Istanbul

Legendární metropole, která postupně nesla jména Byzantion, Nový Řím, Konstantinopol a posléze Istanbul spojuje po staletí dva kontinenty a je jedním z nejdéle kontinuálně obydlených měst světa. Díky dlouhé a pestré historii hýří antickými, byzantskými, perskými i tureckými památkami, svět Západu se tu prolíná se světem Orientu, vedle minaretů se tyčí moderní skleněné výškové budovy. Na ulici uvidíte tradiční šátky a závoje i poslední evropskou a americkou módu, jezdí zde tramvaje a metro. V rušném přístavu kotví bosporské trajekty i zaoceánské lodě.

Památky a pozoruhodnosti města

Nelze vyjmenovat všechny pozoruhodnosti, ale určitě nelze vynechat následující - Staré město Stambul s historickou čtvrtí Sultanahmet s kostelem Haghia Sofia (Aja Sofia, Chrám Svaté moudrosti), který se stal posléze mešitou a dnes je muzeem. Pyšní se obrovskou kupolí a třpytivými mozaikami. Sultan Ahmet Camii, tzv. „Modrá mešita“ (1606 – 1616, přízvisko dle barvy interiéru) postavená sultánem Ahmetem I., vrcholné dílo osmanské architektury s kaskádou kupolí, šesti minarety a 260 okny s barevnými skly a 20 000 iznickými kachlemi. Hippodrom, víceúčelová aréna, která pojala až 100 000 diváků. Topkapi Sarayi (palác Topkapi), kde kdysi žilo na 4000 lidí, je skutečným labyrintem mnoha nádvoří, skvostných sálů a reprezentativních zahrad s krásnými fontánami a harémem (původně 400 místností) na vrcholu kopce, odkud je úžasný pohled na Bosporskou úžinu při jejím ústí do Marmarského moře.
Misir Carsisi (Egyptský bazar nebo Trh s kořením) je nepřehledné rušné tržiště na dohled trajektového přístavu. Je zavalené zejména pytli s kořením a dominují mu dvě mešity: Yemi Cami (Nová mešita) a Rüstem Pasa Cami (mešita Rüstem paši), považovaná za nejkrásnější v Istanbulu (její fasádu i interiér zdobí iznické kachlíky). Capali Carsi (Velký bazar) je bludiště 65 uliček, 18 náměstíček s fontánami a 4000 obchůdků. Nakoupí tady i zapřisáhlý odpůrce jakýchkoli nákupů. Předem počítejte s tím, že se tu ztratíte. Nezpanikařte a užijte si atmosféru místa. Süleymaniye Cami (Sülejmanova mešita) se tyčí na kopci z něhož je vyhlídka na „Zlatý roh“, je střízlivá, velkolepá, největší a nejnavštěvovanější. Jsou zde pohřbeni slavný sultán Süleyman i jeho neméně slavný architekt Sinan. Mešita Eyüp Sultan Cami je po Mekce, Medině a Jeruzalému nejvyhledávanějším poutním místem (Eüyp byl „praporečníkem Proroka Mohammeda“ a má tady hrobku). Také tu byl po staletí osmanským princům udělován titul sultána.
Kariye Müzesi (muzeum v Choře), kdysi kostel sv. Spasitele s překrásnými byzantskými freskami. Nová část města, „Beyoglu“, stavěná už spíše v evropském stylu, je přístupná po Galatském mostě, spojujícím oba břehy Zlatého rohu. Galatská věž byla součástí opevnění, vybudovaného ve 14. století Janovany. Rozhodně nevynechejte Dolmabahce Sarayi (palác Dolmabahce) postavený v 17. století sultánem Abdülem Mecitem v místě bývalých zahrad. Ve výstředním paláci zdobeném mramorem a stříbrem zemřel v roce 1938 prezident Atatürk. Palác Pera, postavený kdysi jako hotel pro cestující Orient Expressu na trase Paříž – Konstantinopol. Pobývaly tu – kromě jiných – i Mata Hari a Agatha Christie.Taksim Meydani (náměstí Nezávislosti) je významný dopravní uzel, navíc s Atatürkovým kulturním centrem s koncertní síní a Památníkem Republiky.
© 2020 CESTOVNÍ KANCELÁŘ ČEDOK A.S.