Klimatické podmínky

Podnebí převážné části území Velké Británie je oceánské, s malými teplotními rozdíly během roku. Zimy jsou mírné, s průměrnými teplotami 1 – 6 °C, léta chladná, s teplotami okolo 11 – 19 °C, Skotsko je v průměru asi o dva stupně chladnější. Tradiční počasí je charakteristické vysokou oblačností, častými srážkami a relativně vyšší vlhkostí vzduchu. Západní pobřeží Skotska a přilehlých ostrovů je příznivě ovlivňováno Golfským proudem. Drsnější podnebí mají Shetlandy, ležící 6 zeměpisných stupňů pod polárním kruhem. Srážkově se liší sever a jih a hornatý východ a nížinatý západ. Vysoké srážky přináší vítr, dosahující ve Skotsku zejména v zimě rychlosti až 170 km/hod. Nejvíce naprší od září do ledna. Severní Irsko má mírné oceánské podnebí, přičemž vyšší srážky jsou na západě.

Gastronomie

Dnešní britská kuchyně je zajímavější, než odpovídá její tradiční málo lichotivé pověsti. Nabízí chutně upravenou zeleninu a zajímavé saláty, rybí a drůbeží pokrmy, výborné paštiky a samozřejmě rostbíf, stejně jako šťavnaté steaky nebo výborně připravené jehněčí. Často se připravují i vnitřnosti (ledvinky, játra), ryby (mořský jazyk, sardinky, makrely, pstruh, losos) a zejména na pobřeží mořské plody. Maso je obvykle pečené, zelenina (pórek, chřest, mrkev, brokolice) důkladně vařená nebo dušená. Přílohou jsou americké brambory, nejčastěji však bramborová kaše. Z omáček překvapí angreštová, křenová a mátová. Oblíbený moučník jsou drobenkové koláče, často podávané s pudinkem, v létě se sezónním ovocem, nebo se po jídle podává sýr. Na rozdíl od většiny evropských zemí se v Británii nedrží dlouhá polední pauza, takže oběd představuje rychlé občerstvení v sendvičovém baru nebo v pubu, někdy až okolo druhé hodiny odpoledne. Porce jsou oproti českým malé. Hlad zažene odpolední čaj, s mlékem, toasty s máslem a pomerančovou marmeládou. Hlavním jídlem dne je pozdní večeře (někdy až okolo deváté večer), která se vydatností blíží snídani. Oblíbenými jídly jsou fazole v tomatovém protlaku (baked beans), rozmačkané brambory s uzeninou (bangers and mash), jelita (black pudding). Ve Skotsku je svátečním jídlem haggis (ovčí žaludek naditý masem a zeleninou).

Zajímavá místa

Bath

Město v jihozápadní Anglii v údolí Avony mezi vápencovými kopci proslavily přírodní prameny o teplotě 40 °C, na nichž si svatyni postavili již Keltové. První lázně založili Římané, kteří keltskou bohyni Sulis ztotožnili s římskou Minervou. V alžbětinské a georgiánské době přerostly lázně v móndénní letovisko. Vedle lázeňských domů zde jsou Royal Crescent (ulice ve tvaru půlměsíce), kruhový Circus, římské lázně a chrám Sulis Minerva a most Pulteney, stavby poničené německým bombardováním za II. světové války byly pečlivě zrekonstruovány.

Oxford

Kosmopolitní univerzitní město leží v hrabství Oxfordshire. Anglosaská kronika z roku 912 existenci kláštera sv. Frideswidy, dnešní patronky města i univerzity. V 10. století byl Oxford opakovaně napadán dánskými Vikingy. Za Jindřicha II. získal zvláštní privilegia, následně byla postavena řada klášterů různých církevních řádů, zejména cisterciáků, dominikánů, františkánů a karmelitek. První zmínka o univerzitě pochází z 12. století, nejstarší fakulty byly University College (1249), Balliol College (1263) a Merton College (1264). Christ Church Cathedral je zároveň katedrála i univerzitní kaple.

Brighton & Hove

Vyhlášené pobřežní letovisko bývalo rybářskou vesnicí až do 18. století, kdy zde lékař Rusell začal pacienty léčit mořskou vodou: poté se během sto let změnilo v lázně, podporované králem Jiřím IV. Grand Hotel a Palace Pier byly postaveny za královny Viktorie. Dnes je Brighton rekreačním zázemím Londýna. Jsou zde celé obchodní a zábavní čtvrti, obří nákupní centrum Churchill Square a pláže s dokonalou infrastrukturou. Letovisko je plné muzeí, galerií a slavných škol, včetně University of Brighton a University of Sussex. Další zajímavosti jsou bývalý královský palác s orientálním interiérem, molo Brighton Pier a podél pláže nejstarší provozovaná elektrická dráha světa. Atraktivní jsou i pobřežní křídové útesy Seven Sisters.

Stonehenge

Jedno z nejstarších prehistorických kultovních míst na světě je komplex menhirů a kamenných kruhů na Salisburské pláni v hrabství Wiltshire, asi 13 km severně od městečka Salisbury v Jižní Anglii. Sedmnáct vztyčených kamenných bloků, z nichž nejtěžší váží až 45 tun, spojených šesti překlady, je orientováno směrem k východu slunce v den letního slunovratu. Skutečný účel místa, které navštíví ročně přes 850 tisíc turistů, zůstává nejasný.

Stratford-upon-Avon

Půvabné městečko na řece Avon v jižní Anglii, 35 km východně od Birminghamu a 13 km jihozápadně od Warwicku, navštíví 3,5 milionů turistů ročně. Přitahuje je rodiště Williama Shakespeara, přestože jeho rodný dům na pěší zóně Henley street je bohužel jen kopií, neboť původní stavba v tudorovském stylu byla v 17. století zničena požárem. Poblíž se nachází Shakespeare Centre, nedaleko odtud Carnegie Library a kostel Nejsvětější Trojice (Holy Trinity Church), kde byl Shakespeare pokřtěn a kde odpočívá spolu s manželkou, nejstarší dcerou a jejím manželem. Nedaleko města se nachází Anne Hathaway's Cottage, domov jeho manželky za svobodna, a Mary Arden's House, rodinný dům její matky.

Tintagel

Romantické zříceniny hradu ze 13. stol., vypínající se na ostrově propojeném s pevninou úzkou šíjí na divokém pobřeží Cornwallu, jsou spojovány s legendou o králi Artušovi a rytířích kulatého stolu: dle legendy se právě tady Artuš narodil. Přímo pod hradem je ukryta Merlinova jeskyně, přístupná pouze za odlivu. V nedaleké stejnojmenné vesnici je nespočet obchůdků, barů a hospůdek. Místní památky jsou viktoriánská pošta Old Post Office, expozice King Arthur’s Great Halls, muzeum minerálů a zkamenělin a katolický kostel sv. apoštola Pavla s mozaikami.

Windsor Castle

Zámek, původně hrad, obývaný nepřetržitě od dob Viléma Dobyvatele, je jednou z oficiálních rezidencí královské rodiny. Nachází se 30 km od Londýna, v hrabství Berkshire ve městě Windsor na levém břehu Temže a je největším obývaným hradem na světě. Návštěvníci mohou shlédnout mj. interiéry s cennými sbírkami obrazů, tapisérií, nábytku i porcelánu a kapli sv. Jiří s hrobkami deseti anglických králů, v níž se každoročně scházejí držitelé slavného podvazkového řádu (Order of the Garter), po jehož zasedání a bohoslužbě následuje slavnostní průvod za účasti členů britské královské rodiny. Mezi zámkem a Temží se rozkládají parky a zahrady, založené již ve středověku, na severní straně Home Park, na jižní straně Great Park. Další zajímavosti města Windsor jsou Legoland a v létě Windsorské kolo. Severně od zámku stojí chlapecká škola Eton College, založená 1440 králem Jindřichem VI.

Zvyklosti a obyčeje

Všichni Britové milují zahrady a zahradničení, takže jistě nepřekvapí záplava květin, zelené trávníky a překrásné parky. Výlety na venkov a pikniky ve volné přírodě jsou součástí životního stylu. Ve společenském styku je důležitá zdvořilost, vhodné oblečení pro konkrétní příležitost a schopnost příjemně konverzovat zejména na témata sport, cestování, domácí zvířata či zmíněné zahradničení. Nežádoucí témata jsou mj. víra, politika a kritika královské rodiny. V obchodním styku i při běžné komunikaci se téměř okamžitě používá oslovení křestním jménem. Britové jsou zvyklí na věcné a přímé jednání.

Nabídka destinací

Londýn

Hlavní město Spojeného Království Velké Británie, Skotska a Severního Irska láká návštěvníky na nepřeberné množství památek, které stojí za návštěvu.

Londýn

Hlavní město Anglie a Spojeného království Velké Británie a Severního Irska leží na jihovýchodě země v ústí řeky Temže, kde v roce 43 n.l. vybudovali Římané osadu Londinium. Velký Londýn je rozdělen na City a 32 městských obvodů. Společenským centrem města je Westminster (Westminsterské opatství, hodinová věž Big Ben, Westminsterský palác), finančním centrem „City“, kde se nachází katedrála sv. Pavla ze 17. stol., Downing street č. 10, oficiální sídlo britského premiéra, a pevnost Tower postavená Vilémem Dobyvatelem roku 1066. Moderní zástavbě City dominují mrakodrapy Tower 42 a 30 St Mary Axe. Na významu nabývá prostor bývalých doků Docklands, kam jezdí dráha bez řidiče a kde vznikl obří kancelářský komplex Canary Wharf se skleněnými mrakodrapy (např. One Canada Square – nejvyšší obytná budova v Británii).

Kosmopolitní město plné památek a přátelských lidí.

Zajímavé oblasti Londýna

Populární nákupní a zábavní zónou je West End (Trafalgarské náměstí s pomníkem admirála Nelsona, nákupní Oxford Street, Piccadilly Circus a obří kina Odeon a Empire). Čtvrť Soho je proslulá čínskými restauracemi, kluby, bary a hospůdkami. Luxusní rezidenční oblasti jsou Notting Hill (s proslulým trhem starožitností v Portobello Road), Chelsea a Kensington. V jižní části Londýna se nachází Wimbledon a nad řekou Temží Greenwich Royal Observatory (expozice Museum of time and space, historická hvězdárna a největší refrakční teleskop v Británii) s Nultým poledníkem, několika muzei a rozlehlým královským parkem Greenwich Park, založeným 1433. Další velké londýnské parky jsou Hyde Park, Green Park, St James Park a Hampstead Heath s Parliament Hill. Londýn se pyšní mnoha univerzitami, na nichž studuje okolo 350 tisíc studentů. Turisty láká rovněž Přírodopisné muzeum, Science muzeum, Victoria and Albert Muzeum, Národní galerie, Tateova galerie (Tate Britain a Tate Modern v budově bývalé elektrárny) a Britská národní knihovna.

Pozoruhodné památky

K pozoruhodným stavbám, kromě již zmíněných, patří HSBC Tower a Citigroup Centre, obě v Docklands a obě vysoké okolo 200 m, Londýnská radnice poblíž Tower Bridge (ve tvaru vejce a se spirálovým schodištěm uvnitř), Clarence House (dům z 19. stol. ve Westminsteru, oficiální sídlo prince Charlese, jeho druhé manželky Camily a prince Harryho), Kensingtonský palác (s výstavou o princezně Dianě a domov prince Williama a jeho ženy Kate), Albertův památník v Kensingtonských zahradách, Millenium Dome (kupolovitá hala v Docklands o výšce 50 m a průměru 365 m s dvanácti 95 m vysokými podpůrnými sloupy a střechou z teflonu kombinovaného se skleněnými vlákny), Neasdenský chrám (Neasden temple, největší hinduistický chrám mimo Indii pro 5000 osob, je přístupný veřejnosti), válcová BT Tower, Kleopatřin obelisk (Cleopatra´s Needle na Viktoriině nábřeží, výška 21 m, červená asuánská žula, hieroglyfy z doby Ramsese II., Británii ho daroval egyptský místokrál Mehmed Ali), Památník princezny Diany (říční koryto z cornvalské žuly, na okraji Hyde Parku) a Monument (61 m vysoká věž u London Bridge, připomínající velký požár Londýna roku 1666).

Další turistické zajímavosti

London Eye (Millennium Wheel, největší vyhlídkové kolo na světě, vysoké 135 m s 32 prosklenými gondolami), Muzeum voskových figurín a Muzeum Sherlocka Holmese na Baker street, Leicester square s pomníkem Williama Shakespeara, London Dungeon (na Tooley street, moderní podání historických událostí) a zvedací Tower Bridge (1886 – 1894), nejznámější most přes Temži, na níž je zjevný příliv i odliv, vyhlídkové jízdy okružními autokary a plavby po Temži. Londýn obsluhují letiště Heathrow, Stansted, Gatwick, Luton a City, ročně do metropole zavítá 27 miliónů turistů.

Edinburgh

Současné hlavní město Skotska má nádech viktorianské doby, kterou vidíte na každém kroku. Zároveň je městem, ze kterého lze podnikat řadu výletů do nádherného okolí.

Edinburgh

Leží na pobřeží Severního moře v ústí řeky Forth. Ročně jej navštíví asi 13 milionů turistů. Dominantou města je hrad, jehož vstupní bránu zdobí bronzové sochy W. Wallace a Roberta Bruce, národního hrdiny, jež ve 13. století odtrhl Skotsko od anglického království. V hradním areálu se nachází hradební věž (King's Bastion), kaple sv. Markéty, Skotský národní památník válek, palác s expozicí historie Skotska, kde jsou k vidění korunovační klenoty, meč a korunovační kámen Stone of Destiny – symbol Skotska, který byl teprve nedávno Skotsku navrácen. S hradem je propojen tzv. Královskou mílí zámek Holyroodhouse, sídlo skotských králů. Významná je rovněž katedrála sv. Jiljí s vyhlídkovou věží.

Zajímavá místa Skotska

Blair Atholl

Skotský zámek na úpatí pohoří Grampiany ve středním Skotsku je od 13. století sídlem rodu Murray, vévodů z Athollu, s právem držet si soukromou armádu. Interiéry zámku jsou přístupné veřejnosti. K zámku patří překrásný park s mohutnými stromy, Herkulovy zahrady, zříceniny kaple St. Bride Kirk a lesní hřbitůvek

Blair Distillery

První palírna whisky tu byla založena Johnem Stewartem a Robertem Robertsonem roku 1798 pod jménem Aldour. Název byl odvozen od jména pramene, jehož vodu využívá: gaelsky Allt Dour znamená „vydří pramen“ a vydra proto zdobí etiketu whisky „Blair Atholl Flora & Fauna“. Roku 1825 byla palírna znovu otevřena pod jménem Blair Atholl.

Dryburgh Abbey

Premonstrátské opatství Dryburgh na břehu řeky Tweed v hraniční oblasti „Borders“)na jihu Skotska, bylo založeno roku 1150, opakovaně zničeno a znovu postaveno, ve zříceninách je od roku 1544. Celý areál vyhlíží jako arboretum, kde mohutné cedry a sekvoje tvoří kulisu malebným zříceninám a náhrobkům. Odpočívá zde i spisovatel Walter Scott, jehož předkům kdysi opatství patřilo.

Jedburgh Abbey

Skotské městečko na říčce Jed, 15 km od hranic s Anglií. Jeho pýchou jsou monumentální raně gotické zříceniny opatství Jedburgh Abbey, založeného počátkem 12. století francouzskými augustiniánskými mnichy. Stavby jsou v troskách od pohraničních anglicko-skotských válek v 16. stol. Další zajímavosti jsou Dům Marie, královny Skotska, původní věznice a 2 tisíce let starý dub; všechny najdete na značené stezce „Town Trail“.

Loch Lomond

Největší skotské jezero je součástí stejnojmenného národního parku, na východě se tyčí vrch Ben Lomond. V jezeře je několik desítek ostrovů. Některé, tzv. crannogs, byly vytvořeny uměle v prehistorickém období; mají průměr 10 až 30 m a sloužily jako sídla. Jezero je vyhledávanou rekreační oblastí, plují po něm kajaky, kánoe, motorové čluny i vyhlídkové lodě, hlavním letoviskem je půvabná vesnička Luss. Jezero proslavila písnička „The Bonnie Banks O' Loch Lomond” od neznámého autora.

Loch Ness

Nejznámější skotské jezero s vysokými skalnatými břehy v údolí Great Glen, asi 37 km od města Inverness v oblasti Highlands. Je ze skotských jezer největší co objemu vody a druhé nejhlubší, napájí je šest říček, z nichž hlavní je Oich, vytéká z něj řeka Ness. Zajímavosti jsou Fort August, opevněný cisterciácký klášter sv. Augusta a romantická zřícenina Urquhard Castle. Jezero proslavila legendární lochnesská příšera (Nessie), která se v něm podle legendy skrývá. Údajně vyhlíží jako plesiosaurus a pozornost vzbuzuje již od 16. století: její model lze vidět v osadě Drumnadrochit v jezírku u parkoviště.

Orkneje Souostroví oddělené od severního pobřeží Skotska 11 km širokým zálivem Pentland Firth. Tvoří je více než 70 ostrovů, z toho je asi dvacet obydlených, propojených náspy, trajekty a některé i malými letadly. Ostrůvky se označují „holm“, skaliska „skerrie“, úžiny „sound“ nebo „firth“. Převážně nízké ostrovy mají členitá pobřeží někdy s útesy, nejvyšší bod je Ward Hill. Ostrovy jsou z červeného pískovce, pod nímž jsou ruly a žuly. V důsledku osídlení byly ostrovy odlesněny již v neolitu, dnes převažují rašeliniště. Zajímavosti jsou ornitologické rezervace a neolitické památky chráněné UNESCO, např. statek Knap of Howar, neolitické sídliště Skara Brae, menhiry v Stenness, hrobka v Maes Howe a kamenný kruh Ring of Brodgar.

Glasgow

Největší město Skotska leží u řeky Clyde na jihozápadě Skotska mezi zálivy Firth of Clyde a Firth of Forth, město je velmi kosmopolitní a multikulturní. V roce 543 tu dle legendy postavil sv. Kentigern kostel v místě dnešní katedrály sv. Munga. Druhá katedrála je zasvěcena sv. Ondřeji. Klíčem k rozmachu se stal obchodní přístav a roku 1451 byla založena univerzita. Lákadlem pro návštěvníky jsou megakoncerty a festivaly, např. Pipe Festival on Glasgow Green. Do muzeí a galerií je vstup zdarma, vyhledávané jsou mj. Muzeum zkamenělin (Fossil Grove), Galerie moderního umění, Muzeum náboženství a umění sv. Munga (St. Mungo Museum of Religious Life and Art), nejstarší dům (Provand's Lordship) z 15. století a Muzeum dopravy (Museum of Transport). Na nábřeží byly u příležitosti Milénia postaveny ultramoderní stavby.

© 2021 CESTOVNÍ KANCELÁŘ ČEDOK A.S.