Klimatické podmínky
Území Spojených států leží v několika podnebných pásmech. Jeho severní a střední část leží v mírném pásu, ale je chladné a vlhké vlivem studeného Labradorského proudu. Na většině území je klima kontinentální, s chladnou zimou a teplým létem. Na severozápadě nízké lednové a únorové teploty někdy zmírňuje teplý vítr „chinook“, vanoucí od Skalistých hor, kde panují obvykle stejně mrazivé zimy jako v pohoří Sierra Nevada. Jižní oblasti od Atlantiku po Mexický záliv jsou subtropické, Florida a Havaj se nacházejí v tropech, s vysokými teplotami a vysokou vzdušnou vlhkostí. Na Velkých pláních západně od Mississippi je klima polopouštní a ve Velké pánvi na jihozápadě pouštní. Podnebí na Aljašce je naopak subpolární až arktické.
Na jihozápadě USA (Arizona, Kalifornie, Utah) převládá sluníčko a srážek je minimum; letní teploty stoupají na 30 až 40 °C. V národních parcích na západě (Yellowstone, Grand Canyon, Yosemite) se průměrné letní teploty pohybují okolo 18 – 20 °C a v zimě klesají pod nulu. Nejteplejším státem je Florida s průměrnými teplotami v lednu 4 – 7 °C, v červenci 32 – 34 °C; slunce svítí 2400 až 2800 hodin ročně, letní srážky jsou zanedbatelné.
Gastronomie
Ve Spojených státech, už vzhledem k jejich rozloze a původu obyvatel, se setkávají kuchyně celého světa. Američané jídlo milují a užívají si spojené kuchařské umění Indiánů, evropských osadníků, z Afriky dovezených otroků i novodobých přistěhovalců z Mexika, Číny, Indie, Indonésie, Thajska a Japonska. V různých částech USA i návštěvníci ocení pokaždé jinou kuchyni a místní speciality. Základem severoamerické kuchyně je kukuřice. K ní přistupují fazole všech velikostí a barev, papriky, rajčata, dýně, pečený lilek, ostré omáčky z chilli papriček. Oblíbené jsou teplé moučníky, zejména nákypy a pudinky se šlehačkou, v troubě zapečené ovoce (jablka s rebarborou, švestky), koláče s různou náplní a různé typy sušenek. Chléb je obvykle toastový a maže se na něj burákové máslo; z pečiva jsou běžné bagety. Převládá sladké pečivo, zejména doughnut (koblihové věnečky); náplň (nugátovou, čokoládovou, krémovou), příchuť (skořicovou, vanilkovou) a polevu si můžete vybrat. Na severozápadním pobřeží byl a je nejoblíbenějším jídlem losos a další ryby, rovněž se loví losi, jeleni, medvědi, bažanti a husy, ale i veverky. Pro jižní státy jsou typická pálivá jídla ovlivněná mexickou, indickou, kubánskou a haitskou kuchyní; jejich základem je kukuřice, kukuřičné lupínky, placky plněné mletými masy a zeleninou, smažená zelená rajčata, vařené arašídy, crow fish – drobní červení korýši s ostrou skořicovou příchutí, chilli papričky a další.
Zajímavá místa
Washington, D.C.
Od roku 1800 hlavní město USA nesoucí jméno prvního prezidenta George Washingtona, je sídlem prezidenta, Kongresu a nejvyššího soudu. Původními obyvateli byli Algonkinové, první osady vznikaly od konce 17. století. Na konci občanské války tu byl roku 1865 zavražděn prezident Abraham Lincoln. Zajímavosti jsou vlastní Kapitol, park, který ho propojuje s Washingtonovým památníkem, Bílý dům, Lincolnův památník, Jeffersonův památník, Smithsonova instituce, Arlingtonský národní hřbitov s hrobem J. F. Kennedyho, Knihovna Kongresu.
Los Angeles
Druhé největší město Spojených států leží ve státu Kalifornie na pobřeží Tichého oceánu u hranice s Mexikem. Dnes je městem kontrastů, kdy je jak městem bohatých (předměstí Beverly Hills), ale i chudých, zejména imigrantů, žijících v etnických čtvrtích a hovořících asi dvěma sty jazyky. Klíčové městské části jsou Harbor Area a Downtown s mrakodrapy. Zajímavosti jsou vyhlídka na město z Hollywoods Hills, Hollywood s Chodníkem slávy a studii Universal, Finanční centrum, skleněný chrám Crystal Cathedral, premiérové kino Mann’s Chinese Theatre, radnice, Dorothy Chandler Pavilion, nákupní třída Rodeo Drive v Beverly Hills, sídlo Nadace J. P. Gettyho v komplexu moderních budov, nejvyhlášenější americká pláž Venice Beach či milionářské předměstí Santa Monica s pěší zónou a pláží kolem mola. Long Beach je honosným přímořským letoviskem; největší atrakcí je přístav s plovoucím hotelem na lodi Queen Mary a největší letadlo na světě Spruce Goose.
NP Yosemite
Park se nachází ve státě Kalifornie v horách Sierry Nevady, od roku 1984 je chráněn i UNESCO. Cenné jsou sekvojové lesy a vysoká biodiverzita druhů. Ročně park navštíví přes 3,5 milionu turistů, z nichž většina projde jen Yosemitským údolím podél řeky Merced, se sezónním Yosemitským vodopádem o celkové výšce 739 m . Unikátní je žulový monolit El Capitan s téměř svislou stěnou o převýšení 1095 metrů. Další ohromující žulovou stěnou je 1450 m vysoký Half Dome s nedalekými vodopády Vernal. Turisticky vděčné jsou i Tuolumne Meadows, Dana Meadows, Clark Range, Cathedral Range a Kuna Crest. Parkem protékají řeky Tuolumne a Merced, je zde přes 3200 jezer a dvě přehrady. Nejvyšším vrcholem je Mount Lyell, kde se nachází i největší yosemitský ledovec.
Route 66
Silnice známá také jako „The Mother Road“ a „The Will Rogers Highway“ byla první silnicí, která spojila východ se západem. V celkové délce 3940 km vedla z Chicaga v Illinois do Los Angeles v Kalifornii, přes Missouri, Kansas, Oklahomu, Texas, Nové Mexiko a Arizonu. Později byla nahrazena soustavou dálnic (interstate) a roku 1985 vyřazena z Amerického dálničního systému. Úseky, které nebyly využity při stavbě nových dálnic, se staly turistickou atrakcí pod názvem „Historic Route 66“. Na trase mezi městečky Seligman a Golden Shores v Arizoně leží Kingman, přezdívané „Srdce Route 66“, s muzeem Route 66. Po celé trase je možno zakoupit dobové suvenýry.