Klimatické podmínky

Území Spojených států leží v několika podnebných pásmech. Jeho severní a střední část leží v mírném pásu, ale je chladné a vlhké vlivem studeného Labradorského proudu. Na většině území je klima kontinentální, s chladnou zimou a teplým létem. Na severozápadě nízké lednové a únorové teploty někdy zmírňuje teplý vítr „chinook“, vanoucí od Skalistých hor, kde panují obvykle stejně mrazivé zimy jako v pohoří Sierra Nevada. Jižní oblasti od Atlantiku po Mexický záliv jsou subtropické, Florida a Havaj se nacházejí v tropech, s vysokými teplotami a vysokou vzdušnou vlhkostí. Na Velkých pláních západně od Mississippi je klima polopouštní a ve Velké pánvi na jihozápadě pouštní. Podnebí na Aljašce je naopak subpolární až arktické. Na jihozápadě USA (Arizona, Kalifornie, Utah) převládá sluníčko a srážek je minimum; letní teploty stoupají na 30 až 40 °C. V národních parcích na západě (Yellowstone, Grand Canyon, Yosemite) se průměrné letní teploty pohybují okolo 18 – 20 °C a v zimě klesají pod nulu. Nejteplejším státem je Florida s průměrnými teplotami v lednu 4 – 7 °C, v červenci 32 – 34 °C; slunce svítí 2400 až 2800 hodin ročně, letní srážky jsou zanedbatelné.

Gastronomie

Ve Spojených státech, už vzhledem k jejich rozloze a původu obyvatel, se setkávají kuchyně celého světa. Američané jídlo milují a užívají si spojené kuchařské umění Indiánů, evropských osadníků, z Afriky dovezených otroků i novodobých přistěhovalců z Mexika, Číny, Indie, Indonésie, Thajska a Japonska. V různých částech USA i návštěvníci ocení pokaždé jinou kuchyni a místní speciality. Základem severoamerické kuchyně je kukuřice. K ní přistupují fazole všech velikostí a barev, papriky, rajčata, dýně, pečený lilek, ostré omáčky z chilli papriček. Oblíbené jsou teplé moučníky, zejména nákypy a pudinky se šlehačkou, v troubě zapečené ovoce (jablka s rebarborou, švestky), koláče s různou náplní a různé typy sušenek. Chléb je obvykle toastový a maže se na něj burákové máslo; z pečiva jsou běžné bagety. Převládá sladké pečivo, zejména doughnut (koblihové věnečky); náplň (nugátovou, čokoládovou, krémovou), příchuť (skořicovou, vanilkovou) a polevu si můžete vybrat. Na severozápadním pobřeží byl a je nejoblíbenějším jídlem losos a další ryby, rovněž se loví losi, jeleni, medvědi, bažanti a husy, ale i veverky. Pro jižní státy jsou typická pálivá jídla ovlivněná mexickou, indickou, kubánskou a haitskou kuchyní; jejich základem je kukuřice, kukuřičné lupínky, placky plněné mletými masy a zeleninou, smažená zelená rajčata, vařené arašídy, crow fish – drobní červení korýši s ostrou skořicovou příchutí, chilli papričky a další.

Zajímavá místa

Washington, D.C.

Od roku 1800 hlavní město USA nesoucí jméno prvního prezidenta George Washingtona, je sídlem prezidenta, Kongresu a nejvyššího soudu. Původními obyvateli byli Algonkinové, první osady vznikaly od konce 17. století. Na konci občanské války tu byl roku 1865 zavražděn prezident Abraham Lincoln. Zajímavosti jsou vlastní Kapitol, park, který ho propojuje s Washingtonovým památníkem, Bílý dům, Lincolnův památník, Jeffersonův památník, Smithsonova instituce, Arlingtonský národní hřbitov s hrobem J. F. Kennedyho, Knihovna Kongresu.

Los Angeles

Druhé největší město Spojených států leží ve státu Kalifornie na pobřeží Tichého oceánu u hranice s Mexikem. Dnes je městem kontrastů, kdy je jak městem bohatých (předměstí Beverly Hills), ale i chudých, zejména imigrantů, žijících v etnických čtvrtích a hovořících asi dvěma sty jazyky. Klíčové městské části jsou Harbor Area a Downtown s mrakodrapy. Zajímavosti jsou vyhlídka na město z Hollywoods Hills, Hollywood s Chodníkem slávy a studii Universal, Finanční centrum, skleněný chrám Crystal Cathedral, premiérové kino Mann’s Chinese Theatre, radnice, Dorothy Chandler Pavilion, nákupní třída Rodeo Drive v Beverly Hills, sídlo Nadace J. P. Gettyho v komplexu moderních budov, nejvyhlášenější americká pláž Venice Beach či milionářské předměstí Santa Monica s pěší zónou a pláží kolem mola. Long Beach je honosným přímořským letoviskem; největší atrakcí je přístav s plovoucím hotelem na lodi Queen Mary a největší letadlo na světě Spruce Goose.

NP Yosemite

Park se nachází ve státě Kalifornie v horách Sierry Nevady, od roku 1984 je chráněn i UNESCO. Cenné jsou sekvojové lesy a vysoká biodiverzita druhů. Ročně park navštíví přes 3,5 milionu turistů, z nichž většina projde jen Yosemitským údolím podél řeky Merced, se sezónním Yosemitským vodopádem o celkové výšce 739 m . Unikátní je žulový monolit El Capitan s téměř svislou stěnou o převýšení 1095 metrů. Další ohromující žulovou stěnou je 1450 m vysoký Half Dome s nedalekými vodopády Vernal. Turisticky vděčné jsou i Tuolumne Meadows, Dana Meadows, Clark Range, Cathedral Range a Kuna Crest. Parkem protékají řeky Tuolumne a Merced, je zde přes 3200 jezer a dvě přehrady. Nejvyšším vrcholem je Mount Lyell, kde se nachází i největší yosemitský ledovec.

Route 66

Silnice známá také jako „The Mother Road“ a „The Will Rogers Highway“ byla první silnicí, která spojila východ se západem. V celkové délce 3940 km vedla z Chicaga v Illinois do Los Angeles v Kalifornii, přes Missouri, Kansas, Oklahomu, Texas, Nové Mexiko a Arizonu. Později byla nahrazena soustavou dálnic (interstate) a roku 1985 vyřazena z Amerického dálničního systému. Úseky, které nebyly využity při stavbě nových dálnic, se staly turistickou atrakcí pod názvem „Historic Route 66“. Na trase mezi městečky Seligman a Golden Shores v Arizoně leží Kingman, přezdívané „Srdce Route 66“, s muzeem Route 66. Po celé trase je možno zakoupit dobové suvenýry.

Nabídka destinací

Miami

Místo, kde odhodíte zábrany. O Miami se říká, že právě tady se budete nejlépe bavit v celé Americe a splní se vám všechny vaše tajné sny. Je v tom kousek pravdy, tak neváhejte a zažijte slunnou Floridu s jejím leskem a luxusem!

Popis destinace

Druhé největší město ve státě Florida se nachází mezi bažinami Everglades a pobřežím Atlantického oceánu, obklopeno národními parky Everglades a Biscayne. Původními obyvateli byli Indiáni Tequestové. Zavedení železnice a stavba prvních hotelů znamenaly prudký nárůst obyvatel. Hlavní část města dnes leží na pobřeží zátoky Biscayne se stovkami přírodních i umělých ostrůvků, z nichž největší jsou Miami Beach a South Beach. Klima je tropické monzunové, zmírňované Golfským proudem. Přírodním rizikem jsou hurikány. Přezdívku „Brána do Ameriky“ zajistily městu přístav a letiště. V centru města je největší koncentrace mezinárodních bank v celých USA. V osmdesátých letech se Miami stalo jedním z největších amerických překladišť kokainu z Kolumbie, Bolívie a Peru. Z významných osobností město navštívili papež Jan Pavel II., královna Alžběta II. a prezident Ronald Reagan. Zajímavosti jsou Florida International University, čtvrtě Little Havana, moderní Coconut Grove či Coral Gables s luxusními domy ve španělském a italském slohu 20. let minulého století a hlavně světoznámé pláže.
New York

Město, které budí emoce. Někdy je názýváno také hlavním městem světa. Buď ho budete nenávidět -nebo se do něj zamilujete. Big Apple, velké jablko, jak se New Yorku říká, má všechno, co si pupek světa zaslouží. Je plný kontrastů, změtí kultur a skvělých dominant.

Popis destinace

Nejlidnatější město Spojených států se nachází ve státě New York. Přezdívá se mu „Big Apple“ nebo „Město, které nikdy nespí“. Má pět obvodů: Bronx, Brooklyn, Manhattan, Queens a Staten Island, zástavba je soustředěna na ostrovy Manhattan, Staten Island a Long Island. New York je největším centrem světového obchodu a finančnictví a sídlem OSN. Typické je mimořádné množství mrakodrapů, zejména na Manhattanu: mj. Empire State Building, Chrysler Building a Woolworth Building. Symbolem USA je socha Svobody. Další zajímavosti jsou mj. Wall Street na Manhattanu, zavěšený Brooklynský most s vyhlídkou na panorama Manhattanu, Times Square, Battery Park s pevností Castle Clinton, Památník 11. září 2001; sloup označující místo, kde evropští osadníci koupili Manhattan od Indiánů; Trinity Church, katedrála sv. Patrika, metropolitní ZOO v Bronxu, budova Radnice, čtvrtě Chinatown a Little Italy, Madison Square Garden, Macy´s (největší obchodní dům světa), Grand Central Terminal (podzemní nádraží, 44 nástupišť), budova OSN; Rockefellerovo centrum; mrakodrap The Trump World Tower, luxusní hotel Plaza, Metropolitní muzeum umění, Guggenheimovo muzeum a expozice Interpid zaměřená na leteckou, námořní a kosmickou techniku. Vyhledávané atrakce jsou projížďka lodí kolem Manhattanu, přívoz Staten Islands Ferry spojující Staten Island s parky, lesy a turistickými stezkami a Manhattan; nabízí skvělý výhled na sochu Svobody a mrakodrapy, projížďka vyhlídkovým patrovým autobusem horní částí Manhattanu; panoramatický let helikoptérou nad Manhattanem či lodní výlet na ostrov Ellis Island.
© 2021 CESTOVNÍ KANCELÁŘ ČEDOK A.S.