující a menší středisko ideální pro rodiny s dětmi a ostatní turisty, kteří chtějí prožít klidnou dovolenou v nádherné přírodě u krásných pláží s křišťálovou vodou. Středisko je ideálním místem pro windsurfing a stává se centrem využití řady vodních sportů, jako je jízda na vodních skútrech, létání na padáku za člunem či plavba na menších plachetnicích či katamaránech s posádkou. Noční život zde není tak bohatý jako ve střediscích Bodrum a Gümbet, nicméně řada příjemných hotýlků s rodinnou atmosférou, několik restaurací, barů a obchodů na pěší promenádě podél celého zálivu v kombinaci s krásnou pláží a čistým mořem, Vám připraví dokonalé zážitky z dovolené.

Turecká riviéra

Nejvýznamnější oblast letní rekreace v Turecké republice. Jde o pás krásných písčitých a oblázkových pláží, který se táhne podél pohoří Taurus.

Popis destinace

Oblast je vyhledávána klienty z celé Evropy zejména pro možnost prožití nádherné dovolené u moře se sluneční garancí a přitom umožňuje poznat nefalšovanou chuť orientu, výhodně nakoupit a prohlédnout si i řadu antických památek. Kvalita ubytovacích a stravovacích služeb i komplexnost vybavení hotelových areálů a klubů přitom splňuje i ty nejvyšší nároky. Vzhledem k poloze ve východním Středomoří umožňuje oblast navíc kvalitní koupání v příjemně vyhřáté vodě od dubna až po listopad.

Pobytová místa

Belek

Středisko vybudované na zelené louce přímo na břehu mnohakilometrové písčité pláže. V posledních letech zde byly postaveny luxusní hotelové komplexy s nejvyšší úrovní služeb. Oblast je chráněna pohořím Taurus, v blízkosti se nalézá staré město Aspendos. Na pobřeží rostou pinie a palmy, v okolí jsou olivové a citrusové plantáže. Spojení s ostatními středisky umožňují levné taxíky jedoucí přímo od hotelu. Transfer z letiště v Antalyi trvá asi 50 minut.

Side

Rychle se rozvíjející turistické centrum, které je proslulé zejména krásnými písečnými plážemi, ale i historickými památkami, z nichž nejvýznamnější je antické divadlo. Další významnou památkou je byzantská bazilika z antického období a řada historických nálezů, jako jsou mince, sochy a keramika, umístěné v archeologickém muzeu. Nová část města Side je vyhledávána zejména pro řadu obchodů se suvenýry a s textilním zbožím. Je zde i řada restaurací, barů a nočních klubů, které uspokojí i milovníky nočního života. Vzdálenost od letiště je asi 70 minut jízdy.

Lara

Středisko se nachází cca 10km od centra města Antalya a 20km od mezinárodního letiště. Jsou zde převážně luxusní hotely poskytující dokonalé služby převážně v systému ultra all inclusive. Krásné písečné pláže a služby na úrovni uspokojí i ty nejnáročnější klienty.

Kemer

Toto středisko se vyznačuje úchvatnou přírodou na pozadí pohoří Taurus, které se zde přibližuje až k moři, jakoby do něj sestupovalo. Ne náhodou je oblast kolem Kemeru přirovnávána k těm nejkrásnějším místům na Turecké rivéře. Centrum letoviska je soustředěné kolem pěší zóny a nabízí nepřeberné množství zábavy - restaurace, bary, kavárny a obchůdky. Návštěvníci v tomto středisku ocení krásné oblázkové pláže s křišťálově čistou vodou a vzduch provoněný pryskyřicí piniových lesů. Transfer z letiště v Antalyi trvá asi 50 minut.

© 2021 CESTOVNÍ KANCELÁŘ ČEDOK A.S.